Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.06.2010., 12:11   #221
E ovako, imam jedno pitanje. Moji roditelji su se već rastavili na sudu, otac je izjavio da jedno dijete nije njegovo. Može li sada majka preko suda zahtjevati da se odradi DNK-a ali normalno da on plati jer smo čuli da je taj nalaz jako skup i kakve su šanse da ga se tuži za to, za pretrpljenu bol i poniženje i majke i nas djece? Napomena za odgovor: Mi smo u BiH, a on je u RH, pa s obzirom da su to dvije države, kakve su šanse za to?

Imam još jedno pitanje. Rastavili su se prije nekoliko mjeseci, dodjeljeno mu je 500 KM (2000 kn) za oba djeteta ali on ništa ne plaća. Majka je mislila uzeti odvjetnika u RH u tom gradu da mu stave administrativnu zabranu na plaću. Kakve su šanse da on počne isplaćivati taj iznos koji mu je dodjeljen?
Unaprijed hvala.
petty_crime is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2010., 18:44   #222
ajd mi objasnite oko te alimentacije.
znači podnese se tužba za rastavu. njome se definira tj traži uzdržavanje za jedno punoljetno i jedno maloljetno dijete od kojih se oboje redovito školuju. sud odredi iznose alimentacije od (lupam) 1000kn po djetetu (ispravite me slobodno) i kako se može oca prisiliti da plati? plaća li se alimentacija trajnim nalogom ili dobrom voljom oca? kako je to sve definirano u lijepoj našoj? jel ta naplata ide lakše ako otac radi u državnoj firmi u kojoj nema primanja na crno niti skrivanja ikakvih? ajd molim brzinski odgovor jer sam veliki neznalica po tom pitanju a treba mi odgovor a.s.a.p.
hvala lijepo
__________________
close your eyes and stare into the dark
zaručena is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2010., 09:41   #223
Nakon što se donese odluka u kojoj je određeno da roditelj mora plaćati određeni iznos za uzdržavanje, to je pravno obvezatno i ako ne plati dobrovoljno, pokreće se ovrha na nekoj imovini obveznika uzdržavanja. Najlakše je to na plaći, a može biti i na svakoj drugoj imovini koja se može unovčiti.

Ako radi u državnoj firmi to je zaista olakšavajuća okolnost jer mu se vidi prava plaća i lakše se naplatiti od njega. Trajni nalog za plaćanje može samo obveznik uzdržavanja otvoriti kod svog pposlodavca, sud ga ne može natjerati na to.

Važno je napomenuti i to da je neplaćanje uzdržavanja kazneno djelo i može se završiti u zatvoru zbog toga...
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 02:30   #224
Dakle, ovako..
Roditelji su rastavljeni otprilike 4 godine.Živim s mamom i sestrom.Tata redovito mjesečno uplaćuje za sestru i mene po 1000 kuna za svaku.Problem je to što od tih 1000 kuna koje bi mama trebala potrošit na mene i moje potrebe, ja ne dobivam ništa osim 50 kuna tjedno za školu.Za išta više, ne da se nagovorit.Sad sam kod tate.Kao ono, mjesec dana preko ljeta.Ostat ću duže jer se s tatom slažem bolje nego ikad i jednostavno se razumijemo. Objasnio mi je stvari oko njihovog braka i pravog razloga rastave, što mi mama ne bi rekla.Ali da ne duljim.Pitanja su dva:
1.s obzirom na to da sam kod tate 2 mjeseca, i on me uzdržava, hrani i sve to, dal on svejedno mora mami uplatiti 1000 kuna za mene, makar me mama ne vidi, ne čuje, tj. uzdržava ili to nema veze?
2. na koji način da ja dođem do tog novca,na koji imam pravo ( mama njime plaća račune i koliko se sjećam, jednom je došla doma s krpicama koje vrijede gotovo 1000 kn) ako mama taj novac čuva k'o zmija noge?
Razumijem i da ima izdataka, tj. računa za net i max tv, za koji sam ju, btw jedva nagovorila, ali ne razumijem zašto mi ne daje i ne kupuje ono što mi treba, novcem koji tata uplaćuje za MENE.
MissForgotten is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 21:34   #225
Quote:
MissForgotten kaže: Pogledaj post
Dakle, ovako..
Roditelji su rastavljeni otprilike 4 godine.Živim s mamom i sestrom.Tata redovito mjesečno uplaćuje za sestru i mene po 1000 kuna za svaku.Problem je to što od tih 1000 kuna koje bi mama trebala potrošit na mene i moje potrebe, ja ne dobivam ništa osim 50 kuna tjedno za školu.Za išta više, ne da se nagovorit.Sad sam kod tate.Kao ono, mjesec dana preko ljeta.Ostat ću duže jer se s tatom slažem bolje nego ikad i jednostavno se razumijemo. Objasnio mi je stvari oko njihovog braka i pravog razloga rastave, što mi mama ne bi rekla.Ali da ne duljim.Pitanja su dva:
1.s obzirom na to da sam kod tate 2 mjeseca, i on me uzdržava, hrani i sve to, dal on svejedno mora mami uplatiti 1000 kuna za mene, makar me mama ne vidi, ne čuje, tj. uzdržava ili to nema veze?
2. na koji način da ja dođem do tog novca,na koji imam pravo ( mama njime plaća račune i koliko se sjećam, jednom je došla doma s krpicama koje vrijede gotovo 1000 kn) ako mama taj novac čuva k'o zmija noge?
Razumijem i da ima izdataka, tj. računa za net i max tv, za koji sam ju, btw jedva nagovorila, ali ne razumijem zašto mi ne daje i ne kupuje ono što mi treba, novcem koji tata uplaćuje za MENE.

