Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.02.2014., 21:19   #581
Your Aspie score: 102 of 200
Your neurotypical (non-autistic) score: 107 of 200
You seem to have both Aspie and neurotypical traits
richard is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2014., 22:39   #582
Quote:
XXmoljac kaže: Pogledaj post
Nije svaki poremećaj socijalne interakcije i komunikacije Aspergerov sy.

Dijagnostički kriterij za F84.5 Aspergerov poremećaj
A. Kvalitativno oštećenje socijalnih interakcija koje se ispoljava kao barem dvoje od sljedećeg:
(1) izrazito oštećenje neverbalnih načina ponašanja kao što su pogled oči u oči, izraz lica, držanje tijela, te geste kojima se uspostavljaju socijalne interakcije
(2) ne razvijaju se odnosi s vršnjacima koji bi bili primjereni razvojnom stupnju
(3) nema spontane podjele uživanja, interesa ili dostignuća s drugim ljudima
(4) nema socijalne ili emocionalne uzajamnosti
B. Ograničeni, repetitivni i stereotipni modeli ponašanja, interesa i aktivnosti koje se ispoljavaju kao najmanje jedno od sljedećeg:
(1) preokupacija jednim ili s više stereotipnih i ograničenih modela interesa koja je abnormalna ili intenzitetom ili usmjerenošću
(2) uočljivo nefleksibilno priklanjanje specifičnim, nefunkcionalnim rutinama ili ritualima
(3) stereotipni i repetitivni motorički manirizmi
(4) trajna zaokupljenost dijelovima predmeta
C. Smetnja uzrokuje klinički značajno oštećenje socijalnih, radnih ili drugih važnih područja funkcioniranja.
D. Nema klinički značajnog kašnjenja razvoja jezika
E. Nema klinički značajnog kašnjenja kognitivnog razvoja ili razvoja dobi primjerenih vještina samopomoći, adaptivnog ponašanja ili znatiželje prema zbivanjima u okolini u djetinjstvu.
F. Nisu zadovoljeni kriteriji za neki drugi Pervazivni razvojni poremećaj ili Shizofreniju.
Pa jel se slucaj ovog gore pomenutog iz mog prehodnog posta uklapa u ovu dijagnozu ili je nesto drugo?Ako je nesto drugo,sta bi to moglo (navela sam dosta simptoma)?
haftbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2014., 13:34   #583
Aspergerov sindrom

Niko nema da mi odgovori na post?
haftbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2014., 15:41   #584
Quote:
haftbar kaže: Pogledaj post
Niko nema da mi odgovori na post?
Moglo bi se raditi o Aspergerovom sindromu ili nečemu sličnom, ali mi ovdje nismo psihijatri, a čak i da jesmo, ne bismo postavljali dijagnozu na temelju tvoga opisa.
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2014., 19:40   #585
meni nije jasno čemu ta neopisiva želja da se samodijagnosticira asperger ili bilo koji drugi poremećaji, da ne spominjem OCD recimo.

prvo.
prihvatite sebe kakvi jeste, nemojte tražiti izgovore u bolestima, sindromima i sl. "imam aspergera i takav sam" - ne, nekad si jednostavno idiot i točka. "imam OCD jer mi knjige na polici moraju biti posložene po boji i autoru i neznamčemu" - ne, OCD bi imao da ne možeš spavati i fizički ti je loše da vidiš da nešto nije složeno kako ti misliš da bi moralo.

nije način da se nađe neka dijagnoza, pa nategnu simptomi i da se ljudi samodijagnosticiraju. da je ta dijagnoza stvarna, trenutno bi pričali s psihijatrom/psihologom, a ne s ljudima na forumu koje tražite da vam potvrde vaše pretpostavke.

drugo.
ako ste stvarno uvjereni da nešto nije u redu s vama, odite kod liječnika obiteljske medicine pa mu recite nek vam da uputnicu za specijalista. dat će u većini slučajeva. ili odite privatniku. možete si vi po testovima s neta 100 puta dijagnosticirati nešto, ali nisu ti ljudi badava potrošili godine i godine učenja, znaju više od vas.

