Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija > Fotoaparati i oprema

Fotoaparati i oprema Tvornica fotografija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.10.2017., 10:44   #5661
Quote:
mischa_ kaže: Pogledaj post
Bok, ljudi! Pitanje jedno. Dakle, totalni sam početnik u fotografiji, ali bih htjela prebaciti se na neki viši level, zasad uglavnom čitam o tome, a sad je na red došla kupovina prvog dslr
Trenutno je izbor sužen na Canon 60d i 7d. Osim jačeg burst modea ja nisam našla neke strašne prednosti za 7d, koji je skuplji.
Interesira me što bi preporučili vi koji se kužite u to.
Prijedlog nekog sasvim drugog modela je također dobrodošao

Razlika je mnogo veca.

7d je profi model s dva procesora. Drugi procesor namijenjen je iskljucivo autofocusu. 7d Daleko je napredniji me samo po burstu vec i po trackingu, broju i kvaliteti af tocaka. Ima i ostale predmosti profi modela, npr AF mikropodesavanje, registriranje AF tocke. Izvedba je robusnija.

Senzor je isti kao 60d.

Prednosti 60d su zakretni ekran i niza cijena.
__________________
instagram

Press any key to exit or any other key to continue.
fotoguru is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2017., 11:45   #5662
Quote:
Futsal Dinamo kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanje, ne znam gdje da postavim, a glupo mi je otvarati novu temu. Imam Sigmu 17-50 za Nikon i za par mjeseci istice garancija. Da li ga mogu dati na servis tek toliko da vide je li sve u redu dok je jos pod garancijom (te ga eventualno pociste, iako sumnjam da to uopce ide pod garanciju)? Pitam, jer smo tako doma znali pozvat majstora za perilicu i neke stvari pred istek garancije pa je zamijenio ako je kaj trebalo

Sent from my LG-H850 using Tapatalk
Ako si ga kupio, dobio si plocicu, jasam razumio da cjeli zivot imas neku kao garanciju...ili neku podrsku, servis i sl.
Svicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 21:05   #5663
Koji mislite da bi bio najbolja opcija za nekoga tko je apsolutni početnik?
mischa_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 07:34   #5664
Savjet od drugog apsolutnog početnika, he he. Pojma nemam kakve su razlike između raznih modela entry level dslr. Eli evo, kupio sam prije par mjeseci Nikon D3300 (18 – 55) i više sam nego zadovoljan. Fotografiram u JPG a poslije obradim u Picasi. Slike su fantazija, prezadovoljan sam. Želja mi je da se jednog dana prebacim na RAW i Lightroom. Mislim da nećeš pogriješiti ako kreneš sa Nikonom.
crasus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 09:42   #5665
A zašto ti je neko vrijeme potrebno čekati za RAW?
__________________
NE porezu na nekretnine!
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 09:46   #5666
Quote:
mischa_ kaže: Pogledaj post
Koji mislite da bi bio najbolja opcija za nekoga tko je apsolutni početnik?
Zadnjih dana ima par 60d na njuškalu sa malo okidanja i po jako povoljnoj cijeni, odličan izbor za početak a i kasnije ako vidiš da te fotkanje baš i ne zanima nećeš izgubit puno love
__________________
5dIV|EF 16-35|EF 24-70mm f/2.8 II|EF 70-200/f2.8
II|EF100-400|EF 85/f1.2 II|Σ 15mm f2.8 fish|600EX-RT
Brada13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 10:30   #5667
Quote:
VDCOTO kaže: Pogledaj post
A zašto ti je neko vrijeme potrebno čekati za RAW?
Ne znam dali je moguće obraditi RAW fotografiju u Picasi ? Picasu poznam toliko da JPG format fotografije znam solidno urediti, kompoziciju, kontrast, …itd. a Lightroom nemam instaliran. Kažem i ja sam apsolutni početnik zato sam za sada vezan za JPG i Picasu.
crasus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 14:36   #5668
Uh... mrzim ovakve postove, ali moram i ja potrazit savjet
Dakle situacija je ovakva... jos se smatram pocetnikom i fotkam sebi za gust, ne planiram fotkat niakkve svadbe i slicno. Zadnje 2 i pol godine koristim Fuji HS35EXR https://www.dpreview.com/products/fu...jifilm_hs35exr i vecinom fotkam prirodu i udaljene predmete/zivotinje/ljude (zato sam i uzeo ultrazoom) Uglavnom, prilikom odabira fotoaparata prevagnule su mogucnost snimanja u RAW formatu, CMOS senzor i naravno mogucnost zooma. Polako kroz fotkanje su dosli do izrazaja svi nedostatci ove klase fotica i kako neki kazu, treba evoluirati. Uglavnom slike su losije kada je manje svjetla, kao i pri vecem zoom-u. Za korak dalje u vidu imam Nikon D5500/D5600 ili eventualno D7200 ako je velika razlika u odnosu na prethodne, dok sam po pitanju objektiva totalno u mraku i nemam pojma sto uzeti. Pa ako moze kakav savjet oko odabira fotica i objektiva.... eh i da ne zaboravim, snimanje videa me ne zanima.
theD is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 15:07   #5669
Uzmi 60D ili 7D + tele zoom 70-200mm f4 L.
Taj 70-200 je predobar telac vrhunske oštrine i brzog AF a dobije se za bagatelu, cijena mu na njuški zna pasti sve do 2500kn.
Ako je trenutno izvan budgeta onda je to opcija za nadogradnju, a za prvu ruku uzmi neki 75-300 ili ultrazoom tamron/sigma 18-250.
__________________
instagram

