Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.10.2013., 22:42   #21
ponistenje punomoci

hi svima, molim pomoc, mogu li ponistiti punomoc koju sam dala prije 12 god da se odricem nasljedstva u korist strica koju sam napravila u zabludi? A zabluda je ta sto me prevario jer nije naveo o kojoj se imovini radi (dogovorili smo se da se odricem dijela kuce ali ne i devizne stednje niti sume i zemljista sto sam naknadno doznala da postoji i imam i dokaze za to) nakon ostavinske moje pokojne bake, njegove majke' a nije mi nikad dostavio rjesenje o nasljedjivanju' kako to rjesenje moze biti pravomocno ako ga nikad nisam potpisala. punomoc sam napravila da mu pomognem da brze proda kucu i rijesi svoje stambeno pitanje ali on to nije napravio vec je cekao da mu i otac
' moj djed umre s kojim je sklopio koliko sam cula ili ugovor o dozivotnom uzdrzavanju ili testament tako da ako ga ne tuzim ne dobivam bas nista .... radi se o mojoj djedovini i njegovoj pohlepi. Sad trazim posto je izigrao nas dogovor da mi vrati ono sto bi mi pripalo da nisam potpisala punomoc?
. Imam li osnova i kako? ili sam looserica
franka72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2013., 20:12   #22
nitko? smrc
franka72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2013., 19:38   #23
Pozdrav!

Ako se netko odrekne nasljedstva u korist druge osobe, ima li pravo kasnije ipak tražiti nužni dio?

I može li ikako kasnije pobijati tu izjavu o odricanju koju je dala?
Molly06 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2013., 21:46   #24
Probaj naći preko googla. Tražila sam ja to već prije. Mislim da postoje neki pravni članci na Internetu o tome.

Poslano sa mog HUAWEI Y300-0100 koristeći Tapatalk 4
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2014., 10:38   #25
Ugovor o odricanju od nasljedstva

Trebao bih sa članom obitelji potpisati Ugovor o odricanju od nasljedstva. Odričem se SVOG nasljedstva koje će jednog dana ostati iza te osobe.

Koliko to košta? Da li moram u tom ugovoru popisati čega se sve odričem? Da li moram donijeti neke dokumente (vlasnički list)? Čitao sam po internetu da je to skuplje od standardne ovjere potpisa (50.00kn). Koliko skuplje, da li to ovisi o imovini koju ta osoba ostavlja? Kako da ja znam što će ta osoba ostaviti iza svoje smrti (možda proda sve to prije smrti)?
paprat984 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2014., 10:50   #26
Nisam siguran,ali mislim da kad se ti odreknes SVOG dijela to onda ostaje drzavi ,a ne drugom suvlasniku.
Ali ti mozes oporucno bas njemu ostaviti svoj dio, znaci ne odricanje nego darovni ugovor.
Mislim da ti je to najjednostavnije, a u tom ugovoru mozes specificirati da taj vlasnik kojem ostavljas svoj dio ne smje prodati taj tvoj dio, takodjer mozes specificirati da ti imas pravo na to svoje nasljedstvo sve do tvoje smrti, a poslije toga ostaje njemu.
To sve vjerovatno mozes srediti i kod javnog biljeznika, ako ne onda odvjetnik.
Definitivno ce biti vise od 50kn trosak.
DarkStar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2014., 13:13   #27
Quote:
DarkStar kaže: Pogledaj post
Nisam siguran,ali mislim da kad se ti odreknes SVOG dijela to onda ostaje drzavi ,a ne drugom suvlasniku.
Ali ti mozes oporucno bas njemu ostaviti svoj dio, znaci ne odricanje nego darovni ugovor.
Mislim da ti je to najjednostavnije, a u tom ugovoru mozes specificirati da taj vlasnik kojem ostavljas svoj dio ne smje prodati taj tvoj dio, takodjer mozes specificirati da ti imas pravo na to svoje nasljedstvo sve do tvoje smrti, a poslije toga ostaje njemu.
To sve vjerovatno mozes srediti i kod javnog biljeznika, ako ne onda odvjetnik.
Definitivno ce biti vise od 50kn trosak.
Ovo sigurno nije točno. Ako se ja odreknem svojeg dijela, to je kao da ni ne postojim. Ostavina se dijeli među preostalim nasljednicima.
paprat984 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2014., 14:08   #28
Quote:
Odrica­­nje od nas­­ljedstva koje nije otvoreno
Članak 134.
(1) Odrica­­nje od nas­­ljedstva koje nije otvoreno nema pravnog učinka.
(2) Iznimno, potomak koji može samostalno raspolagati svojim pravima može se ugovorom s pretkom odreći nas­­ljedstva koje bi mu pripalo nakon smrti pretka. Isto vrijedi i za slučaj kad se bračni drug odriče nas­­ljedstva koje bi mu kao bračnom drugu pripalo nakon smrti ­­nje­gova bračnog druga.
(3) Ugovor o odrica­­nju od nas­­ljedstva va­­ljan je samo ako je sastav­­ljen u pisanom obliku i:
- ovjeren od suca nadležnog suda, ili
- sastav­­ljen u obliku javnobi­­lježničkog akta, ili
- potvrđen (solemniziran) po javnom bi­­lježniku.

