Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Magija i mistika

Magija i mistika Od parapsihologije do metafizike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.02.2004., 23:07   #1
Sve o karmi

postoji li kolektivna karma?
npr, kod potresa, kad pogine na tisuće ljudi....... kako su se oni baš našli na tom mjestu u to vrijeme i zašto baš oni? kako ih je sve od jednom zadesilo isto?
__________________
I believe in magic. :)
Tihana is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2004., 11:32   #2
potres ti najčešće nastaje pomicanjem tektonskih ploča, a vrlo rijetko zbog zle karme velikog broja ljudi...

a nažalosnije ti je što nikoga prethodno ne pita "želiš li umrijeti"
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2004., 11:34   #3
da, postoji i karma cijelih naroda; zla naravno, kad dođu oni bolji (bolje karme) pa ih istrijebe
kameni kamen is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2004., 13:46   #4
Pa da, postoji. Ako karmu shvatimo kao nesvjesne (ili neosviještene) obrasce mišljenja koji ljudima onemogućuju jasnoću, onda je jasno da sa pripadnošćšu određenom narodu - u smislu jezika i kulture - primamo i neke takve obrasce. I da je baš nacionalna kultura u neku ruku jedan takav obrazac. Tako da bi se moglo reći da je pripadnost nekom narodu karma.
Evo, naš narod imataj obrazac mišljenja parizani/ustaše kojega se ne može riješiti. Kao da neki duhovi predaka stoje ljudima na ramenima i viču 'Tito paija' ili 'ŽAP'. Neki te obrasce učine nešto više softificiranima time što se prodaju pod anarhiste ili konzervativce, ali ako dublje zagrebeš, eto ih: sablasti predaka žive od političke strasti potomaka.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2004., 10:50   #5
ma, da to bi onda značilo da bez obzira na moja brojna i beskrajno dobra djela u prošlom životu pušim samo zato što mi je stari u ovom bio ustaša i branio rodni dom ,

moj racionalni osjetnik ovog svjeta mi govori da to baš ne drži vodu ,

i koga još fermaju neosvješteni obrasci mišljenja? , iliti usvojene predrasude tijekom odgoja...
kameni kamen is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2004., 11:12   #6
Kažu 'karakter je čovjeku sudbina'. Karakter je određen i odgojem, prihvaćanjem obiteljske i nacionalne kulture (misaonih obrazaca). To nas određuje, ali može se u nekoj mjeri i osvijestiti. Pa smo utoliko više samoodređeni što smo svjesniji.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2004., 11:15   #7
dobro, znači zaključili smo da karma ne postoji
kameni kamen is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2004., 11:28   #8
Re: kolektivna karma

Quote:
Tihana kaže:
postoji li kolektivna karma?
npr, kod potresa, kad pogine na tisuće ljudi....... kako su se oni baš našli na tom mjestu u to vrijeme i zašto baš oni? kako ih je sve od jednom zadesilo isto?
zasto koncept karme shvacas prvenstveno kao neku kaznu ili pravdu?

uoci da u hinduizmu ne postoji koncept tj cak rijec SLOBODNA VOLJA

-krscanstvo je prepuno koncepta pravednosti tj operira kaznama -zlim i dobrim.

budizam gotovo uopce ne barata pojmom pravednosti

KARMA JE PRVENSTVENO PRINCIP UZROKA I POSLJEDICE gotovo kao matematika.
ZASTO U SVOM PRIMJERU DODAJES NEKA NAGADJANJA.

kao sto je besmisleno reci da je nepravedno ako smo u minusu a divno ako smo dobili pozitivan broj,tako je i tvoj primjer pogresno baratanje konceptom karme.

karma u tvom slucaju znaci da ako zivis na podrucju koje ima vecu vjerovatnost potresa da ti je bolje odseliti se. i to je sve.
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2004., 11:55   #9
Quote:
karma u tvom slucaju znaci da ako zivis na podrucju koje ima vecu vjerovatnost potresa da ti je bolje odseliti se. i to je sve.
i tako lijepo promjeniš svoju karmu....

znači i mjesta imaju svoju karmu?
kameni kamen is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2004., 11:57   #10
a ček malo, zbog čega je ono pile prešlo cestu?
djidjimidji is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2004., 12:13   #11
Quote:
a ček malo, zbog čega je ono pile prešlo cestu?
konačan odgovor;
zato jer je htjelo promjeniti svoju osobnu karmu koja je bila uvjetno rečeno "loša" s jedne strane ceste jer je takva bila karma tog mjesta; da bi "popravilo" svoju karmu odlaskom na drugu stranu ceste na mjesto za koje još ne zna kakvu karmu ima, i jer će sinergističko djelovanje karme pileta, koje još vuče utjecaj karme starog "lošeg" mjesta, i karme novog mjesta, za koju pile još ne zna kakva je, ali mjesto, novo, s druge strane ceste, zna, jer je sadašnja karma tog mjesta posljedica, čisto matematička, svega onoga što je to mjesto napravilo u prošlosti sebi i pilićima, dakle to uzajmno djelovanje tih karmi bi možda moglo blagotvorno djelovati na karmu pileta,

prije nego završi u loncu mom
kameni kamen is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2004., 14:05   #12
kolektivna karma

Quote:
Tihana kaže:
postoji li kolektivna karma?
Kažu da se prije leta aviona koji će se srušiti događa masovno otkazivanje rezervacija i upis novih putnika. Iz razumljivih razloga takve se stvari ne objavljuju.

