Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Pogledaj rezultate ankete: Smatarate li da je Muhamed božji poslanik ili tek povijesna ličnost?
Povijesna ličnost 22 62.86%
Božji poslanik 13 37.14%
Glasovatelji: 35. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.09.2017., 23:05   #61
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Imao il' ne imao, mnogi si to pravo zimaju, pa je normalno da nekoga ubiješ ako je nasrnuo na tebe ili tvoje najmilije, ili ako ti je napao dom (samoobrana). Ne živimo u rajskim pašnjacima, gdje je sve lijepo i krasno.
Samoobrana je drugo, najčešće je riječ o ubojstvu u afektu. Dođe do neke borbe, netko nekoga gure, ovaj padne, polomi se i umre. Ne opravdavam, ali dogodilo se prilikom samoobrane, dok nekakvo planirano ubojstvo gdje se osoba priprema i radi planove je Ali, kako u narodu kažu, svi smo krvavi ispod kože, pa ako bi se radilo o nekome koga znam i kada bi uhvatili ubojicu vjerovatno postoji mogućnost da bih i ja bio za smrtnu kaznu.


Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Hoćeš reći da niti Muhamed nije imao pravo oduzimati život onima koje je kamenovao ili naredio da se kamenuju?
Nisam upoznat sa situacijom Ali gledajući malo istočne zemlje i kazne koje se dobivaju za "teške prijestupe" tipa neumotana glava, mogao bih skoro sa sigurnošću reći da nije imao pravo.

Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ja ih ipak ne bih zvao muslimanski vjernici nego islamisti.
Ispričavam se ako sam nekoga povrijedio, nije mi pao na pamet izraz islamisti.

Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Muhamedu i šerijatlijama je zakonito i po Božjoj volji kamenovat one koji seksualno griješe tako što imaju spolni odnos izvan braka. Ili rezat ruke za krađu. Totalna brutalna nazadnost.
Definitivno je riječ o pretjerivanju.
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 23:37   #62
@Nepoznati
Ne manipuliraj, rekao si da je Muhammed odvratan, cin kamenovanja je nesto drugo. Ne vidim te da za bibliju, Mojsija ili Isusa govoris da su odvratni a po takvim vrstama kazni su daleko ispred Kur'ana. To pokazuje tvoj personalni animozitet prema svemu sto ima islamski prefiks. Time si diskreditovan kao ozbiljan sagovornik.

Ja sam rekao da je hadis zaista proglasen sahihom iako odredjen broj islamskih ucenjaka smatra da zadnji dio o mutnom izvoru nije tacan vec je ubacen naknadno, postavio ti je neko link o tome gore iznad.

Nisi relavantan da bi ti mogao nagadjati i misliti ko je Kur'an napisao. Vjerujem da nisi procitao niti jednu i najkracu biografiju Poslanika Muhammeda niti njegovih drugova, procitao si samo ono sto si nasao na antiislamskim sajtovima i mislis da si dovoljno kompetentan da tako dijelis etikete o stvarima o kojima nemas niti elementarno znanje. Puno jaci i skolovaniji mrzitelji i protivnici islama su bili u debatama pa su ostali ponizeni i bez argumenata.

Vrlo je neozbiljno reci da nema nikakve nauke u Kur'anu a mnogo veci znalci od tebe od naucnika nemuslimana su ostali odusevljeni preciznoscu za to vrijeme kojom Kur'an govori o naucnim cinjenicama. Neozbiljan si, selektivno uzimas iz hadisa sto ti pase i na tome stvaras svoj stav o islamu i Muhammedu a.s, oni hadisi koji govore o velicini Muhammeda i znacima da je on zaista poslanik ti ih odbacujes i nazivas izmisljotinama i vjerskim mastovitim spisima. Ponekad tako daleko ides da dva hadisa od istog prenosioca tretiras razlicito, prvim dokazujes nesto negativno a za drugi si rekao da je bujna masta pisca tog hadisa. Negdje sam to procitao nedavno na nekoj temi.

Odluci se, ili sve hadise zanegiraj ili ih sve tretiraj jednako pa da vidimo na sta ces izaci, mozda onda i bude nesto od tebe.

edit: vezano za diskusiju iznad o terorizmu i kamenovanju. Prvo nemate sta muslimanima prigovarati za terorizam kad su 99% zrtava terorizma upravo muslimani. Vi treba da pokazate suosjecanje sa nama zbog toga sto nekolicina otpadnika i neprijatelja islama to cini najvise upravo muslimanima, a ne da nas prisiljavate da se branimo da mi nismo ti i takvi a mi ustvari zrtve. Smijesno.

I vezano za kamenovanje, nekome je kad te zena prevari sa komsijom veci zlocin nego ijedan zlocin. Meni takodje. Nisi mjerodavan da odlucujes sta je strogo a sta ne. Za to vrijeme nije bilo strogo. Biblija je puno rigoroznija sa kaznama pa te ne cujem.

Zadnje uređivanje MrMagic : 26.09.2017. at 00:00.
MrMagic is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 00:26   #63
Sunce i Muhamed

Quote:
Bostan kaže: Pogledaj post
http://www.understanding-islam.com/w...-hadith-error/
Analiza hadisa o zalasku sunca u mutnu vodu.
Hvala.

Tu je islamski apologet pokušao pobiti hadis gdje je Muhamed izjavio da Sunce zalazi u izvor tople vode.

(Prvo se poziva na apologetiku na ovaj link "gdje je sve detaljno objašnjeno o zalasku Sunca u Kuranu - da zalazi u blatnajvi izvor" ali taj link ne radi.

http://www.understanding-islam.com/q...fic-error-5198 )
Until, when he reached the setting of the sun, he found it [as if] setting in a spring of dark mud, and he found near it a people. Allah said, "O Dhul-Qarnayn, either you punish [them] or else adopt among them [a way of] goodness."
https://quran.com/18/86

"Sve dok, kada je došao do zalazećeg Sunca, našao je * da Sunce zalazi u izvor mutnog blata, i u blizini našao neke ljude/narod. "

* u zagradi je dodano "kao"

Pošteno bi bilo reći da je to jednostavna izjava o tome kuda Sunce zalazi, ali očigledno to sve štovatelje Kurana danas žulja, pa je nekako iznađeno [as if] u zagradi, pa je sve prevedeno "da se to samo nekome pričinilo a ne da Sunce stvarno tamo zalazi".

Mislim da možemo s velikom sigurnošću zaključiti da u Kuranu piše da Sunce zalazi u blatnjavi izvor.

A hadis Muhameda to povrđuje.

