Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.07.2007., 13:17   #81
Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post

Ovoga bi se posramila i CIA u propagandnom ratovanju.
Fakat, konkluzija - mineralna gnojiva ubijaju male bebe
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 13:30   #82
Quote:
Rebecca Guay kaže: Pogledaj post
to Mersault:
Kad vrijeđaš čovjeka, onda je to flejmanje i to je zabranjeno, a ovdje te nitko ne naziva "misicom i hipijem" već pokušavamo raspravljati o temi, a to je organski uzgoj hrane.
El Tomo je bio sarkatičan oko pustinje i grenlanda, sjećaš se sarkazma
TO nije sarkazam, to je čista ignorancija. A iz ove "rasprave" se ja isključujem.
__________________
Endgame overturns the mass delusion that our western industrial society is the most peaceful, plentiful and benign in the history of the world. Of course, the majority of the ugliness is exported or otherwise invisible to most of us. We can still rationalize that Western Civ is the acme of human achievement — at least while the oil holds out and the climate is somewhat stable. About ten more years, Jensen figures.
http://www.endgamethebook.org/index.html
Meursault is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 13:35   #83
Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post
A ti i dalje vjeruj u svoj kult, daleko ces dogurati. Evo za pocetak, kao izraz dobre volje, dokazi svoju spremnost za spasavanje majcice Zemlje i smanji broj gladnih stanovnika na iscrpljenoj i umirucoj planetici - izvrsi ritualno samoubojstvo. Spreman?
Ahhhahah, još jedan "neočekivani" spust Evo, tako sam posramljen da se neću više ni trudit odgovarat na tvoje ispade mudrosti...:asshole:
__________________
Endgame overturns the mass delusion that our western industrial society is the most peaceful, plentiful and benign in the history of the world. Of course, the majority of the ugliness is exported or otherwise invisible to most of us. We can still rationalize that Western Civ is the acme of human achievement — at least while the oil holds out and the climate is somewhat stable. About ten more years, Jensen figures.
http://www.endgamethebook.org/index.html
Meursault is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 13:38   #84
Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post
A ti i dalje vjeruj u svoj kult, daleko ces dogurati. Evo za pocetak, kao izraz dobre volje, dokazi svoju spremnost za spasavanje majcice Zemlje i smanji broj gladnih stanovnika na iscrpljenoj i umirucoj planetici - izvrsi ritualno samoubojstvo. Spreman?
A ni ti nisi daleko od njega!
Nekad si bio spreman za argumentaciju, meni osobno si dosta stvari otkrio, a ovo sad je samo kopija nekadašnjeg El Tome
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 13:54   #85
Quote:
Meursault kaže: Pogledaj post
Ahhhahah, još jedan "neočekivani" spust Evo, tako sam posramljen da se neću više ni trudit odgovarat na tvoje ispade mudrosti...:asshole:
Zar se ti nisi 'iskljucio' iz rasprave u prethodnom postu???
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 14:02   #86
Quote:
Rebecca Guay kaže: Pogledaj post
A ni ti nisi daleko od njega!
Nekad si bio spreman za argumentaciju, meni osobno si dosta stvari otkrio, a ovo sad je samo kopija nekadašnjeg El Tome
U meduvremenu sam postao puno puno pametniji. I sada pazim pred koga bacam biserje, jer sam napokon shvatio da je moje vlastito vrijeme neprocjenjivo, i da ga se ne isplati trositi na kultove poput ovih koje propagira 70% sudionika ovog topica (a i postotak na podforumu je vrlo slican, na zalost - za razliku od nekadasnjih dobrih starih vremena kada su ovdje pisali stvarno oni koji se kuze u stvari. No, oni su bili pametniji pa dali petama vjetra na vrijeme i prije mene).

Uostalom, na ovakvim topicima bilo kakva konstruktivna rasprava je nemoguca. Pa znas i sam za "Never argue with an idiot. They will drag you down to their level, then beat you with experience." S ovakvim topicima se ne isplati nista vise raditi do li izraziti sarkazam na ovako jednostrano i zadrto gledanje na kompleksnu problematiku. Kada bi barem svijet bio tako crno-bijeli, rijesio bi nas mnogih briga.

