Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.04.2008., 00:14   #1
Zelig

Nema teme o ovom filmu, a i opcenito je malo ljudi culo za njega. Cudno.

Uglavnom, film Woodyja Allena. Lazni dokumentarac o Zeligu, covjeku - kameleonu koji mijenja svoj fizicki izgled i karakter da bi se prilagodio sugovorniku.

Genijalan film - sprdanje dokumentaraca, medija, mutave javnosti, psihoanalize itd. itd., sve u Allenovom stilu, ali ima tu suptilnije zajebancije, nesto jako lijepo. Sjajni su i specijalni efekti (Allenove fizicke transformacije i uklapanje likova u originalne filmove iz 1920 - ih i 1930 - ih) koji su za to vrijeme stvarno fascinantni.

Eto, jel gledao jos netko?
Sudden Sid is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2008., 00:22   #2
Quote:
Sudden Sid kaže: Pogledaj post
Uglavnom, film Woodyja Allena.
Meni najbolji film Woodyja Allena.
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2008., 02:03   #3
Quote:
Mr Smoogj kaže: Pogledaj post
Meni najbolji film Woodyja Allena.
Jelda je divan?

Ima nekoliko izvrsnih detalja.
Super mi je ideja laznog dokumentarca. Najbolje je to kako je dokumentarac graden na temelju dokumenata i novinskih napisa za koje sami novinari u filmu kazu da su pretjerani.
Super mi je cijelo to "lijecenje" Zeliga. Ja ne vjerujem da je on dobio karakter nakon terapije - naprosto je shvatio da ce se lakse uklopiti u americko drustvo ako bude imao briju "budi svoj" i ispunjavao ocekivanja ljudi oko sebe.
Doktorica je izvrstan lik.
I jako mi je lijepo sto se povlaci paralela s "Moby Dickom" koji je isto vjerojatno simbol za sve.

Ma I inace mi je Allen izvrstan, ali ovdje ga bas zna pogoditi na vise nivoa, da se tako izrazim.
Sudden Sid is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2008., 18:01   #4
Quote:
Mr Smoogj kaže: Pogledaj post
Meni najbolji film Woodyja Allena.
I meni.
Prvi put sam ga gledala u jesen 2000. dok sam se oporavljala od operacije krajnika i stoput sam ga proklela: imala sam osjecaj da mi zilete rezu grlo svaki put kad bih se pocela smijati. Onak, svakih deset sekunda.
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2008., 23:04   #5
prvi pravi mocumentary, ne? mislim da je Spinal Tap izašao nakon Zeliga. za ono vrijeme (prije digitalije) film je bio remek-djelo specijalnih efekata. kažu da je Gordon Willis nogama gazio po filmskoj traci da bi joj nanio oštećenja koja bi djelovala realističnije. čak su nabavili i kameru i leće iz 1920-tih.

mislim da je Allen najduže radio na ovom filmu, baš zbog tehničkih zahtjeva. samo za vrijeme post-produkcije snimio je druga dva filma.

jedino što mi je znakovito/apsurdno/zanimljivo je da se Allen prihvatio tumačenja glavnog lika. kao glumac/lik on je prava suprotnost Leonardu Zeligu. njegova glumačka ponuda zaustavlja se na onome što imamo prilike vidjeti u jednom filmu - kao i u svim ostalima. njegov lik je brandiran valjda s drugim filmom u kojem se pojavio. kao što je to bio slučaj s Chaplinom i mnogim drugim autorima.

ustvari i kao Zelig on je nepogrešivo Woody Allen, ali Woody Allen koji uživa u pričanju genijalno pomaknute priče.
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2008., 12:10   #6
Exclamation

odličan film!


- - -
If he was with strong personalities, he may lose his own personality.
film ZELIG
__________________
19-24 Tu i on svuče svoje haljine jer i njega obuze zanos pred Samuelom; zatim je legao gol i ostao tako cio onaj dan i svu noć. BIBLIJA, Prva knjiga o Samuelu
CF is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2015., 13:02   #7
Slučajno naletio sinoć na HRT 3 u pola 1. Genijalan film.

Evo par odličnih citata:

I have an interesting case. I'm treating two sets of Siamese twins with split personalities. I'm getting paid by eight people.

The Ku Klux Klan, who saw Zelig as a Jew, that could turn himself into a Negro and an Indian, saw him as a triple threat.

But I've never flown before in my life, and it shows exactly what you can do, if you're a total psychotic!

I worked with Freud in Vienna. We broke over the concept of penis envy. Freud felt that it should be limited to women.
__________________
Curb
Pajkic is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2015., 14:36   #8
I ja pogledala sinoć. Stvarno briljantna ideja i odlično izrežiran film Sve više mislim da je Woody upravo u sedamdesetima bio najbolji, najmaštovitiji. Makar se kasnije još 'razvio' i baš usavršio svoj osobni pečat koji otada nosi svaki njegov film, ali ovi filmovi s kraja 60ih, početka 70ih su stvarno vrhunska zajebancija.

U filmu stvarno ima sprdanja sa svime. Žao mi je što mi se malo spavalo pri gledanju pa nisam baš popamtila sve citate i zanimljive dijelove. Malo mi je glupasto jedino što je baš morao ići na romansu na kraju, ali Woody je ipak stari romantik.
Inconnu is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:12.