Apologeti na sajtu tvrde da postoji nekoliko "sličnih hadisa" gdje umjesto:

"Sjedio sam iza Allahova Poslanika (ﷺ) koji je jahao na magarcu dok je Sunce zalazilo. On je upitao: Znaš li kuda Sunce zalazi? Odgovorio sam: "Allah i njegov Poslanik najbolje znaju." Rekao mi je: "Ono zalazi u izvor tople vode (Hamiyah)."

Da tamo nedostaje tekst "Ono zalazi u izvor tople vode".
Iz toga on zaključuje da se radi o grešci.
As to the hadith in question, there are several hadiths worded similarly but without the words, “sets in a spring of warm water.” If all the hadiths that are related are read, it can easily be appreciated that the quoted part is an error.
Ali što umjesto toga tamo piše? Kako je Muhamed odgovorio onome koji je sjedio iza njega na magarcu, na pitanje "kuda ide Sunce kad zađe"?

Apologet ne navodi te hadise (?), ali tvrdi da se tamo nalazi "referenca na Kuransku suru: Al Kahf 36:38". Ali u toj Suri piše:

a.)
Mlivo Sura 18:86
Dok, kad stiže zapadu Sunca, nađe ga zalazi u izvor muljevit, i nađe kod njega narod. Rekosmo: "O Zul-karnejne! Ili kazni, ili im iskaži dobrotu."

b.) ili da se nekome "pričinilo da zalazi"

Korkut Sura 18:86
Kad stiže do mjesta gdje Sunce zalazi, učini mu se kao da zalazi u jedan mutan izvor i nađe u blizini njegovoj jedan narod. "O Zulkarnejne" – rekosmo Mi – "ili ćeš ih kazniti ili ćeš s njima lijepo postupiti?"


Ali b.) je besmisleno da bi bio odgovor na jasno postavljeno pitanje Muhamedu: "Gdje zalazi Sunce." Nije on rekao da se "nekome učinilo da zalazi u blatni izvor". Kakav bi to odgovor bio?

Logičniji je a.) za stupanj (ne)znanja Muhameda i cijelo izlaganje.

***
Apologeti kažu da u drugim hadisima u tom razgovoru, Muhamed odgovara sa onim što piše u Suri Ya-Sin 36:38

"And the sun runs [on course] toward its stopping point. That is the determination of the Exalted in Might, the Knowing."

Da Sunce ide prema svojoj točki zaustavljanja. To je valjda ispod Allahova prijestolja.

Kao da to popravlja ono o izvoru tople vode. Egzaltirani Sveznajući Allah je rekao svoje o "kretanju Sunca".

****
"In analyzing the two hadiths (found in Abu Dawood #3991 and Musnad Ahmad #20933) that have this mistake"

Znači čak dva hadisa imaju Muhamedov odgovor da Sunce zalazi u vrući izvor (ne samo Abu Dawood).

Apologet priznaje da su oba prenositelja hadisa pouzdani, a ima nekoliko koji "imaju oko njih rezervacije" (lol):

Quote:
While both narrators are generally considered reliable, there are a few scholars that voice some reservations about them.
Pokušava im pronaći nedostatke, jer ova Muhamedove izjava izaziva grohote smijeha kod svakoga tko to pročita, pa je normalno da apologeti islama moraju nešto poduzet po tom pitanju. No da Sunce ide do točke gdje se zaustavlja, niti to, po meni, baš ne ide u prilog čudesnih znanstvenih savršenosti u Kuranu.


************************************

Još jedan primjer oko Sunca i Muhameda:

Gdje ide Sunce nakon zalaska, pitao je Poslanika:

Ispod Allahova prijestolja. Onda Sunce traži Allahovu dozvolu da se vrati na istok. Pa uvijek dobije dozvolu.

Ali, vidi vraga, Jednom će Allah uskratiti Suncu dozvolu da ode na istok, nego će se Sunce morat vratit na Zapad i izaći na Zapadu!!


Abu Dharr: The prophet asked me at sunset, ‘Do you know where the sun goes (at the time of sunset)?’ I replied, ‘Allah and his messenger know better.’ He said, ‘It goes (i.e. travels) till it prostrates itself underneath the throne, and takes the permission to rise again, and it is permitted and then (a time will come when) it will be about to prostrate itself but its prostration will not be accepted, and it will ask permission to go on its course, but it will not be permitted, but it will be ordered to return whence it has come and so it will rise in the West. And that is the interpretation of the statement of Allah: "‘And the sun runs on its fixed course for a term appointed). This is the decree of (Allah) the All-Mighty, the All-Knowing."’" (Sahih al-Bukhari, Volume 4, Number 421)

I sad nas neki uvjeravaju o "neverovatnim znanstvenim podacima i otkrićima u Kuranu". Svašta......
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 00:58   #64
Quote:
MrMagic kaže: Pogledaj post
@Nepoznati
Ne manipuliraj, rekao si da je Muhammed odvratan, cin kamenovanja je nesto drugo.
Ne izmišljaj. To o odvratnosti Muhameda sam potkrijepio hadisima gdje je on osobno kamenovao neke ljude, kao i hadisima gdje piše da će se pojaviti griješna hereza u budućnosti, "da ne treba kamenovati za bludne radnje".

Quote:
MrMagic kaže: Pogledaj post
Ne vidim te da za bibliju, Mojsija ili Isusa govoris da su odvratni a po takvim vrstama kazni su daleko ispred Kur'ana.
Onda si novi na forumu.

Quote:
To pokazuje tvoj personalni animozitet prema svemu sto ima islamski prefiks. Time si diskreditovan kao ozbiljan sagovornik.
Vidiš da zaključuješ iz zraka.

Quote:
MrMagic kaže: Pogledaj post
Ja sam rekao da je hadis zaista proglasen sahihom iako odredjen broj islamskih ucenjaka smatra da zadnji dio o mutnom izvoru nije tacan vec je ubacen naknadno, postavio ti je neko link o tome gore iznad.
Baš sam to analizirao. Ovi apologeti se upinju da u "sličnim hadisima" piše da Sunce ide do mjesta gdje se ono zaustavlja, pa da su zato ta dva gdje Muhamed odgovara na pitanje onoga na magarcu, "Kuda ide Sunce - U izvor vruće vode", da se tu vjerojatno nalazi pogreška.

Quote:
Nisi relavantan da bi ti mogao nagadjati i misliti ko je Kur'an napisao.
Svatko može to. Čak i ti.

Quote:
Vjerujem da nisi procitao niti jednu i najkracu biografiju Poslanika Muhammeda niti njegovih drugova, procitao si samo ono sto si nasao na antiislamskim sajtovima
Ne širi besmislice. Pročitao sama cijeli Kuran s komentarima.

