Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Prev Prethodni post   Sljedeći post Next
Old 09.08.2009., 17:42   #1
Kako se riješiti paranoje?

Imala sam neka vrlo teško iskustva na početku puberteta radi čega sam "obolila" od paranoje. Danas mnogo godina poslije još uvijek bolujem od te bolesti. Nazvala bih to teškom bolesti, jer svi koji su to prošli znaju o čemu pričam i kako je teško s tim živjeti.
Na primjer, živim u istom kvartu kao i kad sam bila dijete i tinejđer. Možda je i to jedan od problema što još uvijek osjećam ponekad iste simptome. Paranoja je bolest u kojoj mi je uvijek trebalo izrazito dugo da se odvažim izaći iz stana. Izašla bi uvijek, ali prvo bi trajala borba s sobom, što nije bilo lako. Nikad nisam mogla samo tako bez problema izaći iz stana. To je bolest, u kojoj se bojim da mi se nešto loše ne desi od strane ljudi ili da me netko ne napadne, dok sam vani. Što je paradoksalno, što sam se više toga bojala to mi se više dešavalo. Ljudi nanjuše strah i tad namjerno postanu bezobrazni i loši. Kad osjete da se netko ne zna najbolje snaći u takvim situacijama. Još od djetinjstva se nisam osjećala ugodno u vlastitoj koži, sigurno.
Najbolje bih se osjećala u trenucima kad bih imala dečka, pa kad bi s njim izlazila. Nekako najzaštićenije. Ili kad izađem s prijateljicom. Kad trebam izaći sama van mi je nekako vrlo teško.

UZROCI PARANOJE: Mislim da moja paranoja leži u strahu da ljudi ne shvate da ih ne volim. Odavno sam prestala na žalost voljeti ljude i to ljudi vrlo lako osjete. Treba im kratko. A onda nisu ok prema meni i moja paranoja postane veća. Dosta sam opterećena ljudima oko sebe i ljudima koje vidim na cesti. Mi, paranoičari uvijek mislimo da bilo koji čovjek s ceste će nam nešto loše napraviti. ( To potječe još od tih incidenata, kad mi se desilo brdo loših stvari od ljudi koje nisam ni poznavala.) Od tad sam nekako počela očekivati loše od svih, a velik broj puta mi se baš to i desilo.

ILI RADI OČEKIVANJA, ILI RADI STRAHA ILI RADI TOGA ŠTO NE VOLIM LJUDE.

KAKO IZLIJEČITI PARANOJU: Ono što sam primjetila je da dok pljujem po ljudima, mrzim ih i smatram ih lošima ( a često sam to izražavala i po razno raznim forumima) moja paranoja se poveća. zapravo me strah da to ne otkriju, a najčešće to nekako i otkriju. Mislim da se paranoja može izliječiti ako čovjek umjesto da govori da su drugi loši, gadovi, zli i slično, ponavlja sve najbolje o ljudima. Ono - ljudi su dobri, krasni, fini, ugodni. Takve nekakve riječi. Tad me nije strah da će skužiti da ih ne volim, nekako postanem i sama mirnija i fleksibilnija prema ljudima, oni to osjete, ja doživljavam manje negativna iskustva ( jer se vrlo vjerojatno moja tama prema ljudima osjeti), a kad je čovjek nasmiješen i hoda mirno kroz svijet, ljudi mu rijeđe pokazuju zlobu i bezobrazluk. Primijetila sam da to znaju pokazivati prema napetim ljudima. Znači, kad bi možda uspjela bez obzira na sva svoja negativna iskustva s ljudima ( U Londonu sam čak i u zatvoru završila radi suzavca i straha, jer su me neke budale napale) nekako razmišljati o ljudima da su bolje od onog što jesu, mislim da bi ta paranoja kao otvorena rana, napokon počela prolaziti, jer mi je pun kufer više da ovisim stalno o drugima da se osjećam sigurno, a sama s sobom se ne osjećam sigurno.
BlueMarine is offline  
Odgovori s citatom
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:34.