Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.04.2023., 21:35   #1
Podcijenjeni filmovi

Netko je otvorio nedavno temu pod naslovom "Precijenjeni i podcijenjeni filmovi". Valjda je izbrisana, jer tema o precijenjenima već postoji. Dosta je o njoj već napisano i često se spominju isti filmovi koji ili imaju visoku ocijenu na IMDb-u ili su dobili oscara. Ne postoji objektivan kriterij koliko je neki film cijenjen, zato napišite koji filmovi po vama zaslužuju veću pažnju. Ne morate ih poredati u nikakvu ljestvicu, niti ograničiti na točan broj.

Evo neki moj odabir:
The Tree of Life (2011), The New World (2005), The Pledge (2001), Before the Devil Knows You're Dead (2007), A Simple Plan (1998), Affliction (1997), Hardcore (1979), Dark Passage (1947), Giant (1956), Bad Day at Black Rock (1955), Joy Ride (2001), Red Rock West (1993), Breakdown (1997), When Trumpets Fade (1998), Saints and Soldiers (2003)

Vjerojatno ima još, samo mi trenutno ne padaju na pamet.
__________________
Hrvatska je za Hrvate, svi ostali su gosti u ovoj državi - Ruža Tomašić
mislavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2023., 21:46   #2
Uf, Drvo života je zaista podcijenjen film, slažem se. Dižem za Aleksandra Velikog te Showgirls. Sjetit ću se još...
__________________
I tried being reasonable, I didn't like it.
😺*rim tim tagi dim*😺
hot kukich is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2023., 23:06   #3
Nadam se da nećeš ako će bit na razini Showgirls
majstor s mora is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2023., 23:50   #4
Eh da. Prezreni Showgirls, sramote vrijedan...
Gledao nekih 10-15 puta, bolji od 95% današnjih "dobrih" filmova gdje zaspiš u prvih 20 minuta.
.
__________________
As a new age begins, the way of the warrior comes to an end
ivanaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2023., 00:47   #5
Quote:
majstor s mora kaže: Pogledaj post
Nadam se da nećeš ako će bit na razini Showgirls
showgirls je odlican film. .. i bolji od vecine danasnjih dosadnih movisa
Hamm is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2023., 01:13   #6
Quote:
ivanaj kaže: Pogledaj post
Eh da. Prezreni Showgirls, sramote vrijedan...
Gledao nekih 10-15 puta, bolji od 95% današnjih "dobrih" filmova gdje zaspiš u prvih 20 minuta.
.
Quote:
Hamm kaže: Pogledaj post
showgirls je odlican film. .. i bolji od vecine danasnjih dosadnih movisa

Showgirls je odličan i svojevremeno posve krivo shvaćen film što se počelo ispravljat tek nedavno.
Kroz godine je poslužio i kao dobar lakmus papir za pretenciozne folere kojima drugi pišu mišljenja.
Niti ja ga nikad ne preskačem na TV-u. Uvijek ga s guštom odgledam. Super mi je zadnja rečenica kad je tip pita jel što osvojila u Vegasu, a ona odgovori da je osvojila "sebe". Kad gledam Showgirls, vidim protagonisticu kojoj je život dodijelio loše karte i nezavidnu startnu poziciju, ali se prilagodila uvjetima u neprijateljskim okolnostima i pri tom uspjela ostat vjerna sebi i vlastitim principima. Taj njezin lik je nesavršen, prepun mana kojih i sama postaje svjesna, ali suštinski borac koji preživljava. Ona je za mene feministička ikona, a film je MeToo prije MeTooa. Tzv. progresivcima kojima pogled zamućuje nesputana ženska golotinja bi film možda bio pitkiji da je ispričan kroz perspektivu blagajnice ili profesorice ili da sirota Nomi, kćer narkomanke želi postat doktorica jer su to "časna zanimanja", a Nomi je plesačica u Vegasu koja ne pati od sindroma istočnog grijeha, ali to više govori o "progresivcima". Za razliku od mnogih drugih i hvaljenijih i nagrađivanijih, Showgirls traje i razotkriva i danas.
__________________
I tried being reasonable, I didn't like it.
😺*rim tim tagi dim*😺
hot kukich is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2023., 09:53   #7
Pridružujem se Showgirls fan klubu. I meni je taj film dobar. Zanimljiv i usput pokazuje tu tamniju stranu industrije zabave. Mlada, polugola Elizabeth Berkley ne odmaže doduše, ali i bez toga bi film dobro funkcionirao.
Grimko is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2023., 12:09   #8
Meni čitavo vrijeme WTF izraz lica i onda skuzim da ja mislim na Dreamgirls, a vi na neki sasvim deseti film
Tomo1972 is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2023., 12:23   #9
Showgirls vrijedi jer je Elizabeth Berkley riba u to vrijeme, nevjerojatno zgodna. Ovo ostalo simboli, tamne strane industrije zabave vise manje, ali je ova bila riba i pol.