Press any key to exit or any other key to continue.
fotoguru is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 16:28   #5670
Sorry što sad već gnjavim, ali između 70d i 7d...?
Za cca 5000 kn se može dobiti kombinacija: 7d (oko 50000 okidanja) s 18-135 i 70d (25 000 ) s 18-55
mischa_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 16:34   #5671
Quote:
mischa_ kaže: Pogledaj post
Koji mislite da bi bio najbolja opcija za nekoga tko je apsolutni početnik?
Evo i ja sam nedavno kupila NIKON D3300, ali sa 18-105 objektivom i zadovoljna sam zasad. Uputili su me i čitala sam da nema baš neke velike razlike osim u cijeni između novijeg NIKONA D3400 pa sam se odlučila za stariji model.
__________________
Creo, creo,no en lo que me cuentan sino solo en lo que veo,por lo que veo creo,que ya te has olvidado de mí.....
Mariposas is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 16:36   #5672
Quote:
mischa_ kaže: Pogledaj post
Sorry što sad već gnjavim, ali između 70d i 7d...?
Za cca 5000 kn se može dobiti kombinacija: 7d (oko 50000 okidanja) s 18-135 i 70d (25 000 ) s 18-55
Definitivno 70D. Niža klasa ali noviji model. Nasljedio je AF iz 7D. Ima novi DFAF senzor i zakretni ekran. Sa DPAF senzorom ima jako upotrebljiv live-view s brzim autofokusom. Jedine prednosti 7D su robusnija izvedba i niža cijena ali sve drugo ide na stranu 70D.
kaplan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 11:33   #5673
Nikon D5300 ili ...?

Molim savjet.
O fotoparatima ne znam (skoro) nista, malo sam proucavala recenzije, malo citala forume, pa nekako dosla do ova dva modela.
Nikon sa objektivom 18-55VR za 4400 i
Pentax sa dva objektiva, DAL 18-55 WR + DAL 50-200WR, za 4900 (ne znam jos je li dostupno)
Upravo dobih mail da nije, vise se ne proizvodi. Postoji li neka alternativa slicnih karakteristika/cijene?

