Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.03.2015., 13:16   #1441
Quote:
bumbe kaže: Pogledaj post
Ja samo prenosim što sam čuo od drugih.
OK, al onda ja ne bi stavio 100 %. Ništa, ide upit Ministarstvu pa nek se očituju drugovi
ZOKI42 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2015., 13:19   #1442
Quote:
igor minga kaže: Pogledaj post
Hm,hm pa zar po definiciji ovlastenje za fizicku osobu ne znaci da netreba obrt jdoo ili doo, ako imas obrt ili doo ili jdoo automatski si pravna osoba zar ne?




Sent from my iPhone using Tapatalk
Obrt nije pravna osoba nego fizička i odgovara cijelom svojom imovinom, pravna odgovara temeljnim kapitalom. Ovlaštenje se ne daje na osnovu obrta ili statusa pravne osobe nego na osnovu stručne spreme, položenog stručnog ispita i radnog iskustva. Još jednom:

III. KADROVSKI UVJETI

Članak 3.
(1) Fizička osoba koja rad obavlja kao samozaposlena osoba ili pravna osoba koja poslove obavlja samo s jednim zaposlenim iz članka 2. stavka 1, ovoga Pravilnika, može dobiti ovlaštenje za obavljanje poslova iz članka 2. stavka 1. podstavka 1. i 2. ovoga Pravilnika, ako ima najmanje završen preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij odnosno završen specijalistički diplomski studij iz područja tehničkih, biotehničkih, prirodnih ili društvenih znanosti.
(2) Fizička osoba koja rad obavlja kao samozaposlena osoba ili pravna osoba koja poslove obavlja samo s jednim zaposlenim iz članka 2. stavka 1. ovoga Pravilnika mora biti stručnjak zaštite na radu s najmanje tri godina radnog iskustva u zaštiti na radu.
ZOKI42 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2015., 13:22   #1443
tko ili što je samozaposlena osoba? tražila sam i nije mi baš jasno. koliko mi se čini strpalu su to u dodatnu djelatnost, a ona se može obavljati uz radni odnos
ines.a is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2015., 13:49   #1444
ZOKI42 molim te objavi odgovor ministarstva, bas me zanima tko je fizicka osoba i sto to znaci za strucnjake ZNR


Sent from my iPhone using Tapatalk
igor minga is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2015., 13:57   #1445
Quote:
igor minga kaže: Pogledaj post
ZOKI42 molim te objavi odgovor ministarstva, bas me zanima tko je fizicka osoba i sto to znaci za strucnjake ZNR


Sent from my iPhone using Tapatalk
Hoću, al na njihove odgovore se čeka po nekoliko mjeseci iako bi morali odgovorit u roku 2 mjeseca. Bilo bi dobro da se svi malo raspitamo o ovome, baš tražim značenje pojma samozaposlena fizička osoba nigdje ne mogu naći, mislim da bi dobro došao odgovor od računovodstvenih ureda oni sigurno znaju pravni status ovog pojma. Pa ako netko zna neka kaže dok čekamo odgovor Ministarstva
ZOKI42 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2015., 14:09   #1446
Quote:
ZOKI42 kaže: Pogledaj post
Hoću, al na njihove odgovore se čeka po nekoliko mjeseci iako bi morali odgovorit u roku 2 mjeseca. Bilo bi dobro da se svi malo raspitamo o ovome, baš tražim značenje pojma samozaposlena fizička osoba nigdje ne mogu naći, mislim da bi dobro došao odgovor od računovodstvenih ureda oni sigurno znaju pravni status ovog pojma. Pa ako netko zna neka kaže dok čekamo odgovor Ministarstva
tražila sam i ja kao što sam napisala gore spominje se u zakonu o doprinosima čl 7 st 6 pod druga djelatnost
ines.a is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2015., 12:17   #1447
pokretna skela

pozdrav,

Pitanje vezano uz pokretne skele?

