Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Pogledaj rezultate ankete: Dali mislite da su ozdravljenja po Gospi i Svecima od Boga dana?
DA. 34 45.95%
NE. 29 39.19%
NE ZNAM. 11 14.86%
Glasovatelji: 74. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.09.2009., 03:12   #1
Čudesna ozdravljenja

Uvjeren sam na svom putu kroz duhovnost da sva ozdravljenja nisu data od Boga i vidim i danas da se ljudi povode za tim, vjerujući da ozdravljenje dolazi preko molitvi koje nisu upućene Bogu u Isusovo ime.

Biblija nas upozorava na to i kaže: 2. Sol. 2:9 njega koji djelovanjem Sotoninim dolazi sa svom silom, lažnim znamenjima i čudesima 10 i sa svim nepravednim zavaravanjem onih koji propadaju poradi toga što ne prihvatiše ljubavi prema istini da bi se spasili. 11 I zato im Bog šalje djelovanje zavodničko da povjeruju laži 12 te budu osuđeni svi koji nisu povjerovali istini, nego su se odlučili za nepravednost.

Osobno ne vjerujem da iti jedno iscjeljenje za koje nije moljeno u Isusovo ime, dolazi od Boga jer Biblija kaže da nam je dano jedno ime po kojemu ćemo se spasiti, a to je Isus.

I u Djelima 4:8 Onda Petar pun Duha Svetoga reče: "Glavari narodni i starješine! 9 Zar mi danas odgovaramo zbog dobra djela učinjena bolesnu čovjeku? Po kome je ovaj spašen? 10 Neka bude znano svima vama i svemu narodu Izraelovu: po imenu Isusa Krista Nazarećanina, kojega ste vi raspeli, a kojega Bog uskrisi od mrtvih! Po njemu ovaj stoji pred vama zdrav! 11 On je onaj kamen koji vi graditelji odbaciste, ali koji postade kamen zaglavni. 12 I nema ni u kome drugom spasenja. Nema uistinu pod nebom drugoga imena dana ljudima po kojemu se možemo spasiti."

Ovdje je pokazana molitva za čovjeka koji je bio bolestan i ozdravio kroz molitvu u Isusovo ime i jasno nam rečeno da nema ozdravljenja po nikome drugome.

Tako smatram da bilo koja molitva koja nije upućena Bogu u Isusovo ime, da je upućena samom đavlu koji koristi to ime preko kojega mu mi dajemo legalno pravo da djeluje, pa bila to Marija (Gospa), sv. ovaj ili onaj.

Zašto to tvrdim? Zato jer nam Biblija ne daje niti jedno uputstvo ni djelo u kojem je opisano ozdravljenje preko nekog drugog imena osim Isusova i ne znam uopće zašto bi se molio u nečije drugo ime, ako nam je dano Isusovo. Ispada da nije dovoljno ili čovjek misli da Ga nije dostojan i sve je to laž sotonina.

Što vi mislite? Dali je pametnije držati se uputstava apostola i moliti u Isusovo ime ili slušati ljude ovog doba koji kažu da je ovaj svetac dobar za ovo ili ono ozdravljenje i tako ne moliti se u Isusovo ime, što nas ne drži na sigurnoj strani da dajemo slkavu Gospodinu?
__________________
Nanovo sam rođen od Boga da bi bio pobjednik i svjedok Isusov, a pobjedništvo mi je nasljedstvo Njegovo.
JUŽNI is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2009., 04:05   #2
[QUOTE=JUŽNI;22518168]

A što ti pričaš Južni, a naročito protiv Blažene Djevice Marije i Svetaca?
I to u 4 ujutro i misliš li da ti neću odgovoriti kako si zaveden upravo od onoga kojeg toliko često spominješ, laži i zla, zna se čiji su. I upravo mu Žena, Blažena Djevica Marija gazi Nogom glavu.

Pa s kim su apostoli molili Južni i iščekivali Duha Svetoga?
Zagovor Marijin je itekako velik i moćan pred Bogom. I nema toga što Njoj Njezin Sin neće učiniti, o tome svjedoči i prispodoba sa svadbe u Kani Galilejskoj. Kad bude i ako je volja Njegova u vrijeme koje On odredi.
Uostalom, tako bi i mi trebali moliti, neka bude volja Njegova.
__________________
Trebaš se resetirati na početne postavke .....
nick ništa

Zadnje uređivanje VeronikaN : 12.09.2009. at 08:20. Reason: edit:repost dugog posta,osobna promjedba
good angel is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2009., 12:12   #3
Gledano teistički svako ozdravljenje bilo bi od Boga, ne ulazeći sad u problem nastanka bolestii same i metode ozdravljenja (medicinske ili alternativne).
Vjernik će biti zahvalan Bogu i ako ozdravi na klasičan medicinski način, neko ko nije sklon vjerovanju, smatrat će da ako se bolest i sama povuće da je to mogući prirodni fenomen. Po meni tu nema odgovora, jer vjernik ima pravo na svoj odgovor, a nevjernik ima pravo na svoj odgovor.
Za mene je najsavršenije "ozdravljenje" kad neku bolest uopće ne dobijemo!

