Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.10.2016., 16:01   #1
Utječe li prezime djeteta na prava roditelja prema njemu?

Pozdrav.
Pravim novu temu jer nisam do sada naišla na išta slično. Teme koje sam pregledavala se uvijek okreću oko priznavanja djeteta ali ne samog prezimena.
Pošto se ja ne planiram nikada udati, draža mi je vanbračna zajednica i hjela bi zadržati svoje prezime zapele su mi za oko određene pravne i administrativne zavrzlame. Želim provjeriti šta je od toga istina.
Pročitala sam u više navrata da ako ja rodim dijete u vanbračnoj zajednici i ako dijete prezime dobije od oca a ja ostavim svoje da bi moglo biti problema.
Na primjer: prelazak granice, upis u vrtić, da mi treba potvrda i od oca a ne samo od mene ako dijete želi ići na ekskurziju i slično.
Po tome mi se čini da bi ja kao majka morala stalno tražiti potvrdu i pristanak od oca u vezi određenih aktivnosti ili radnji koje uključuju naše dijete.
Zanima me koja bi prava imala ako bi dijete imalo drugačije prezime od mene?
bluestone is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2016., 17:19   #2
moje dijete ne nosi moje prezime, već prezime svog oca (mog bivšeg). prelazili smo granicu (EU je u pitanju), upisivala sam ga svugdje - jaslice, vrtić, škola, itd....uglavnom, nikad nisam imala nikakvih problema.
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2016., 17:35   #3
mislim da oko toga nećeš imati problema, a ako slučajno hoćeš onda bolje da dijete nosi tvoje prezime. neka otac ima problema oko toga, zašto da problem imaš ti ? otac i njegovi eventualni problemi oko prelaska granice tebi ionako nisu bitni.

ili sam nešto krivo shvatio?
kolkotolko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2016., 17:36   #4
mislim da oko toga nećeš imati problema, a ako slučajno hoćeš onda bolje da dijete nosi tvoje prezime. neka otac ima problema oko toga, zašto da problem imaš ti ? otac i njegovi eventualni problemi oko prelaska granice tebi ionako nisu bitni.

ili sam nešto krivo shvatio?
kolkotolko is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2016., 02:45   #5
Quote:
kolkotolko kaže: Pogledaj post
mislim da oko toga nećeš imati problema, a ako slučajno hoćeš onda bolje da dijete nosi tvoje prezime. neka otac ima problema oko toga, zašto da problem imaš ti ? otac i njegovi eventualni problemi oko prelaska granice tebi ionako nisu bitni.

ili sam nešto krivo shvatio?

Ma ne, govorim o slučaju u kojem bi bili u toj vanbračnoj zajednici i da ja rodim dijete koje nosi samo očevo prezime. Bi li mogla zbog toga imati administrativnih, da tako kažem, problema? Koje sam već nabrojala u prvom tekstu.
Ne govorim o bilo kakvim problemima niti rastavljenim parovima, nego o onima koji zajedno žive.
Bi li bilo drugačije da dijete ima prezime mene i oca ili da ja uzmem i očevo prezime?
bluestone is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2016., 06:57   #6
Ja živim u vanbračnoj zajednici, dijete ima očevo prezime, a ja svoje. Nikakvih problema nisam doživjela do sada.
Za upis u vrtić trebaju oba roditelja potpisati ugovor. Ja sam predavala sve papire za upis i upisivala sebe kao osobu koja podnosi zahtjev.
Možda za neke stvari, kao npr. potpisivanje ugovora s vrtićem, izlet, moraju oba roditelja dati pristanak, bez obzira na bračni status ali ne znam kakva bi ti to "potvrda" trebala, možda i ovjerena kod javnog bilježnika?
Nisam sama s njom prelazila granicu, ali bože moj, valjda u evidenciji MUP-a piše tko su roditelji tog djeteta
Jedino što me recimo liječnici/tete u vrtiću znaju zvati "mama prezime djeteta" Kako mi je super taj "običaj"
__________________
Luce <3
Wonder Woman is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2016., 10:28   #7
Quote:
Wonder Woman kaže: Pogledaj post
Jedino što me recimo liječnici/tete u vrtiću znaju zvati "mama prezime djeteta" Kako mi je super taj "običaj"
Iskreno, meni je jako sebično od nadobudnih mama koje imaju drugačije prezime od djetetovog da očekuju da svugdje tete/sestre/liječnici osim djetetovog pamte i njihovo prezime. Iskreno, koga briga kako se ti prezivaš? Tamo si s djetetom, zbog djeteta i nisi ti bitna; jesi udata, nisi udata i čije prezime nosiš. Fokus je na dijete i sasvim je ok. da te zovu po njegovom prezimenu. Jer si, kužiš, nejgova mama? I to je jedino bitno.