Quote:
MrMagic kaže: Pogledaj post
i mislis da si dovoljno kompetentan da tako dijelis etikete o stvarima o kojima nemas niti elementarno znanje. Puno jaci i skolovaniji mrzitelji i protivnici islama su bili u debatama pa su ostali ponizeni i bez argumenata.
Čuo sam dosta rasprava o raznim stvarima, i po pravilu su islamski stručnjaci ostali kratkih rukava, što je razumljivo, jer brane neobranjivo, zastarjele spise iz davnoga predznanstvenog i nasilnog doba.

Quote:
Vrlo je neozbiljno reci da nema nikakve nauke u Kur'anu
Zapravo je sasvim logično i istina. Možda je bilo Ok za ono doba prije 1400 godina, ali danas je totalno zastarjelo. I sve je gore što vrijeme više prolazi.

Quote:
a mnogo veci znalci od tebe od naucnika nemuslimana su ostali odusevljeni preciznoscu za to vrijeme kojom Kur'an govori o naucnim cinjenicama.
Nema takvih.
To spada u plaćenu islamsku propagandu. Toga imaš i u kršćanstvima.

Nema nikakvih znanstvenih otkrića u Kuranu, prevarili su te. Sve vrvi netočnostima. A većina teksta je ionako prijetnje paklenim mukama za one koji u to sve ne povjeruju.

Quote:
Neozbiljan si, selektivno uzimas iz hadisa sto ti pase
Priznajem da biram hadise za koje se rijetko čuje, ali po pravilu sahih, jer vi muslimani uvijek birate samo one pjesnički najljepše sročene i prevedene kako bi uljepšali islam i Kuran i Muhameda.

Quote:
MrMagic kaže: Pogledaj post
Ponekad tako daleko ides da dva hadisa od istog prenosioca tretiras razlicito, prvim dokazujes nesto negativno a za drugi si rekao da je bujna masta pisca tog hadisa. Negdje sam to procitao nedavno na nekoj temi.
?
Ma što točno i gdje? Jer mogao bih pomisliti da izmišljaš. Ja jako pazim što pišem, i priznat ću ako sam i kada progriješio. Da ne aludiraš možda na većinu žena u paklu kako je Muhamed izjavio više puta?

Quote:
Odluci se, ili sve hadise zanegiraj ili ih sve tretiraj jednako pa da vidimo na sta ces izaci, mozda onda i bude nesto od tebe.
Čemu tako crno-bijeli pogled? Neki su vjerodostojniji od drugih.

Quote:
edit: vezano za diskusiju iznad o terorizmu i kamenovanju. Prvo nemate sta muslimanima prigovarati za terorizam kad su 99% zrtava terorizma upravo muslimani. Vi treba da pokazate suosjecanje sa nama zbog toga sto nekolicina otpadnika i neprijatelja islama to cini najvise upravo muslimanima, a ne da nas prisiljavate da se branimo da mi nismo ti i takvi a mi ustvari zrtve. Smijesno.
Mene iskreno boli kad vidim što se događa u islamskom svijetu.
Razlog vidim u čvrstom držanju uz prastaru religiju i Kuran/hadise. Opiranje seklarizaciji razdire islamski svijet. Moje pisanje ima za cilj pomoći tim ljudima koji to čitaju da malo razmisle o tome u što su povjerovali i da stvari nisu tako jasne kako ih uvjeravaju njihovi vjerski vođe i klerikalci.

Quote:
I vezano za kamenovanje, nekome je kad te zena prevari sa komsijom veci zlocin nego ijedan zlocin. Meni takodje.
Razumijem ja to. Neki bi u bijesu ljubomore odmah kamenovali i ženu i njezina ljubavnika.... A u sebi ne bi željeli vidjeti niti trunke krivice....

Ali ako bismo puštali da emocije i rulja čine svoje, bilo bi mnogo kaotičnih zločina, za koje bi se ljudi kasnije možda pokajali. Zato služi zakon. Nikakva javna kamenovanja do smrti da se stišaju strasti na sadističkom iživljavanju nad nekim.

Quote:
Nisi mjerodavan da odlucujes sta je strogo a sta ne.
Kamenovanje za bludne radnje i rezanje ruku za krađe i tome slično, ja kao ljudsko biće imam pravo imati svoje mišljenje.

Quote:
Za to vrijeme nije bilo strogo. Biblija je puno rigoroznija sa kaznama pa te ne cujem.
Zapravo je Biblija praktički bila jednaka po tom pitanju. Ali tu se radi o zbirci mitova, nikakvoj povijesti. I tekstovi su stariji od Kurana oko 1000 godina.

Osudimo takvu odvratnost da se nikada ne ponovi.

Ukoliko sanjaš o šerijatu gdje bi se opet kamenovalo ljude, nemoj osuđivat one koji te uspoređuju s onima koji to danas čine i koji vele za sebe da su uspostavili "svoj šerijat".....
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 11:34   #65
@Nepoznati
Ukratko cu.
Vidim imas dozvolu da se tako izrazavas o stvarima koje bi trebao postovati ako imalo postujes muslimane kao religijsku skupinu. Ali vi ateiste ste poznate po tome da ste jako agresivni, agresivniji nego ijedan vjernik na svijetu, u rijecima ne birate sredstva da izrazite animozitet prema vjernicima i religijama. Tipovi poput Mao Ce Tunga i Staljina taj animozitet sprovedu i u djelima. Kazete religije su najvece zlo, ja kazem da su ljudi bez vjerovanja u Boga koji nemaju kodeks ponasanja baziran na religiji puno opasniji za covjecanstvo.

Hadisi su vrlo osjetljiva stvar podlozna kritici jer ih biljeze ljudi stotinama godina nakon smrti poslanika Muhammeda a.s. Nemoguce je ocekivati da se ponekad ne prisjete hadisa u izvornoj verziji. Oni ustvari prenose sta su culi a kad god prenosis necije rijeci nerijetko ih ne citiras vec parafriziras i onda se dogode zabune. Upravo zato je Kur'an Bozija objava a hadisi ne.