Problem oko odgovora nastaje kad se upitamo kako je bolest uopće došla, tko ju je poslao (vjernički gledano) i koji je njezin smisao?
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2009., 12:17   #4
Moj odgovor na temu, ali slikovito:

Ako zdrvlje koristimo za dobrobit bližnjih, onda nam to zdavlje dolazi od Boga, pa taman da nam je doktor crni vrag!

Ali ako zdrvlje koristimo za sebične aktivnosti, za nepravdu, za zlostavljanje drugih bića, e onda je to zdravlje od samog nečastivog!
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2009., 17:57   #5
Vjerujem da su ozdravljenja po Blaženoj Djevici Mariji i svecima od Boga dana. Također vjerujem da ozdravljenja po zlodusima koji se predstavljaju kao anđeli svjetla (bilo da se predstavljaju kao da su Bog, Gospa, sveci,...) nisu od Boga, već od Sotone.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2009., 18:04   #6
placebo efekt,moc uma,moc vjerovanja i ništa više
Evil_teddy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2009., 18:20   #7
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Vjerujem da su ozdravljenja po Blaženoj Djevici Mariji i svecima od Boga dana. Također vjerujem da ozdravljenja po zlodusima koji se predstavljaju kao anđeli svjetla (bilo da se predstavljaju kao da su Bog, Gospa, sveci,...) nisu od Boga, već od Sotone.
Kako razlikuješ slučajeve u kojima je navodno Blažena Djevica Marija, a kako slučajeve u kojima je navodno Sotona koji kaže da je Blažena Djevica Marija?
Provrtio sam par misaonih pokusa, i ne vidim rješenje.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2009., 18:22   #8
Quote:
Evil_teddy kaže: Pogledaj post
placebo efekt,moc uma,moc vjerovanja i ništa više
The problem for Lourdes, a town of 17,000 people devoted to the shrine and the needs of its millions of pilgrims, is that there have not been many miracles recently. A total of 67 miraculous healings have been recognised at Lourdes since 1858, when a 14-year-old peasant girl claimed that she had seen the Virgin Mary in a cave. However, there have only been four miracles since 1978, the most recent last year when an Italian woman was said to have been healed of acute rheumatism. Link
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2009., 19:06   #9
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Kako razlikuješ slučajeve u kojima je navodno Blažena Djevica Marija, a kako slučajeve u kojima je navodno Sotona koji kaže da je Blažena Djevica Marija?
Provrtio sam par misaonih pokusa, i ne vidim rješenje.
Ja osobno ne ispitujem takve slučajeve, već prihvaćam sud Crkve.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2009., 20:07   #10
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Ja osobno ne ispitujem takve slučajeve, već prihvaćam sud Crkve.
A kako ih crkveni sud razlikuje?
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2009., 20:27   #11
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Ja osobno ne ispitujem takve slučajeve, već prihvaćam sud Crkve.
Ah da, zaboravio sam. Ti ne razmišljaš, već slušaš. Oprosti.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2009., 22:03   #12
Quote:
good angel kaže: Pogledaj post

A što ti pričaš Južni, a naročito protiv Blažene Djevice Marije i Svetaca?
I to u 4 ujutro i misliš li da ti neću odgovoriti kako si zaveden upravo od onoga kojeg toliko često spominješ, laži i zla, zna se čiji su. I upravo mu Žena, Blažena Djevica Marija gazi Nogom glavu.

Pa s kim su apostoli molili Južni i iščekivali Duha Svetoga?
Zagovor Marijin je itekako velik i moćan pred Bogom. I nema toga što Njoj Njezin Sin neće učiniti, o tome svjedoči i prispodoba sa svadbe u Kani Galilejskoj. Kad bude i ako je volja Njegova u vrijeme koje On odredi.
Uostalom, tako bi i mi trebali moliti, neka bude volja Njegova.
Ne mislim da si dužna odgovoriti. A u 4 sata ujutro pišem jer imam noćne smjene na poslu i bio sam nadahnut onim stihom o ozdravljenju kojeg sam ti bio poslao kada sam spominjao korištenje Isusova imena u Crkvi.
Inače, kada ne radim, spavam kao beba u Kristu i to vrlo rano odem spavati i nemam kompić kod kuće.