i za kraj, moje iskustvo.
2009. riješila sam pola testa i ispalo mi je neuro, rješavala sam čisto iz znatiželje i nisam imala što za raditi pa sam probala, napola sam prekinula jer me nešto drugo zainteresiralo i ovo me prestalo zanimati. nakon 6 mjeseci ponovno sam riješila test kako spada, ispao je asperger velikom većinom, i po opisu pdf-a se dalo to naslutiti. budući da sam bila kod psihologa na testiranju za vozačku dozvolu, bio je kraj radnog vremena i nije nikog bilo pa sam se sjetila i pitala doktoricu nešto o tome, dogovorile smo termin i nakon par puta što sam došla do nje, dobila sam, između ostalog, dijagnozu AS.
bitna stvar:
ja nisam svoju osobnost promijenila zato što imam crno na bijelo dijagnosticirano nešto. znala sam oduvijek da postoje razlike između mene i vršnjaka, ali kad sam dobila detaljno objašnjenje što zapravo AS znači, iskoristila sam to samo i isključivo u svrhu poboljšanja trenutnog stanja - postalo mi je jasno kako ne-aspie funkcionira i kako mu pristupiti u različitim situacijama. naravno, ja sam imala 18 i meni to tad nije previše značilo, znala ili ne znala da imam AS. druga je stvar za dijagnosticiranje djece, mislim da njima to može biti od velike koristi ako znaju zašto su drugačiji.

ispričavam se na dugačkom postu, nisam htjela nikog napasti, samo mi malo diže tlak ova pojava samodijagnosticiranih poremećaja u zadnje vrijeme
__________________
I’m a carbie girl in a carbie world.
Danielle is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2014., 22:40   #586
Idiot nije dijagnoza. Nego, da li visoko natprosječna empatičnost isključuje Asperger?
__________________
Osjećam da lutam kroz terase svijesti, nešto se u meni dijeli.

Franz Liszt - Liebestraum - Love Dream
Arbalist is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2014., 00:41   #587
Čime mjeriš visoko natprosječnu empatičnost?
richard is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2014., 13:00   #588
Zašto je zamro ovaj forum? Ljudi javljajte se sa svojim iskustvima i saznanjima u vezi AS ...
IVANŠČICA is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2014., 17:47   #589
Zašto se psihijatri nemogu dogovoriti dali je Aspergerov sindrom zasebni sindrom ili je to isto što i visokofunkcionalni autizam? Čuo sam da se u dijagnostici često mogu pobrkati šizofrenija i aspergeov sindrom pa neki ljudi završe sa krivim dijagnozama valjda zato što te dvije dijagnoze imaju dodirnih točaka.
Celestar1975 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2014., 09:52   #590
Psihijatrima je teško prepoznati AS jer su mnogi od njih tek nedavno čuli za taj sindrom... poznat ima je bio samo autizam...
U našem slučaju nitko , ali baš nitko nije prepoznao AS a nahodali smo se od psihologa, defektologa, neuropedijatara do psihijatara.... ne znam što reći... čini mi se da vlada prevelika nezainteresiranost osim kod privatnika koji glume zainteresiranost radi love.
IVANŠČICA is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2014., 11:33   #591
Dijete mi je u postupku specijalističke obrade zbog sumnje na Aspergerov sindrom. Dj. psihijatar je tražio obradu psihologa, logopeda, neuropedijatra i razvojnog rehabilitatora. Kad smo došli kod naše pedijatrice rekla je da ne zna gdje postoje razvojni rehabilitatori pa za to nismo dobili uputnicu.

Molim nekog, tko je obavio cijelu dijagnostiku, da mi kaže gdje je našao rehabilitatora (po mogućnosti preko HZZO-a).
sunac is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2014., 10:01   #592
Quote:
sunac kaže: Pogledaj post
Dijete mi je u postupku specijalističke obrade zbog sumnje na Aspergerov sindrom. Dj. psihijatar je tražio obradu psihologa, logopeda, neuropedijatra i razvojnog rehabilitatora. Kad smo došli kod naše pedijatrice rekla je da ne zna gdje postoje razvojni rehabilitatori pa za to nismo dobili uputnicu.

Molim nekog, tko je obavio cijelu dijagnostiku, da mi kaže gdje je našao rehabilitatora (po mogućnosti preko HZZO-a).
Procjena od strane edukacijskih/razvojnih rehabilitatora (tzv. defektologa) radi se se Centru za rehabilitaciju edukacijsko rehabilitacijskog fakulteta u Zagrebu, kabinet za poremećaje iz autističnog spektra. Ovdje ti je link http://centar.erf.unizg.hr/index.php/hr/ sa svim informacijama i kontaktima. Ne znam kako rade preko ljeta, al preko godine se procjene rade dva ili tri dana u tjednu. Potrebno je naručiti se prije jer se dosta dugo čeka budući da su oni jedini u Hrvatskoj koji to rade (u pitanju su zaista vrsni stručnjaci). U principu ne ide preko HZZO-a, ali mislim da obitelji s nedostatnim prihodima imaju pravo na besplatnu procjenu, iako nisam u potpunosti sigurna u tu informaciju, to bi trebalo provjeriti s njima.
ennui is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 00:18   #593
Pozdrav!

