Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.12.2021., 22:33   #1
Dakle Vice Mihanovic je znanstvenik...

...iako ne iz prirodnih znanosti.

Blazenka Divjak je danas objavila:

Quote:
"Doktorati su postali jeftina roba, a Sveučilište u Osijeku i rektor se skrivaju iza paragrafa i pravilnika. Suština je da je se političari kite akademskim stupnjevima, a pojedini mentori, dekani i rektori, koji su i sami često stranački ljudi, im to omogućuju.

Ovakvo prostituiranje znanosti je moguće zato što su pojedini mentori ljudi koji nisu znanstvenici i nemaju ljudskoga integriteta, zato što na nekim fakultetima znanstvenike nije sram loših doktorata koje "uglednici" kod njih obrane, a i zato što kandidati-političari na doktorat gledaju kao još jednu stepenicu u svojem političkom usponu i za znanost im se fućka.

Ovo ne ovisi o zakonskoj regulativi, nego isključivo o znanstvenim mjerilima koje postavljaju - znanstvenici.

P.S. Ovaj konkretan slučaj je oglednim primjerak u kojem su svi uključeni, pa čak i oni koji su odbili biti uključeni u postupak provjere, osramotili sebe i svoj fakultet, svoje sveučilište, ali i akademsku zajednicu u Hrvatskoj"
Znamo za rozornu snagu HDZ-a, sto on unistava nebi ni Wehrmacht ni Crvena Armija ni 100 atomskih ni pandemija biblijskih razmjera - ali dosad sam mislio da su znanosti u HR jos uvijek donekle meritokracija i na neki nacin "sigurne".

Sto mislite, da li ova odluka ima jak negativan impact na znanosti u HR opcenito?

Ako ne direktno, barem kao putokaz?

Da li smatrate, da ova odluka smanjuje vrijednost vase doktorske titule?

Ja sam vec sa prvim clanovima povjerenstva bio jako nezadovoljan, ali to sto je sljedilo... jednostavno neznam sto reci (sa indexa):

Quote:
Tko je na kraju zasjeo u povjerenstvo? HDZ-ovci i ljudi bliski HDZ-u

Članovi povjerenstva otpadali su jedan po jedan. Otišli su Knego, pa Umihanić, pa Mehić, a na njihovo je mjesto Sveučilište u Osijeku imenovalo Jerka Glavaša i Tomislava Tolušića, obojicu s osječkog Ekonomskog fakulteta, te Zdenka Klepića, prorektora i redovitog profesora u trajnom zvanju Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru. Glavaš je predsjednik HDZ-a u osječkoj četvrti Tvrđa i prvi čovjek HDZ-ova Odbora za društvene djelatnosti u Osijeku. Uz to, bio je pomoćnik voditelja doktorskog studija na Ekonomskom fakultetu u vrijeme kad je Mihanović doktorirao.

HDZ-ovac vodio studij na kojem je doktorirao Vice. Sad je u Povjerenstvu za Vicin rad

Za Klepića ne znamo je li formalno član HDZ-a BiH, ali mu je bez sumnje blizak. Kao prorektor mostarskog sveučilišta na izborima je podržavao predsjednika HDZ-a BiH Dragana Čovića, a čest je predavač Političke škole bosanskohercegovačkog HDZ-a.

Drugim riječima, o uratku predsjednika HDZ-a u Splitu odlučivali su bivši Tuđmanov savjetnik, aktivni član osječkog HDZ-a i podržavatelj HDZ-a BiH. Te još jedan profesor s fakulteta na kojem je doktorirao. I, na koncu, jedna profesorica iz Osijeka.
Inace, u Njemackoj takve slucaje imamo na bacanje, ali svaki put im domaci faks oduzme titulu - jedino kod von der Leyen sam vec prije znao da neceju posto je napisala jako dobar rad (pogotovo prema mjernoj letvi medicine) a slamperaj je bio samo u uvodu i nesto jos u sazetku. Vec je puno i poznatijih imena izgubilo titulu: Franziska Giffey (bivsa ministrica obitelji), Annette Schawan (bivsa ministrica znanosti, i kod nje sam mislio da neceju oduzeti, jos danas mislim da je odluka pre stroga), Andreas Scheuer (bivsi ministar prometa), Karl-Theodor zu Guttenberg (bivsi ministar obrane), Silvana Koch-Mehrin (popularna zena u vrhu FDP-a), Frank Steffel (zastupnik), Georgios Chatzimarkakis (Euro-zastupnik), ... lista je jos dugacka, svi su izgubili titulu taj cas, a tvrdim da je puno njih napisalo bolji rad od Vice.
C. F. Gauss is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2021., 22:59   #2
Na znanost nece utjecati jer se oni ne bave znanoscu, ali na smanjenje vrijednosti titule u javnom prostoru vjerojatno. Vec i porast broja doktora koji to rade iz karijernih razloga, a ne zbog interesa za pokretanje znanstvene karijere nakon, o ovim muljanjima da ne govorimo.

