Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.12.2009., 08:25   #441
Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post
Dižem temu člankom iz Slobodne i quoteom dr. Radmana:



Kako komentirate izjavu etabliranog znanstvenika?

Radman je frikčina! Ali takav mora biti svaki kvalitetan znanstvenik. Znanstvenici su tu da ruše zablude mâsa i stvaraju nove vrijednosti zasnovane na zdravom razumu.

Ovo ni sâm ne bih bolje opisao i objasnio. Nisam u tekstu našao ni jednu tvrdnju, promišljanje ili pretpostavku s kojom se ne bih složio.

Kako i bih, kad je samo potvrdio sve što sam dosad pisao na ovu temu.
__________________
I GMO su ljudi, samo su drugog okusa!
GMO is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 08:59   #442
Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post
Heh, Radman nije baba koja je čula od druge babe koja je na pijaci raspravljala sa frizerkom o nekoj tamo genetskoj modifikaciji. Naravno da ima kredibilitet. Šteta je što su naši ljudi toliko zatucani i zadojeni eko-propagandom koja opet ima svoje motive i porive da ne vide očito.
Meni je Zgaga predavao većinu molekularnih kolegija i nikad, ali nikad nije bio neki sajko fanatik koji je bez racionalnih i osvještenih kriterija furao neku GMO bezveznu propagandu. A Radman me svojedobno osupnuo svojim predavanjima o molekularnoj evoluciji gdje sam se, kao student, oduševila njegovom strašću, entuzijazmom i pored svega skromnošću. Bio ju u toj priči nekad i pokojni prof. Jelinić koji je itekako bio uključen u radonice i javne tribine kojima su studenti drugih fakulteta mogli čut nešto drugačije stavove od onoga što im je tad servirala javna televizija i po tom pitanju nepismeni novinari na čelu s Brankom Šeparović. Fora je u tome da se tad, a i danas, jako puno javnog prostora davalo liječnicima, agronomima i puno manje relevantnim strukama, da ne spominjem samoeducirane novinare, nego što su to bili molekularci pa sam doživjela situaciju da mi se za ručkom, jedan cijeneni zagrebački prof. s medicinskog faksa zgražavao oko GMO-a, a argumenti koje je imao su bili potpuno promašeni stručno. On ne samo da nije bio u toku s novim spoznajama u svijetu molekularne biologije, nego je bio poprilično skromne spoznaje i po pitanju fundamentalnih molekularnih znanja. E al on je prof., on je liječnik, tko bi o tom znao bolje od njega?
Tak da današnja negativna propaganda od strane svekolikog puka, nije nešto što imalo čudi ili nije shvatljivo, na žalost.
__________________
odabij od kola!!!
Lyla is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 17:10   #443
Da znanstvenivi pa znanstvenici. A to sto je farmer u americi dobio osip jer je jedna zla korporacija posadila gm kukuruz za to vas nije briga.
__________________
Makefile not war !
Bjesomar_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 21:13   #444
Quote:
Bjesomar_ kaže: Pogledaj post
Da znanstvenivi pa znanstvenici. A to sto je farmer u americi dobio osip jer je jedna zla korporacija posadila gm kukuruz za to vas nije briga.
Prije dvadeset i kusur godina moja sada zakonita i ja u kukuruzištu (po svoj prilici da je sjeme iz čardaka-jer poznam gazdu) radili smo da prostite "ono" i tada je ona dobila osip,a nije bio GMO.I isto nas nije briga.
__________________
tkošto
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 22:23   #445
Salel, ignoriraj Bjesomara

Da ga se ne sjećam otkad je ova tema buktala na SoNu, mislila bih da to stvarno misli. Ovako samo pokušava fol zatrolati, ali mu to neće uspjeti. Makar dok sam ja mod . Čak i ja kad mrcvarim forumske vegane uložim više truda
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 22:46   #446
SoNu ?
__________________
Makefile not war !
Bjesomar_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 22:54   #447
Podforumu Svijet oko nas, na kojem je obitavala dok nije postojala Poljoprivreda.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2010., 00:09   #448
je li ovo prošlo kod nas?
http://www.no-patents-on-seeds.org/i...5-015989a1.pdf
http://www.no-patents-on-seeds.org/i...5-017204a2.pdf
http://www.no-patents-on-seeds.org/i...ents-dec06.pdf
vidim kraticu HR na popisu zemalja, a ako sam dobro skužio, europskim birokratima nije ništa smrdjelo oko tog pokušaja patentiranja osim birokratskih stvari, dakle razmatralo se.

