Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.11.2011., 11:16   #1041
žena ti je dobro rekla. mislim od prošle godine je narodna banka zatražila od banaka da prikupe izjave korisnika stambenih kredita. tebe to ne košta apsolutno ništa, osim odlaska u poslovnicu, niti ima ikakave posljedice po tebe ili tvoj kredit
isto tako ako odbiješ potpisati, isto ima posljedice po banku, ali po tebe ne. tvoja odluka
__________________
You have enemies? Good. That means you've stood up for something, sometime in your life -Winston Churchill
bolje biti u kasnom pubertetu nego u ranom klimakteriju - Jojo Jojić
:kiss: :cerek: 01.12.2013. PROTIV
Anasib is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2011., 22:26   #1042
Quote:
anasib kaže: Pogledaj post
isto ima posljedice po banku, ali po tebe ne. tvoja odluka
Dugoročno gledano, potpisivanje te izjave nosi dobrobiti i za banku i za klijente. Potpisivanje tih izjava je prvi korak od slijedećih 100 koji se trebaju napraviti, a sve u cilju smanjenja rizičnosti iusklađenja sa EU standardima.
Ukoliko je kredit dobro osiguran po smjernicama EU, smanjuje se rizičnost banke, a to će dovesti do smanjenja kamata po kojima se naše banke financiranju => a time i smanjenja kamata po kojima one plasiraju nama.


Mada se potpuno slažem da je trebalo uputiti službeni dopis u kojim se klijentu ukratko objašnjava što se od njega traži i što potpisivanja te izjave nosi, a tek nakon toga bi trebao slijediti tel poziv iz banke.
Marlea is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2011., 08:02   #1043
ovo sam zaboravila :vrti nožicom po podu: hvala Marlea
__________________
You have enemies? Good. That means you've stood up for something, sometime in your life -Winston Churchill
bolje biti u kasnom pubertetu nego u ranom klimakteriju - Jojo Jojić
:kiss: :cerek: 01.12.2013. PROTIV
Anasib is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 01:37   #1044
A sto mislite dali je uzimanje kredita na 15.000 e, koji nameravam vratiti u naredne 3 godine (zatvoriti ustvari, prvicno ce biti 150 e rata na 11 godina, za svaki slucaj, rate ce biti u domacoj valuti) los poteg zbog situacije u EU?
Just_Blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 11:43   #1045
Mene zanima ako netko može reći iz iskustva- stambeni kredit u Hypo banci mi je na odboru za odobravanje kakva su iskustva ako je otišlo na odbor za odobravanje znaći prošlu je službeničku provjeru, da li se u pravilu odobrava ili je 50 50 %
__________________
Male stvari život znaće!
smucko is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 13:38   #1046
Quote:
anita kaže: Pogledaj post
Jučer me zvala osobna bankarica (koju inače ne koristim) da dogovorimo neki termin u kojem bih došla potpisati nekakvu izjavu o tome stanujem li ili ne u stanu za koji otplaćujem kredit (zapravo je apartman na moru) jer to navodno traži od njih narodna banka, a u vezi požarnih osiguranja i što ti ja znam, svašta je namljela. Sve mi je ajko mutno zvučalo i ništa nismo dogovorile.
Poslije sam razmišljala što bi bilo da se nisam javljala na telefon. Ako me banka nešto službeno treba i ako se ja na to moram odazvati, zar nije logično da mi uputi nekakav službeni dopis.