Gotti tv film iz 90tih je nevjerojatno zapostavljen, sigurno među boljim mafijaskim filmovima opcenito. Armand Assante kao John Gotti je top.

Summer Rental jedna od boljih komedija 80tih isto zapostavljena, Candy u elementu, top family komedija 80tih kakvih vise nema niti ce ih ikad vise biti. Ima cudo filmova na toj listi. Chopper iz 2000 je genijalan film o kojem nitko ne prica, slicno je i Bronson 2008, a slicni su filmovi i bave se istom temom, prejaki , ludi filmovi, kultni.

Isto recimo film The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford koji je među najboljim filmovima 2000tih je u diskusiji izostavljen cesto i rijetko tko ga spominje danas, film je genijalan, ali nije bio te godine kad je izasao zapostavljen, bio je nominiran za nagrade, sto je i zasluzio, ali kultni status nekako danas nema, a morao bi imati, malo se spominje, ili je to samo moja percepcija. Mozda je, film je 10 od 10.

Killing them Softly je vrhunski film koji je uvijek bio podcijenjen, a danas ga nitko ne spominje.

Evo jos jednog koji je bio vrhunski a nestao, mislim i kad je izasao nije napravio nesto puno A Most Violent Year , to su samo neki koji su mi pali napamet, a sad da bas idem po desetljecima nasao bi cudo filmova.
__________________
"When i find out all the reasons maybe i'll find another way, find another day. With all the changing season of my life maybe i'll get it right next time."
ElRey1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2023., 15:19   #10
Slažem se za The New World (2005), jako lijep film.
Ako prolazi u ovu kategoriju, dodala bih i The Straight Story (1999).
Sigurno ih ima još puno, ali trenutno mi ne padaju na pamet.
Amelie Tautou is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2023., 16:05   #11
Sling Blade (1996)
__________________
Eto što vam je čovjek
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2023., 18:22   #12
Quote:
majstor s mora kaže: Pogledaj post
Nadam se da nećeš ako će bit na razini Showgirls
220volt is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2023., 18:27   #13
Glengarry Glen Ross
220volt is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2023., 18:49   #14
Quote:
220volt kaže: Pogledaj post
Uh, ovo sam počeo gledat neki dan, kasno navečer.
I bio mi je dosadnjikav i nisam ga mogao pratit, stao sam negdje prije polovice.
I onda sam idući dan krenuo ispočetka i skužio da je film odličan, glumci vrhunski, Alec Baldwin ubija onu jedinu scenu u kojoj se nalazi.
Film na razini 12 Angry Men, u smislu koliko njegova kvaliteta počiva na tom dijalogu i nemiru između likova.
I kiša koja pada gotovo cijelu prvi polovicu filma stvara neku posebnu atmosferu u filmu...
Uglavnom, ne znam jel potcjenjen, ali izuzetno dobar film.
ocean_size is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2023., 19:25   #15
Quote:
ElRey1 kaže: Pogledaj post

