Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.05.2010., 01:06   #801
jos jedna stvar...

Trebao bih si razvest centralno po kući pa me zanima dali je bolje ići na
varijantu sa razdjelnikom ili da su spojevi u podu?
Rajnus is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2010., 22:26   #802
Pozdrav!

Mozda pitanje izgleda malo OT za ovaj podforum, ali mislim da je bolje nego da pitam na temi o balkonima. Ipak mi je cilj usteda u grijanju.

Dakle, radi se ostanu od 50m2, u potpunosti je okrenut prema jugu. Dva su prozora, jedan u spavacoj i jedan u dnevnoj koji gleda na lodju. Ispod oba su radijatori, grijanje na plin. Zgrada je nova i po mom misljenju dobro izolirana, loda je potpuno obucena u stiropor fasadu, nema nikakvih roleta, pregrada (ograda) je zidana, 20-ak cm debljina, nije ostakljena. Tokom zime stan je uvijek osvjetljen i ulovim dosta topline. Ja bi jos dodatno stavio PROZIRNE rolete na lodju (ponuda je 2500 kn, 2 komada od 90x150cm) tako da bude sto toplija i posljedicno da mi na prozoru koji gleda iz dnevne na lodju sto manje curi topline van. Spustao bih ih samo zimi, ljeti mi ne trebaju. Tada bih spustao samo obicne rolete koje vec imam na prozorima i balkonskim vratima. Molim vase misljenje, jel ima to ikakvog smisla? Oce li tu biti kakvih znacajnijh usteda i hoce li mi i lodja na kraju krajeva biti vise iskoristiva, recimo za ves i cvijece zimi?
miskozd is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2010., 02:09   #803
Za vjerovati je da bi se nešta uštedilo sa prozirnim roletnama, koliko i da li se isplati investicija od 2.5 t kuna? Možda je bolja opcija uložiti u još bolja low-e stakla. Iako su novi prozori, ima puno varijacija na temu. Već duže vrijeme rade se tro i četverostruka stakla, istina i prozori su koncipirani za prihvat takvih stakala. Osobno smatram da je komarnik roleta najbolja investicija, pored običnih roleta.
__________________
Ludi Konj * Akcija Za Bolju Hrvatsku
ivan.ridjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2010., 10:51   #804
Quote:
ivan.ridjan kaže: Pogledaj post
Za vjerovati je da bi se nešta uštedilo sa prozirnim roletnama, koliko i da li se isplati investicija od 2.5 t kuna? Možda je bolja opcija uložiti u još bolja low-e stakla. Iako su novi prozori, ima puno varijacija na temu. Već duže vrijeme rade se tro i četverostruka stakla, istina i prozori su koncipirani za prihvat takvih stakala. Osobno smatram da je komarnik roleta najbolja investicija, pored običnih roleta.
Nisi me skuzio. Na prozorima koji gledaju na lodju vec imam rolete, obicne. Prozirnima bi zatvorio lodju koje nema nikakve prozore. Tako bi i lodja bila toplija (nadam se), sto ne postizem sa boljim staklima na postojecim prozorima. A onda da mi ta toplija lodja bude "tampon" izmedju hladnog zraka izvana i prozora u dnevnoj sobi, koji ce propustati svjetlost i pokusati zarobiti malo topline u lodji. E to me zanima, ima li taj "tampon" smisla?
miskozd is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2010., 11:38   #805
Quote:
miskozd kaže: Pogledaj post
Nisi me skuzio. Na prozorima koji gledaju na lodju vec imam rolete, obicne. Prozirnima bi zatvorio lodju koje nema nikakve prozore. Tako bi i lodja bila toplija (nadam se), sto ne postizem sa boljim staklima na postojecim prozorima. A onda da mi ta toplija lodja bude "tampon" izmedju hladnog zraka izvana i prozora u dnevnoj sobi, koji ce propustati svjetlost i pokusati zarobiti malo topline u lodji. E to me zanima, ima li taj "tampon" smisla?
Dečki mislim da ste se malo zanijeli.
Ušteda ne znači stavit super-prozore i lješkatit na kauču.

