Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.02.2012., 09:43   #81
Quote:
kamenjar1 kaže: Pogledaj post
Koliko vidim oko slučaja Maresti sami odvjetnici još uvijek lome koplja. Na prekršajnom je osuđen za remećenje javnog reda i mira, a kazneno je odgovarao zbog nanošenja teških tjelesnih ozljeda. Ni nanošenje teških tjelesnih ozlijeda nije riješeno prekršajnim zakonom. Dakle sličnost postoji.
U tom slučaju nije samo u pitanju duplo kažnjavanje nego se radi i o zakašnjenim žalbama i neke stvari o zaprimanju sudskih pismena.A inače ZOPPJRM je valjda jedini zakon prepisan iz yu koji nije temeljito "protresen" i napisan ponovo sukladno današnjem vremenu (osim brisanja članaka o "kontrarevolucionarnom pjevanju").

Kako Drot kaže, možda je kažnjen npr. samo za neprilagođenu brzinu (ako je to razlog nezgode).A postoji i sistem da se prijava i odbaci.U uputi je navedeno i sljedeće:
"Uputom se upozorava kako je svaki pojedini slučaj specifičan i u kontekstu važećeg zakonodavstva ne postoje jasne odrednice po kojima bi se moglo izraditi jedinstveno pravilo za sve prekršaje i kaznena djela u kojima postoji opasnost od kumuliranja identičnog činjeničnog supstrata."
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2012., 21:38   #82
ajmo redom..jer postupanje u ovakvim situacijama je jasno (onima koji se svakodnevno u radu s njima susreću), a i jer je već prošlo dovoljno vremena nakon presude Maresti i praksa se uhodala..
druga stvar su oni koji su kažnjeni jer misle kako je opet netko nešto napravio na njihovu štetu a nije smio, a sve zato što se pročitalo negdje na internetu da postoji Maresti i odmah se svima događa upravo Maresti..

U pravilu ako se podnosi kaznena prijava ne bi trebalo za kršenje iste odredbe Zakona o sigurnosti prometa na cestama podnositi i optužni prijedlog prekršajnom sudu.

Na primjer ako policija nekome kaznenom prijavom stavlja na teret da je neprimjerenom brzinom izazvao prometnu nesreću u kojoj je druga osoba zadobila teške tjelesne ozljede ne bi trebalo podnositi optužni prijedlog prekršajnom sudu za povredu članka 51. Zakona o sigurnosti prometa na cestama.

Druga je stvar ako je počinitelj vozio neregistrirano vozilo, a to nije u uzročnoj vezi s prometnom nezgodom, ili ako nije imao kod sebe vozačku dozvolu i slično, tada nema nikakvih dvojbi, to neće biti presuđena stvar i može se podnijeti optužni prijedlog za taj prekršaj, ali bez navođenja posljedica koje su nastupile, a također treba podnijeti i kaznenu prijavu.


Iako kazneno djelo, tjelesne ozljede ili teške tjelesne ozljede, prijetnje, odnosno napada na službenu osobu često u sebi sadrži istu radnju kao i kršenje javnog reda i mira u slučajevima u kojima je istovremeno počinjeno kazneno djelo i prekršaj treba nastojati da činjenični opisi ne budu isti čime se može izbjeći prigovor da se radi o presuđenoj stvari. Ako nije moguće sačiniti različiti činjenični opis u optužnom prijedlogu za prekršaj i za kazneno djelo treba podnijeti samo kaznenu prijavu.

Teškoća ne bi bilo kada bi policija u onim slučajevima u kojima je jednom radnjom počinjeno kažnjivo djelo koje u sebi sadrži i obilježja bića kaznenog djela i prekršaja podnosila samo kaznenu prijavu. Ukoliko državni odvjetnik odbaci kaznenu prijavu dužan je podnijeti optužni prijedlog prekršajnom sudu ako su ostvarena obilježja prekršaja.