Gotti tv film iz 90tih je nevjerojatno zapostavljen, sigurno među boljim mafijaskim filmovima opcenito. Armand Assante kao John Gotti je top.
Baš me fino podsjeti da ga stavim na listu za pogledat za bolovanja. Davno gledao, ali mi ostalo u sjećanju da je odličan film.
GojkoVelicanstv is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2023., 22:26   #16
Drvo života je remek djelo i osvojilo je Zlatnu palmu, nije bas podcijenjen film, ipak je osvojio najvecu filmsku nagradu. Prije bih rekao da je Mallicku podcjenjeniji Thin Red Line, koji je meni jedan od najboljih filmova ikad, 3x je bolji npr. od Saving Private Ryana.

Evo ovako, prvi šta mi padaju na pamet da su podcijenjeni je De Palmin "Body Double", fantastična posveta Hitchocku, a rađeno u onoj genijalnoj energiji 80-ih, malo se sprda i s tim trash filmovima iz tog perioda. De Palma je genijalac, a genijalci su najbolji kad se zezaju malo.

Drugi film je Dekalog br. 6, poslije se razvio u Kratki film o ljubavi(gdje je glumica inzistirala na sretnijem kraju nego u Dekalogu), ali u Dekalog originalnoj verziji je meni jedan od režijski najsavršenijih filmova, doslovno svaki kadar filma je kirurški točan, nema nigdje viška ni manjka, reklo bi se da se film dešava ispred nas, rijetko se to desi u bilo kojoj umjetnosti. Sve je kako treba, svaki glumački pogled, replika, kolor, scenografija, pokreti kamere, pokreti glumaca, Presnierova glazba, stvarno čudo.

I jedan od najboljih filmova 90-ih, Solondzov "Happiness". Danas se to ne bi ni moglo snimit.
Sveti Germain is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2023., 09:30   #17
Quote:
Sveti Germain kaže: Pogledaj post

Drugi film je Dekalog br. 6, poslije se razvio u Kratki film o ljubavi(gdje je glumica inzistirala na sretnijem kraju nego u Dekalogu), ali u Dekalog originalnoj verziji je meni jedan od režijski najsavršenijih filmova, doslovno svaki kadar filma je kirurški točan, nema nigdje viška ni manjka, reklo bi se da se film dešava ispred nas, rijetko se to desi u bilo kojoj umjetnosti. Sve je kako treba, svaki glumački pogled, replika, kolor, scenografija, pokreti kamere, pokreti glumaca, Presnierova glazba, stvarno čudo.
Samo pitanje pošto ne znam, misliš li na Dekalog Kieslowskog?
Vidim da se radi o serijalu filmova, kakvi su ostali?




Gore spomenuti Sling blade i Straight story su divni filmovi.
Kela is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2023., 10:24   #18
Quote:
Kela kaže: Pogledaj post
Samo pitanje pošto ne znam, misliš li na Dekalog Kieslowskog?
Vidim da se radi o serijalu filmova, kakvi su ostali?
Da, da, meni su 1,5, 6 i 9 favoriti, ali svi su dobri
Sveti Germain is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2023., 11:52   #19
Quote:
Sveti Germain kaže: Pogledaj post
Da, da, meni su 1,5, 6 i 9 favoriti, ali svi su dobri
Hvala na preporuci, bilježim!
Kela is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2023., 15:02   #20
Quote:
Sveti Germain kaže: Pogledaj post
Drvo života je remek djelo i osvojilo je Zlatnu palmu, nije bas podcijenjen film, ipak je osvojio najvecu filmsku nagradu.
Stvar je u tome da je to meni jedan od najboljih filmova ikada. Istina da je dobro prošao kod kritike, ali kod publike tako-tako. Osobno sam čuo od više ljudi da ga nije niti pogledalo do kraja, nego što sam čuo hvalospjeve.
__________________
Hrvatska je za Hrvate, svi ostali su gosti u ovoj državi - Ruža Tomašić
mislavko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:40.