tata za tebe plaća polovicu tvojih ukupnih troškova. to bi značilo da ti za hranu, troškove stanovanja (to nisu samo net i max tv, nego i struja, voda, pričuva, komunalna naknada, grijanje), odjeću, obuću, školski pribor, izlaske, džeparac, higijenske potrepštine, školske izlete i slično potrošiš mjesečno 2000 kn.
vjerojatno znaš koliko mama zarađuje, znaš i koliko troši mjesečno na hranu, račune, što ti sve kupuje i plaća - pa izračunaj.
ja osobno ne znam ni jednog roditelja koji živi s djecom, a da alimentaciju troši samo na sebe.
i zašto misliš da žena ne smije sebi kupiti nekakvu odjeću?!
i još jedno pitanje; koliko, zapravo, imaš godina?
simple mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 22:00   #226
Quote:
simple mind kaže: Pogledaj post
tata za tebe plaća polovicu tvojih ukupnih troškova. to bi značilo da ti za hranu, troškove stanovanja (to nisu samo net i max tv, nego i struja, voda, pričuva, komunalna naknada, grijanje), odjeću, obuću, školski pribor, izlaske, džeparac, higijenske potrepštine, školske izlete i slično potrošiš mjesečno 2000 kn.
vjerojatno znaš koliko mama zarađuje, znaš i koliko troši mjesečno na hranu, račune, što ti sve kupuje i plaća - pa izračunaj.
ja osobno ne znam ni jednog roditelja koji živi s djecom, a da alimentaciju troši samo na sebe.
i zašto misliš da žena ne smije sebi kupiti nekakvu odjeću?!
i još jedno pitanje; koliko, zapravo, imaš godina?
Stvar je u tome da mi mama za odjeću i obuću rijetko kad daje, za izlaske mi ne daje uopće.
Nije sad da mislim da si ne smije kupiti odjeću,ali mi je zbilja bezveze da mi ne da više od 200 kuna da kupim nešto više odjeće što mi treba, a ona dođe sa tim stvarima koje joj zapravo ni ne trebaju. Dobro, možda i trebaju, ali pobogu, treba i meni nešto.
Imam 16 godina.
MissForgotten is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 22:23   #227
Quote:
MissForgotten kaže: Pogledaj post
Stvar je u tome da mi mama za odjeću i obuću rijetko kad daje, za izlaske mi ne daje uopće.
Nije sad da mislim da si ne smije kupiti odjeću,ali mi je zbilja bezveze da mi ne da više od 200 kuna da kupim nešto više odjeće što mi treba, a ona dođe sa tim stvarima koje joj zapravo ni ne trebaju. Dobro, možda i trebaju, ali pobogu, treba i meni nešto.
Imam 16 godina.
a gle, već si dovoljno velika - sjedni s mamom i pogledaj koliko ona zarađuje, a koliko trošite na hranu, račune, odjeću, obuću, higijenske potrepštine, užinu, knjige, stvari za školu..... ne vjerujem da na sve ukupno za tebe se ne potroši 2000 kn (a vjerojatno se potroši i više). ako vidiš da ona nema "viška" love, možda bi nešto mogla zaraditi preko učeničkog servisa.
simple mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 22:30   #228
Quote:
simple mind kaže: Pogledaj post
a gle, već si dovoljno velika - sjedni s mamom i pogledaj koliko ona zarađuje, a koliko trošite na hranu, račune, odjeću, obuću, higijenske potrepštine, užinu, knjige, stvari za školu..... ne vjerujem da na sve ukupno za tebe se ne potroši 2000 kn (a vjerojatno se potroši i više). ako vidiš da ona nema "viška" love, možda bi nešto mogla zaraditi preko učeničkog servisa.
Hvala na svemu.Mislim, nije mi to baš sad neki veliki problem jer je do toga došlo prije godinu dana kad je meni i sestri prestala davati 200 kuna na mjesec. Od tad ne dobivamo ništa osim, kao što sam rekla, 50 kuna za tjedan kad škola traje. Zato i jesam pitala dal tata treba plaćati alimentaciju za mene kad sam kod njega,a mama je sad trenutno na moru s dečkom. Ali dobro,svejedno, zasad sam smirena odgovorima jer sam navikla na to.Htjela sam samo provjeriti dal se može išta napraviti oko toga.
Još jednom, hvala.
MissForgotten is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 22:34   #229
Quote:
MissForgotten kaže: Pogledaj post
Hvala na svemu.Mislim, nije mi to baš sad neki veliki problem jer je do toga došlo prije godinu dana kad je meni i sestri prestala davati 200 kuna na mjesec. Od tad ne dobivamo ništa osim, kao što sam rekla, 50 kuna za tjedan kad škola traje. Zato i jesam pitala dal tata treba plaćati alimentaciju za mene kad sam kod njega,a mama je sad trenutno na moru s dečkom. Ali dobro,svejedno, zasad sam smirena odgovorima jer sam navikla na to.Htjela sam samo provjeriti dal se može išta napraviti oko toga.
