Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.09.2005., 04:06   #1
Iran

Osobno njihovu kinematografiju cijenim , njihov stil , napetost i nedorecenost kao u bukvalnim holywoodskim filmovima

Baran
Children of heaven
Osama
India is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2005., 21:20   #2
djeca raja mi je predivan film, i vidjela sam da ce bit na htv-u slijedeći tjedan, al sam zaboravila tocno koji dan.. taj mi je najbolji iranski kojeg sam gledala. osama mi se isto svidjela, ali ne toliko kao djeca.
daH is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2005., 00:29   #3
Je li to onaj film o dečaku koji trči da dobije patike kao nagradu? Nekoliko puta je prikazivan taj film ali nikad nisam uhvatio njegov naziv.
Au197/79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2005., 01:42   #4
Quote:
Au197/79 kaže:
Je li to onaj film o dečaku koji trči da dobije patike kao nagradu? Nekoliko puta je prikazivan taj film ali nikad nisam uhvatio njegov naziv.
aha. e baš mu se veselim. taj mali je toliko sladak uf.
+sjetila sam se još jednog iranskog i mislim da se zove 9.. uglavnom, neki broj je u pitanju. bilo prikazano prije godinu-dvije na one take festivalu.. bio tko?
daH is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2005., 16:13   #5
Pogledajte "Baran" ..... zaprepastio me je svojom nedorecenoscu a tolikim intenzitetom....poklanjam se Iranskoj kinematografiji

ps. dajte jos prijedloga dobrih iranskih filmova pls
India is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2005., 17:57   #6
Quote:
India kaže:


ps. dajte jos prijedloga dobrih iranskih filmova pls
close-up od Kiarostamija je masterpiece... i sve ostalo od Kiarostamija... a taste of cherry, ten, wind will carry us, Through the Olive Trees...

blackboards, the apple, at 5 in the afternoon od Samire Makhmalbaf...

Circle, the white balloon, crimson gold - Jafar Panahi

Kandahar, Gabbeh - Mohsen Makhmalbaf

secret ballot

the cow
PaleBlueEyes is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2005., 01:48   #7
hvala , hvala , hvala
India is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2005., 20:33   #8
Quote:
daH kaže:
djeca raja mi je predivan film, i vidjela sam da ce bit na htv-u slijedeći tjedan, al sam zaboravila tocno koji dan..
krivo.. nije na hrt-u nego na novoj u petak oko pola 2. navečer
daH is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2005., 11:50   #9
Quote:
daH kaže:
na novoj u petak oko pola 2. navečer
Svaka čast na terminu

Djeca raja i Osama su mi jako dragi filmovi, a ovo ostalo teško da ću pogledati jer sumnjam da ću uspjeti nabaviti.
Možda opet bude ciklus iranskih filmova u Tuškancu
Prošli sam propustila
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2012., 21:22   #10
Thumbs up Iranski film

Povod otvaranju ovog threada su tri pogledana filma jednog od najvećih svjetskih redatelja i scenarista Asghara Ferhadija koji su me oduševili. Radi se Shah-re-ziba, Darbareye Elly i Jodaeiye Nader az Simin. Potonja dva su osvojili mnogobrojne nagrade, između ostalog Zlatnog medvjeda i Oscara. Moram priznati da sam bio jako sumnjičav prema iranskim filmovima, baš zbog te glorifikacije filmskih kritičara, očekivao sam neke mučne teme, ratne i političke korektne, ali sam se pozitivno iznenadio. Teme jesu uglavnom mučne, ali su životne, nema pretencioznosti, nema slanja nikakvih političkih poruka, Farhadi jednostavno pravi sjajne filmove o običnim ljudima kojima jedna sitnica okrene život naopačke, splet nesretnih okolnosti, trenutak nepažnje. Majstor zapleta. Usput saznajemo o iranskoj kulturi, načinu života, zakonima, pravosudnom sustavu. Edukacija i zabava u jednom. Ono što mi je fascinantno je njegovo umijeće stvaranja trodimenzionalnih likova, nema pozitivaca i negativaca, sa svakim se poistovijećuješ. Ono što me malo razljuti je rasplet, odnosno raspleta u Farhadijevim filmovima uopće nema. Uglavnom pozitivnom sam iznenađen. Druge iranske filmove nisam gledao, pa ako netko ima dobru preporuku neka napiše koju riječ na ovoj temi.
Man-In-Black is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2012., 21:42   #11
Quote:
Man-In-Black kaže: Pogledaj post
Usput saznajemo o iranskoj kulturi, načinu života, zakonima, pravosudnom sustavu.
a vidis, bas je to meni bilo najnevjerovatnije u Jodaeiye Nader az Simin. Onakvo nadvikivanje pred sucem ko da raspravljaju dva naljucena čovjeka na ulici, bez ikakvog bontona i normi. Ako im je zaista takav pravosudni sustav, onda nemam riječi osim podsmijeha zaista. Inače, imaju dobre filmove od onog što sam gledao, mada nisam puno, a baš me taj toliko hvaljeni Jodaeiye Nader az Simin nije ničim posebnim zaintrigirao.
__________________
"...here's to your fuck, Frank!"
punkrockos is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2012., 03:15   #12
Jodaeiye Nader az Simin mi je bio izvrstan u svakom pogledu.
U zadnje vrijeme sam gledao i Rang-e khoda, ali koliko god sam se trudio da mi se svidi slabo je to išlo. Nije loš, daleko od toga, ali isto tako daleko i od Jodaeiye Nader az Simin.
Metlicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2012., 12:46   #13
Gledala sam Nader i Simin se rastaju i film me oduševio. Fascinantno je koliko smo zapravo slični bez obzira na vjeru.
Veronikaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2012., 13:09   #14
Svi se uhvatili Nadera i Simin Da se razumijemo, meni je film odličan ali imaju iranci još puno dragulja u kinematografiji.