S tobom sam uvijek spreman za raspravu i diskusiju. I sorry sto ti nisam u stanju vise pomoci, do posla sam u grlu, a forum mi je ionako za opustanje i razbibrigu.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 14:22   #87
Quote:
justapixel kaže: Pogledaj post
Ček malo, pa nije li dobar dio plodne potkovice postao pustinja upravo zbog intenzivnog ratarstva? Naravno, vjerujem da je to ratarstvo bilo daleko bliže onom koje bi oni prakticirali motikom nego onom modernom. A opet, ako smanjimo broj ljudi... jedan čovjek na recimo 1000 hektara teško da može dovesti do ekološke katastrofe.
Da je to zaista tako kako kazu eko-kultovi, tada bi americki zapad vec odavno bio jedna velika pustinjetina jer je ono podlozno ekstenzivnoj poljoprivredi vec zadnjih gotovo 100 godina.

No, najbolji mi je jedan od onih gornjih linkova eko-kulta u kojemu za referencu o iskljucivoj ljudskoj krivici za pustinju na bliskom istoku daju arheologa! Sto cemo jos docekati? Povjesnicara koji daje terapiju o aritmiji srca ili fizicara koji ureduju baletski program Boljsoj teatra???

A kada malo bolje razmislis, mozes doci do slijedeceg zakljucka:
1. u posljednjih nekoliko tisuca godina doslo je do znacajnih mikroklimatskih promjena na tom podrucju, a posebno sto se tice sirenja pustinja
2. na tim podrucjima vise nema organiziranih drustava i civilizacija kao sto je to bilo u antici, nema navodnjavanja. To je podrucje bilo dosta slicno danasnjem, sa suhom klimom, a zitnica je stvorena upravo zbog dobro odrzavanog sustava navodnjavanja. Mnogi povjesnicari tvrde da je jedan od razloga propasti arapskog carstva bilo upravo nedostatak ulaganja i strucnjaka za irigaciju. Egipat nikada nije niti bio engleski travnjak, pa je opet vazio za najvecu zitnicu antike, a rim iz njega dobivao velike kolicine zita. Zasto? Pa zbog vode.
3. pustinje se sire i neovisno o ljudskom utjecaju (naravno, ljudski utjecaj to moze svakako i ubrzati). Dokaz tome je sirenje Sahare prema jugu, sto i nema puno veze s ljudskom djelatnoscu.
4. Pogledaj Izrael - tamo doista imas englesku travu zahvaljujuci modernim poljoprivrednim metodama i visokoj tehnologiji. Nekoliko kilometara dalje je jednak susni krajolik kao svugdje drugdje na bliskom istoku. Zasto? Mozda zato sto izraelci znaju koristiti navodnjavanje.
5. Povijesne knjige ce ti pokazati kako je navodnjavanje jedno od kljucnih i najvecih tehnoloskih dostignuca koja su omogucila razvoj civilizacija.
6. Covjek je takoder pridonio degradaciji kvalitete tla sijecom suma i iscrpljivanjem minerala, posebno stoga jer nije dopustao da rijeka poplavama donese novi kvalitetni materijal iz gornjih tokova, no to nije niti jedini niti dominantni razlog zasto danas bliski istok nije zitnica svijeta
7. Nepostojanje plodnih polja i navodnjavanja je uzrokovano i politicko-gospodarskom stuacijom, pa nema volje za navodnjavanjem jer je lakse zivjeti od nafte.
8. jednostrano i ignorantski je optuzivati covjeka za pustinjski krajolik bliskog istoka, kada je to tek jedan od razloga. Jednako kao sto je covjek trosio zemlju, tako ju je i navodnjavao, ali ovaj drugi podatak pripadnici eko-kulta spremno skrivaju i ignoriraju.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 14:23   #88
[QUOTE=Rebecca Guay;9194985]Jesi ikad bila u tvornici?
Priznaj da nikada nisi bila
Nije to korito u koje Štef lopatom ubacuje pjesak!
Današnje tvornice koje proizvode "kemikalije" više izgledaju kao hi-tech laboratoriji u kojima rade visokoobrazovani radnici. U Plivi npr. jako polažu na GMP (good manufacturing practice) a pogoni su im blago rečeno sofisticirani.