Ako znamo da je skela montirana u skladu s uputama i osposobljenom osobom te da ista ima zaštitne podove, ograde, postavljene ljestve itd. da li radnik koji radi na skeli mora koristiti zaštitni pojas ili neku dr vrstu zaštite od pada?

Mišljenja sam da ne, ali dolazim do različitih odgovor...
baki4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2015., 12:26   #1448
Po meni slobodna procjena je dovoljna, ovisi tko radi na njoj, sto radi na njoj i kakvi su vremenski uvjeti. Ja nebih inzistirao na pojasu ako procjenim da rizika nema.


Sent from my iPhone using Tapatalk
igor minga is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2015., 08:44   #1449
Ja također prenosim riječi inspektora - i razgovarali smo upravo o tome kako svako tumači po svojem. Ustanovili jesmo da bi bio u prekršaju i što se tiče ZOR-a no u tome i je stvar. Tko će to kontrolirati? Kako će inspektor ZNR znati da ti radiš poslove ZNR i u drugog poslodavca ( ili šestog poslodavca) 8 sati dnevno?
Pod hitno treba napisati Pravilnik koji će to točno definirati ( dok još netko nije završio u zatvoru )

Što se tiče poslodavca fizičke osobe - po meni ne treba biti niti obrta niti d.o.o. niti j.d.o.o. niti ništa. Svaka fizička osoba može biti i poslodavac.
PRIMJER: Recimo osoba koja ima vilu na moru sa ogromnim vrtom kojeg treba održavati. Ta osoba može sklopiti ugovor sa drugom osobom (vrtlarom) i normalno mu uplaćuje/isplaćuje plaću i sve doprinose.

A samozaposlena osoba je osoba koja ima obrt ili što god no nije prijavljena u istoj niti si isplaćuje plaću. Funkcionira normalno bez ijednog zaposlenog, odnosno rad obavlja osnivač.

To je moje mišljenje. Svakako, poslao sam upit u ministarstvo u petak pa ćemo vidjeti njihov odgovor.
ture is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2015., 09:35   #1450
Quote:
ZOKI42 kaže: Pogledaj post
a poslodavac se na bavi poslovima ZNR niti ja to sad kod njega radim iako sam radio kod drugih poslodavaca poslove ZNR dugi niz godina (tako u ovom slučaju nema nikakvog sukoba interesa).
Samo mali komentar na ovo.

U skukobu interesa bio bi jedino ako se tvoj trenutni poslodavac bavi poslovima ZNR kao djelatnošću, odnosno pruža usluge drugim poslodavcima u vezi ZNR ( ovlaštena firma jel).

Nikako nisi u sukobu interesa ako si zaposlen kao stručnjak ZNR kod poslodavca koji se bavi npr. ugostiteljstvom.
ture is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2015., 19:28   #1451
Zakonodavac je stvarno promašio s ovim novim Pravilnicima polaganja ispita i za dobit ovlaštenje, po meni.

Za dobit ovlaštenje u ZNR potrebni su stručnjaci u različitim poljima što se slažem apsolutno (+ 3 god iskustvo u znr), međutim niti jednim uvijetom za dobit ovlaštenje nije uvršten spec.ing.sec ili prvostupnik (stručnjak koji je stručnjak svoje struke) što je najveći apsurd i time jednostavno ta grana studija praviti bezvrijednim i zaposlenje tih stručnjaka je teže.

Već kad se ide tom logikom, po meni, trebalo je osloboditi specijaliste ing.sec. polaganja tih stručnih ispita bar da se na taj način prizna ta titula, a drugima dat uvijet polaganja stručnog ispita kao što je sada ili godine iskustva u zaštiti na radu + stručni ispit.

ZNR nije toliko jednostavno sažet u par pitanja na stručnom ispitu i da bude ekvivalent specijalistom s petogodišnjim studijem.