Mnogi hvale Kiarostamija. Ja ga nažalost nisam imao prilike puno gledati, ali odhledao sam Ta'm e guilass i bio mi je dosta dobar. Neka specifična, usporena atmosfera...

Svojevremeno je i Bacheha-Ye aseman bio dosta razvikan, vrtio se po našoj televiziji nekoliko puta.

Nedavno se vrtio i Panahijev Offside , također simpatičan film.

Pa onda Lakposhtha parvaz mikonand (iransko-iračko-francuska koprodukcija)

Ima ih
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2012., 13:22   #15
Ja sam se zaljubila u iransku kinematografiju gledajući pregršt filmova Majid Majidija.

Posebno su mi u lijepom sjećanju ostala ova tri:

Rang-e khoda

Bacheha-Ye aseman

Pedar

Divne su mi te teške socijalne drame u kojima su glavni protagonisti mahom djeca, a psihologija čovjeka i društva tako slojevito prikazana.
Walpurgas is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 12:10   #16
imaju nesto tipicno. slicno nasim gipsi filmovima samo sto nisu humoristicni vec drama
radijo mi je naj. kad mali prenosi radio tako sto prepricava
MillionMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 16:14   #17
Quote:
Walpurgas kaže: Pogledaj post
Ja sam se zaljubila u iransku kinematografiju gledajući pregršt filmova Majid Majidija.

Posebno su mi u lijepom sjećanju ostala ova tri:

Rang-e khoda

Bacheha-Ye aseman

Pedar

Divne su mi te teške socijalne drame u kojima su glavni protagonisti mahom djeca, a psihologija čovjeka i društva tako slojevito prikazana.
Ni zadnji Majidi ''The Song of Sparrows'' kvalitativno ne zaostaje za ovima koje si nabrojala.

Usto, ima jedan film koji se zove The Willow Tree za kojeg sam ja mislio da je režirao Majidi, ali nije- film je rađen po njegovoj ideji i scenariju, ali ga je potpisao redatelj Kamal Tabrizi. Bilo kako bilo, film je izvrstan i svakako ga preporučam. Meni je u rangu svih Majidijevih remek-djela.
Media Blitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 16:53   #18
Ovaj Kiarostami mi je još uvijek bez konkurencije od iranskih filmova najbolji.

http://www.imdb.com/title/tt0120265/?ref_=fn_al_nm_1a

Iako ih ima još naravno, prava gomila izvrsnih..upravo 90-tih..
__________________
Postoje 3 vrste ljudi: oni koji znaju brojati i oni koji ne znaju.
sleng is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 17:31   #19
meni je jedan od najboljih 'still life' iz 1974. osim kiarostamija i ostale ekipe iranskog filma, mislim da je utjecao na čitav val ovih novijih 'kontemplativnih' filmova, od kine pa do europe. mogao bi se svidjeti i ljubiteljima talijanskog neorealizma.
__________________
Ptica bi pružila čovjeku ruku da je ima, ptica tako hoda i tako stoji.
androlog is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 17:41   #20
I Marzieh Makhmalbaf snima filmove koje valja spomenuti, dosta se orijentirajući na kritiku ekstremnog podhodavanja vjeri. Prvi film mu je zanimljiv prikaz žene u islamu, kao okovane lancima, dok je drugi više socijalne tematike orijentiran na dvoje djece siročića da se malo podeblja empatija. Al opet s kritikom vjere, bar ako se dobro sjećam, jer je jedan od glavnih uzroka njihove tako sjebane situacije uzrokovan nečim vezanim uz religiju. Ovaj posljednji uradak mu nisam gledao.
__________________
"...here's to your fuck, Frank!"
punkrockos is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:35.