Kazes procitao si cijeli Kur'an. Dobro za tebe. No Kur'an nije biografija Poslanika, Kur'an ne sadrzi dovoljno informacija o licnosti Muhammeda a.s da bi ti mogao o njemu stvarati neke teze, a ustvari sve sto znas je ono sto si pronasao na sajtovima. Preporucujem ovu biografiju citaj svaki dan bar po 10 stranica ako ti nije mrsko naravo, cisto da imas vise informacija o njegovom zivotu, bices puno relevantniji sagovornik makar to znanje iskoristio kritikujuci poslanika.

https://d1.islamhouse.com/data/bs/ih...ki_napitak.pdf


Nema nauke u Kur'anu? Koji antiislamski sajt te ubijedio u to? Rijeci nekih ucenjaka o Kur'anskim cinjenicama

https://www.youtube.com/watch?v=wwW2AXPiHGk
MrMagic is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 13:32   #66
Linkani članak je širi od teme, ali spominje Muhamedova djela i nedjela:
http://churchandstate.org.uk/2017/09...right-to-know/

Quote:
Muhammed. The Prophet (or “Messenger of God”). During his lifetime he was a man who loved beautiful women, fine perfume, and tasty food. He took pleasure in seeing the heads of his enemies torn from their bodies by the swords of his soldiers. He hated Christians and Jews, poets and painters, and anyone who criticized him. Once he had a Jewish prisoner tortured in order to learn the location of the man’s hidden treasure. Then, having uncovered the secret, he had his victim murdered and added the dead man’s wife to the collection of women in his harem.
Quote:
Muhammed. Prorok (ili "Božji Poslanik"). Tijekom svog života bio je čovjek koji je volio lijepe žene, fino parfem i ukusnu hranu. Uživao je vidjeti glave svojih neprijatelja rastrganih iz njihovih tijela od mačeva svojih vojnika. Mrzio je kršćane i Židove, pjesnike i slikare, i sve one koji su ga kritizirali. Jednom je mučio židovskog zatvorenika kako bi naučio mjesto čovjekovog skrivenog blaga. Zatim, nakon otkrivanja tajne, ubio je svoju žrtvu i dodao ženu mrtvog čovjeka u zbirku žena u njegovu haremu.
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 13:54   #67
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post

Priznajem da biram hadise za koje se rijetko čuje, ali po pravilu sahih, jer vi muslimani uvijek birate samo one pjesnički najljepše sročene i prevedene kako bi uljepšali islam i Kuran i Muhameda.

Ma što točno i gdje? Jer mogao bih pomisliti da izmišljaš. Ja jako pazim što pišem, i priznat ću ako sam i kada progriješio. Da ne aludiraš možda na većinu žena u paklu kako je Muhamed izjavio više puta?



Čemu tako crno-bijeli pogled? Neki su vjerodostojniji od drugih.
Ovo samo potvrdjuje ono o cemu govorim. Selektivno biras hadise kojima argumentujes svoje stavove. U isto vrijeme pojedine sahih hadise nazivas izmisljotinama a druge sahih hadise koristis krivim tumacenjem i vadjenjem iz konteksta da dokazes nesto.

I jos kazes ovdje "Neki su vjerodostojniji od drugih". Dakle izmedju dva sahih hadisa ti preuzimas ulogu kompetentnog ucenjaka da razlucis koji je vjerodostojniji hadis? ,
Vec u startu takav nacin argumentovanja je tanak, mozda neko nasjedne na to da kao sa svedskog stola biras hadise ali ja ne, moras zauzeti stav o sahih hadisima, jesu li svi sahih i vjerodostojni ili su svi sahih izmisljeni.

Na jednoj temi si dva hadisa koja biljezi buharija u razlicitim postovima okarakterisao na razlicite nacine. I zamisli oba hadisa prenosi Ebu Hurejre. Jednim si dokazivao nesto o Muhamedu a na drugi hadis koji je neko spomenuo vezano za drugu temu si rekao da je izmisljeni vjerski spis. Uocavas nedosljednost?
MrMagic is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 14:03   #68
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
Linkani članak je širi od teme, ali spominje Muhamedova djela i nedjela:
http://churchandstate.org.uk/2017/09...right-to-know/
Vrlo neozbiljan tekst, pun neistina i podmetanja. Muhammed a.s je autor prvog ugovora o primirju sa jevrejima i krscanima u historiji covjecanstva i to dok je imao potpunu nadmoc. Ugovor ukratko glasi ovako:


"Ugovor između Božijeg Poslanika i vjernika na jednoj strani i svih drugih na drugoj strani koji su dobrovoljno prišli,

110
Muslimani će pomagati Jevreje koji budu poštovali ugovor. Jevrejima neće biti učinjeno nikakvo zlo, a njihovim neprijateljima se neće, protiv njih, pomagati. Nevjernici neće davati četvrtinu nikome iz Meke, niti će biti povjerioci bilo čije imovine u Meki. U ratu između muslimana i nevjernika Jevreji ne mogu učestvovati. Ako nevjernik bude maltretiran bez razloga, muslimani imaju pravo da se bore protiv onih koji su ga maltretirali. Ako zajednički neprijatelj napadne Medinu, Jevreji će se pridružiti muslimanima i zajednički snositi troškove bitke. Jevrejska plemena će imati ista prava kao i muslimani u odnosu na druga plemena u Medini. Jevreji će se držati svoje vjere, a muslimani svoje. Prava koja uživaju Jevreji uživaće i njihovi saveznici. Stanovnici Medine neće imati pravo da najave rat bez znanja Pejgambera. Ali ovo se ne odnosi na pravo pojedinaca da se osveti onome ko mu je nanio zlo. Jevreji će snositi troškove svoje organizacije a muslimani svoje. Ali u slučaju rata, djelovaće jedinstveno. Potpisnici ugovora će grad Medinu smatrati svetim i nepovredivim gradom. Stranci koji dođu u grad i budu gosti građana Medine imaće ista prava kao i sami stanovnici Medine. "


Prava hrišćana i tolerancija muslimana bila su potvrđena u pismima koja je Pejgamber uputio mnogom crkvenim poglavarima. Tako u pismu kojim se on obraća poglavaru crkve u Nedžranu, stoji:

"Hrišćanima Nedžrana i okoline daje se do znanja da su njihovi životi, imovina i vjera pod Božijom zaštitom i zalogom Poslanika, bez obzira na čijoj se teritoriji nalazili. Niko se neće miješati u njihovu vjeru i njihove vjerske običaje, neće biti promjena u njihovim pravima i pri-vilegijama. Nijedan biskup neće biti premješten iz svoje biskupije, niti sveštenik iz svog manastira; oni će i dalje uživati sve privilegije kao i prije, neće im se uništavati krstovi ni kipovi; oni neće tlačiti niti će biti tlačeni; neće se primjenjivati pravo krvne osvete kao u periodu Neznanja; neće plaćati poreze, niti će se od njih tražiti da daju priloge za vojsku."