Ne pričam protiv nikoga nego slijedim Riječ Božju, a ne što ljudi kažu, a oni kažu da Marija gazi đavlu glavu kao zmiji i tako nas odvlače od Isusa i uvodimo se u grijeh jer tko moli u nečije drugo ime, a ne Isusovo je, grijeh.

Gdje piše da Marija gazi đavlu glavu kao zmiji, ajde daj mi taj stih. Mi kao kršćani bi MORALI slijediti Riječ, a ako ne misliš tako, onda je uzalud svaka diskusija.

Ako je Marija molila sa apostolima, ne piše da je bila na čelu skupine i da su se oni s njom slagali u molitvi i kazivali, amen. ne, to nigdje ne piše i isto tako ne piše niti jedan izvještaj o iscjeljenju preko nje, nego preko apostola.

Znači, nikakve obaveze nemamo prema njoj, a tako ni prema apostolima jer su oni uvijek govorili da nisu oni učinili ništa, nego Isus u čije ime su molili, što znači da su posrednici samo preko molitve isto kako je neko od svećenika ili pastora i nas samih, posrednik u molitvi na zemlji.

Isus je jednom zauvijek pobijedio i zgazio đavla i ne treba mu nitko kao posrednik i u 1. Tim. 2:5 ti to piše. "Jer jedan je Bog, jedan je i posrednik između Boga i ljudi, čovjek - Krist Isus..."

A što se tiče svadbe, baš tu je Isus pokazao da Marija nema nikakvog posredništva sa Njim, kada joj je rekao, "što ja imam s tobom ženo" , a ona je ponizno rekla, "učinite sve što vam kaže" i u vezi sprovođenja njegove volje baš to je upravo pokazatelj da se trebamo Njemu direktno obraćati.
__________________
Nanovo sam rođen od Boga da bi bio pobjednik i svjedok Isusov, a pobjedništvo mi je nasljedstvo Njegovo.

Zadnje uređivanje JUŽNI : 12.09.2009. at 23:08.
JUŽNI is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2009., 22:10   #13
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Gledano teistički svako ozdravljenje bilo bi od Boga, ne ulazeći sad u problem nastanka bolestii same i metode ozdravljenja (medicinske ili alternativne).
Vjernik će biti zahvalan Bogu i ako ozdravi na klasičan medicinski način, neko ko nije sklon vjerovanju, smatrat će da ako se bolest i sama povuće da je to mogući prirodni fenomen. Po meni tu nema odgovora, jer vjernik ima pravo na svoj odgovor, a nevjernik ima pravo na svoj odgovor.
Za mene je najsavršenije "ozdravljenje" kad neku bolest uopće ne dobijemo!

Problem oko odgovora nastaje kad se upitamo kako je bolest uopće došla, tko ju je poslao (vjernički gledano) i koji je njezin smisao?
Sama vjera je kanal ozdravljenja, što nam je Gospodin puno puta rekao kroz svoje primjere "tvoja te vjera ozdravila" tako da bez nje nema ozdravljenja.

Bitno je kome davamo Slavu i hvalu za to i ako dajemo Bogu Ocu u Isusovo ime, moleći se Njemu da nam recimo operacija protekne u redu, onda je tu Božja ruka sudjelovala, a ako ne, nemamo garanciju ni zaštitu od ponovnog oboljevanja jer jedino Bog ozdravljuje zauvijek i ono što on iscjeli je zauvijek.

Recimo, neki alternativci su osvjestili da ta iscjeljenja ne dolaze od Boga jer su uvidjeli da se bolest vraća klijentima i prestali su to raditi. Jedan od tih sam i ja sam.
Nema gore stvari nego biti ozdravljen, a onda opet oboliti od iste stvari. Tu depresija tuče i ako se čovjek na krivi način molio Bogu, moleći se nekome drugome osim Isusu ili vjerujući da zdravlje dolazi svakako od Boga, izgubi vjeru u Boga i pita se zašto i nema pojma zašto jer ga nitko nije poučio kako steći ozdravljenje na Božji način.

Zato ovdje o tome pričam.