Ispravite me ako griješim
__________________
Al Yankovic-heroj,a ne zlocinac
kumMarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2015., 13:43   #1452
Bio sam na ispitu za strucnjaka ZNR (opci i posebni dio). Prosao.
Evo pitanja koja sam se uspio sjetiti sto su pitali mene i ljude oko mene:

Radna oprema (sredstva rada)
Pravila zaštite na radu
Direktni i indirektni dodir
Gvi,kgvi
Stanka,dnevni,tjedni odmor
Godišnji odmor
Prekovremeni rad
Zajedničko radilište
R i S oznake
Pravila kojih se poslodavac mora držati pri radu sa ORT
Tko izrađuje procjenu rizika
Zajedničko radilište
Sadržaj procijene rizika
Prikupljanje podataka (rizik)
Radno mjesto
Što je buka (zaštita)
Uloga Specijaliste medicine rada
Maloljetnik
Poslovi sa posebnim uvjetima rada
Načela zaštite na radu
Dužnosti poslodavca prema tijelima nadzora
Ispitivanje strojeva
Načela postupanja sa ORT
Označavanje ORT
Prijevoz ORT
Pet pravila sigurnosti (struja)
Granica opasnih napona
Kordinator 1
Rukovanje strojeva s unutarnjim izgaranjem
black6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2015., 15:55   #1453
Quote:
black6 kaže: Pogledaj post
Bio sam na ispitu za strucnjaka ZNR (opci i posebni dio). Prosao.
Evo pitanja koja sam se uspio sjetiti sto su pitali mene i ljude oko mene:

Radna oprema (sredstva rada)
Pravila zaštite na radu
Direktni i indirektni dodir
Gvi,kgvi
Stanka,dnevni,tjedni odmor
Godišnji odmor
Prekovremeni rad
Zajedničko radilište
R i S oznake
Pravila kojih se poslodavac mora držati pri radu sa ORT
Tko izrađuje procjenu rizika
Zajedničko radilište
Sadržaj procijene rizika
Prikupljanje podataka (rizik)
Radno mjesto
Što je buka (zaštita)
Uloga Specijaliste medicine rada
Maloljetnik
Poslovi sa posebnim uvjetima rada
Načela zaštite na radu
Dužnosti poslodavca prema tijelima nadzora
Ispitivanje strojeva
Načela postupanja sa ORT
Označavanje ORT
Prijevoz ORT
Pet pravila sigurnosti (struja)
Granica opasnih napona
Kordinator 1
Rukovanje strojeva s unutarnjim izgaranjem
Čestitke :klap:
Hvala na šejranju
__________________
Al Yankovic-heroj,a ne zlocinac
kumMarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2015., 14:25   #1454
Quote:
ines.a kaže: Pogledaj post
tko ili što je samozaposlena osoba? tražila sam i nije mi baš jasno. koliko mi se čini strpalu su to u dodatnu djelatnost, a ona se može obavljati uz radni odnos
Samozaposlena osoba prema definiciji - fizička osoba koja u okviru svoga poslovnog nastana trajno obavlja gospodarsku djelatnost, a u kontekstu prava EU-a obuhvaćena je odredbama o pravu poslovnoga nastana.
U principu tu se radi o obrtniku koji sam radi, ukoliko ima nekog zaposlenog već spada u domenu pravne osobe. Prema razgovorima u Ministarstvu rečeno mi je slijedeće - fizička osoba kao takva bez da ima obrt ili d.o.o. neće moći dobiti ovlaštenje.
Jednostavnije rečeno - ovlaštenja (ova jednostavna za vođenje poslova ZNR) će dobiti obrtnici koji sami rade ili d.o.o. s jednom zaposlenom osobom.
Fizička osoba bi morala raditi s ugovorom o djelu ili autorskim ugovorom, a to je nemoguće na dulje vrijeme i ne bi bilo moguće državi naplatiti porez. Za one koji žele doskočiti našoj administraciji neka se posluže pravom poslovnog nastana pa će svoj posao moći registrirati negdje u EU gdje su povoljniji porezi kod osnivanja i administracija, a porez će ionako plaćati prema državi nastanka.
Urion is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2015., 14:36   #1455
Quote:
ture kaže: Pogledaj post
Ja također prenosim riječi inspektora - i razgovarali smo upravo o tome kako svako tumači po svojem. Ustanovili jesmo da bi bio u prekršaju i što se tiče ZOR-a no u tome i je stvar. Tko će to kontrolirati? Kako će inspektor ZNR znati da ti radiš poslove ZNR i u drugog poslodavca ( ili šestog poslodavca) 8 sati dnevno?
Pod hitno treba napisati Pravilnik koji će to točno definirati ( dok još netko nije završio u zatvoru )