Meni se čini da je jedino učenjem o karmi mogu objasniti neke "tragedije", a kolektivna karma je samo zbroj pojedinačnih.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2004., 22:08   #13
Ja imam odraditi karmu prema domovini i dok je ne odradim otežano mi je svako seljenje vani....

Majko šta sam radila da me to zadesi,haha
Ima tko još takav?

A što se tiče kolektivne karme slažem se sa Adriaticom da je to zbroj pojedinačnih...svi odjednom se riješe iste stvari
__________________
Getting there is writing because you can´t stop writing.
Being here is not being able to start writing.
kisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2004., 02:38   #14
ima kisha ima..

obično je 2+2=...
kameni kamen is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2004., 15:11   #15
MOlim vas, nemojte miješati nacionalnu pripadnost i karmu :horror:
__________________
I believe in magic. :)
Tihana is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2004., 15:22   #16
Zasto ne, ne zvuci dobro?

Svi puno pricamo al na osnovu cega (vrijedi za cijelu duhovnost)? Priznam kad se coek poziva na neki spis il kad je osobno nesto vidio i dozivio da bi mogo pricat. Sve ove sladunjave price . mi smo jedno, bozanskosti, karme, reinkarnacije, aurice, leptirici i cvjetici jer lipo zvuci kad nesto pateticno napise neki smotanac newageovac kojemu se ne da radit da zaradi na posteniji nacin od pisanja knjiga i zeli postovanj budala al nema osnove. Ako se vec nesto tvrdi treba bit neki razlog, neki argument, neki temelj vjerovanja, pa ne mozemo uzet nesto ko istinu po kriteriju osobnog svidjanja i nesvidjanja???
__________________
BHAJA GOVINDAM BHAJA MUDHA MATE
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2004., 17:21   #17
Quote:
Tihana kaže:
MOlim vas, nemojte miješati nacionalnu pripadnost i karmu :horror:
OK što ti podrazumijevaš pod 'karma'?
Ja sam možda neuk po tom pitanju, ali sam to razumio ovako: imamo neke obrasce mišljenja, ponašanja, reagiranja na zbivanja, koji nisu svjesni, a koji uvjetuju naša ponašanje. Ti se obrasci u nekoj mjeri mogu osvijestiti, i onda smo manje njima uvjetovani.
Meni se čini da je karma isto što i ti nesvjesni obrasci.
Daj sad ti. Što je karma?
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2004., 21:35   #18
karma je reakcija na našu akciju.
__________________
I believe in magic. :)
Tihana is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2004., 23:25   #19
Quote:
Tihana kaže:
MOlim vas, nemojte miješati nacionalnu pripadnost i karmu :horror:

u u u Tihano pa gdje si ti to uočila da se na ovom topicu ona brka pa nas sad upozoravaš???


Da ti objasnim, možda ti bude jasnije: kao akciju svojih prijašnjih djelovanja u prošlim inkarnacijama stvorila sam karmu koju u ovom životu moram odraditi (naime ne namjeravama se više novačit, zato kažem u ovom životu jer thx ,ali no thx- bilo je dosta ,vrijeme je da se vratim doma )
I zbog te prijašnje akcije stvorih si karmu prema domovini- bilo kojoj, a pošto se rodih u ovoj onda tu karmu odrađujem prema njoj! I zato sam to spomenula u okviru ovog topic jer vjerujem da ima još ljudi s takvom karmom pa bi to u jednu ruku bila kolektivna karma, mislim kad bih znala te ljude i kad bi oni isto tako znali i kad bi svi sve to u isto vrijeme , mada nije nužno naravno da to znamo ....




Ravana, i ?
Nekako si mi ostao nedorečen vlastitim stavom...malo si iskritizirao , složio par pametnih, i ????



A Kameni 2+2= 5
__________________
Getting there is writing because you can´t stop writing.
Being here is not being able to start writing.
kisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2004., 00:04   #20
Adratic je dobro rekao.
Mi biramo, mi uvijek biramo.

još nešto... karma ne mora biti vezana za prošle živote (ako ih je bilo), više mislim da nam se događa ono što vjerujemo da zaslužujemo
akcija (može proći godina dana)- reakcija
crazy child is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:30.