Inace sjecam se kako mi se osoba sa drugog, bitno veceg FF iz obitelji ponekad cudila kako je FF u Osjeku financijski bitno bolje potkozen iako manji, sa manjim brojem studenata itd. Oni sljakaju ko blesavi, nitko nista ne grabi ispod stola, nitko ne dobiva nagrade za uspjesan rad (dobre objave isl) kao na nekim potkozenijim faksevima sa vise izvora prihoda, cesto su u minusu ili na rubu minusa, a ljudi sa FF u Osijeku, koji je po vecini parametara losiji, dobivaju na sve strane nagrade, faks ima debele viskove na racun, a jos kolaju i price o zamracivanju love u privatne svrhe.

Sad kada su izasle ove informacije o masovnim prodajama titula stvari postaju ipak malo jasnije.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2021., 00:49   #3
Quote:
C. F. Gauss kaže: Pogledaj post
Sto mislite, da li ova odluka ima jak negativan impact na znanosti u HR opcenito?
Ako ne direktno, barem kao putokaz?
Da li smatrate, da ova odluka smanjuje vrijednost vase doktorske titule?
Ima negativan utjecaj na znanost. Posredan. Poručuje se da je doktorat lako kupiti, da titula doktora nema neku vrijednost, da visokoškolski sustav ofrlje funkcionira.
Da, ova odluka smanjuje vrijednost svake doktorske titule.
Problem postoji od puno prije. Nemam dovoljno godina da bih znao kako je bilo u prošlom stoljeću. Imam dovoljno godina i iskustva da mogu reći da je privatizacija visokog školstva prouzročila puno lažnih i bezvrijednih diploma. Logično je da se to prelilo i na doktorate.
Visoko školstvo je već dva desetljeća gospodarska grana.
Po logici stvari bilo bi i bez privatizacije lažnih diploma na svim razinama. Vjerojatno manje nego s privatizacijom. Zna se da se doktorati mogu kupiti, zna se da neke doktorate pišu drugi, a ne doktorandi ...
Po logici stvari bilo je kupljenih doktorata i u prošlom stoljeću i u bivšoj državi. Možda manje nego sada.
burek is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2021., 11:28   #4
Doktor Vice Mihanović, molit ću lijepo
__________________
Damnant quod non intelligunt
-SPQR- is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2021., 11:29   #5
Ne, nije.

To što netko ima doktorat (kakav god taj doktorat bio) ne znači da je netko "znanstvenik"
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2021., 19:15   #6
Na znanost neće utjecati iz razlogâ koji su ovdje već navedeni - ne radi se o znanosti.
Na percepciju znanosti isto neće utjecati, dijelom zbog prethodno navedenog, dijelom jer ionako živimo u prilično antiznanstvenom društvu.
Na vrijednost moje doktorske titule, jednom kad ju dobijem, neće nikako utjecati jer sam nizozemski doktorand. Neće puno utjecati ni na hrvatske, a razlozi su navedeni gore.

Temu bih najradije skrenuo prema pitanju kako rastjerati štakornjak u koji su se pretvorila neka, zapravo sva sveučilišta. Odgovor kojemu sam najskloniji je da u što većoj mjeri sustav prebacimo na međunarodno financiranje uz međunarodnu recenziju. Pomoglo bi i da se više tj. uvijek pazi na to da oni koji ne znaju za prolaz ne prođu na ispitima. Nekompetentni ljudi su daleko razorniji po sustav u kojemu djeluju od kompetentnih.