Nismo znalci, iako doma u ormaru stoje stari (upotrebljavani) koznati Kodak i Kijev i nesto mladja Praktika sa dva pripadajuca objektiva.
Zeljela sam si kupiti neki mali kompakt, za u dzep, ali shvatila da bih ga tesko noslila okolo, obzirom da imam mob pri ruci.
S druge strane, mm nije fan takvih fotoaparata, cak ni pametni telefon nema, on voli rucne kontrole, pa mislim da je dslr ono sto trebamo. Ili se varam?
Pentax je otporan na vodu i prasinu..to mi se dopalo, ima stabilizator u tijelu (procitala sam da je to dobro) i ima vise fizickih tipki, sto bi se dopalo mm-u. Jeftiniji je. Ali nije dostupan.
S druge strane Nikon ima zaokretni lcd, wi-fi ...pretpostavljam da je... recimo to tako ...moderniji, sto je meni mozda bitno, ali s druge strane i nije, jer vjerujem da bi se njime vise sluzio mm.
Svrha, hm, nista posebno, priroda, izleti...igranje s rucnim podesavanjima i sl.
Rado bih neki kit s dva objektiva, jer sumnjam da bi u skorije vrijeme nadogradjivali, a i vjerojatno je i vise nego dovoljno za nase potrebe.
Prvotna cifra je bila 3000-3500 i bilo bi super kada bi se unutar toga naslo nesto dobro. Ali nakon nekog vremena sam sam pocela gledati skuplje pa dosla na ova dva...pa eto, od 3000- 4000 bi bilo ok, ev koja stotica gore.
Jel dobar taj Nikon 5300? Bi li se svidio nekome tko je volio slikati sa starim aparatom, s filmom i rucnim postavkama?
Ako uzmem ovog Nikona, kakav bi mi objektiv trebao za slikanje neceg udaljenog (tele?) i koliko bi to moglo kostati?
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 13:22   #5674
Quote:
fotoguru kaže: Pogledaj post
Uzmi 60D ili 7D + tele zoom 70-200mm f4 L.
Taj 70-200 je predobar telac vrhunske oštrine i brzog AF a dobije se za bagatelu, cijena mu na njuški zna pasti sve do 2500kn.
Ako je trenutno izvan budgeta onda je to opcija za nadogradnju, a za prvu ruku uzmi neki 75-300 ili ultrazoom tamron/sigma 18-250.
Zahvaljujem na informacijama.... nazalost bojim se da mi 60D/7D ne igra zato sto gledam novo... a ipak treba ici korak po korak. Sto se tice budgeta, trenutno nemam neki fiksni ali ajmo reci da je cca 700-1000e, kao i svi zelim proci sto jeftinije. Mislim da cu zasada ici s D5500/D5600 (moram vidjet koliko mi se isplati razlika u cijeni) i na neki od objektiva koji si napisao, imam jos puno za ucit o fotografiji, a sada bar imam neki smjer u kojem gledat, bar sto se tice objektiva.
theD is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 23:18   #5675
Fotosajam.

Dobra prilika za usporedni test opreme. Pohvala Soniju koji je za pretentaciju Alphe 9 organizirao fotkanje portreta. Pohvale i ostalima koji su donijeli svoje najnovije modele te omogućili isprobavanje opreme.

Sony je prezentirao odličnu opciju eye-detect. Stisneš gumb na objektivu i bez greške pronalazi oko te na njemu fokusira, čak i kad lice zauzima mali dio framea. Da bi to radilo, objektiv mora imati taj gumb, znači da ne radi sa svim staklima. Izlaz je na žalost bio previše sharpan, vjerojatno zbog efekta na priključenom monitoru. RAW koji sam dobio na kartici je manje rezolucije i vidljivo mekši od jpega.

Iskoristio sam priliku i fotkao sonijevog modela sa 6D mark II, s mojim EF 85 f1.8. Za moj ukus 6D2 napravio je bolju fotku. Ali nije bilo moguće testiranje u sasvim istim uvjetima (poze, svijetla) tako da je ocjena subjektivna.

Isti motiv foktao sam i sa 7D mark II. Nema neke razlike prema FF Soniju i Canonu. Današnja oprema je vrlo ujednačena.
__________________
instagram

Press any key to exit or any other key to continue.
fotoguru is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 23:42   #5676
Eye detect mozes namjestiti na bilo koje dugme, a ako objektiv ima programibilno dugme i na njemu.
Radi sa svakim e mount objektivom, pa i s adapterom ma druge sustave..
toni_os is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 00:21   #5677
Hvala na objašnjenju Tip koji je prezentirao na Sony štandu (stranac, govori engleski) na moje pitanje odgovorio da radi samo ako objektiv ima taj gumb. Luzer, prezentira a ne poznaje opremu.
__________________
instagram

Press any key to exit or any other key to continue.
fotoguru is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 01:16   #5678
Ma vjerojatno neki nesporazum, ali nije ni bitno
Znam da meni olympus sustav kod face detectiona radi dosta dobro, a koliko znam uvijek pokusava fokusorati na blize oko, a sony svi hvale kao vrhunac takve tehnologije tako da mora biti odlično. Koliko sam se igrao sa a6300 izgledalo je jako dobro, pa mogu misliti sta noviji modeli rade, a pogotovo top model iako meni ne treba top model, bio bi zadovoljan s a7 II ili pogotovo a7rII, ali nebi se bunio ni sa a9
toni_os is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 22:04   #5679
Pozdrav ekipa ☺
Kao poklon za diplomu kupit ce mi fotoaparat i htjela bih neki da su mi slike bas bas ciste (za face i instagram ��), ali se bas i ne kuzim u marke fotica( ne poznajem karakteristike) pa vas molim za pomoc...budzet mi je oko 500 e hvala unaprijed
najla is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 23:05   #5680
A hoćeš baš DSLR? Za face i instagram bit će dobar bilo koji. Napiši nešto o temama koje ćeš fotkati, npr. DSLR nije za selfije.
__________________
instagram

Press any key to exit or any other key to continue.
fotoguru is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:13.