i to bi bilo uglavnom i ukratko to..
zuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 18:24   #83
Quote:
topolina50 kaže: Pogledaj post
Postovani,
ukratko cu Vam pokusati objasniti o cemu je rijec, pa molim za savjet-pomoc:
2010.g. Prekrsajni sud je presudio da je okrivljenik (ja) kriv za izazvanu prometnu nesrecu u kojoj je smrtno stradao vozac osobnog automobila.Priznao sam, pokajao sam se i kaznjen sam s novcanom kaznom. Uredno sam to platio.Inace, nisam kaznjavan, umirovljenik sam, ozenjen.
No, 2011.g. Drzavno odvjetnistvo je podnijelo optuzni prijedlog Opcinskom sudu te predlaze da me se proglasi krivim i izrekne kazna zatvora u trajanju od 1 godine.
E sad mene zanima, da li je mogucu posto se radi o prouzrocenju smrti iz nehaja (nesavjesnog nehaja), da sud izrekne mjeru upozorenja:uvjetnu osudu?
Hvala na komentarima.
Srdacan pozdrav.
To nije ubojstvo iz nehaja, nego kazneno djelo izazivanja prometne nesreće iz čl. 272. st. 3. ili 4. Kaznenog zakona, ovisno o tome jeste li postupali u neizravnoj namjeri ili iz nehaja. To opet ovisi koja ste prometna pravila prekršili i izazvali nesreću. Na primjer, vožnja pod utjecajem alkohola je u pravilu neizravna namjera ili prolazak kroz crveno.

Državno odvjetništvo je tražilo bezuvjetnu kaznu, ali je moguće da sud primjeni uvjetnu osudu, ali ovisi o tome što je bio uzrok nesreće.
Ljiljan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2013., 15:35   #84
smrtni slucaj+alkhl

da li je netko prozivio slicno,vise bih volio da sam poginuo ja nego slucajan vozac,vec 2 god.se pokusavam sjetiti kako se sve odigralo ioako nisam imao previse promila,uglavnom me interesira koliko dugo se ceka na presudu i kolike su kazne
el puma is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2013., 10:03   #85
Zavisno o pretrpanosti sudova,specifičnosti predmeta i poslije nepravomoćne presude o možebitnim žalbama.Koju godinu otprilike.Kazna ovisi o mnogo stvari.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2013., 15:19   #86
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Zavisno o pretrpanosti sudova,specifičnosti predmeta i poslije nepravomoćne presude o možebitnim žalbama.Koju godinu otprilike.Kazna ovisi o mnogo stvari.
proslo je vec 2god.ubija me neizvjesnost vise od moguce kazne
el puma is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2013., 12:26   #87
Nazovi odvjetništvo da vidiš što je s predmetom.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2013., 15:11   #88
Što ako se npr. neko bavi profesionalnom borilačkom vještinom i recimo usred turnira se usmrti drugog borca. Naravno ne da ga ubijem namjerno nego iz nehaja. Recimo da nekog cro cop tolko opali s nogom da ovaj dobije podljev krvi u mozgu i jednostavno umre. Sad da li onda ta osoba mora platiti kaznu, ide li u zatvor i slično?
KrasniPajdo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2013., 15:22   #89
Ne, sportske ozljede ne spadaju u tu kategoriju.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2013., 16:11   #90
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Ne, sportske ozljede ne spadaju u tu kategoriju.
A što ako netko tko je registriran u neki borilački klub i boksač je ili neki majstor borilačkih vještina te prebije nekoga ovako vani te ga teško ozlijedi ili usmrti? Koliko ja znam u SAD-u u nekim državama registitriranim borcima šake i noge se tretiraju kao oružje te se to tretira kao i napad smrtonosnim oružjem ukoliko je taj borac krivac.
Champion_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2013., 16:29   #91
Odgovara kao i svatko drugi, a borilačka vještina mu može biti otegotna okolnost.


I gdje su to ruke i noge tretirane kao oružje?
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2014., 02:23   #92
Privatna tužba za teško ubojstvo?

http://republika.eu/novost/14838/osu...magoja-tajsona

Pozdrav svima, zanima me kakve su šanse za privatnom tužbom u slučaju da se dvojac pravomoćno osudi sobzirom da je riječ o kriminalcu koji na svom imenu nema baš nešto napisano nekretnina i novca nego je to sve na drugim osobama, mislite li da država može blokirati njegova sredstva u slučaju tužbe?