Što će čovjeku zdravlje, ako ga ne zna čuvati poslije iscjeljenja, a čuvati ga može samo u Isusu Kristu, imajući svakodnevni odnos s Njim jer je On tada Njegov Gospodar i bolest mu se ne može približiti ako vjeruje, naravno.
__________________
Nanovo sam rođen od Boga da bi bio pobjednik i svjedok Isusov, a pobjedništvo mi je nasljedstvo Njegovo.
JUŽNI is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2009., 22:21   #14
sjetite se nevjernog Tome.
On se (bar u PC) slavi malko drugčije od svih ostalih apostola. On je primjer nevjere dobrim glasinama o Kristu. On je praobraz znanstvenika među apostolima, čovjeka koji ne voli glasine i nagrađen je opipavanjem Mesa i Rana Kristovih.
Njegova priča nam govori da ako se ne treba vjerovati dobrim glasinama a kamoli lošim....
Dakle, kad se desi nešto čudesno, Crkva nas odmah upozorava da se trebamo postaviti u stav "tko sam ja da mi Bog ukaže milost? Nisam dostojan ničega".
Također treba postiti s molitvom "Gospode, ako je od Tebe, nisam dostojan, ako nije od Tebe, makni to od mene".
Trebamo ispitivati sve i ne vjerovati ako ti netko viče (Tomina nevjera dobrim glasinma): Eno tamo je Krist! Ili: Tamo Gospa liječi!
Treba moliti Gospoda da ti otvori tvoje oči....
__________________
Heavy metal
Besramni is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2009., 01:54   #15
Quote:
good angel kaže: Pogledaj post
I upravo mu Žena, Blažena Djevica Marija gazi Nogom glavu.
Fino za zamisliti.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2009., 14:37   #16
Quote:
JUŽNI kaže: Pogledaj post
Sama vjera je kanal ozdravljenja, što nam je Gospodin puno puta rekao kroz svoje primjere "tvoja te vjera ozdravila" tako da bez nje nema ozdravljenja.

Bitno je kome davamo Slavu i hvalu za to i ako dajemo Bogu Ocu u Isusovo ime, moleći se Njemu da nam recimo operacija protekne u redu, onda je tu Božja ruka sudjelovala, a ako ne, nemamo garanciju ni zaštitu od ponovnog oboljevanja jer jedino Bog ozdravljuje zauvijek i ono što on iscjeli je zauvijek.

Recimo, neki alternativci su osvjestili da ta iscjeljenja ne dolaze od Boga jer su uvidjeli da se bolest vraća klijentima i prestali su to raditi. Jedan od tih sam i ja sam.
Nema gore stvari nego biti ozdravljen, a onda opet oboliti od iste stvari. Tu depresija tuče i ako se čovjek na krivi način molio Bogu, moleći se nekome drugome osim Isusu ili vjerujući da zdravlje dolazi svakako od Boga, izgubi vjeru u Boga i pita se zašto i nema pojma zašto jer ga nitko nije poučio kako steći ozdravljenje na Božji način.

Zato ovdje o tome pričam.

Što će čovjeku zdravlje, ako ga ne zna čuvati poslije iscjeljenja, a čuvati ga može samo u Isusu Kristu, imajući svakodnevni odnos s Njim jer je On tada Njegov Gospodar i bolest mu se ne može približiti ako vjeruje, naravno.
Po tebi bi bolest onda napadal samo nevjernike i one koji se "krivo" mole? Pojasni mi malo što nevjernika štiti od bolesti, a što vjerniku izaziv bolest?
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2009., 16:15   #17
Quote:
JUŽNI kaže: Pogledaj post
Ne mislim da si dužna odgovoriti. A u 4 sata ujutro pišem jer imam noćne smjene na poslu i bio sam nadahnut onim stihom o ozdravljenju kojeg sam ti bio poslao kada sam spominjao korištenje Isusova imena u Crkvi.
Inače, kada ne radim, spavam kao beba u Kristu i to vrlo rano odem spavati i nemam kompić kod kuće.
Rekla sam "u 4 sata ujutro" u smislu, ono, u 4 sata, a ne zato što
želim nešto znati. Nisam znatiželjna da bih virila u tuđe živote, to mi glupo
i nepristojno.

Quote:
Ne pričam protiv nikoga nego slijedim Riječ Božju, a ne što ljudi kažu, a oni kažu da Marija gazi đavlu glavu kao zmiji i tako nas odvlače od Isusa i uvodimo se u grijeh jer tko moli u nečije drugo ime, a ne Isusovo je, grijeh.
Koji "ljudi kažu"? Koga odvlače od Isusa? Znači, mi koji štujemo Blaženu
Djevicu Mariju, mi smo odvučeni od Isusa? Ja mogu moliti Gospu da moli
Isusa za mene i šta ćeš mi sad? Da mi nije to grijeh Južni? I daj nemoj držat "naopaku katehezu".
Ti slijediš Riječ Božju, a svećenici ne slijede, jel'?