(4) Ovlaštene osobe iz stavka 3. ovoga članka dužne su pročitati ugovor i upozoriti ugovornike na pos­­ljedice ugovora.
(5) Ovo odrica­­nje vrijedi i za potomke onoga koji se odre­kao, ako ugovorom o odrica­­nju ili naknadnim sporazumom nije što drugo određeno.
Dakle, potrebno je takav ugovor solemnizirati, pa naknada javnom bilježniku ide po vrijednosti te potencijalne imovine koje se odričete...mislim da je maximum naknade tu oko 3.000,--kn....svakako pitajte za cijenu kod javnog bilježnika.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2014., 14:47   #29
Quote:
File kaže: Pogledaj post
Dakle, potrebno je takav ugovor solemnizirati, pa naknada javnom bilježniku ide po vrijednosti te potencijalne imovine koje se odričete...mislim da je maximum naknade tu oko 3.000,--kn....svakako pitajte za cijenu kod javnog bilježnika.
Da li ja moram u ugovoru navesti čega se TOČNO odričem (kuća, auto itd)?
paprat984 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2014., 20:40   #30
odricanje u korist

Dobar dan, imam pitanje oko odricanja od nasljedstva.
Da li se nasljednik moze odreci od nasljedstva u korist neke trece osobe koja nije direktni nasljednik, recimo u korist svoje supruznika ili djece, a umrla mu/joj je majka, i otac je umro ranije, pri tom sin i kcer su nasljednici jedini.
Ako se nasljednik odrice nasljedstva u korist supruge, kako se to regulira? (Darovni ugovor?) I da li pri tom treba platit porez?
Unaprijed hvala
Lilich is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2015., 11:58   #31
Odricanje od nasljedstva zbog dugova

Postavila sam pitanje i na temi o nasljeđivanju dugova ali bez odgovora.

Savjetovano mi je da roditelj kuću prepiše na mene darovnim ugovorom. Osim te kuće, nema druge imovine.

Ima nekoliko računa u banci i kartice, a nedavno je digao i manji kredit na 5 godina. S obzirom da neće živjeti 5 godina (teška bolest), ako kuća bude darovana meni, mogu li se ja po njegovoj smrti određi nasljedstva - koje bi se zapravo svelo da ja vraćam kredit 5 godina?

Moram priznati da sam u šoku uopće da je netko u banci odobrio kredit osobi za koju uopće nije jasno kako je fizički uspjela doći do banke, a ni psihički nije u uračunljivom stanju.
Idem_doma is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2016., 10:01   #32
Molim vas pomoc.
Preminuo je djed. Oporuke navodno nema. Nasljednici su dva sina. Jedan je moj tata.
Jasno mi je da se dijeli na pola izmedu njih ako negdje drugo ne pise.. dakle idealni uvijeti.
Ono sto me zanima je odricanje mog oca od nasljedstva u korist moje sestre ( takav je dogovor) radi njegovih dugova.
Je li to doskovno tako jednostavno ili postoji caka?
Moze li se druga strana protivit toj odluci?
Puno hvala
__________________
here is the deepest secret nobody knows,here is the root of the root and the bud of the bud and the sky of the sky of a tree called life;which grows higher than soul can hope or mind can hide and this is the wonder that's keeping the stars apart
I carry your heart I carry it in my heart... <3
lilyann is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2016., 17:10   #33
Ne može se tvoj tata odreći svog dijela u korist nekog ko niti nije nasljednik.