Još jednom, hvala.
uostalom, ako je nepodnošljivo živjeti s mamom, imaš i drugu opciju. tatu. kažeš da se s njim dobro razumiješ.
a za početak, je l ti može on davati kakav džeparac?
simple mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 22:38   #230
Quote:
simple mind kaže: Pogledaj post
uostalom, ako je nepodnošljivo živjeti s mamom, imaš i drugu opciju. tatu. kažeš da se s njim dobro razumiješ.
a za početak, je l ti može on davati kakav džeparac?
ponekad je nepodnošljivo, ali zasad samo razmišljam da živim kod tate.
Kad bi kod njega živjela i kad bi ga tražila vjerujem da bi mi dao..
MissForgotten is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 22:50   #231
Quote:
MissForgotten kaže: Pogledaj post
ponekad je nepodnošljivo, ali zasad samo razmišljam da živim kod tate.
Kad bi kod njega živjela i kad bi ga tražila vjerujem da bi mi dao..
razmisli, porazgovaraj i s mamom i s tatom (al' onak ozbiljno - bez napadanja odmah u startu).
u međuvremenu, nek ti tata otvori račun pa neka ti uplaćuje nekakav džeparac. znam da tebi 1000 kn izgleda puno, ali kad uračunaš sve troškove, to ti se istopi k'o sladoled na suncu
i razmisli o nekakvom posliću. bilo bi najbolje kad bi ti mama ili tata nešto našli (čisto da ne uletiš u nekakve mutne situacije ili da te netko ne zezne). do početka škole stigneš još nešto i zaraditi.
simple mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 22:55   #232
Quote:
simple mind kaže: Pogledaj post
razmisli, porazgovaraj i s mamom i s tatom (al' onak ozbiljno - bez napadanja odmah u startu).
u međuvremenu, nek ti tata otvori račun pa neka ti uplaćuje nekakav džeparac. znam da tebi 1000 kn izgleda puno, ali kad uračunaš sve troškove, to ti se istopi k'o sladoled na suncu
i razmisli o nekakvom posliću. bilo bi najbolje kad bi ti mama ili tata nešto našli. do početka škole stigneš još nešto i zaraditi.
ajme, zbilja si dobra,prijateljska osoba
Ma s obzirom na to da sam upisala trgovačku, dobivam od prakse oko 500 kuna mjesečno.Ali sam kupila laptop i mobilni internet pa mi za to sveukupno ode 490 kuna.Kad otplatim lap bit će lakše
Sad je savjet da porazgovaram s njima zapravo i ono šta sam htjela napraviti, samo šta sam prije htjela provjeriti ovo.Ne da meni nešto mira, joj joj
Zbilja hvala na svemu, ni sa sestrom ne bih mogla razgovarati ovako, a da me ne napada -.-'
MissForgotten is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 23:02   #233
pa sad kad si kod tate možeš malo "pronjuškati" situaciju, čisto da vidiš što on o svemu tome misli.
sretno i ..... javi kaj si smislila!
(p.s. imam je dvije nešto starije od tebe, pa znam da takve situacije nisu lake. a i love nikad dosta )
simple mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 23:07   #234
Quote:
simple mind kaže: Pogledaj post
pa sad kad si kod tate možeš malo "pronjuškati" situaciju, čisto da vidiš što on o svemu tome misli.
sretno i ..... javi kaj si smislila!
(p.s. imam je dvije nešto starije od tebe, pa znam da takve situacije nisu lake. a i love nikad dosta )
on se slaže s tim da ostanem kod njega.Ovdje su neke stvari drugačije nego kod mame.Kao da se nakon svih tih godina smekšao
A ništa, zasad ću još ostati s majčicom, jer eto, volim ju puno isto ko i tatu, pa ne želim samo odjednom otić, makar je rekla da me podržava da ostanem s njim ako mislim da bi mi bilo bolje.Onda, kad će mi biti dosta svega, lako odem kod tate, nije problem
Slažem se, novca zbilja nikad dosta
MissForgotten is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 23:14   #235
držim fige da se sve riješi tak da svi budete zadovoljni
najvažnije je što možete normalno o svemu razgovarati, pa ćete se sigurno dogovoriti.
bok!
i javi povremeno kaj ima novo!
simple mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 12:47   #236
Lightbulb trebam pomoc..neplacanje alimentacije