Najprije treba izračunati koliko ukupne površine (na kojoj nastaju gubici, dakle vanjski gabariti objekta) zauzimaju sve ostakljene površine. Pa vidit na koju su stranu okrenute. Pa barem otprilike izračunat gubitke.

Ali to su samo gubici na prozorima. A što je s fasadom, krovištem, dekama, podrumom?

Ja sam plinom dao puniti samo staklenu stijenu jer je najveće površine i na njoj imam najveće gubitke.
Evo zamislite kuću 5x10m, i na njoj prozor 90x100. To nije niti jedan m2 na 200 m2 površine vanjskih zidova (dvije etaže + niski tavan) ili 0.5%, naravno malo većih toplinskih gubitaka negoli zidovi (ovisno na koju su stranu okrenuti, sastav, vrsta i debljina fasade, debljina žbuke iznutra itd, itd.).
E sad zamislite koliku ćete uštedu ostvariti ugradnjom 5-komornog stakla umjesto 4-komornog ostakljenja, a treba uzeti u obzir da staklo ima jedan faktor gubitaka a prozorski okvir drugi.

što će ti prozor(ski okvir) sa 6 komora i tri-komorno staklo ako ostatak kuće nije jednako energetski učinkovit, ako ti recimo peć umjesto 93% zbog lošeg održavanja ima iskoristivost 88%, dizna curi a temperatura dimnih plinova nije optimalna (to nas vraća na slabiju iskoristivost peći) ili ako imaš termo-fasadu sa samo 5cm izolacije? (5cm je daleko premalo, gledajući evropske norme od prije desetak godina - nek me netko ispravi, sjećam se maglovito tog podatka).

To je bacanje novaca.

Prosim lepo, to je moje skromno mišlenje.
__________________
Pismejker
Mirotvorac is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2010., 13:35   #806
pomicanje radijatora

koliko bi kostalo pomicanje radijatora za 10cm u stranu?
jel se to moze izvesti bez komplikacija (sam svoj majstor?)?

