Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.03.2012., 15:19   #1
Plamenik za grijanje / lotanje

kupio sam si plamenik sa nastavkom veličine 17mm. S njim dode i cjev od 1.5M.
E sad spojio sam to na postojeci regulator i plinsku bocu (ona kučna).
Izgleda da je ovaj regulator ne daje dovoljno pritiska i plamenik mi se ne želi upalit! Na ovom plameniku piše da treba regulator koji ima protok od 140 g/min
A ja imam regulator od 1 kg/h iliti 16g/min što je puno manje!

Jel netko zna koji regulator bi trebao za takav plamenik i dal je to uopće moguće spojiti na standardnu bocu koja se koristi u domačinstvu!?

hvala

dadotjdm is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 18:32   #2
Treba ti regulator deklariran do 4 bara ( sa pritiskom od 1 bar se može fino lotati) i protokom od 8-10 kg/h kako bi ti mogao poslužiti za više namjena i vrsta plamenika.Možeš birati opciju sa manometrom i bez.
__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 12:31   #3
Quote:
zh1 kaže: Pogledaj post
Treba ti regulator deklariran do 4 bara ( sa pritiskom od 1 bar se može fino lotati) i protokom od 8-10 kg/h kako bi ti mogao poslužiti za više namjena i vrsta plamenika.Možeš birati opciju sa manometrom i bez.
mislio sam si da je regulator u pitanju, daj mi reci di ima za kupit tih stvari ono neki dućan koji drži baš takvu opremu. Ovi dučani kojima je to sekundarna oprema znaju imat ali opet nemaju neki izbor. Ovdje di sam kupil plamenik nema tih regulatora
dadotjdm is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 14:05   #4
smit-comerce,sebastijan,trgo-agencija.........
__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 17:52   #5
Al ga kompliciraš spoji na bocu bez regulatora
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 18:23   #6
Lee,da ti je ikad eksplodirao brener u lice ili koji drugi otkriveni dio tijela sigurno ne bi nikome savjetao takvo što.
__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 18:52   #7
Quote:
zh1 kaže: Pogledaj post
Lee,da ti je ikad eksplodirao brener u lice ili koji drugi otkriveni dio tijela sigurno ne bi nikome savjetao takvo što.
Što nisi nikad vidio plamenik spojen direkt na bocu?
I kako može ispravni plamenik eksplodirati?
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 19:16   #8
imam bar jedno 5-6 razlicitih i sve koristim bez regulatora i na plameniku za rakiju pec sam ga skinul i nikad problema sa time
zanimljivo najbolje radi preradeni plamenik na kartuse sa njim mogu i hard lotat
__________________
u jednostavnosti je genijalnost al to je samo moje misljenje
sasase is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2012., 08:47   #9
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Što nisi nikad vidio plamenik spojen direkt na bocu?
I kako može ispravni plamenik eksplodirati?
Ne da sam vidio ,nego i radio .....dok mi nije eksplodirao
Očito je u trenutku eksplozije postao neispravan!

A ako je to tako kako vi to tvrdite,zbog čega onda apsolutno svi imaju regulatore na šparetima koji se pogone plinom iz boce ?? Pa svaki šparet ima one gumbe za regulaciju jačine plamena??
__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2012., 19:48   #10
Quote:
zh1 kaže: Pogledaj post
Ne da sam vidio ,nego i radio .....dok mi nije eksplodirao Očito je u trenutku eksplozije postao neispravan!
A ako je to tako kako vi to tvrdite,zbog čega onda apsolutno svi imaju regulatore na šparetima koji se pogone plinom iz boce ?? Pa svaki šparet ima one gumbe za regulaciju jačine plamena??
Ajd usporedi snagu plamenika na peći i ono što nazivamo brener, onda će biti jasno da brener ne može raditi preko regulatora
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2012., 21:45   #11
Jbte,to mi je najslađe kad netko limaru pred penzijom soli pamet o brenerima i lotanju!! Možeš bez problema spojiti šlauf direktno na nekakvu vikend plinsku bocu no na onu od 10-12 kg baš i nije preporučljivo. Ova ti je dobra da brener nemre raditi prek regulatora !! Naravno da može ,samo ne prek onoga za kuhinjske šparete nego prek onog kojem možeš nafrknuti protok od 5l /h pa naviše .
__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2012., 21:52   #12
Ajde da toga nema u svakom ozbiljnijem dučanu alatom, građevinskim materijalom, željeznarijama, placevima (ok, to nije baš sigurno ) i sl
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2012., 08:53   #13
zh1:
Možeš bez problema spojiti šlauf direktno na nekakvu vikend plinsku bocu no na onu od 10-12 kg baš i nije preporučljivo.