Literatura za zainteresirane, a još neupućene:

https://kakademiacroatica.wordpress.com/

http://www.antoniosiber.org/lobi_koj...ajednicom.html
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2021., 22:22   #7
štakornjak se očisti tako da se profesorom postaje tek tamo pred kraj života, kad i u svim normalnim zemljama. Isto vrijedi i za znanstvenika u trajnom zvanju. dakle treba se stalno boriti za opstanak, a ne da se s 40 dočeka hladovina, koja brže dođe ako si podoban i ne talasaš.
također, financiraju se mahom primijenjena istraživanja, tj. ona koja rezultiraju nečim opipljivim, temeljna su ostavljena za onih par posto najboljih. time se potiču inovacije u gospodarstvu i smanjuje prodaja magle. gdje onda završe svi ti znanstvenici u normalnom gospodarstvu, ako ne dođu do trajnog zvanja jer je odveć mukotrpno? ..u gospodarstvu, jer mogu, jer su napravili nešto konkretno za to gospodarstvo. i time se stalno dobiva svježa krv s modernim idejama
__________________
OH, so you wanna argue? BRING IT. I got my CAPS LOCK ON !
čupavostvorenje is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2021., 22:48   #8
Koliko ih sa 40 ima status profesora u trajnom zvanju? A od profesora (izvanrednog) do trajnog zvanja i hladovine jos je dug put, profesura je tek drugi korak (iza docenta), nije mi bas jasno napisano

Ovo drugo je upitno jer primjenjena znanost ovisi o temeljnoj, ali u temeljnu se privatnom sektoru malo ulaze. Vrlo brzo bi se manjkavost u jednoj sferi prelila i na usporavanje druge. A cak i u primijenjenima samo vrlo segmentirano. Farmacija ce puno ulagati u lijekove, ali koliko se privatno ulaze druge segmente medicinskog istrazivanja koje nije tako lako odmah financijski vratiti i oploditi? Debelom vecinom to nije financirano privatno i sa ciljem profita, a radi se i dalje o necemu vrlo prakticnom.

Uostalom, kada privreda ima interesa u istrazivanju onda ga i financira, stoga je bitnije da drzava radi upravo na temeljnim znanostima i uopce znanstvenom sustavu.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2021., 23:28   #9
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Koliko ih sa 40 ima status profesora u trajnom zvanju? A od profesora (izvanrednog) do trajnog zvanja i hladovine jos je dug put, profesura je tek drugi korak (iza docenta), nije mi bas jasno napisano

Ovo drugo je upitno jer primjenjena znanost ovisi o temeljnoj, ali u temeljnu se privatnom sektoru malo ulaze. Vrlo brzo bi se manjkavost u jednoj sferi prelila i na usporavanje druge. A cak i u primijenjenima samo vrlo segmentirano. Farmacija ce puno ulagati u lijekove, ali koliko se privatno ulaze druge segmente medicinskog istrazivanja koje nije tako lako odmah financijski vratiti i oploditi? Debelom vecinom to nije financirano privatno i sa ciljem profita, a radi se i dalje o necemu vrlo prakticnom.

Uostalom, kada privreda ima interesa u istrazivanju onda ga i financira, stoga je bitnije da drzava radi upravo na temeljnim znanostima i uopce znanstvenom sustavu.
Ovo u principu mogu i potpisati.

Dodat ću da je u zapadnom svijetu poveći problem upravo u tomu što se u znanosti previše guraju upravo primjene i što istraživači nemaju previše slobode u tomu čime će se baviti. Promaši trendove i odjednom više nema love za projekte. Promaši još koji put i eto te izvan znanosti.
Dodatni problem je hiperprodukcija doktorâ znanosti. Ona zapravo više smanjuje vrijednost doktorata od ičega drugoga i to po čisto tržišnim principima: čega ima viška, ne može se dobro prodati.

Uglavnom, ideje o još više primjene i još jačem pritisku na mlade znanstvenike teško da će riješiti probleme koje su uzrokovale upravo te ideje.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2021., 23:42   #10
Jedino sto mi se cini bitno drugacijim glede uspinjanja na ljestvici znanstvenih i znanstveno-nastavnih zvanja jest da "vani" (pri cemu u stvari mislim prvenstveno na SAD), u ovim nizim zvanjima je trziste de facto, a ne samo de iure otvoreno, a mladi znanstvenici vise secu medju institucijama. Pa i izmedju bakalara i diplomskog ima vise fleksibilnosti.

Kod nas ide najcesce tako da tamo gdje si upisao prvu godinu studija, ili ako nista barem doktorata, cesto docekas i penziju, iako formalno postoje otvoreni natjecaji.

No isto tako smo vrlo malo trziste - npr vidio sam natjecaje gdje uopce nema vise od te jedne osobe u tom mjestu koja bi udovoljavala kriterijima, zbog blizine i dostupnosti ce joj se onda dati prednost od nekoga udaljenog, taj netko ce biti puno manje mobilan i spreman na seljenje u odnosu na SAD itd.