LOL hi tech laboratorij... tako mozda izgledaju farmacuetske industrije.. trebas vidt na sta lici kemijska industrija.. i da rade vrlo mnogo nisko obrazovanih radnika, barem kod nas..radio sam u 1 takvoj tvornici tak da....
stojecival is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 14:32   #89
to stojecival
Ma bio sam ja i Petrokemiji-Kutini, i Diokiju, i Ini (jedno vrijeme radio kao vanjski), ali su to petrokemijske tvornice o kojima ovdje nije riječ.
Proizvodnja opasnih tvari, otrova, famaceutika i sl. je sofisticirana proizvodnja ili bi se drukčije svi potrovali!
Još jedan savjet - ne uspoređuj industriju ex-komunističkih zemalja s onom na Zapadu!
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 14:43   #90
Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post
S tobom sam uvijek spreman za raspravu i diskusiju. I sorry sto ti nisam u stanju vise pomoci, do posla sam u grlu, a forum mi je ionako za opustanje i razbibrigu.
Ma sjećaš se da sam i ja u početku bio arogantan i prepametan: "vodik je rješenje svih problema!". još magistirao na vodiku i gorivnim člancima!
I da, i mi smo flejmali!
Malo po malo si mi argumentirao, davao na linkove - eksterne troškove, pa npr. fotovoltaika (npr. onaj američki site o materijalima i dostupnosti za PV!), vjetrenjače (npr. njemačka studija iz 2005.) i ja sam dobio potpuniju sliku.
Uvjerili ste me da postoji i druga opcija. Ali sam se stvarno i znao "pripremati" da ti argumetiram drukčije.
Vas par - Secundo, ti i ostali koji su tu voljni ući u raspravu, na kvalitetan način, zapravo puno doprinose kvaliteti rasprava. Ovako se zapravo ti spuštaš na "pljuvački" nivo, a to želiš izbjeći.
A što se tiče nedostatka vremena i mene u valovima nema, ali sad pred godišnji se nađe vremena za rasprave.
Uvažavaj sugovornike, i ako imaš vremena, objasni, linkaj pokoji site, pa će i oni prihvatiti "tvoj način" (koji je na žalost nekadašnji!!!). Dobronamjerno!
Ako nemaš vremena preskoči onda topic i komentare tipa "ubij se i spasi zemlju!"
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 14:44   #91
Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post

Ovoga bi se posramila i CIA u propagandnom ratovanju.
Evo, Dr. Strangelove ti šalje još malo propagande!

Infants under 6 months of age are particularly susceptible to methemoglobinemia caused by nitrates ingested in drinking water, dehydration usually caused by gastroenteritis with diarrhea, sepsis and topical anesthetics containing benzocaine or prilocaine. Nitrates that are used in agricultural fertilizers leach into the ground and may contaminate well water.

http://en.wikipedia.org/wiki/Methemoglobinemia

[URL="http://pmep.cce.cornell.edu/facts-slides-self/facts/nit-heef-grw85.html[/URL]

Zadnje uređivanje Leteća : 05.07.2007. at 14:59. Reason: krivi link
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 14:57   #92
Quote:
Rebecca Guay kaže: Pogledaj post
Jesi ikad bila u tvornici?
Priznaj da nikada nisi bila
Priznajem.

Quote:
Rebecca Guay kaže: Pogledaj post
Vjera u nešto je različito od činjenice o toj stvari!
Upravo o tome je stvar većina "zeleno orjentiranih" ljudi (i sebe ubrajam u te) vjeruje da je nešto što se reklamira kao zeleno, zbilja zeleno!

Ja vjerujem da je Mavrovićev kruh "zelen", ti vjeruješ onima koji kažu da nije.
Da, preferiram činjenice i dokaze. Di su?
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 15:00   #93
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Evo, Dr. Strangelove ti šalje još malo propagande!
Nafilaj vodu klorom, pa da vidimo kako ce tek to ubijati djecu!

I daj molim te procitaj jos jednom svoj post. I zatim link koji si mi dao/dala. Ovdje pise 'susceptible'. A ti bezobrazno i neodgovorno optuzujes kako nitrati iz gnojiva ubijaju djecu! Pa gdje je tu pamet?
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 15:12   #94
Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post
Nafilaj vodu klorom, pa da vidimo kako ce tek to ubijati djecu!