hvala!
djevica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 01:20   #807
Mirotvorac - upravu si u potpunosti, ali negdje se mora krenuti. I kako kaže stan je u novoj zgradi, pa su valjda malo vodili računa o tim stavkama. A nebi se čudio i da nisu, papir sve trpi
__________________
Ludi Konj * Akcija Za Bolju Hrvatsku
ivan.ridjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 10:55   #808
Quote:
ivan.ridjan kaže: Pogledaj post
Mirotvorac - upravu si u potpunosti, ali negdje se mora krenuti. I kako kaže stan je u novoj zgradi, pa su valjda malo vodili računa o tim stavkama. A nebi se čudio i da nisu, papir sve trpi
Ako je stan u zgradi sa solidnom fasadom (barem 5cm stiropora), mislim da tu prozori s x komora ne mogu napravit neku uštedu koja bi se isplatila u stotinjak godina. jedino ako ti je netko dužan pa prebijaš tako dug (sa stolarijom) pa računaš na povećanu vrijednost stana..
__________________
Pismejker
Mirotvorac is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2010., 02:45   #809
Quote:
Mirotvorac kaže: Pogledaj post
Ako je stan u zgradi sa solidnom fasadom (barem 5cm stiropora), mislim da tu prozori s x komora ne mogu napravit neku uštedu koja bi se isplatila u stotinjak godina. jedino ako ti je netko dužan pa prebijaš tako dug (sa stolarijom) pa računaš na povećanu vrijednost stana..
E odlicno djecaci, sad smo vec stali na loptu Moje pitanje nije bilo opcenito i apsolutno mi je jasno da je toplinska izolacija sastavljena od mnogo stavki i izracuna. Znaci, zgrada je nova, fasada je od stiropora 7cm i silikatne zbuke. Posto je kat zadnji, jos je 10 cm stiropora na stropu+ventilirajuci krov. Balkon/lodja je kompletan oblozen na isti nacin i to je po mom sudu sve izvedeno odlicno (nema nikakve kondenzacije na prozorima, temperatura i bez grijenja poprilicno visoka, 15-18 st. usred zime). Prozori su PVC od nemampojmakoliko komora, nije ni bitno, dobro dihtaju i ne izgledaju prejeftino, na staklima ne pise U-koeficijent. Sve ovo pisem iz razloga da ne mislite da ocekujem ustedu od 30% vec misljenje hocu li biti ikakvog efekta u konkretnom slucaju. Takodjer vjerujem da investiciju od 2500kn (ako cu sam ugradjivati onda 1800) necu povratiti u roku od 2-3 godine vec je u racunici i zelja za dodatna 2 m2 lodje iskoristive npr. za susenje vesa zimi i da bas ne bude -5 na balkonu koliko je i vani. Mene zanima koliko bih topline mogao prikupiti na lodji obzirom da ce rolete biti prozirne i hoce li tih x stupnjeva razlike znacajnije doprinjeti smanjenom odljevu topline preko prozora iz unutrasnje prostorije koja gleda na lodju jer koliko god da su stakla dobra, jos uvijek imaju nekoliko puta veci U koeficijent od bilo kakvog zida, a kamoli izoliranog stiroporom. Ako vas nisam upeglao tolikim tekstom, molim odgovor
miskozd is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2010., 18:04   #810
Quote:
miskozd kaže: Pogledaj post
E odlicno djecaci, sad smo vec stali na loptu Moje pitanje nije bilo opcenito i apsolutno mi je jasno da je toplinska izolacija sastavljena od mnogo stavki i izracuna. Znaci, zgrada je nova, fasada je od stiropora 7cm i silikatne zbuke. Posto je kat zadnji, jos je 10 cm stiropora na stropu+ventilirajuci krov. Balkon/lodja je kompletan oblozen na isti nacin i to je po mom sudu sve izvedeno odlicno (nema nikakve kondenzacije na prozorima, temperatura i bez grijenja poprilicno visoka, 15-18 st. usred zime). Prozori su PVC od nemampojmakoliko komora, nije ni bitno, dobro dihtaju i ne izgledaju prejeftino, na staklima ne pise U-koeficijent. Sve ovo pisem iz razloga da ne mislite da ocekujem ustedu od 30% vec misljenje hocu li biti ikakvog efekta u konkretnom slucaju. Takodjer vjerujem da investiciju od 2500kn (ako cu sam ugradjivati onda 1800) necu povratiti u roku od 2-3 godine vec je u racunici i zelja za dodatna 2 m2 lodje iskoristive npr. za susenje vesa zimi i da bas ne bude -5 na balkonu koliko je i vani. Mene zanima koliko bih topline mogao prikupiti na lodji obzirom da ce rolete biti prozirne i hoce li tih x stupnjeva razlike znacajnije doprinjeti smanjenom odljevu topline preko prozora iz unutrasnje prostorije koja gleda na lodju jer koliko god da su stakla dobra, jos uvijek imaju nekoliko puta veci U koeficijent od bilo kakvog zida, a kamoli izoliranog stiroporom. Ako vas nisam upeglao tolikim tekstom, molim odgovor
OK, dakle ti ne mijenjaš postojeću stolariju (kako sam ja shvatio) nego zatvaraš lođu te time stvaraš dodatnu prostoriju - to je sasvim druga stvar.
Sigurno da ćeš neki postotak manje gubitaka dobiti, ali vjerujem da ti je veći dobitak dodatna prostorija negoli sama ušteda.

A sad, kolika će točno biti ušteda, to treba proračunati - to nisam nikad radio, postoje neke tablice, čak sam ih imao u ruci - recimo da sam odustao od vlastoručnog izračuna kad sam vidio što sve moram unijeti u tablice (nit sam razumio sam izračun).
Uglavnom, gubici se računaju za svaku prostoriju posebno.
To znači da za svaku prostoriju unosiš slijedeće parametre (kojih se sad mogu sjetiti):
-željena temperatura prostorije
-vrsta zida (za svaku stranu sobe posebno: cigla; koji tip, beton, ovo-ono..)
-debljina svakog pojedinog zida
-debljina unutarnje žbuke
-debljina i vrsta fasade
-vanjska temperatura (misli se na onom zidu koji gleda prema van)
-temperatura prostorije s druge strane zida (recimo ako je s druge strane hodnik, kolika je temperatura u hodniku)
-temperatura prostorije ispod
-temperatura prostorije iznad
-vrsta i količina ostakljenja
itd, itd..