Ja molim da mi netko od ljudi koji imaju sluzbenu dijegnozu aspergera preporuci osobu koja mu je dala dijagnozu, tj. nekog kompetentnog.

Situacija je slozena, u proslosti sam imala raznih problema pa su me vodili kao poremecaj osobnosti. Vec neko vrijeme prema strucnom misljenju ne postoje simptomi poremecaja osobnosti.

Pred nekoliko mjeseci sam krenula psihijatrici upravo zbog osjecaja socijalne neprilagodjenosti.
U medjuvremenu sam saznala i za Asperger i pred nekoliko dana pitala psihijatricu je li moguce da ga imam.

Odgovor je bio otprilike da je mozda cak i moguce, no da smatra uzroke mog stanja manje bitnima, da bi sad dijagnostika sto je zapravo posrijedi bila slozena i da bi se bolje bavila time kako rijesiti ono sto je tu.
Dodala je da primjer Aspergera koji je ona imala je imao ozbiljnu asimetriju motorike, da se na prvi pogled vidjelo da nesto ne valja. Da to kod mene nije slucaj, i da sam previse inteligentna, da ne bi bilo govora o studiranju i da bi imala daleko teze probleme u skolovanju. I da joj se cini da predobro razumijem ljude.

Sada, po ovome sto vi ovdje pisete i ostalim iskustvima ljudi u usporedbi s ovim zadnjim sto je rekla, mogu zakljuciti da moja psihijatrica, iako je inace smatram izvrsnim psihijatrom, nije bas kompetentna po pitanju aspergera? Barem ovome s inteligencijom i studiranjem? Ili ipak je u pravu?

Sa skolovanjem sam imala i imam problema, nisam gotovo nista napravila iako imam skoro 25 godina.

A sto se tice ljudi, zadnjih godina sam imala obicaj pamtiti, cesto i pisati, svaku situaciju gdje sam ispadala idiot medju ljudima, doci kuci i vrtiti po glavi, pisati, usporedjivati, gledati iz perspektive ovoga onoga, namjerno se izlagati ljudima svjesna da ce me gledati kao cudaka, ali s entuzijazmom da ako nastavim cu pokopcati kako funkcioniraju ljudi i postati normalna.
Tako da mi danas izjava da predobro poznajem ljude da bi imala Asperger se ne cini bas nesto s obzirom na trud koji sam ulozila.
A i ne kuzim kakav je to poremecaj osobnosti koji se svladava tako sto se cita psihologija i sociologija i analiziraju socijalne interakcije?

Tako da molim za preporuku za strucnjaka, A takodjer me zanimaju i misljenja o tome sto je rekla psihijatrica, da ne trosim vrijeme i novac na dijagnostiku ako ne treba.
obični mamlaz is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 00:50   #594
Ajmo jedno jos eliminacijsko pitanje. I da odmah objasnim kako to istovremeno psihijatrica kaze da dobro razumijem ljude kada ja dolazim zbog socijalne neprilagodjenosti.

Ja sam uspjela nakon puno ucenja i zivotne skole doci do toga da uz vise ili manje razmisljanja shvatim ljude. No problem ostaje kada to treba uciniti u trenu, za vrijeme interakcije. Obicno ne kuzim nista, makar to bio odlazak u trgovinu i reagiram cesto pogresno. I tek nakon toga razmisljam i shvatim kako se odvijala situacija, vrtim film i stvaram sliku. Nakon toga ja mogu sasvim dobro objasniti sitaciju. Ali cim sam u nekoj novoj interakciji ja sam sa svima na razlicitoj frekvenciji. Ne razumijem kontekst, namjere, drzim se za pitanje mada ne skopcam siri kontekst o kojem pricamo... U zadnje vrijeme sam naucila da o svemu tome treba voditi racuna, no kao da ne stignem to sve obraditi u potrebnom vremenu mada znam da bi trebala.

Ide li to u prilog za, protiv, ista?
obični mamlaz is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2014., 17:12   #595
Quote:
obični mamlaz kaže: Pogledaj post
Ja molim da mi netko od ljudi koji imaju sluzbenu dijegnozu aspergera preporuci osobu koja mu je dala dijagnozu, tj. nekog kompetentnog.
Sluzbenu dijagnozu nemam, i ne preporucm je bez osobito jakog razloga.

Quote:
obični mamlaz kaže: Pogledaj post
Pred nekoliko mjeseci sam krenula psihijatrici upravo zbog osjecaja socijalne neprilagodjenosti.
U medjuvremenu sam saznala i za Asperger i pred nekoliko dana pitala psihijatricu je li moguce da ga imam.