Svaka informacija je dobrodošla. Pozz.
osa3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 15:02   #93
Pokušaj ubojstva

Zanima me koja je kazna zatvora predviđena za pokušaj ubojstva vatrenim oružjem?
Naime, radi se o mojem bratu koji je pokušao upotrijebiti vatreno oružje kao predmet pucanja na socijalnu radnicu.
Srećom, nitko nije prošao ozlijeđen i sve se okončalo pozitivnim ishodom.Bar što se tiče socijalne radnice.No mene zanima kakve bi kaznene sankcije mogao snositi moj brat?
Pritom treba uzeti u obzir da se već preko 15 godina konstantno liječi po psihijatrijskim odjelima i pod stalnim je nadzorom psihijatara koji su mu ustanovili da boluje od 6 psihičkih dijagnoza, jedna teža od druge.
Stoga, da li je formalno pravno moguće da mu se njegove ozbiljne i vrlo teške psihijatrijske dijagnoze uzmu kao olakotna okolnost prilikom pokušaja pucanja na službenu osobu kao kaznenim djelom pokušaja ubojstva?Uzima li Sud to u obzir?
Ukoliko da, koja bi u tom slučaju kaznena mjera bila za takvo djelo?

Unaprijed hvala!
__________________
Earth to earth, ashes to ashes, dust to dust
there is noting new under the sun
only time will tell when my moment is to come
WikiMaster is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2014., 15:47   #94
Od kud mu vatreno oružje??
Pero_Kanister is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2014., 10:45   #95
Quote:
WikiMaster kaže: Pogledaj post
Stoga, da li je formalno pravno moguće da mu se njegove ozbiljne i vrlo teške psihijatrijske dijagnoze uzmu kao olakotna okolnost prilikom pokušaja pucanja na službenu osobu kao kaznenim djelom pokušaja ubojstva?Uzima li Sud to u obzir?
Dakako.
čl.23-26 http://www.zakon.hr/z/98/Kazneni-zakon
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2014., 19:48   #96
Puno ti hvala na odgovoru!
Dosta si mi pomogao!
Jedino me još zanima da li bi bilo potrebno da uzimamo odvjetnika s obzirom na to da imamo pečatom ovjerenu psihijatrijsko-medicinsku dokumentaciju u kojoj jasno i do najsitnijeg detalja stoji opisana čitava povijest bolesti i u kojoj su navedene sve dijagnoze od kojih dotična osoba boluje?I kakvu bi konkretno ulogu u čitavom tom procesu imao odvjetnik kao pravna osoba?
__________________
Earth to earth, ashes to ashes, dust to dust
there is noting new under the sun
only time will tell when my moment is to come
WikiMaster is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2014., 12:13   #97
Za početak a i da bude jeftinije zatraži samo razgovor s jednim da ti kaže što se sve može očekivat i napravit.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2014., 12:34   #98
Quote:
WikiMaster kaže: Pogledaj post
Zanima me koja je kazna zatvora predviđena za pokušaj ubojstva vatrenim oružjem?
Naime, radi se o mojem bratu koji je pokušao upotrijebiti vatreno oružje kao predmet pucanja na socijalnu radnicu.
Srećom, nitko nije prošao ozlijeđen i sve se okončalo pozitivnim ishodom.Bar što se tiče socijalne radnice.No mene zanima kakve bi kaznene sankcije mogao snositi moj brat?
Pritom treba uzeti u obzir da se već preko 15 godina konstantno liječi po psihijatrijskim odjelima i pod stalnim je nadzorom psihijatara koji su mu ustanovili da boluje od 6 psihičkih dijagnoza, jedna teža od druge.
Stoga, da li je formalno pravno moguće da mu se njegove ozbiljne i vrlo teške psihijatrijske dijagnoze uzmu kao olakotna okolnost prilikom pokušaja pucanja na službenu osobu kao kaznenim djelom pokušaja ubojstva?Uzima li Sud to u obzir?
Ukoliko da, koja bi u tom slučaju kaznena mjera bila za takvo djelo?

Unaprijed hvala!
osoba koja nije shvatila ili mogla vladati svojom voljom nije kriva(osim ako se nije sama dovela u takvo stanje), stoga tvoj brat neće odgovarati u kazneno pravnom smisliu ali bi se na njega mogao primjeniti zakon o zaštiti osoba sa duševnim smetnjama
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2014., 10:27   #99
Hvala svima na odgovorima!
__________________
Earth to earth, ashes to ashes, dust to dust
there is noting new under the sun
only time will tell when my moment is to come
WikiMaster is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:42.