I zamisli, taj ugovor su i jevreji i krscani vise puta prekrsili i mucki ubijali muslimane zajedno sa kurejsijama koji su bili u ratu sa muslimanima. U tim momentima je Poslanik rekao neke strozije rijeci upucene tim jevrejima i krscanima koje su zabiljezene u hadisima a koje ljudi koriste da pokazu kako je Muhammed a.s mrzio jevreje i krscane.
MrMagic is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 14:28   #69
Quote:
MrMagic kaže: Pogledaj post
@Nepoznati
Ukratko cu.
Vidim imas dozvolu da se tako izrazavas o stvarima koje bi trebao postovati ako imalo postujes muslimane kao religijsku skupinu. Ali vi ateiste ste poznate po tome da ste jako agresivni, agresivniji nego ijedan vjernik na svijetu,
Ateisti su danas vrlo benigna skupina, ne zalijeću se u nebodere, ne omataju dinamitom, ne pokrivaju svoje žene po glavi i ne zabranjuju im izlaziti same izvan kuće, ne ubijaju istospolne osobe, ne pucaju po ljudima i ne kamenuju ih...

Quote:
u rijecima ne birate sredstva da izrazite animozitet prema vjernicima i religijama.
Ja vjernike poštujem jer običnom vjerniku je preče činjenje dobra ljudima, nego idolatrijska slijepa poslužnost "svetoj" knjizi Kuranu ili Bibliji, ili onima koji kažu da su jedini istinski predstavnici Boga.

Moraš naučiti praviti razliku između čovjeka i ideja koje su mu od djetinjstva stavili u glavu. Neke od toh ideja su za osudu i nespojive s današnjim stupnjem razvitka društva.

Quote:
Tipovi poput Mao Ce Tunga i Staljina taj animozitet sprovedu i u djelima. Kazete religije su najvece zlo, ja kazem da su ljudi bez vjerovanja u Boga koji nemaju kodeks ponasanja baziran na religiji puno opasniji za covjecanstvo.
Time izražavaš opću "ugroženost" od benignog sekularizma. TO je osnovni problem s islamima danas. Žele zadržati vodeću poziciju u društvu kojim kontroliraju. Povijest je pokazala da preferiranje jedne isključive religije kojoj se daju velike ovlasti, na kraju dovodi do kaosa i nazadovanja i ideoloških ratovanja, jer svatko u religijama misli da je on u pravu, od Boga, i ostali nisu, a nema racionalnog načina da se utvrdi na čijoj je Bog strani.

Quote:
Hadisi su vrlo osjetljiva stvar podlozna kritici jer ih biljeze ljudi stotinama godina nakon smrti poslanika Muhammeda a.s. Nemoguce je ocekivati da se ponekad ne prisjete hadisa u izvornoj verziji. Oni ustvari prenose sta su culi a kad god prenosis necije rijeci nerijetko ih ne citiras vec parafriziras i onda se dogode zabune. Upravo zato je Kur'an Bozija objava a hadisi ne.
Ali hadisi su itekako važni u islamima, jer se na tome baziraju mnogi rituali i prakse. Kako vrijeme prolazi, tako zaostaju kako u moralnom tako i u znanstvenom pogledu. A i Kuran zajedno s njima.

Quote:
Kazes procitao si cijeli Kur'an. Dobro za tebe. No Kur'an nije biografija Poslanika, Kur'an ne sadrzi dovoljno informacija o licnosti Muhammeda a.s da bi ti mogao o njemu stvarati neke teze, a ustvari sve sto znas je ono sto si pronasao na sajtovima.
Zato muslimani imaju i hadise. A Katolička Crkva "tradiciju".

Quote:
Preporucujem ovu biografiju citaj svaki dan bar po 10 stranica ako ti nije mrsko naravo, cisto da imas vise informacija o njegovom zivotu, bices puno relevantniji sagovornik makar to znanje iskoristio kritikujuci poslanika.

https://d1.islamhouse.com/data/bs/ih...ki_napitak.pdf
Hvala na savjetu, ali ja to neću pročitati, taj "rajski napitak", jer se radi o vrlo jednostranim tekstovima, religijskom pamfletiću, od oduševljenih pripadnika jedne vjerske ideologije, koja reklamira svojega Vođu i Knjigu i uzdiže ih do nebesa. Više volim objektivnije, znanstveno verificirane knjige.

Quote:
Nema nauke u Kur'anu?
Nema nikakve! Osim zastarjele, prije mnogo stoljeća.

Quote:
Koji antiislamski sajt te ubijedio u to?
Niti jedan. Mućnuo sam svojom glavom i izvagao argumente I JEDNIH I DRUGIH. Tvoja strana nije uspjela uvjeriti me da u Kuranu ima znanstvenih istina, ali zato ima mnogo praznovjerica i zaostalosti i dosade i nasilja.

Ti uopće ne priznaješ da je moguća ikakva kritika Kurana? Sve su to "mrzilačke laži"? Savjetujem ti da se trgneš.

Quote:
Rijeci nekih ucenjaka o Kur'anskim cinjenicama

https://www.youtube.com/watch?v=wwW2AXPiHGk
Nema veze sa znanošću. Ova govornica agnostik, pjesnički kićenim riječima pada u trans nad "mističnim stihovima" u Kuranu... maštajući o 1001 noći.

Na njezin TED govor nakeljena je blatantna islamska propaganda, tobože kao da se radi također o TED znanstveno-popularnim diskusijama. Tu razni profesorski plaćenici ili vjernici ponavljaju o čudesima u Kuranu (koja su obične praznovjerice), i deklamiraju načela islamske religije, na vrlo zadrt i fanatičan način. Prijevarna mješavina svega i svačega.

Najbolje je uzeti neku od teza tih islamskih progagatora (dawe), pa proučiti, i vrlo brzo se uviđa da se radi i teološkim navlakušama, igrama s prijevodima i pojmovima, ne nekakvim znanstvenim čudesima Kurana, ljudskog uratka.
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 14:57   #70
Quote:
MrMagic kaže: Pogledaj post
Ovo samo potvrdjuje ono o cemu govorim.
Što?

Quote:
Selektivno biras hadise kojima argumentujes svoje stavove.
Moram to činiti, jer vi propagatori islama, birate samo one hadise koji bi vas prikazali u najljepšem svjetlu. Ja kad uzmem hadis da bih dokazao neku tezu (ratnički džihad, žene većina u paklu...), obično ih navedem više, pa mi ne možeš reći da moj argument ne stoji. Nažalost, na masu hadisa koje sam objavio, našao i preveo, nailazim samo na ovakve reakcije ljutnje i neargumetirano nabacivanje blatom.

Quote:
U isto vrijeme pojedine sahih hadise nazivas izmisljotinama
Koji sam ja hadis nazvao izmišljotinom? Ako je hadis sahih, nije "izmišljotina" da je hadis, nego je vjerojatno stvarno postojala tradicija da je to Muhamed rekao, ili pričanje da je to Muhamed napravio. Je li on stvarno raspolutio Mjesec, ili hoće li pakao stvarno biti napučen većinom sa ženama, to ostavljam svakom razumnom čovjeku da sam zaključi. Mene intrigira sama ta činjenica da bi Muhamed izjavio nešto takvo. I posljedice toga. I prosudna njegova karaktera.