Makar i u SAD-u ima svega, a usporedjivanje nas sa ajvijevcima je nerealno, dok kod fakseva nize razine ima pizdarija kojih bi se i BiH sramila, pa i to treba uzet u obzir.

No kako s jedne strane vidim mane u prevelikom stresiranju nesigurnosti radnog mjesta do vrlo kasne faze karijere, sa druge strane sigurno je dobro za razvoj da se radi na razlicitim institucijama, stjecu siri kontakti koji ce biti onda dostupni za buduce zajednicke projekte, vidi razlite nacine funkcioniranja razlicitih institucija za buduce administrativne pozicije isl.

Ali mimo toga, a poznajuci ljude u akademiji i vani i kod nas, ne vidim da se nesto osobito brze dolazi u trajno zvanje.

Jedan specifican problem koji mi jos uvijek imamo je i "izgubljena" generacija koja je u zvanja dolazila tjekom ratnog kaosa, dosta tu ima ljudi sumnjivih radnih navika i autputa, neki jasni kriteriji napredovanja nisu bili previse cvrsto postavljeni, barem prema zamjecenom na mom vrlo ogranicenom uzorku.

Naravno problem su takodjer po onome sto vidim administrativno opterecenje i hiperprodukcija, no ovo potonije je pak istiovremeno vezano uz fiksiranje i formaliziranje uvjeta napredovanja pa je li-la. Vjerojatno steti onima najboljima, ali i ogranicava provlacenje lezilebovica.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2021., 09:26   #11
Na žalost ovakve stvari nisu toliko neobične za ove prostore i kada se stiša interes medija, past će zaborav i na slučaj s Mihanovićem. Kupuju se srednjoškolske svjedodžbe, kupuju se ispiti i diplome, kupuju se doktorati, a postoje i neslužbeni cijenici koji kolaju među učenicima i studentima koliko što košta kod kojeg profesora. Tu je i korupcija prisutna kod objavjivanja znanstvenih radova te promoviranja u više pozicije na fakultetima. Nije svaka institucija takva, ali toga je više nego u nekim drugim zemljama, a posebno zapadnoeuropskim.
__________________
Bear with me
Weekend Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2021., 13:37   #12
Quote:
čupavostvorenje kaže: Pogledaj post
štakornjak se očisti tako...
Nijemci kazu da ne smijes pitati zabe kad treba osusiti mocvaru. Mada Nijemac tu cilja na nesto drugo (jer se od tribalizma oslobodio vec davno pa u svojim izrekama nikad ni ne pretpostavlja korupciju), za nase svrhe se bi to dalo prevoditi tako da se ne mozes nadati u stakore da ociste stakornjak.

Vjerujem u samoizljeciv potencijal hrvatskog drustva, ali okidac mora doci iz vana.

Da zapad od danas zbog visoke stope korupcije u hrvatskom skolstvu vise ne priznaje hrvatske diplome, da je svim studentima od danas jasno, da svojom diplomom na zapadu mogu jedino starcima brisati guzice, studenti bi ganjali profesore i dekane po hodnicima (kao hoolsi igrace i managere u nogometnim klubovima), a na kraju bi zapalili sabor.
C. F. Gauss is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2021., 15:22   #13
Quote:
C. F. Gauss kaže: Pogledaj post

Da li smatrate, da ova odluka smanjuje vrijednost vase doktorske titule?
Naravno. Inflacija nije vezana samo uz monetarne sustave. Ali mi si to tako hoćemo pa smo si tako i napravili.
medonaodmoru is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2021., 17:26   #14
Ne znam tko je taj, ali obranjena doktorska disertacija bi trebala imati težinu znanstvenog rada. Tako bi trebalo biti u svakoj normalnoj zemlji.
blubblera is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2021., 19:03   #15
Prije nekoliko godina sam čitao iskustvo nekog našeg lika, znam samo da se radilo o nekom prestižnijem američkom sveučilištu...
Uglavnom, predao je nekakav rad (ne diplomski, ili doktorat) i odjednom strka: doznao da je da su na neki način utvrdili da sintaksa jedne njegove rečenice u radu jako podsjeća na neki znanstveni rad, a nije to točno citirao, niti se referirao na taj izvor. On se nije previše uzrujavao oko toga, smatrajući to slučajnošću, međutim vrlo brzo je završio pred smrtno ozbiljnom komisijom koja je trebala odlučiti radi se tu o slučajnosti ili lika treba "banirati" s faxa...mrtvo ozbiljno, bez okolišanja, ili dokazuj da je slučajnost, ili odmah letiš...