Odgovor je bio otprilike da je mozda cak i moguce, no da smatra uzroke mog stanja manje bitnima, da bi sad dijagnostika sto je zapravo posrijedi bila slozena i da bi se bolje bavila time kako rijesiti ono sto je tu.
Asperger je ipak posjedica znacajnije neuroloske razlike u odnosu na vecinu ljudi, te normalne terapije mogu biti beskorisne, pa cak i stetne. Cest primjer je pogorsanje stanja zbog doza antidepresiva koje su kalibrirani za neurotipicne, koje budu prevelike. Uobicajeno pravilo za pocetak terapije je 1/3 minimalne teoretske doze, sa tendencijom smanjivanja, jer takvi ljekovi znaju djelovati dosta jace kod Aspergera.

Takodjer, psihoanaliza je gubitak vremena, jer prakticki pretpostavlja da osoba nema Aspergerov sindrom. Kognitivno-bihevioralna terapija funkcionira.

Quote:
obični mamlaz kaže: Pogledaj post
Dodala je da primjer Aspergera koji je ona imala je imao ozbiljnu asimetriju motorike, da se na prvi pogled vidjelo da nesto ne valja. Da to kod mene nije slucaj, i da sam previse inteligentna, da ne bi bilo govora o studiranju i da bi imala daleko teze probleme u skolovanju. I da joj se cini da predobro razumijem ljude.
Iako su motoricki problemi cesti, ne pojavljuju se nuzno.

Quote:
obični mamlaz kaže: Pogledaj post
Sada, po ovome sto vi ovdje pisete i ostalim iskustvima ljudi u usporedbi s ovim zadnjim sto je rekla, mogu zakljuciti da moja psihijatrica, iako je inace smatram izvrsnim psihijatrom, nije bas kompetentna po pitanju aspergera? Barem ovome s inteligencijom i studiranjem? Ili ipak je u pravu?
Ako je imala samo taj jedan primjer nize inteligencije, to je ipak prilicno ograniceno iskustvo. Edukacija je takodjer na niskim granama.

Quote:
obični mamlaz kaže: Pogledaj post
Ajmo jedno jos eliminacijsko pitanje. I da odmah objasnim kako to istovremeno psihijatrica kaze da dobro razumijem ljude kada ja dolazim zbog socijalne neprilagodjenosti.

Ja sam uspjela nakon puno ucenja i zivotne skole doci do toga da uz vise ili manje razmisljanja shvatim ljude. No problem ostaje kada to treba uciniti u trenu, za vrijeme interakcije. Obicno ne kuzim nista, makar to bio odlazak u trgovinu i reagiram cesto pogresno. I tek nakon toga razmisljam i shvatim kako se odvijala situacija, vrtim film i stvaram sliku. Nakon toga ja mogu sasvim dobro objasniti sitaciju. Ali cim sam u nekoj novoj interakciji ja sam sa svima na razlicitoj frekvenciji. Ne razumijem kontekst, namjere, drzim se za pitanje mada ne skopcam siri kontekst o kojem pricamo... U zadnje vrijeme sam naucila da o svemu tome treba voditi racuna, no kao da ne stignem to sve obraditi u potrebnom vremenu mada znam da bi trebala.

Ide li to u prilog za, protiv, ista?
Prilicno tipicno iskustvo kod aspergera.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2014., 23:55   #596
Hvala ti na odgovoru.
Quote:
UrchinStar47 kaže: Pogledaj post
Sluzbenu dijagnozu nemam, i ne preporucm je bez osobito jakog razloga.
Zanima me zašto je ne preporučaš bez jakog razloga?

Evo meni je bitna iz sljedećih razloga.

Bojim se jesam li dovoljno sposobna shvatiti što je to asperger da bi ispravno procijenila spadam li tu. 95% sam uvjerena da sam ga dobro shvatila, ali fali mi još ta neka sigurnost.

Zbog toga što neki simptomi Aspergera mogu postojati i uslijed drugih problema: npr. neprimjerena socijalizacija ( npr. članovi obitelji koji su socijalni debili), slaba emocionalna inteligencija, obrambeni mehanizmi (to ne vjerujem da je kod mene, bar trenutno), zapravo koješta.

A imala sam problema i trauma u odrastanju, u obitelji i okolini, i sada mi se čini problematičnim razlučiti je li prvo bilo kokoš ili jaje. Mada sve više mi se čini da je Asperger prvi problem, a sve osalo došlo kao posljedica.