Neka tata odmah sve prebaci na sestru.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 09:06   #34
Opet krivi savjet.
Ako je tata dužan vjerojatno nema nista na sebe. Mogao bi jedino ustupiti bratu, ili kasnije darovanjem sestri (ne SAD kad nista nema).
U oba slučaja moguće je tužbom pobijati pravne radnje duznika--tata, u roku 3 god jer se radi o besplatnim pr.poslovima
Ivana335 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 21:32   #35
Treba doći na ostavinsku raspravu i odreći se (ne ustupiti!!!) nasljedstva. I to je to...
__________________
Devils Advocate
sasa80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 23:02   #36
Quote:
Ivana335 kaže: Pogledaj post
Opet krivi savjet.
Koji je tvoj problem? Osim čitanja s nerazumijevanjem?

Žena pita:
Quote:
Ono sto me zanima je odricanje mog oca od nasljedstva u korist moje sestre...
...i ja joj odgovaram...:
Quote:
Ne može se tvoj tata odreći svog dijela u korist nekog ko niti nije nasljednik.

Neka tata odmah sve prebaci na sestru.
Koji dio je tu "krivi"? Jako me zanima.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2016., 17:36   #37
Krivi je savjet da prebaci na sestru. Samo odricanje ga spašava niti ustup niti prijenos darovanjem, kupnjom, itd.

Inače ne gledam nickove kad netko piše već sadržaj posta ali sam primijetila par pogrešnih savjeta i slučajno je ispao tvoj Nick, nemam inače problem s tobom.
Ivana335 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2016., 17:48   #38
Ako nema oporuke, onda se nasljeđuje po zakonu. Njen tata se kao nasljednik može odreći nasljedstva, ali ga ne može ustupiti sestri forumašice jer sestra nije nasljednica od djeda kad ju tata i njegov brat isključuju.

Dakle ono što može je odreći se nasljedstva ili prihvatiti se nasljedstva i kad ishodi rješenje o nasljeđivanju ugovorom o darovanju darovati to nekoj osobi, pa i sestri. S time da ako je djed bio dužan, onda vjerovnici djeda mogu pobijati to darovanje sestri jer se jedino iz tog darovanja i mogu naplatiti kad nasljednik odgovara samo do visine onog što je nasljedio, a u ovom slučaju bi se tata rješio nasljeđenog darovanjem.

Da li prihvatiti ili se odreći očito ovisi o tome kolika je vrijednost ostavine u odnosu na dugove.
__________________
Sainz on Perez: "The stewards should have a look at that. He was intimidating me a lot.”.
FranKrsto is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2016., 23:34   #39
Quote:
Ivana335 kaže: Pogledaj post
Krivi je savjet da prebaci na sestru. Samo odricanje ga spašava niti ustup niti prijenos darovanjem, kupnjom, itd.

Inače ne gledam nickove kad netko piše već sadržaj posta ali sam primijetila par pogrešnih savjeta i slučajno je ispao tvoj Nick, nemam inače problem s tobom.
Ona je konkretno pitala samo jednu stvar - kako da se tatino nasljedstvo prebaci na sestru.

Nisam joj savjetovala da tata nekretninu ostavi na stričevo ime, jer ne znam kakvi su im odnosi. A ovo s prebacivanjem odmah na sestru je dosta sigurno, jer ako se istovremeno u gruntovnu preda i rješnje o nasljeđivanje i npr darovni ugovor, velika je vjerovatnost da će vjerovnicima proći ispod radara.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 11:41   #40
Jedno pitanje.

Rodjakov otac je u izvanbracnoj zajednici, izvanbracna supruga je potpisala ugovor

da se odrice nasljedstva koje joj pripada kao izvanbracnom drugu.

Sto se desava ako se oni u medjuvremenu vjencaju

Zadnje uređivanje romkius : 23.11.2017. at 11:58.
romkius is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:12.