Koja je razlika kad mala (ud 3 ili 5 kg) napravi buuum ili velika boca (od 10 kg), jedino u težini i pirotehničkom efektu.

Ova ti je dobra da brener nemre raditi prek regulatora !! Naravno da može ,samo ne prek onoga za kuhinjske šparete nego prek onog kojem možeš nafrknuti protok od 5l /h pa naviše

Tu se slažem

Zašto se u raznim bau i sl. prodaju kartuše sa plamenikom bez regulatora ili samo plamenik za zašerafiti direkt na malu bocu ("ručnu")
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2012., 09:46   #14
Zato što te male boce nisu pod istim tlakom kao ove velike. Iz velike boce možeš u malu pretakati plin sve dok je između njih razlika u tlaku i za lotanje ti je dovoljno cca 1 bar tlaka u boci i dovoljan protok da imaš nekakav intenzitet plamena. Problemi nastaju kad se uslijed prljavštine u plinu počnu štopati sita na stražnjoj strani dizne plamenika .Tada u momentu kad plin probije sito na "reguliranom" plameniku dolazi do pojave nešto većeg plamena dok kod velike boce sa tlakom od 3-4 bara dolazi do eksplozije.
__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2012., 15:29   #15
Quote:
zh1 kaže: Pogledaj post
Zato što te male boce nisu pod istim tlakom kao ove velike. Iz velike boce možeš u malu pretakati plin sve dok je između njih razlika u tlaku ........
Ako je u bocama npr: p/b plin, ako su iste temperature....u njima je tlak isti, bez obzira na volumen
na koncu to si i sam napisao
A ako hoćeš pretočiti plin iz jedne u drugu, bez obzira na volumen, onda onu iz koje pretaćeš zagrijavaš (vručom vodom, ostaviš ju na suncu, fenom,..... a Ti možeš i brenerom).
Pa što misliš kako smo prije pretakali plin u automobile. Metneš boce na sunce, nakon jednog kupanja objesiš bocu na vrbu i crijevom spojiš sa spremnikom. Kad je ta prazna, slučaj ponoviš sa drugom bocom, trečom...i zanimljivo u ovom slučaju vršis pretakanje iz manje boce u veču
.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2012., 06:17   #16
sve boce su pod istim tlakom..i kad su pune ..ili poluprazne .
Karakteristika plina je da pod pritiskom prelazi u tekučinu.
Teoretski ga se uz pomoč vrbe može pretočiti više od logičnih 50% ( do izjednačavanja tlaka ) .
KOd pražnjenja bose događa se suprotno ...tlak je isti sve do momenta kad "nestane" tekučine .
jationmivioni is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2012., 10:49   #17
Nije. jer prilikom pražnjenja boce dio tekučine prelazi u plinovito stanje kako bi popunio nastalu prazninu što je ujedno popračeno i hlađenjem same boce, a hlađenjem boce ti pada i tlak u boci tako da ovo s grijanjem na vrbi ima smisla.
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2012., 16:11   #18
Dado..a kaj ti točno očeš lotat ak se može znat...
uros100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2012., 00:04   #19
htio sam isprobat Durafix štangice za varenje aluminija. Trebam si nešto sredit na felgi pa sam htio sa tim isprobat! Već mi dugo stoje doma pa reko da probam sad kad radim na felgama.
O ovome se radi!

http://durafix.com/

Znači u principu mogu spojit plamenik direktno na bocu samo se onaj regulator na boci nesmije do kraja odšrafit !? Morat ću onda nabavit samo reduktor jer na boci mi je veći navoj nego na crijevu :S
Boca je ona koja se koristi u domačinstvu.
dadotjdm is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2012., 09:06   #20
Quote:
dadotjdm kaže: Pogledaj post
.......htio sam isprobat Durafix štangice za varenje aluminija.......
Kod tog posla radiš slijedeće!
Pripremiš sve, upališ plamenik i počneš zagrijavati mjesto zavarivanje/lotanja, nakon toga sa onom četkicom ostružeš mjesto lotanja i griješ dalje uz pokušaj taljenja elektrode. Kad se elektroda počne taliti - to je to!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:15.