I to su parametri koje treba unijeti za svaku prostoriju.
Dakle dati "iz rukava" neku cifru bilo bi u najmanju ruku neozbiljno.

Ali ako ti je temperatura na lođi zimi recimo -5° a ti je ostakljivanjem digneš na +8, to je već zamjetna razlika (i ne zaboravi da ispod lođe imaš također vanjsku temperaturu, a i iznad nje).

Ja sam pak imao slučaj da sam živio u tavanskom stanu u kojemu je tip ostaklio cijelu lođu (zapravo terasu), a mi smo svu tu skupu alu-stolariju micali i umjesto nje stavili drvene stupove, a Lexanom prekriven naknadno rađeni krov smo obukli trskom (koja počiva na čeličnim sajlama za bicikl).

Jednostavno nam terasa zimi ionako nije ničem služila, a ovako smo dobili krasan prostor za proljeće-ljeto-jesenski period.

Kako to izgleda, možeš vidjeti na Ravnicama, ako tip niej sve poskidao i vratio alu-stolariju.
__________________
Pismejker
Mirotvorac is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2010., 21:50   #811
Quote:
Mirotvorac kaže: Pogledaj post
OK, dakle ti ne mijenjaš postojeću stolariju (kako sam ja shvatio) nego zatvaraš lođu te time stvaraš dodatnu prostoriju - to je sasvim druga stvar.

Ali ako ti je temperatura na lođi zimi recimo -5° a ti je ostakljivanjem digneš na +8, to je već zamjetna razlika (i ne zaboravi da ispod lođe imaš također vanjsku temperaturu, a i iznad nje).
Ne ostakljujem nista, samo prozirna roleta i to je to. Prakticki bi zaustavljala samo hladan vjetar koji ovako dolazi u direktan doticaj s unutrasnjim prozorom i propustala suncevu svjetlost unutra.. Obzirom na to, +8 je SF Lodja znaci da je u ravnini sa zgradom. Iznad lodje je isto sto i iznad stana, dakle krov, a ispod je susjedova lodja, dakle vanjska temp. Ali dobro, kao sto si i rekao, ne moze mi to nitko iskazati u brojkama koliko bih ustedio, tako da fala svima i pozdrav!
miskozd is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 10:36   #812
Quote:
miskozd kaže: Pogledaj post
Ne ostakljujem nista, samo prozirna roleta i to je to. Prakticki bi zaustavljala samo hladan vjetar koji ovako dolazi u direktan doticaj s unutrasnjim prozorom i propustala suncevu svjetlost unutra.. Obzirom na to, +8 je SF Lodja znaci da je u ravnini sa zgradom. Iznad lodje je isto sto i iznad stana, dakle krov, a ispod je susjedova lodja, dakle vanjska temp. Ali dobro, kao sto si i rekao, ne moze mi to nitko iskazati u brojkama koliko bih ustedio, tako da fala svima i pozdrav!
Ček, polaako
Negdje se sponjalo ostakljenje, zato sam bubnuo +8°c.
Međutoa, vjerojatno će ti zatvaranje i samo s tim roletama nešto značiti u pogledu vjetra. Dakle ništa od +8°c, ali sigurno da će pomoći - pomoći u pogledu smanjenih gubitaka topline ali stvarno ne mislim da će to opravdati cijenu u roku kraćem od 7-10 godina. A do tad ćeš ih morati mijenjati anyway
No s druge strane, ja nisam stručnjak, a tebi se očito sviđaju pa go for it
__________________
Pismejker
Mirotvorac is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 12:57   #813
Quote:
Mirotvorac kaže: Pogledaj post
Ček, polaako
od 7-10 godina. A do tad ćeš ih morati mijenjati anyway
Za 7-10 godina ih mislim eventualno oprati
miskozd is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2010., 11:36   #814
Centralno grijanje, radijatori, bojleri, cijevi....