Quote:
a druge sahih hadise koristis krivim tumacenjem i vadjenjem iz konteksta da dokazes nesto.
Ne. Ti hadise tumačiš na jednostran način, isključivo u ružičastim bojama.

Quote:
I jos kazes ovdje "Neki su vjerodostojniji od drugih".
Što ti tu smeta? (sahih, hasan, daif...)

Quote:
Dakle izmedju dva sahih hadisa ti preuzimas ulogu kompetentnog ucenjaka da razlucis koji je vjerodostojniji hadis? ,
Zašto podmećeš neistine? Da me oklevećeš da lažem na tako smiješan način?

Pod "Neki su vjerodostojniji od drugih" naprosto sam ponovio činjenicu da su neki sahih, a neki manje vjerodostojni (nisu sahih) pa imaju svoje oznake koje su im dali islamski stručnjaci (hasan, daif....). Tko sam ja da idem vagati koji sahih je bolji od drugog sahih hadisa, niti mi to pada na pamet. Ako dva govore o suprotnim stvarima, onda postoji kontradikcija, i to je to.

Quote:
Vec u startu takav nacin argumentovanja je tanak, mozda neko nasjedne na to da kao sa svedskog stola biras hadise ali ja ne, moras zauzeti stav o sahih hadisima, jesu li svi sahih i vjerodostojni ili su svi sahih izmisljeni.
Sad vezeš svoje na lažnim pretpostavkama o mom nepostojećem "vaganju sahih hadisa".

Polazim od pretpostavke da su svi sahih hadisi zabilježeni tijekom vremena kao potvrđeni iz drugih izvora da postoji tradicija o tome. Samim tima su vjerodostojniji od onih koji nisu sahih.

Uopće me ne zanima što je u svemu tome "izmišljeno ili nije zapravo se dogodilo ili bilo izrečeno" a što nije. Kako bimo mogli to znat?

Islamski stručnjaci su napravili podjelu na vjerodostojne i manje vjerodostojne. To je vrlo bitno u religiji islama jer mnogo stvari se u vas baziraju na tome. Ja, zajedno s tobom, analiziram te hadise i što oni kažu o ponašanju Muhameda, jer objektivnijih znanstveno verificiranih radova o Muhamedu još dugo neće biti ako i ikad, jer je religija pojela mnogo materijala koji bi im koristio u istraživanjima, au ime hvalospjeva svoje religijske ideologije (isto je i u kršćasntvu za Isusa).

Quote:
Na jednoj temi si dva hadisa koja biljezi buharija u razlicitim postovima okarakterisao na razlicite nacine.
Koja to točno? Možda sam pogriješio, jer griješiti je ljudski. Navedi gdje i što, kad to već navodiš.

Quote:
I zamisli oba hadisa prenosi Ebu Hurejre. Jednim si dokazivao nesto o Muhamedu a na drugi hadis koji je neko spomenuo vezano za drugu temu si rekao da je izmisljeni vjerski spis. Uocavas nedosljednost?
Ne.
Uviđam samo da očajnički nešto pokušavaš mi iskopati, jer ti se ne sviđa što navodim o Muhamedu. Budi konkretniji da ne lovimo muhe po zraku. Ne želim ovakve jalove apstraktne rasprave bez konkretnih hadisa. Zar želiš da otjeramo čitatelje foruma dosadom?
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 15:22   #71
mislim da ne moramo gubiti iz vidia da hadiske zbirke nemaju onaj nivo autentičnosti kao Kur'an.
Istina dosta je urađeno po pitanju vjerodostojnosti hadisa, ali treba znati da se njihova vjerodostojnost temelji na hukmu tj mišljenju, općem stavu ili ako hoćete konsenzusu.

Nepoznati nam je pokazao da hadiske zbirke mogu biti jedno veoma zanimljivo i živopisno štivo koje nam nudi i protivrječene stavove.
to je razumljivo ako se ima u vidu da su hadiske zbirke nastajale sa izvjesnim vremenskim odmakom od vremena Muhammeda a.s.

to i nije sporno!
sporno je kada se pokušava govor običnih ljudi(hadisi) staviti u istu ravan kao Kur'an.
mi muslimani imamo dojam da nam se to upravo pokušava nametnuti.

nije ni u redu s tvoje strane Nepoznati, jer to onda izgleda tako "naručeno i plaćenićki",
da muslimanima spočitavaš terorizam kada je stav samih muslimana da to nisu muslimani.

Teror je proizvod pariške komune, kasnije teror je tako karakterističan za sve opresivne režime, posebno one komunističko-ateističke, od druga Staljina koji je po Rusije pobio, pa do Envera Hodže koji je dao da se sve džamije i druge bogomolje poruše do temelja.
tako da ne možeš tvrditi da je ateizam bezazlen.
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 15:38   #72
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
mislim da ne moramo gubiti iz vidia da hadiske zbirke nemaju onaj nivo autentičnosti kao Kur'an.
Istina dosta je urađeno po pitanju vjerodostojnosti hadisa, ali treba znati da se njihova vjerodostojnost temelji na hukmu tj mišljenju, općem stavu ili ako hoćete konsenzusu.

Nepoznati nam je pokazao da hadiske zbirke mogu biti jedno veoma zanimljivo i živopisno štivo koje nam nudi i protivrječene stavove.
to je razumljivo ako se ima u vidu da su hadiske zbirke nastajale sa izvjesnim vremenskim odmakom od vremena Muhammeda a.s.


Quote:
to i nije sporno!
sporno je kada se pokušava govor običnih ljudi(hadisi) staviti u istu ravan kao Kur'an.
A ja to naravno ne činim. Sporno je i pokušavati što niže sniziti utjecaj hadisa na islamsku religiju, jer tu ima mnogo zastarjela i nasilna materijala.

Quote:
nije ni u redu s tvoje strane Nepoznati, jer to onda izgleda tako "naručeno i plaćenićki",
da muslimanima spočitavaš terorizam kada je stav samih muslimana da to nisu muslimani.
Nemoj ponavljati pogrešno logično zaključivanje da je "samo dobar musliman pravi musliman". Ja ih nazivam islamisti. Oni bukvalno čitaju Kuran i hadise... i fanatički nasilno to žele realizirati.