Što se tiče poslodavca fizičke osobe - po meni ne treba biti niti obrta niti d.o.o. niti j.d.o.o. niti ništa. Svaka fizička osoba može biti i poslodavac.
PRIMJER: Recimo osoba koja ima vilu na moru sa ogromnim vrtom kojeg treba održavati. Ta osoba može sklopiti ugovor sa drugom osobom (vrtlarom) i normalno mu uplaćuje/isplaćuje plaću i sve doprinose.

A samozaposlena osoba je osoba koja ima obrt ili što god no nije prijavljena u istoj niti si isplaćuje plaću. Funkcionira normalno bez ijednog zaposlenog, odnosno rad obavlja osnivač.

To je moje mišljenje. Svakako, poslao sam upit u ministarstvo u petak pa ćemo vidjeti njihov odgovor.
Samo bih se nadovezao na ovo tko će to kontrolirati. Kako će biti u praksi ne znam, ali zamišljeno je da kontrolu obavlja novonastali Zavod. Svi koji će raditi poslove ZNR prijavljivat će iste u Zavod i predočiti Ugovore u kojima će biti definirano koliko vremena će se provesti kod poslodavca na poslovima ZNR, tko će (imenom i prezimenom to biti) i za koliko ljudi i u kojim djelatnostima se ti poslovi obavljaju. Svi sumnjivi ugovori će se provjeravati kontrolama (npr. netko napiše da će obavljati poslove ZNR za poslodavca u građevinarstvu s 30 zaposlenih 10 minuta tjedno - karikiram ali da se vidi apsurd).
Ovo sve što pričam je teorija, a kako će biti u praksi.......
Urion is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2015., 14:40   #1456
Quote:
baki4 kaže: Pogledaj post
pozdrav,

Pitanje vezano uz pokretne skele?

Ako znamo da je skela montirana u skladu s uputama i osposobljenom osobom te da ista ima zaštitne podove, ograde, postavljene ljestve itd. da li radnik koji radi na skeli mora koristiti zaštitni pojas ili neku dr vrstu zaštite od pada?

Mišljenja sam da ne, ali dolazim do različitih odgovor...
Quote:
igor minga kaže: Pogledaj post
Po meni slobodna procjena je dovoljna, ovisi tko radi na njoj, sto radi na njoj i kakvi su vremenski uvjeti. Ja nebih inzistirao na pojasu ako procjenim da rizika nema.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Slažem se s Igorom. Ono što je važno je stvarno kakva je skela i kako je napravljena. Ne bih se šalio s recimo cijevnim skelama, ali kod skela s tvorničkim atestom i dovoljnom zaštitom od pada (popunjena ograda) ne bih tražio pojas.
Urion is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2015., 16:37   #1457
Quote:
Urion kaže: Pogledaj post
Prema razgovorima u Ministarstvu rečeno mi je slijedeće - fizička osoba kao takva bez da ima obrt ili d.o.o. neće moći dobiti ovlaštenje.
Jednostavnije rečeno - ovlaštenja (ova jednostavna za vođenje poslova ZNR) će dobiti obrtnici koji sami rade ili d.o.o. s jednom zaposlenom osobom.
To isto sam ja napisao prije nekoliko dana i to sa 100% provjerenom informacijom, pa mi niste vjerovali
bumbe is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2015., 17:58   #1458
Kao i inače, Urion je u pravu.
Poštovani,