Pozdrav,

tražio sam po temama, no nema slične, pa da priupitam.

U fazi sam izrade centralnog za kuću (nova), pa imam par pitanja.

Radijatori: aluminijski ili čelični.

Vele da ovi aluminijski pucketaju kod grijanja i hlađenja. Ovi čelični vele da zahrđaju pa ima tu problema.

Koje uzeti - preporuka (i zašto baš te).

Cijevi:

da li preko razdjelnika ili sa T račvama.

ako preko razdjelnika, da li na razdjelniku imati ventile (one crvene i plave) ili stavljati termostatske ventile na radijatore.

Ventili na radijatorima:

da li termostatski ili obični ?

bojleri:

turbo ili obični ? (plinski).

Mislim da je tema interesantna za sve i da bi odgovori iz iskustva bili jako poželjni.

Hvala i pozdrav,

FF
__________________
Čast svakom, veresija nikom !
FreeFlyer is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2010., 19:38   #815
Jel ima i kakva muzička želja?Tema s točno takvim pitanjima odjednom možda i ne postoji,ali postoje teme koje govore svaka za sebe o pitanjima koja su postavljena.
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2010., 20:59   #816
Aluminijski , imamo par komada montirano , uglavnom pucaju kod hlađenja i kod grijanja, slabo zagrijavaju, brzo se ohlade. Jako nepraktični za čišćenje. Uglavnom nebi to uzimala.
Čelični- jako brzo ugriju prostoriju, otkad smo promijenili jedan od lipovice u čelični, toplije je 70 posto, puno brže se zagrije, i ne pucaju.
Staviš termostate one koji se sami uključuju ako je ispod 0 da prođe topla voda u prostorijama gdje ne boraviš.

Zadnje uređivanje bond007 : 16.07.2010. at 21:11.
bond007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2010., 09:13   #817
Quote:
bond007 kaže: Pogledaj post
Aluminijski , imamo par komada montirano , uglavnom pucaju kod hlađenja i kod grijanja, slabo zagrijavaju, brzo se ohlade. Jako nepraktični za čišćenje. Uglavnom nebi to uzimala.
Čelični- jako brzo ugriju prostoriju, otkad smo promijenili jedan od lipovice u čelični, toplije je 70 posto, puno brže se zagrije, i ne pucaju.
Staviš termostate one koji se sami uključuju ako je ispod 0 da prođe topla voda u prostorijama gdje ne boraviš.
...čelični procure za par godina, aluminijski su skoro vječni...nastavi niz...
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2010., 09:25   #818
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
...čelični procure za par godina, aluminijski su skoro vječni...nastavi niz...
bas i ne
imam dva radijatora koja su garant 30 let stara i jos su u funkciji
sasase is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2010., 12:15   #819
Quote:
sasase kaže: Pogledaj post
bas i ne
imam dva radijatora koja su garant 30 let stara i jos su u funkciji
Istina, samo takvih više nema. Ovi današnji su kak od papira.
BTW, stvar stigla
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2010., 22:49   #820
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
...čelični procure za par godina, aluminijski su skoro vječni...nastavi niz...
Ne procure,imam već montirano 7 godina čelične i nikad ništa, a garancija je 15 godina, tak da ne vjerujem da bi netko davao toliku garanciju da za par godina procure.
aluminijski procure, imali smo zajebancije od prvog dana sa jednim radijatorom, popravimo na jednom,počne curit na drugom mjestu, i tako u krug,dok nismo zamjenili sa čeličnim. I aluminijski pucaju i ljušti im se boja.
Tak da,...znam dobro što je bolje i što na kraju ispadne jeftinije, hoćeš za 2 sata ugrijati prostoriju ili cijeli dan bez ikakvog učinka? Odgovor je jasan
bond007 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:46.