Quote:
Gdje piše da Marija gazi đavlu glavu kao zmiji, ajde daj mi taj stih. Mi kao kršćani bi MORALI slijediti Riječ, a ako ne misliš tako, onda je uzalud svaka diskusija.
Ma, koji stih? I koji si ti "kršćan"? Gdje ti je crkva? Pa nećeš mi ti valjda
tumačiti Riječ Božju Južni, kaj si ti sebi umislio, a svećenike da ne slušam? Jel'
da znaš ispravno tumačiti onda bi i shvatio o čemu sam pisala.

Quote:
Ako je Marija molila sa apostolima, ne piše da je bila na čelu skupine i da su se oni s njom slagali u molitvi i kazivali, amen. ne, to nigdje ne piše i isto tako ne piše niti jedan izvještaj o iscjeljenju preko nje, nego preko apostola.
A si ti bio na "čelu skupine onda"?
Mmmda, a onda da se molimo apostolima, a ne Blaženoj Djevici?
A ti je Marija trn u oku, jel' Južni?

Quote:
Znači, nikakve obaveze nemamo prema njoj, a tako ni prema apostolima jer su oni uvijek govorili da nisu oni učinili ništa, nego Isus u čije ime su molili, što znači da su posrednici samo preko molitve isto kako je neko od svećenika ili pastora i nas samih, posrednik u molitvi na zemlji.
Tako i Blažena Djevica govori: "Evo službenice Gospodnje, neka mi bude po Riječi Tvojoj".

Quote:
[Isus je jednom zauvijek pobijedio i zgazio đavla i ne treba mu nitko kao posrednik i u 1. Tim. 2:5 ti to piše. "Jer jedan je Bog, jedan je i posrednik između Boga i ljudi, čovjek - Krist Isus..
Da istina. No, istina je da je Isusa odgajala i duhovno i tjelesno, Njegova
Majka Marija. Duhovno ga je odgajala u duhu Božjih siromaha, učeći ga
ljubavi i poštovanju prema Bogu. I zamisli, On je slušao Svoju Majku. I ostavio
je svojim učenicima, apostolima, a Ivan je uze sebi. Zašto? Nije se možda mogla o sebi brinuti?
Zato, što je jedini naslonio glavu na Isusovo srce i shvatio bit.

Quote:
A što se tiče svadbe, baš tu je Isus pokazao da Marija nema nikakvog posredništva sa Njim, kada joj je rekao, "što ja imam s tobom ženo" , a ona je ponizno rekla, "učinite sve što vam kaže" i u vezi sprovođenja njegove volje baš to je upravo pokazatelj da se trebamo Njemu direktno obraćati.
Ma kakvi Osim što zagovara za mladence. Zagovor da, ali
neka bude volja Njegova. To ti je odgovor na citat iz Biblije, a to
Blažena Djevica zna, zato i govori "učinite sve što vam kaže". Pa kaj ti
misliš ako se ti direktno obratiš Isusu, da si veći od Marije? Ti nećeš dobiti
ovakav odgovor?

A ti si toliko duhovno izobražen da ti Blažena Djevica uopće ne treba, a Samom Bogu je bila potrebna. Da, kud ti okom tu On skokom, ono, direktno.

Južni, Južni, sve si izmiješao, jedno je zagovorna molitva, a sasvim je nešto
drugo obraćanje Isusu u molitvi.
__________________
Trebaš se resetirati na početne postavke .....
nick ništa

Zadnje uređivanje good angel : 13.09.2009. at 16:21.
good angel is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2009., 16:25   #18
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Fino za zamisliti.
Ne doslovno shvaćati.
__________________
Trebaš se resetirati na početne postavke .....
nick ništa
good angel is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2009., 16:39   #19
Quote:
Cocaine Nights kaže: Pogledaj post
A kako ih crkveni sud razlikuje?
Više je stavki u igri, npr. usklađenost kazanog s naukom Crkve, poslušnost vidioca crkvenim poglavarima, osobni vjerski život vidioca, psihičko stanje vidioca, plodovi...

Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Ah da, zaboravio sam. Ti ne razmišljaš, već slušaš. Oprosti.
Da, tako je. Ne razmišljam o istini, već je slušam.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2009., 16:41   #20
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Da, tako je. Ne razmišljam o istini, već je slušam.
Moli svog boga da slučajno ne "čuješ" nešto krivo, jer si onda najebao.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:04.