Ne gajim neke iluzije kako odjednom u Americi dolar ne vrijedi uvijek i svugdje, međutim ako se u većini takvih pojava institucija postavi dosljedno i neumoljivo, to je jako dobar način da brani i bilda svoj rating, i vrlo jasna poruka gdje je povučena crta.

S druge strane kod nas imamo samo deklarativnu nezavisnost sveučilišta od bilo čega, nadalje ambiciju manjih sveučilišta (to znam konkretno za Split) da visokim kriterijima konkuriraju Zagrebu, a općenito je svaki fakultet privatni leno neke "jake face", koji se često smatra "filterom fakulteta", a zapavo je njegova siva eminencija...puno ega, a malo igrališta za egoizam. Mislim lokalnih, jer malo tko ima petlje testirati samog sebe na globalnom igralištu.

Obzirom da sam starija generacija, mogu samo rezignirano pratiti ove "pojave". Ne tvrdim da i prije nije bilo zaobilaznih puteva, studiranja na 3-4 fakulteta diljem Juge, kako se gdje može položiti koji ispit, ali se znalo da je to "drugi ešalon" studenata i fakulteta.
Danas je aktualna opća inflacija znanja u Hrvatskoj, na svim razinama, k tome diplome su postale roba kao i svaka druga, imaju određenu cijenu. Kako se preuzimala regulativa EU, tako se počela formalizirati svaka vrsta i razina znanja: svaka aktivnost mora biti pokrivena nekom vrstom certifikata, svjedodžbe, kako god. I uglavnom se ispunjava forma, sadržaj se podrazumijeva s određenim papirom, počevši od sigurnosti na radu i svih pratećih papira, koje ovlaštene firme izdaju brže nego novac za njih sjedne na račun.
Fakulteti i učilišta dobijaju prekograničnu konkurenciju, gdje lovu u "institucijama" po začudno malim BiH mjestima uberu isti profesori koji su moralne i političke vertikale u RH. Sve se priznaje, sve se nostrificira...
Prvi val je bio bio "pokrivanje" visokih časničkih činova iz DR odgovarajućim diplomama DIF-a, Prometnog ili nekog "društvenjaka", kad je pokriven vojni, krenuo se pokrivati politički kadar i ubrzo je diploma postala roba široke potrošnje.

Ja tu ne vidim drugog izlaza nego prepustiti da se sustav vrijednosti uruši sam od sebe, izgleda da ne znamo drugačije nego da udarimo prsima o ledinu, dignemo se i napravimo potpuni reset. Studenti odavno nisu nikakva "snaga društva" kao masa, nego se gledaju partikularni interesi, u znanstvenoj zajednici uloge su davno podijeljene, svi svaki dan gledamo nekog Vicu koji raspolaže komunalnim, državnim novcem.
Hrvatska se svako pola stoljeća reinkarnira u ekspres-lonac bez sigurnosnog ventila...
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2021., 20:04   #16
Bas sam razmisljao da li prepricati nesto sto sam nedavno cuo, al evo nadovezuje se na tvoj post.
Dvojih zato sto nisam ni na koji nacin ukljucen, prepricano mi je tek kratko i iz tko zna koje ruke pa ne znam detalje i ima li gluhog telefona.

No ta sitna i usputna prica mi je u stvari potencijalno gora od nekog izoliranog faksa koji nesto prodaje, jer potencijalno pokazuje sustavni problem.

Imali neki ljudi po nekoj osnovi nekakvu metodolosku edukaciju na FFRI sa nekim vanjskim edukatorima. U sklopu kojegod teme edukator je dao neki primjer, koji podrazumjeva diskriminaciju studenta koji je stavljen u poziciji na kojoj mu je teze prepisivati.
Prisutni profe edukatora iznapadali (barem deklarativno su tu kao faks principijelni, a barem ti tamo prisutni su valjda i u praksi. Znam da na faksu koriste softvere za plagijate, ali ne znam je li ih obavezno difoltno koristiti i za koju razinu), a edukatoru nije jasno u cemu je problem, jer normalno joj da se prepisuje