Quote:
Teror je proizvod pariške komune, kasnije teror je tako karakterističan za sve opresivne režime, posebno one komunističko-ateističke, od druga Staljina koji je po Rusije pobio, pa do Envera Hodže koji je dao da se sve džamije i druge bogomolje poruše do temelja.
tako da ne možeš tvrditi da je ateizam bezazlen.
Naravno da je neklanjanje Bogovima bezazleno.

Današnji sekularizam, zapravo je jedini način kako da čovječanstvo izađe iz začaranog kruga ideološkog nasilja i ratovanja (nacionalizmi, religije itd.).
Nasilno rušenje crkava i džamija i proganjanje vjernika je nasilje i besmislica. Ne možeš ljude na silu promijeniti iznutra, ako to oni sami ne žele. Možeš ih samo privremeno indoktrinirati, a to smo vidjeli da izaziva kaos u konačnici.

Najbolja je sekularizacija.

Bi li Muhamed bio za to?
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 16:31   #73
Quote:
MrMagic kaže: Pogledaj post
Vrlo je neozbiljno reci da nema nikakve nauke u Kur'anu a mnogo veci znalci od tebe od naucnika nemuslimana su ostali odusevljeni preciznoscu za to vrijeme kojom Kur'an govori o naucnim cinjenicama. Neozbiljan si, selektivno uzimas iz hadisa sto ti pase i na tome stvaras svoj stav o islamu i Muhammedu a.s, oni hadisi koji govore o velicini Muhammeda i znacima da je on zaista poslanik ti ih odbacujes i nazivas izmisljotinama i vjerskim mastovitim spisima. Ponekad tako daleko ides da dva hadisa od istog prenosioca tretiras razlicito, prvim dokazujes nesto negativno a za drugi si rekao da je bujna masta pisca tog hadisa. Negdje sam to procitao nedavno na nekoj temi.
MrMagic,

Nema bojazni za islam u pogledu dodira sa znanošću, osim ako su u pitanju ove moderne turbo-konzervativne struje, ali to je ionako reinterpretacija.

Za razdoblje ranog islama je bilo karakteristično da su prihvaćali znanstvene spoznaje i da nisu imali problem s tim kako to uskladiti s Kur'anom. Za islamske znanstvenike devetog stoljeća je (primjera radi) bio izazov izračunavati opseg Zemlje, što znači da su prihvaćali činjenicu da je Zemlja sfernog oblika. Ponašanje islamskih znanstvenika nam daje dokaz o tome kako su rani muslimani doživljavali svijet oko sebe, i uvijek se pozitivno iznenadim čitajući o njima.


Quote:
MrMagic kaže: Pogledaj post
edit: vezano za diskusiju iznad o terorizmu i kamenovanju. Prvo nemate sta muslimanima prigovarati za terorizam kad su 99% zrtava terorizma upravo muslimani. Vi treba da pokazate suosjecanje sa nama zbog toga sto nekolicina otpadnika i neprijatelja islama to cini najvise upravo muslimanima, a ne da nas prisiljavate da se branimo da mi nismo ti i takvi a mi ustvari zrtve. Smijesno.

I vezano za kamenovanje, nekome je kad te zena prevari sa komsijom veci zlocin nego ijedan zlocin. Meni takodje. Nisi mjerodavan da odlucujes sta je strogo a sta ne. Za to vrijeme nije bilo strogo. Biblija je puno rigoroznija sa kaznama pa te ne cujem.
Kamenovanje je dokinuto surom "Svjetlost"; zamijenjeno je javnim kažnjavanjem, ali uz tolike restrikcije da je sam čin bluda gotovo nemoguće dokazati. I to namjerno, baš zato da ne dođe do zloupotrebe. No često ni sami muslimani ne znaju što je prvo a što zadnje gledano kronološki, pa nije ni čudo da nemuslimani tekođer ne znaju. A neki i ne žele znati jer ima fino dođe za anti-islamsku hajku.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 16:37   #74
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
Teror je proizvod pariške komune, kasnije teror je tako karakterističan za sve opresivne režime, posebno one komunističko-ateističke, od druga Staljina koji je po Rusije pobio, pa do Envera Hodže koji je dao da se sve džamije i druge bogomolje poruše do temelja.
tako da ne možeš tvrditi da je ateizam bezazlen.
Svako ubijanje nevinih je teror, pa i bombardiranje iračkih i sirijskih civila od strane američkih aviona, ili pak assadovih... Samo što se riječ (namjerno) koristi samo kad su počinitelji muslimani, i to ima svoju medijsku / propagandnu funkciju.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 17:01   #75
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post




A ja to naravno ne činim. Sporno je i pokušavati što niže sniziti utjecaj hadisa na islamsku religiju, jer tu ima mnogo zastarjela i nasilna materijala.
moguće je da je to samo tvoj dojam, jer hadisi imaju posebno mjesto, ali kao što rekoh njihova autentičnost zasnovana je na izrečenom stavu a to je bitna razlika.
slažem se sa tobom na jedan način da su mnogi hadisi zapravo zasnovani na halu onoga ko pita...

Quote:
Nemoj ponavljati pogrešno logično zaključivanje da je "samo dobar musliman pravi musliman". Ja ih nazivam islamisti. Oni bukvalno čitaju Kuran i hadise... i fanatički nasilno to žele realizirati.
eto fino. to i ja kažem, nemoj brkati muslimane sa islamistima, iako danas određeni broj muslimana jeste zaveden islamističkom ideolgijom.


Quote:
Naravno da je neklanjanje Bogovima bezazleno.
pa sad... mada slažem se s tobom da je gore klanjati se bogovima nego klanjati se nijednom, a najbolje je klanjati se Jednom.
Quote:
Današnji sekularizam, zapravo je jedini način kako da čovječanstvo izađe iz začaranog kruga ideološkog nasilja i ratovanja (nacionalizmi, religije itd.).
Nasilno rušenje crkava i džamija i proganjanje vjernika je nasilje i besmislica. Ne možeš ljude na silu promijeniti iznutra, ako to oni sami ne žele. Možeš ih samo privremeno indoktrinirati, a to smo vidjeli da izaziva kaos u konačnici.

Najbolja je sekularizacija.
pa ne bih se baš složio sa tobom po pitanju sekularizma. On je na neki način doveo svijet na rub ponora, brutalni -izmi, svaki od njih je u osnovi sekularistički, a treba reći da se ni ovaj bezazleni ne snalazi baš najbolje
Quote:
Bi li Muhamed bio za to?
ne bi!
da sad ne elaboriram. mrsko mi!
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 17:17   #76
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post


Hvala na savjetu, ali ja to neću pročitati, taj "rajski napitak", jer se radi o vrlo jednostranim tekstovima, religijskom pamfletiću, od oduševljenih pripadnika jedne vjerske ideologije, koja reklamira svojega Vođu i Knjigu i uzdiže ih do nebesa. Više volim objektivnije, znanstveno verificirane knjige.