Zadnje uređivanje nisamtoja : 23.10.2016. at 11:27.
nisamtoja is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2016., 10:36   #8
Naravno ja sam mama i što ja sad imam imati ime jer sam rodila, ja sam mama i koga boli penis kako se ja zovem nije da mi ime ne piše ni u jednoj evidenciji i da se nisam predstavila i upoznala s tetama u vrtiću. Kako tete zapamte imena djece tako bi mogle zapamtiti i imena roditelja. Nije nas baš toliko puno.
__________________
Luce <3
Wonder Woman is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2016., 11:00   #9
Quote:
Wonder Woman kaže: Pogledaj post
Naravno ja sam mama i što ja sad imam imati ime jer sam rodila, ja sam mama i koga boli penis kako se ja zovem nije da mi ime ne piše ni u jednoj evidenciji i da se nisam predstavila i upoznala s tetama u vrtiću. Kako tete zapamte imena djece tako bi mogle zapamtiti i imena roditelja. Nije nas baš toliko puno.
Za tebe jednu nije,ali ti si sigurno jedina na svijetu I svi bi trebali znati tvoje prezime, bračni status i po mogućnosti omiljenu boju. Jer si bitna

Jesi da, prijateljima, obitelji, ponekim poznanicima....ljudima koji su plaćeni da brinu za tvoje dijete - nisi. I nije me briga kako će tko mene zvati dok god se brine za moju djecu kako treba. Kad moj suprug ide sa sinom negdje zovu ga gospodin prezime djeteta, što je....moje prezime. Kad ja idem s kćeri nekud zovu me prezimenom djeteta...što je njegovo prezime. Doma se tome cerimo,ali mi je najnormalnija stvar da me tako zovu. Jer ja nisam bitna u toj priči i situacijama, bitni su klinci. To je ono što ti i tebi slični morate savladati, a do tad možeš i dalje koliko želiš pubertetski kolutati očima. Totalna zrelost, totalna.

Zadnje uređivanje nisamtoja : 23.10.2016. at 11:28.
nisamtoja is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2016., 13:32   #10
Evo što se dogodi kada žena komplicira.

Kad si već sve zakomplicirala daj djetetu oba prezimena i riješila si sve probleme !
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2016., 13:54   #11
Meni je grozno da me itko oslovljava s "mama Prezime", bez obzira na to jel prezime kod djeteta jednako mome ili nije.
Honey Dorian is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2016., 14:25   #12
Meni nije.
Čak mi je to i logičnije, a da ne kažem kako mi je na poslu lakše pamtiti prezimena negoli imena. Lakše razlikujem. Može biti par Ivana, ali samo jedna sa prezimenom Horvat primjerice.
brzi gonzales is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2016., 16:06   #13
Nisi me shvatila
Nemam ništa protiv prezimena, makar bilo i pogrešno (ako se npr. dijete preziva po ocu a ja nisam mijenjala djevojačko prezime)

Ali grozno mi je kad mi kažu "Mama Petrović", samo zato što smo u vrtiću

Ne očekujem da mi itko od odgajateljica pamti ime, dobro staro "gospođo Petrović" sasvim je dovoljno
Honey Dorian is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2016., 16:27   #14
I to mi je shvatljivo s obzirom da dosta fali te neke profesionalnosti u komunikaciji u našem društvu. Ne vrijeđa me utoliko što sam svjesna da ide iz nekog drugog ugla.
Poput oslovljavanja starije gospođe (iznad 60 god.) sa "bako". Nije da se ima loša namjera pri tome, ali eto, fali te neke ozbiljnosti u pristupu i distanciranosti.
brzi gonzales is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2016., 17:31   #15
Quote:
nisamtoja kaže: Pogledaj post
Za tebe jednu nije,ali ti si sigurno jedina na svijetu I svi bi trebali znati tvoje prezime, bračni status i po mogućnosti omiljenu boju. Jer si bitna