naravno, govorim o Monsantovom pokušaju patentiranja uzgoja 'frankensvinja'.
pa se pitam jesu uspjeli patentirati to općenito, a onda i kod nas?
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2010., 18:45   #449
pa tesko cemo cuti za znanstveni dokaz o stetnosti GMO-a jer nema ko financirati istrazivanje
pri tom mislim i na drzavni proracun jer neko treba financirati i politicare koji odobravaju sredstva

nisam unaprijed osudio gm, ali nisu me uvjerili u sigurnost takvih namirnica, a postoji dosta naznaka da bi mogle biti stetne i zato sam protiv.

zasto bi bilo bolje genetski modificirati organizam da proizvodi neki insekticid nego ga poprskati istim ili slicnim insekticidom

a sto je sa stvaranjem rezistentnosti, poljoprivrednici znaju da se sredstva moraju rotirati

bas bi volio dozivjeti nasad staklenicke rajcice koju ne treba prskati cijelu godinu
Dzovaniii is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2010., 19:31   #450
gledajte, gmo namirnice uopće nemoraju biti štetne direktno, onda kad ih pojedeš, ne moraju imati nikakav štetan utjecaj na zdravlje čovjeka općenito, a svejedno se ne smiju širiti.
zašto?
zato jer čovjek ne razumije posljedice širenja tih usjeva, kao i mogućih komplikacija kod 'proizvodnje' gmo živih bića i njihovog utjecaja na prirodu.

previše je varijabli na koje nemamo utjecaja da bi se rizik isplatio jer može doći do trovanja prirode takvim organizmima a to za posljedicu može imati agresivno širenje nauštrb druge biljne/životinjske vrste koja može pokrenuti čitav niz promjena u hranidbenom lancu.

znate li da je najsićušniji živi organizam, plankton, imao ekstra velik utjecaj na razvoj života na zemlji, ne samo po pitanju proizvodnje kisika, nego i za raznorazne rudače (željezo u stijenama koje je ustvari talog tih malih bića, na područjima koja su bila pod morem), pa tako i naftu, itd, ima višeznačan utjecaj na nas, a nemoš ga golim okom vidjet gotovo, a zamisli tek što neka frankensvinja može u prirodi izazvat.

NO GMO!
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2010., 21:16   #451
Po prvi puta u svijetu, studija "Nezavisnog odbora za istraživanje i informiranje o genetskom inženjeringu" dokazuje toksičnost triju genetski modificiranih sorti kukuruza iz sjemena američke kompanije Monsanto!

The Health Hazards of GM Corn
__________________
We are shaping the future!
enerchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2010., 23:55   #452
Quote:
Dzovaniii kaže: Pogledaj post
pa tesko cemo cuti za znanstveni dokaz o stetnosti GMO-a jer nema ko financirati istrazivanje
Kako nema? Pa gdje su sve one silne galamdzije protiv GMO? Da svatko donira barem 10 dolara, bilo bi novca i za istrazivanje GMO-a i vjerojatno za cjepivo protiv malarije. Ali naravno, ljudima je puno lakse iracionalno i subjektivno galamiti nego nesto konkretno i napraviti ili istraziti. Jer za istrazivanje ipak treba nesto znati, i nije dovoljno biti samo agresivan kako to rade neki 'zeleni'.

Quote:
nisam unaprijed osudio gm, ali nisu me uvjerili u sigurnost takvih namirnica, a postoji dosta naznaka da bi mogle biti stetne i zato sam protiv.
Gledaj, biti protiv necega 'a priori' je nonsens. Glupo mi je ikoga u nesto uvjeravati, ali razmislite malo kakav bi bio danasnji svijet da su se nase bake i djedovi ponasali kako se poprilican broj stanovnika ponasa - ne bi imali ni automobile, ni vlakove, ni avione, ni termoelektrane, ni nuklearke, jer su to sve bile tehnologije za koje su isto tako postojale kuloarske 'naznake' da su stetne pa su nasi stari po toj logici trebali automatski biti i protiv njih.