Sta drugo reci poslije ovoga. Otvoreno se odbijas educirati. To su ti jednostrani tekstovi jel? Pa upravo iz tih jednostranih tekstova si ti i naucio da je Poslanik ozenio Aisu, da je propisao kamenovanje u odredjenim situacijama itd... Vrlo dvolicno ponasanje. Sigurno o tim stvarima nisi naucio iz nekih "tvojih" izvora. Cijela knjiga koju sam ti dao je historijski fakt, sa lancem prenosioca, podaci uzeti iz istog izvora i zbirki hadisa iz kojih ti vadis "mracne" cinjenice o Muhammedu a.s.

Ovim si u potpunosti diskreditovan kao ozbiljan diskutant. Kao sto rekoh, nisi za svedskim stolom pa da biras sta je jednostrani teks a sta cinjenica, sa istog izvora uzimas sta tebi pase. A sta drugo i mozes u svom ocajnom pokusaju da dokazes nesto sto te historija demantira.
MrMagic is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 04:11   #77
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Najbolja je sekularizacija. Bi li Muhamed bio za to?
sigurno je da bi bio za to da u društvu postoji potpuna sloboda i da svako vjeruje ili ne vjeruje kako god misli da je ispravno i za tu osobu najkorisnije i najbolje. sloboda misli je i temeljni stav islama u njegovom najfundamentalnijem obliku. Kur'anski jeprincip: "lekum-donukum velijed-din" ili: "vama vaše vjerovanje, meni moje". (kur'an, 109:6). jesi li za njega?
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 10:27   #78
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
sigurno je da bi bio za to da u društvu postoji potpuna sloboda i da svako vjeruje ili ne vjeruje kako god misli da je ispravno i za tu osobu najkorisnije i najbolje. sloboda misli je i temeljni stav islama u njegovom najfundamentalnijem obliku. Kur'anski jeprincip: "lekum-donukum velijed-din" ili: "vama vaše vjerovanje, meni moje". (kur'an, 109:6). jesi li za njega?
Abrogirano.
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 12:58   #79
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Današnji sekularizam, zapravo je jedini način kako da čovječanstvo izađe iz začaranog kruga ideološkog nasilja i ratovanja (nacionalizmi, religije itd.).
Nasilno rušenje crkava i džamija i proganjanje vjernika je nasilje i besmislica. Ne možeš ljude na silu promijeniti iznutra, ako to oni sami ne žele. Možeš ih samo privremeno indoktrinirati, a to smo vidjeli da izaziva kaos u konačnici.

Najbolja je sekularizacija.

Bi li Muhamed bio za to?
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
ne bi!
da sad ne elaboriram. mrsko mi!
Barem si iskreno odgovorio, a ne da muljaš kao što mnogi vole muljati s time.

Svaki vjerski vođa od lika Isus pa nadalje i nabliže, zafrknuo bi prezrivo s nosom na sekularizaciju, jer to je maltene "državni ateizam". Sve religije se tretira na jednak način, ako ne prijeđu neke humane granice ili pretjeraju s govorom mržnje (pa dobiju po ustima), i niti jednoj se ne daje posebno mjesto u upravljanju državom i obrazovanjem. Još smo daleko od toga (vjeronauk je posvuda po školama...), ali idemo u dobrom smjeru.

Muhamed bi svakako bio za apsolutnu teokraciju-šerijat, kao i Isus ili Mojsije. No kršćansko svećenstvo je milom i silom, odmaknuto od otvorenog uplitanja u državnu vlast. Nekako je većini ljudi (i vjernicima) svanulo da su i oni ljudska bića, sa svojim manama, pa im se ne može dati tolika ovlast jer zajebu sve na kraju s tolikom moći i odvedu sve u kaos ratovanja oko ideologije čiji opis Boga je istinit a čiji nije, bez imalo načina da se to realno ocijeni.

Vrlo nezgodno. Pitanje je hoće li se čovječanstvo izvući iz toga ili prije međusobno uništiti... oko pitanja Boga.
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 13:57   #80
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Barem si iskreno odgovorio, a ne da muljaš kao što mnogi vole muljati s time.

Svaki vjerski vođa od lika Isus pa nadalje i nabliže, zafrknuo bi prezrivo s nosom na sekularizaciju, jer to je maltene "državni ateizam". Sve religije se tretira na jednak način, ako ne prijeđu neke humane granice ili pretjeraju s govorom mržnje (pa dobiju po ustima), i niti jednoj se ne daje posebno mjesto u upravljanju državom i obrazovanjem. Još smo daleko od toga (vjeronauk je posvuda po školama...), ali idemo u dobrom smjeru.
Vjeronauk, religijsko obrazovanje... neki predmet takvog tipa mora postojati u školskom programu. Ako imaš drugo mišljenje, morati ćeš se dobro potruditi oko argumenata.
Francuska je specifičnost predmet 'građanske vrijednosti', ali u regiji Alsace-Moselle religijsko obrazovanje je obavezno u javnim školama.
Uglavnom, takvo je stanje na zapadu Europe već dugo, od kraja II. svjetskog rata, bitnih promjena nema, iako uz izvjesne razlike među državama.

Stoga, ne vidim o kakvom kretanju u 'dobrom smjeru' govoriš. A nastavi li se sa intenzivnom imigracijom (većinom muslimana), tek tada ne vidim perspektivu 'tvog smjera'.


Quote:
Muhamed bi svakako bio za apsolutnu teokraciju-šerijat, kao i Isus ili Mojsije. No kršćansko svećenstvo je milom i silom, odmaknuto od otvorenog uplitanja u državnu vlast. Nekako je većini ljudi (i vjernicima) svanulo da su i oni ljudska bića, sa svojim manama, pa im se ne može dati tolika ovlast jer zajebu sve na kraju s tolikom moći i odvedu sve u kaos ratovanja oko ideologije čiji opis Boga je istinit a čiji nije, bez imalo načina da se to realno ocijeni.

Vrlo nezgodno. Pitanje je hoće li se čovječanstvo izvući iz toga ili prije međusobno uništiti... oko pitanja Boga.
Nepoznati, nismo u XIX. ili čak u XVIII. stoljeću, tako da... kome je dana ovlast nakon tog svećenstva i tko je toliko toga zajebao poslije ?

Možda živiš u vremenu Rata dviju ruža ili Tridesetogodišnjem ratu, tko zna...

Oko kojeg Boga se svađaju Trump, Putin, Kim Jong Un... dok rakete sa bojevim glavama nadlijeću ?

Zadnje uređivanje cestar : 27.09.2017. at 14:19.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:30.