e ovako..
jucer sam napunila 18 godina,redovno se skolujem(srednja skola)..i vec sam 4-5 godina sam kod mame i tata ne placa alimentaciju,ali problem je sto to sve nije sudski odredeno..
kada sam bila kod tate isto dogovorno izmedu nas mama je placala alimnetaciju u visini od 1000kn..onda sam na svoju ruku otisla od tate i tata je preko centra za socijalnu skrb trazio da se vratim natrag ali od tog nista..i tako sam ja ostala kod mame,ali tata nije placao alimentaciju sve ove godine,mama nije htjela nista sudski traziti radi ''mira'' u kuci..sada sam ja odlucila da zelim njega tuziti jer nije placao alimentaciju..i sada me zanima

1)da li ga mogu tuziti ako nemam nikakve dokaze o neplacanju,jer je mama njemu na ruke davala novce a ne preko tekuceg racuna..i nemam odredenu visinu alimen koju bi trebao placati

da li mogu sto napraviti u vezi toga???

mozda je tema na krivom pod forumu ali nisam mogla naci pravi
Srechyca-18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 13:13   #237
ALIMENTACIJA I UZNEMIRAVANJE

Svoga oca nisam vidjela 20 godina,sve te godine dobivala sam samo tuzbe za smanjivanje ili ukidanje alimentacije,nikada ga u životu nisam vidjela! Dok se prije nekoliko dana nije pojavio na mome radnom mjestu gdje radim preko student servisa, rekao mi da je moj otac i da se zeli naci s menom tajno bez da itko zna. Ja sam to odbila i pokusala ga potjerati medutim on se zadrzao tamo 3 sata,nije htio otici. Nakon toga bio je tu jos dva puta,ali bi me poslusao kad bih mu rekla da ode. Moram priznat da sam ipak pomalo u sebi vjerovala da se mozda zeli upoznati s menom ili iskupiti. Medutim,jucer me nazvao na telefon i rekao da sada kada radim preko student servisa ne trebam alimentaciju. I uz to mi jos i zaprijetio. Ja zivim sa majkom,podstanari smo,majka mi je bolesna,a ja studiram... Razmisljam o tome da dignem tuzbu protiv njega,IMA LI SMISLA? HVALA PUNO!
Crystabell is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2010., 11:39   #238
kod razvoda roditelja, da li ja kao punoljetna, ali uzdržavana osoba (redovni student) imam pravo na alimentaciju?

i jel to sud dodijeli u postupku razvoda ili bih morao pisati raznorazne tužbe?
Weedeemer is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2010., 21:56   #239
kao redoviti student imam pravo na alimentaciju i otac ju uplacuje ali na majcin racun,e sad ona ne zeli dati te novce meni.da li ja nekako mogu preusmjerit alimentaciju na moj racun pošto sam punoljetan?majka nema nikakve troškove za mene jer me niti hrani niti oblaci niti placa stan i udaljeni smo 400km

Zadnje uređivanje ghostrider750 : 04.10.2010. at 22:25.
ghostrider750 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 09:45   #240
podrav,

probat ću ukratko,da ne gnjavim previše...

imam dvoje maloljetne djece,2 god,i 5 god..pred rastavom sam.

imamo zajednički kredit na kojeg odlazi gotovo cijela njegova plaća,znači ostaje mu 1300 kn mjesečno. od moje plaće živimo.

imam li pravo na alimentaciju i kako ju on može platiti s takvim malim iznosom?
dali bi sud mogao odrediti da zajedno otplaćujemo kredit jer je stan teško prodati,banka ga ne želi oduzet..
i u tom slučaju,ako bi plaćali kredit po pola,dali bi on morao plaćati alimentaciju?

što bi još trebala znati?

hvala..
__________________
..mudar čovjek jednakom mirnoćom prihvaća kritike i prima komplimente..
anthony9906 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:57.