Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.05.2005., 13:41   #1
Krštenje djeteta - običaji, odjeća, papiri, kumovi, restorani

Trebam hitnu informaciju:
Da li postoji neka "tarifa" za krštenje bebe u Katoličkoj crkvi? Da li se nešto službeno plaća ili se ide s "odokativnom naknadom" svećeniku? A možda se i ništa ne plaća?
vinova lozinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2005., 13:53   #2
Re: Krštenje bebe u ZG

Quote:
vinova lozinka kaže:
Trebam hitnu informaciju:
Da li postoji neka "tarifa" za krštenje bebe u Katoličkoj crkvi? Da li se nešto službeno plaća ili se ide s "odokativnom naknadom" svećeniku? A možda se i ništa ne plaća?
Na crkvena vrata bi trebalo nalijepiti naljepnicu, da su ti duzni izdati racun gdje je iskazana osnovica + PDV i bla, bla, kao na trgovinama. Mislim da imas tarife za odredjene ceremonije, a jos pride das sveceniku tringeld.
__________________
epruveto sretan ti majčin dan
SANJAM U BOJAMA
ixox is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2005., 15:17   #3
Mi smo prije tri tjedna krstili dijete kod Franjevaca. Na kraju ceremonije, dali smo mu u koverti 200 kn.
Tijana is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2005., 15:23   #4
Zaboravih ti napisati da smo prilikom dogovora oko krštenja razgovarali sa svećenikom i na moje pitanje oko plaćanja nam je rekao da nisamo ništa obavezni platiti.
Tijana is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2005., 20:51   #5
onda bi trebalo izdavat racun i za milodare
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2005., 21:30   #6
Mozda to zavisi od crkve, nama su kazali da se ne placa ali prilog se moze dati, ja sam se osjecala obaveznom dati prilog nakon sto nam je to svecenik kazao, nekako mi bilo glupo ne dati ali to je osobna stvar. U svakom slucaju moras to provjeriti sama s izabranom crkvom.
 
Odgovori s citatom
Old 30.05.2005., 13:17   #7
Meni su isto rekli da nismo obvezni dati novac za krstenje, ali sam svejedno dao 200kn u koverti i to su lijepo primili. To smo napravili par sati prije krstenja prilikom upisa djeteta u krsteni list. Poslije je krstenje proteklo u najljepsoj atmosferi.

Jedan moj frend je imao drugacije iskustvo, kako je cuo da nije bio obvezan dati novac, pa je isel sinceku krstiti i nakon krstenja je svecenik njemu rekao da zajedno odu u sakrstiju i trazio je od njega novac bez ikakvog srama. To mu je ostavilo duboku mrlju.

Zato je po meni najbolje neka dobra lova oko 100-200-300kn u koverti i svi sretni i mirni.
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2006., 11:07   #8
Krštenje djeteta-običaji, odjeća, papiri, kumovi, restorani

Imam u planu krstiti bebača na proljeće.Istina je da neki veliki vjernici nismo ,ali tradicija je tradicija.I sad nastupa problem sa kumovima.
Velečasni kaže da kum ili kuma mogu biti oni koji imaju sve sakramente, a ako su u braku da su u crkvenom braku.E sad di da ja nađem takve ljude.Mislim oni koje bi ja htjela za kumove su ili u drugom braku (dakle puj puj grešnici) ili žive skupa ,ali nisu uopće u braku (smajlićkojisezgražava) ili nemaju sve sakramente ili su rastavljeni i žive u grijehu.ajmeeeeee
Dakle mene zanima da li ste i sami bili u takvoj situaciji i da li ste i kako uspjeli riješiti istu.Ili da uzmem nekog ko sve to zadovoljava, a nije da mi nešto predstavlja u životu
Modesti is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2006., 11:10   #9
Quote:
Modesti kaže:
Velečasni kaže da kum ili kuma mogu biti oni koji imaju sve sakramente, a ako su u braku da su u crkvenom braku.E sad di da ja nađem takve ljude.
O jebate koja dilema u zemlji sa 80 i nešto posto nominalnih katolika....
Ja ti predlažem da krstiš dijete u scientološkoj crkvi. Ne gledaju na formalnosti, samo ti daju uplatnicu...
__________________
Rezime
prometej is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2006., 11:14   #10
Quote:
Modesti kaže:
Ili da uzmem nekog ko sve to zadovoljava, a nije da mi nešto predstavlja u životu
E ovo je najzalosnije u svemu.
Rajna is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2006., 11:52   #11
jebga prometej izgleda da se ovih nešto manje od 20 % sve smjestilo na sj jadran ,ili je upitan naš izbor prijatelja
Uplatnicu ti daju i ovi, bilo kuda uplatnica svuda.
Ajoj ,a ako me još velečasni pita zašto mi se stariji nije bermo morat ću ga krstit kod tih scijentologa , daju li oni što popusta
Modesti is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2006., 22:17   #12
Quote:
Modesti kaže:
Uplatnicu ti daju i ovi, bilo kuda uplatnica svuda.
krštenje je besplatno:klap: !!!! to je valjda jedina besplatna stvar u crkvi, al crkva, naravno, to baš ne daje na sva zvona. zato ljudi, krstite djecu i ne dajte im pare za to
matinee is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2006., 11:56   #13
Zapravo ne daju.
Osim ako znaš Toma Cruza. Ako ne, ja te mogu povezati
__________________
Rezime
prometej is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2006., 21:15   #14
mozes imat samo jednu osobu za kuma/kumu, pa valjda znas jednu osobu koja ispunjava uvjete
decko i cura ti isto tako mogu biti kumovi, nema veze sto zive nevjencani(nitko ih nece pitat niti u kakvom su odnosu a kamoli da li zive zajedno), bitno je samo da nisu razvedeni i da imaju sakramente.
svatko od nih mora u svojoj zupi kod svecenika uzeti potvrdu u kojoj pise da su sposobni biti kumovi, i to morate predat sveceniku koji ce obavit krstenje par dana ranije(da stigne upisat njihova imena u krsni list-koji cete dobit na krstenju)
undercover is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2006., 21:33   #15
prije sto godina su nas frendovi pozvali da kumujemo bebi što smo mi naravno prihvatili
I odem ja prema uputi te majke u crkvu gdje smo vjenčani da uzmem potvrdu kako to zaista i jesmo. Pita me svečenik šta će mi, ja kažem kako kumujemo a on meni : ne može!!! Muž nema jedan sakrament, krizmu mislim, nisam sigurna. I ne da i ne da i ne da! Điizs.
I niš, ode majka te bebe kod svečenika koji će krstit bebu i kaže kako ovaj ne da potvrdu a da ona neće nikog nego nas i kako smo vjenčani i kako se volimo i kuvam svaki dan i to i ovaj kaže da nema beda. Eto.