I daj molim te procitaj jos jednom svoj post. I zatim link koji si mi dao/dala. Ovdje pise 'susceptible'. A ti bezobrazno i neodgovorno optuzujes kako nitrati iz gnojiva ubijaju djecu! Pa gdje je tu pamet?

Susceptible znači sklon, prijemčiv, osjetljiv. A ne sumnjiv ili dvojben.
Tko se zadnji najslađe se .

BTW, dama sam i ne budi bezobrazan prije nego što otvoriš riječnik.
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 15:14   #95
Quote:
Rebecca Guay kaže: Pogledaj post
Ma sjećaš se da sam i ja u početku bio arogantan i prepametan: "vodik je rješenje svih problema!". još magistirao na vodiku i gorivnim člancima!
Da, ali nisi bio brainwashed, pripadnik kultova i bez kritickog nacina razmiljsanja! Kod tebe se vc izdaleka dalo mamirisati da ti je nacin razmisljanja podesen na frekvenciju znanstvene objektivnosti a ne kultne zadrtosti.

Quote:
I da, i mi smo flejmali!
Malo po malo si mi argumentirao, davao na linkove - eksterne troškove, pa npr. fotovoltaika (npr. onaj američki site o materijalima i dostupnosti za PV!), vjetrenjače (npr. njemačka studija iz 2005.) i ja sam dobio potpuniju sliku.
Rebecca, zar ti doista vjerujes da bi takva istrazivanja i znanstveni dokazi promijenili razmisljanje clanova eko-kultova i nivo rasprave? Pa njihova filozofija je u srzi anti-znastvena, i oni svako racionalno, dokazano i utemeljeno objasnjenje ne priznaju ako nije u njihovu korist.

Vas par - Secundo, ti i ostali koji su tu voljni ući u raspravu, na kvalitetan način, zapravo puno doprinose kvaliteti rasprava. Ovako se zapravo ti spuštaš na "pljuvački" nivo, a to želiš izbjeći.

Ha, s vremena a vremena mi podignu zivcic pa se istresem. A sto ces, ljudi smo, zar ne?

Quote:
Uvažavaj sugovornike, i ako imaš vremena, objasni, linkaj pokoji site, pa će i oni prihvatiti "tvoj način" (koji je na žalost nekadašnji!!!). Dobronamjerno!
Ako nemaš vremena preskoči onda topic i komentare tipa "ubij se i spasi zemlju!"
Vjeruj mi - nece. Mogu ja tu trubiti brda i doline, vaditi milijun dokaza, tipovi koji sada obitavaju na ovom podforumu (a ne samo ovdje, ima ih i drugdje) jednostavno ne prihvacaju zdrav razum i bilo kakva istrazivanja kao dokazni materijal. Oni trube svoje, krajnje selektivno i ograniceno. Pokusao sam nekoliko puta uloviti se u kostac s takvim tipovima, ali doista nema smisla.

Ovaj forum polako ali sigurno ide k vragu, zahvaljujuci svojoj popularnosti. Nekada je to bio ipak omanji forum, i na njemu su se skupljali ljudi koji su imali dovoljno strucnosti i zavidan nivo znanja za konstruktivnu diskusiju. Ja ne znam sto je sada ovo, ali u posljednjih godinu dana forum je preplavljen ili totalnim ekstremima, pripadnicima razlicitih kulteva (od eko-kulta do mumbo-jumbo-kulteva) ili pak populistima koji ne znaju puno o temi, ali zustro se namecu u raspravi derajuci se naokolo protiv svakoga tko ne razmislja kao oni.

A sto se tice uvazavanja sugovornika - treba li uvazavati sugovornike koji u svakome postu koriste onako lijepi i zivopisni repertoar uvreda?
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 15:19   #96
Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post
Da je to zaista tako kako kazu eko-kultovi, tada bi americki zapad vec odavno bio jedna velika pustinjetina jer je ono podlozno ekstenzivnoj poljoprivredi vec zadnjih gotovo 100 godina.
Nije baš da čitam pamflete eko-kultova. Ovo o smanjenju potkovice bilo je spomenuto u nekolicini knjiga što ih davno čitah. Sad sam pogledao malo po netu vidim da i nema nekih značajnih pokazatelja ekološke katastrofe unutar zadnjih par milenija, a jedini pravi trajniji problemi bili su izazvani pretjeranom salinizacijom tla u pojedinim dijelovima.