I kako si naveo u idućem dijelu, zbog terapije. Ja bi svakako voljela iskoristiti svoj potencijal i koliko mogu svladati ono u čemu zaostajem. A tu mi se čini jako bitno znati je li zbilja prava dijagnoza Asperger.

I jer sam cijeli život tragala za time što to sa mnom nije u redu. Predugo je to trajalo i voljela bi znati mogu li s tom potragom konačno završiti.


Quote:
Asperger je ipak posjedica znacajnije neuroloske razlike u odnosu na vecinu ljudi, te normalne terapije mogu biti beskorisne, pa cak i stetne. Cest primjer je pogorsanje stanja zbog doza antidepresiva koje su kalibrirani za neurotipicne, koje budu prevelike. Uobicajeno pravilo za pocetak terapije je 1/3 minimalne teoretske doze, sa tendencijom smanjivanja, jer takvi ljekovi znaju djelovati dosta jace kod Aspergera.

Takodjer, psihoanaliza je gubitak vremena, jer prakticki pretpostavlja da osoba nema Aspergerov sindrom. Kognitivno-bihevioralna terapija funkcionira.
Evo ove informacije uglavnom nisam imala.

Znala sam jedino da je KBT jedina koja se pokazala učinkovitom kod Aspergera, no nije mi jasno što misliš pod time da psihoanaliza pretpostavlja da osoba nema Aspergerov sindrom.

Quote:
Iako su motoricki problemi cesti, ne pojavljuju se nuzno.
Ja i imam motoričkih problema. Držanje tijela, nespretnost, u školi su cure sa 90 kg bile bolje u sprintu od mene. Redovno najgora. Ne znam bi li danas mogla uhvatiti loptu uopće. :šmrc:

Pogotovo ono što mi ukazuje na Asperger, na snimkama sam se puno puta uvjerila u čudne pokrete rukama. Dok radim neki pokret ponekad usput okrećem zglobove i prste na neki "retardiran" način, činim zapravo previše pokreta.
Nikada to nisam sebi znala objasniti i kako sam čula za Asperger, ispalo je da on objašnjava i taj čudni dio mene.



Quote:
Ako je imala samo taj jedan primjer nize inteligencije, to je ipak prilicno ograniceno iskustvo. Edukacija je takodjer na niskim granama.
Pa da, tako mi se i čini. Da su psihijatri educirani po pitanju psihopatologije, a Asperger tu ne spada i čak im ni ne pada napamet da tako nešto razmatraju valjda. A i to da nemaju pojma o njemu, čini mi se da je to nešto što se stalno ponavlja ovdje dok čitam ovu temu.

Quote:
Prilicno tipicno iskustvo kod aspergera.
Hvala.
obični mamlaz is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2014., 00:42   #597
Quote:
obični mamlaz kaže: Pogledaj post
Zanima me zašto je ne preporučaš bez jakog razloga?
Zato sto bi te zakonski moglo ogranicit u daljnjim potezima. S druge strane, ako su ti bas potrebni resursi koje mozes dobiti samo sa dijagnozom, onda se isplati. Za cisto zadovoljavanje znatizelje sluzbena dijagnoza je, IMHO, pretjerivanje.

Znala sam jedino da je KBT jedina koja se pokazala učinkovitom kod Aspergera, no nije mi jasno što misliš pod time da psihoanaliza pretpostavlja da osoba nema Aspergerov sindrom.[/quote]
Zato sto ima neke svoje a priori pretpostavke o tome kako funkcionira osoba, sto aspiji ne ispunjavaju. Detalja se vise ni ne sjecam.

Uglavnom, preporucam par knjiga:
-Tony Attwood The complete guide to Asperger's syndrome
-Temple Grandin i Sean Barron The Unwritten Rules of Social Relationships: Decoding Social Mysteries Through the Unique Perspectives of Autism
-Temple Grandin Developing Talents: Careers for Individuals with Asperger Syndrome and High-Functioning Autism
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2014., 08:24   #598
Kome se obratiti za KB terapiju?
IVANŠČICA is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2015., 18:28   #599
Question Da li trebam reci Psihijatru da sumnjam da imam Asperger

Radio sam online RDOS Aspie Kviz
Rezultati:
Aspie Quiz
Your neurodiverse (Aspie) score: 127 of 200
Your neurotypical (non-autistic) score: 68 of 200
You are very likely neurodiverse (Aspie)
Jel ovaj test pouzdan
__________________
bunda od nerca
Vizon is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2015., 18:34   #600
Svi ti internetski testovi nisu pouzdani. Ako stvarno misliš da imaš problem posjeti specijalista i rješi se dileme i stresa.
veronika88 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:50.