E sad, ako je predavac glup, ili je neki komunikacijski nesporazum izbio ili je samo los primjer pa se izvlaci to nije nikakva prica. Ali ako je edukator netko tko radi ucestalo po raznim faksevima i ako je to sto je prepisivanje normalizirano odraz stanja sa kojime se susrece na terenu, onda problem zadire dublje od doktorata i dublje od par korumpiranih institucija.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2021., 00:52   #17
Beljki, priča ti djeluje realistično. Nevažno je jesi li štogod pogrešno prenio.
Prepisivanje je bilo normalno i u bivšoj državi. Je li sad gore? Vjerojatno jest zbog inflacije petica, poštivanja kvaziprava učenika i studenata, pritiska na nastavnike, inflacije visokih učilišta.
Evo pitaj ljude koliko znaju slučajeva studenata koji su zbog prepisivanja institucionalno kažnjeni. Taj je broj jako blizu nuli. Obično se priča "Bio je one jedne godine onaj jedan student, koji je dobio opomenu".

Inače vezano uz preispitivanje doktorata, dobro je dok se ne počnu preispitivati doktorati nepodobnih i neposlušnih. Ako se može skrojiti povjerenstvo po političkom zadatku, onda se može tako obračunavati s protivnicima.
burek is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2021., 13:40   #18
Zbog takvih kao dr.Vice u Splitu i dr.Filipović u Zagrebu i jesmo najzapuštenija kloaka EU.

I takvi likovi su imali ozbiljne šanse postati gradonačelnici dva najveća grada u Hrvatskoj.
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2021., 13:58   #19
Quote:
sal_mirabilis kaže: Pogledaj post
Ovo u principu mogu i potpisati.

Dodat ću da je u zapadnom svijetu poveći problem upravo u tomu što se u znanosti previše guraju upravo primjene i što istraživači nemaju previše slobode u tomu čime će se baviti. Promaši trendove i odjednom više nema love za projekte. Promaši još koji put i eto te izvan znanosti.
Dodatni problem je hiperprodukcija doktorâ znanosti. Ona zapravo više smanjuje vrijednost doktorata od ičega drugoga i to po čisto tržišnim principima: čega ima viška, ne može se dobro prodati.

Uglavnom, ideje o još više primjene i još jačem pritisku na mlade znanstvenike teško da će riješiti probleme koje su uzrokovale upravo te ideje.
Naš glavni problem rođen je u Bologni. Uvođenjem tog sistema fakultet je pretvoren u malo jaču srednju školu i svi su stupnjevi spuzali za jednu štengu. Ono što je danas doktorat nekad smo zvali magisterijem.
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2021., 20:35   #20
Vice Mihanović je samo još jedan isprdak u nizu, a vjerojatno nije ni najgori.

Moj car je Luka Burilović:
https://www.index.hr/vijesti/clanak/...m/2254126.aspx
Quote:
predsjednik Sveučilišnoga savjeta Zagrebačkoga sveučilišta.
Uspio je ovo:
Quote:
Burilović ima diplomu s Panevropskog univerziteta Apeiron u Banjoj Luci, sumnjive privatne visokoškolske institucije iz Republike Srpske o kojoj je negativno govorio i vodeći političar iz manjeg entiteta BiH Milorad Dodik.

"Mi imamo ovdje neke univerzitete, fakultete kojima su dani certifikati ranije, koji su filovali lažne diplome. Primjerice, Univerzitet za poslovne studije, pa i Apeiron? Da, oni moraju da snose odgovornost i ja sam za to da se oni odmah zatvore i svi oni koji su sudjelovali u tome da budu podložni kaznenom gonjenju", kazao je svojedobno Milorad Dodik, srpski član predsjedništva BiH.

Važno je istaknuti da je 2007. poništeno 169 diploma navedene obrazovne ustanove na kojoj je Burilović diplomirao u roku od godinu dana.
Quote:
Do Burilovićevog diplomskog rada se ne može doći

Prosvjetna inspekcija Republike Srpske je nakon provjere utvrdila da je Burilović položio ukupno 11 ispita. Polagati ih je mogao kad god je htio. Do njegovog diplomskog rada nije se moglo doći.

"Što se tiče diplomskih radova, oni se čuvaju određeno vrijeme, postoji zakonska procedura, a nakon toga se i uništavaju", kazao im je rektor UPS-a.
Naravno, doktorirao ekonomiju u Osijeku. Mašala.
Nije to sve, Luka je predsjednik HGK, sjedi u NO Podravke, itd...

Ovog ni Alan Fordu nema.

Šta se tu još može obezvrijediti?
ClickBait is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:42.