.
justapixel is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 15:21   #97
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Susceptible znači sklon, prijemčiv, osjetljiv. A ne sumnjiv ili dvojben.
Tko se zadnji najslađe se .

Ja jos uvijek ne vidim gdje to pise da nitrati gnojiva ubijaju djecu, kao sto ti poprilicno arogantno i jednostrano tvrdis! Posto znas sto znaci susceptible, tada bi mozda trebala znati da ta rijec nije sinonim za 'ubiti'. Ili mozda je? (i ja sam osjetljiv na peludna zrnca, ali daleko od toga da ce me to ubiti. Ili ipak hoce?)

Ma ne znam sto se uopce natezem s tobom. Tvoja linija razmisljanja je ista kao i ona kod antinuklearaca - zracenje ubija ljude, a posto nuklearno gorivo zraci, slijedi i da nuklearke ubijaju ljude. (samo mi nije jasno zasto svi ne pokrepamo na rendgendskom aparatu).

Nedavno sam citao knjigu o metodama CIA. I sto je najinteresantnije, ovakvom propagandom se i CIA koristila u sirenju panike (npr. "Kemikalija xyz ubija ljude. Izlila se vladina cisterna u jezero Atitlan odakle vecina gvatemale dobiva pitku vodu". Rezultat propagande: linc na vladu).
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 15:24   #98
Quote:
justapixel kaže: Pogledaj post
Nije baš da čitam pamflete eko-kultova. Ovo o smanjenju potkovice bilo je spomenuto u nekolicini knjiga što ih davno čitah. Sad sam pogledao malo po netu vidim da i nema nekih značajnih pokazatelja ekološke katastrofe unutar zadnjih par milenija, a jedini pravi trajniji problemi bili su izazvani pretjeranom salinizacijom tla u pojedinim dijelovima.
.
Ima jedan stari zapis u kojem su perzijski visoki duznosnici molili Aleksandra Velikog samo jedno nakon pada Babilona - da im ne uniste sustav za navodnjavanje. Nije im bio vazan toliko niti Perzepolis (koji je ovaj sravnio sa zemljom kao odmazda za perzijsko unistavanje Atene) niti njihov vladar.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 15:24   #99
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ja vjerujem da je Mavrovićev kruh "zelen", ti vjeruješ onima koji kažu da nije.
Da, preferiram činjenice i dokaze. Di su?
Da pravo zboriš, vjera je temelj uvjerenja.
Meni zapravo matematika daje dokaz - nemoguće je da on za cijelu Hrvatsku toliko proizvede "u svom dvorištu" ekološki skroz prihvatljivo bez gnojenja i insekticida itd. Kapacitet proizvodnje je premali u odnosu na ponudu. Gotovo sam uvjeren da mora uvoziti jako veliki postotak
Nije da ne jedem njegov makrolačić , ali je skup za popizdit !
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 15:34   #100
Quote:
Rebecca Guay kaže: Pogledaj post
Da pravo zboriš, vjera je temelj uvjerenja.
Meni zapravo matematika daje dokaz - nemoguće je da on za cijelu Hrvatsku toliko proizvede "u svom dvorištu" ekološki skroz prihvatljivo bez gnojenja i insekticida itd. Kapacitet proizvodnje je premali u odnosu na ponudu. Gotovo sam uvjeren da mora uvoziti jako veliki postotak
Nije da ne jedem njegov makrolačić , ali je skup za popizdit !
ma prodaj nekom drugom te priče da ti matematika daje dokaz...
Jesi mozda izračunao? bar okvirno? Upoznat si s nekim brojkama i velicinama Mavrovicevih gospodarstava i nacinom rada tamo?
Dakle, zasnovao si svoje imisljenje da svojim predrasudama i svom pogledu na svijet, ko i njajveca vecina ovdje u velikoj vecini misljenja koej su iznijeli
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:34.