Ako biste htjeli raditi u ovlaštenoj pravnoj osobi koja obavlja navedene poslove zaštite na radu kao jedina zaposlena osoba, Vi možete registrirati j.d.o.o. ali morate biti zaposleni u istom ili na puno ili na nepuno radno vrijeme, dakle ne možete raditi kod drugog poslodavca na puno radno vrijeme. Naravno, Vi ćete moći ugovoriti onoliko poslova iz zaštite na radu koliko možete pokriti sa svojom satnicom. Naime, kad budući informacijski sustav zaštite na radu (ISZNR) bude u funkciji temeljem odredbe članka 83. stavka 7. Zakona o zaštiti na radu („Narodne novine“, broj 71/14, 118/14 i 154/14), tada će Vaša ovlaštena tvrtka morati registrirati obavljene poslove zaštite na radu putem tzv. elektroničkog zapisa u spomenuti ISZNR, naravno u onom opsegu koji odgovara Vašoj satnici iz ugovora o radu.

S poštovanjem,


MRMS_HR transparent footer

KABINET MINISTRA
Ulica grada Vukovara 78
HR – 10000 Zagreb
tel: +385 1 6106 310, 6106 727
web: www.mrms.hr
ture is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2015., 18:32   #1459
Taj budući informacijski sustav neće profunkcionirat nikad, a možda ni tada. Tko će to provjerit koliko tko sati radi i na koji način za neku firmu??? Zavod je osnovan i ima samo ravnatelja zaposlenog, čovjek ima plaću od 6000 kuna i od njega se očekuje da uspostavi cjelokupan sustav ZNR u Hrvatskoj, zamislite jedan čovjek radi u zavodu!!! Ministarstvo je ukinulo 20 pravilnika o ZNR za razne djelatnosti i imali su rok od 3 mjeseca da napišu nove pravilnike, možete mislit što su napravili NIŠTA!! Imate na stranicama narodnih novina Ministarstvo daje ovlaštenja za firme do 49 radnika ljudima koji imaju otvorene obrte kao samozaposlene i istodobno rade kod drugih poslodavaca na puno radno vrijeme. Što se tiće d.o.o. i j.d.o.o. u njima morate biti zaposleni ugovorom o radu.
ZOKI42 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2015., 10:06   #1460
Quote:
ZOKI42 kaže: Pogledaj post
Taj budući informacijski sustav neće profunkcionirat nikad, a možda ni tada. Tko će to provjerit koliko tko sati radi i na koji način za neku firmu??? Zavod je osnovan i ima samo ravnatelja zaposlenog, čovjek ima plaću od 6000 kuna i od njega se očekuje da uspostavi cjelokupan sustav ZNR u Hrvatskoj, zamislite jedan čovjek radi u zavodu!!! Ministarstvo je ukinulo 20 pravilnika o ZNR za razne djelatnosti i imali su rok od 3 mjeseca da napišu nove pravilnike, možete mislit što su napravili NIŠTA!! Imate na stranicama narodnih novina Ministarstvo daje ovlaštenja za firme do 49 radnika ljudima koji imaju otvorene obrte kao samozaposlene i istodobno rade kod drugih poslodavaca na puno radno vrijeme. Što se tiće d.o.o. i j.d.o.o. u njima morate biti zaposleni ugovorom o radu.
Slažem se što se Zavoda tiče. Trebao je biti osnovan i u funkciji prije donesenih Pravilnika (da ne govorimo o tome da su svi Pravilnici trebali biti doneseni na vrijeme - strojevi, okoliš i dr.). Onda je rok za Zavod bio pomaknut na početak ožujka, ali i sada vidim da još ništa od toga. Ono što sam ja napisao o kontroli to je teorija kako bi trebalo biti, a kada će zaživjeti u praksi .......
Urion is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:30.