Jesi da, prijateljima, obitelji, ponekim poznanicima....ljudima koji su plaćeni da brinu za tvoje dijete - nisi. I nije me briga kako će tko mene zvati dok god se brine za moju djecu kako treba. Kad moj suprug ide sa sinom negdje zovu ga gospodin prezime djeteta, što je....moje prezime. Kad ja idem s kćeri nekud zovu me prezimenom djeteta...što je njegovo prezime. Doma se tome cerimo,ali mi je najnormalnija stvar da me tako zovu. Jer ja nisam bitna u toj priči i situacijama, bitni su klinci. To je ono što ti i tebi slični morate savladati, a do tad možeš i dalje koliko želiš pubertetski kolutati očima. Totalna zrelost, totalna.
A koji je tvoj jebeni problem???
Ja svoj bračni status ne ističem niti mislim da se to ikoga tiče. Nikoga tko me je u nekoj čekaonici nazvao djetetovim prezimenom nisam ispravila ni krivo pogledala, niti od toga pravim problem. Ali tebe je nekaj jako zasvrbilo u tom mojem komentaru da me nazoveš nadobudnom
__________________
Luce <3
Wonder Woman is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2016., 18:42   #16
A pazi ovo.
Ja sam dodala muževo prezime, dakle imam dva. Mali se preziva kao ćaća, no problem at all.
No, u rodilištu bebu nazovu, tj. napišu na onaj jastuk, po mami. Nije im se dalo pisati oba pa se mališan prezivao kao ja. To je bilo preslatko. Ne baš mužu kad bi došao u posjetu, ali meni jako...
__________________
Nemam vremena za duge upise.
brodačka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2016., 18:52   #17
Quote:
SAS kaže: Pogledaj post
Evo što se dogodi kada žena komplicira.

Kad si već sve zakomplicirala daj djetetu oba prezimena i riješila si sve probleme !
Nisam ja ništa zakomplicirala, ja bi rado dala budućem djetetu oba prezimena ali ne odlučujem tu samo ja. U tome je problem. Zato ovo pitam.

A meni je isto prekrasno kada se moje ime ili prezime ne može zapamtiti, jer gospođa ta i ta označava mene kao osobu a ne moje dijete, zato ne razumijem da me se zove po djetetovom prezimenu. U našoj državi Hrvatskoj se podrazumjeva da se mama preziva kao dijete, zato se nikome ni neda pamtiti prezime žene ako odudara od prosjeka.
bluestone is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2016., 18:56   #18
Quote:
brodačka kaže: Pogledaj post
A pazi ovo.
Ja sam dodala muževo prezime, dakle imam dva. Mali se preziva kao ćaća, no problem at all.
No, u rodilištu bebu nazovu, tj. napišu na onaj jastuk, po mami. Nije im se dalo pisati oba pa se mališan prezivao kao ja. To je bilo preslatko. Ne baš mužu kad bi došao u posjetu, ali meni jako...

Znam za to, jer se prezime majke ako je neudana automatski daje djetetu u rodilištu. Također mi je preslako
bluestone is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2016., 18:58   #19
Quote:
bluestone kaže: Pogledaj post
Nisam ja ništa zakomplicirala, ja bi rado dala budućem djetetu oba prezimena ali ne odlučujem tu samo ja. U tome je problem. Zato ovo pitam.

A meni je isto prekrasno kada se moje ime ili prezime ne može zapamtiti, jer gospođa ta i ta označava mene kao osobu a ne moje dijete, zato ne razumijem da me se zove po djetetovom prezimenu. U našoj državi Hrvatskoj se podrazumjeva da se mama preziva kao dijete, zato se nikome ni neda pamtiti prezime žene ako odudara od prosjeka.
Ma ti si to predoživjela...Malkice.
Mogle bi zapamtiti, ali ono, zašto bi.... ne vide to kao nešto važno.
Recimo da se mali preziva Horvat. Onda teta kaže mama Horvat, a zapravo hoće reći Horvatova mama... i to je sve, tako ja to doživljavam.
__________________
Nemam vremena za duge upise.
brodačka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2016., 19:58   #20
Quote:
bluestone kaže: Pogledaj post

Znam za to, jer se prezime majke ako je neudana automatski daje djetetu u rodilištu. Također mi je preslako
I ako je udana, jednako je.
Novorođeno dijete po defaultu vode pod prezimenom kojim se rodilja upisala pri prijemu u rodilište, koje god to prezime bilo. U slučaju kada otac i majka novorođenčeta nemaju jednako prezime, očevo je tamo, u rodilištu, nebitno jer on nije upisan kao pacijent. Iako su mene pitali na prijemu (Petrova) sve podatke, čak i datum vjenčanja
Honey Dorian is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:36.