Genetski modificiranu hranu na jednom primitivnijem nivou jedemo vec desetljecima, i nisu nam izrasli ni rogovi ni surla, a nismo ni pobili sve insekte svijeta. Iako jesmo uzrokovali biolosku neravnotezu i smanjili bioraznolikost, ali to vise ima veze s nama kao pohlepnim bicima nego s tehnologijom koju koristimo.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2010., 00:00   #453
Quote:
NMT kaže: Pogledaj post
zato jer čovjek ne razumije posljedice širenja tih usjeva, kao i mogućih komplikacija kod 'proizvodnje' gmo živih bića i njihovog utjecaja na prirodu.

previše je varijabli na koje nemamo utjecaja da bi se rizik isplatio jer može doći do trovanja prirode takvim organizmima a to za posljedicu može imati agresivno širenje nauštrb druge biljne/životinjske vrste koja može pokrenuti čitav niz promjena u hranidbenom lancu.
Upravo je to mom misljenju najveci problem GMO-a, odnosno novih organizama koji imaju poboljsana svojstva u odnosu na konkurenciju (bez obzira radi li se o GMO ili necemu drugome). Ovaj utjecaj treba dobro istraziti, odrediti rizike i vidjeti da li se takvo nesto isplati (ne samo ekonomski, vec i ekoloski), te na koje nacine i koliko uspjesno mozemo kontrolirati negativan utjecaj na bioraznolikosti.

S druge strane, galami se zbog GMO-a, a nitko vise ne spominje uvodenje nekih vrsta u odredene djelove svijeta gdje su napravile totalan kaos (npr. sirenje jedne vrste zaba u Australiji). To je prihvatljivo, a GMO jer sadrzi tu strasnu rijes 'gen' o kojoj 99% stanovnistva nista ne zna je neprihvatljivo
Covjek a priori odbija sve ono sto ne razumije.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2010., 00:35   #454
Quote:
enerchi kaže: Pogledaj post
Po prvi puta u svijetu, studija "Nezavisnog odbora za istraživanje i informiranje o genetskom inženjeringu" dokazuje toksičnost triju genetski modificiranih sorti kukuruza iz sjemena američke kompanije Monsanto!

The Health Hazards of GM Corn
zanimljivo, napravili su bolju statisticku analizu monsantovih podataka i dobili takve rezultate .


vjerojatno ce jednom u buducnosti proizaci nesto dobro iz GMO inzenjeringa, samo do tad ce biti puno gresaka i ja zelim svima nama da se te greske dogadjaju sto dalje od nas.
Dzovaniii is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2010., 16:00   #455
ovako, ovo mi je prva rasprava na forumu (friški sam), na početku ču samo komentirati da neki neznaju što je to GMO zbog čega svi galame, GMO (hrana koja če te napasti tijekom noči i pojesti iznutra) gmo je kombinacija gena između biljke i životinje ne biljke+biljke, več biljke+ životinje, biljka+biljka nije opasno za zdravlje čovijeka, sada ču malo o evoluciji : neki kažu jedno neki drugo ali definitivno se svi vjerojatno slažemo da je evolucija dugotrajna i veoma složena pojava koja nije predvidljiva kako če i u kojem pravcu krenuti, pa je stoga smiješno što se je uopče kretalo u tako nešto a to je stvaranje gmo-a, stavljanjem takvog nečeg je glupo u prirodne uvijete, ako znanstvenici misle da je labosu moguče simulirati apsolutno sve uvijete i garantirati da nema štetnosti za zdravlje ljudi,...., onda su fulali profesiju
tex willer667 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2010., 11:16   #456
Nova, još neobjavljena studija ima izgleda opet uzburkati duhove vezano za GM soju. Ako se ne izgubi negdje na putu do objavljivanja.

Uglavnom da ne prepričavam članak, hrčci koji su glavni akteri studije, pretrpjeli su značajne promjene. U 3.oj generaciji hrčaka hranjenih GM sojom većina ih je izgubila sposobnost reprodukcije. Zabilježen je sporiji rast i visoki mortalitet u mladunaca. Uz još neke neželjene pojave.

Prema riječima istraživača još se ne zna da li je uzrok GM soja ili možda pesticidi koji dolaze u paketu.

Ako vas zanimaju točne brojke pročitajte članak.

http://www.huffingtonpost.com/jeffre..._b_544575.html

Još se spominje nekoliko drugih istraživanja i zanimljivi incidenti koji su vezani za znanstvenike koji se usude reći što misle i znaju.

Zaključak je, kako je jedan znanstvenik sarkastično primjetio, GM soja će riješiti problem prenapučenosti planete. U svakom zlu ima dobra!
hanna69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2010., 22:51   #457
+ rast dlaka u ustima...slika ---> Hair Growing in the Mouth
zagi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:13.