Kuma moje druge bebe ima sakramente al je rastavljena, nitko je nije pitao nit smo mi rekli a njezin novi dečko je cijelo vrijeme stajao kraj nje i on je ustvari moralni kum , ni njega nitko niš nije pitao.
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2006., 22:06   #16
ja sam kuma na krštenju drugi vikend. mama od bebe otišla do svećenika, pitao ju je samo jel kuma ima krizmu i to je to. nije bilo nikakvih pitanja vezano uz ljubavno-seksualni život kume
matinee is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2006., 12:48   #17
Quote:
Tija kaže:
Kuma moje druge bebe ima sakramente al je rastavljena, nitko je nije pitao nit smo mi rekli a njezin novi dečko je cijelo vrijeme stajao kraj nje i on je ustvari moralni kum , ni njega nitko niš nije pitao.
a jel i ona kuva?
__________________
peku me oči.
chiquita is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2006., 22:04   #18
Mene zanima da li se moze krstiti dijete ako smo se mi rastali (tj. rastat cemo se uskoro, civilno). Mislim, ne bih htjela lagati da smo jos u normalnom braku, ali ne bih niti da zezaju da kao nismo u braku pa ne mozemo krstiti maloga.
Any experience?
__________________
I had no shoes and complained, until I met a man who had no feet.
Almorah is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2006., 22:11   #19
Quote:
Almorah kaže:
Mene zanima da li se moze krstiti dijete ako smo se mi rastali (tj. rastat cemo se uskoro, civilno). Mislim, ne bih htjela lagati da smo jos u normalnom braku, ali ne bih niti da zezaju da kao nismo u braku pa ne mozemo krstiti maloga.
Any experience?
naravno. roditelji mog kumčeta uopće nisu vjenčani u crkvi i nema problema. zapravo, mislim da je crkva dužna primiti svako djete u zajednicu (odnosno krstiti ga) bez obzira na status njegovih roditelja u toj istoj zajednici.
matinee is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2008., 20:52   #20
Quote:
matinee kaže: Pogledaj post
naravno. roditelji mog kumčeta uopće nisu vjenčani u crkvi i nema problema. zapravo, mislim da je crkva dužna primiti svako djete u zajednicu (odnosno krstiti ga) bez obzira na status njegovih roditelja u toj istoj zajednici.
nazalost nisu oni duzni nista!!!! oni su takvi manipulatori da je to prestrasno.u vrijeme kad sam htjela krstiti dijete muz i ja smo bili u nevjencanoj zajednici i konkretno ja sam dobila tolike uvred od svecenika zbog toga da me na kraju i izbacio iz svoje kuce.To je bila svadja na veliko ali necu ic u detalje pokoj mu dusi sad.I da skratim pokupili smo dijete i kumu koja je jedva skupila sve te svoje sakramente jer je naisla na jos vecu budalu koja ju je toliko oprala sto ne dolazi na nedjeljne mise da jadnica propala u zemlju a k tome sin joj ne ide ni na vjeronauk........i da ne duzim krstili dijete na drugoj lokaciji 200 km dalje...i bas mi je drago!
anapipius is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:07.