Zna netko nešto o tome? Jesu zvali i ostale koji otplaćuju stambeni?
Quote:
anasib kaže: Pogledaj post
žena ti je dobro rekla. mislim od prošle godine je narodna banka zatražila od banaka da prikupe izjave korisnika stambenih kredita. tebe to ne košta apsolutno ništa, osim odlaska u poslovnicu, niti ima ikakave posljedice po tebe ili tvoj kredit
isto tako ako odbiješ potpisati, isto ima posljedice po banku, ali po tebe ne. tvoja odluka
Quote:
Marlea kaže: Pogledaj post
Dugoročno gledano, potpisivanje te izjave nosi dobrobiti i za banku i za klijente. Potpisivanje tih izjava je prvi korak od slijedećih 100 koji se trebaju napraviti, a sve u cilju smanjenja rizičnosti iusklađenja sa EU standardima.
Ukoliko je kredit dobro osiguran po smjernicama EU, smanjuje se rizičnost banke, a to će dovesti do smanjenja kamata po kojima se naše banke financiranju => a time i smanjenja kamata po kojima one plasiraju nama.


Mada se potpuno slažem da je trebalo uputiti službeni dopis u kojim se klijentu ukratko objašnjava što se od njega traži i što potpisivanja te izjave nosi, a tek nakon toga bi trebao slijediti tel poziv iz banke.
zvali me danas iz banke, da trebaju izvršiti reziviju procjene nekretnine, i da ja to trebam platiti cca 1000 kn , ako pristanem na reviziju procjene, ako ne pristajem nema veze, pa mala prijetnja, bla, bla...
bankarski lov u mutnom
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 16:14   #1047
Quote:
knjiza kaže: Pogledaj post
zvali me danas iz banke, da trebaju izvršiti reziviju procjene nekretnine, i da ja to trebam platiti cca 1000 kn , ako pristanem na reviziju procjene, ako ne pristajem nema veze, pa mala prijetnja, bla, bla...
bankarski lov u mutnom
kakvu reviziju procjene???? dižeš kredit pa si dala procjenu od nekog drugog procijenitelja ili?
__________________
You have enemies? Good. That means you've stood up for something, sometime in your life -Winston Churchill
bolje biti u kasnom pubertetu nego u ranom klimakteriju - Jojo Jojić
:kiss: :cerek: 01.12.2013. PROTIV
Anasib is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 16:30   #1048
ma ne, digla sam kredit stambeni (namjena dogradnja) prije 3 god., i sad kao prošlo je 3.god, pa bi banka trebala utvrditi tom ponovljenom procjenom je li se vrijednost nekretnine povećala. koliko sam shvatila to je ipak vezano uz ovu priču koju je i anita spominjala, obvezna je banka iz nekog razloga prčkati po tim papirima.
što se mene tiče, nek procjenjuju koliko hoće, o svom trošku , fakat neću plaćat 1000 kn da neki vrli stručnjak utvrdi da kuća ima kat više.
i ne radi se o nekom loše osiguranom kreditu, hipoteka/procijenjena vrijednost kuće prije kredita je 12.8 puta veća od kredita + osiguranje kuće+osiguranje života+kreditna sposobnost
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 19:09   #1049
mislim da nije vezano uz istu priču jer se u anitinom (i mojem slučaju) radi samo o potpisu da smo vlasnici nekretnine ili nismo, to jest da imamo više nekretnina ili ne. čak nikakav dokaz ne trebaš prilagati nego je dovoljan potpis na izjavi.
u tvom slučaju, ako sam ispravno shvatila se radi o provjeri izvršene nadogradnje, mada mi je ovo iskreno prvi put da sam čula da je banka tražila provjeru nakon dogradnje/izgradnje. znam da neke to imaju u ugovoru o kreditu, al stvarno nisam čula da su koristile tu mogućnost
očito za sve postoji prvi put
__________________
You have enemies? Good. That means you've stood up for something, sometime in your life -Winston Churchill
bolje biti u kasnom pubertetu nego u ranom klimakteriju - Jojo Jojić
:kiss: :cerek: 01.12.2013. PROTIV
Anasib is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 20:49   #1050
Ja iskreno za ovo prvi puta čujem

Koliko sam ja upoznata to nema veze s ovim izjavama.

A da li su ti o tome govorili prilikom realizacije kredita? Da li postoji takva obveza u Ugovoru o kreditu?

O kojoj banci je riječ?
Marlea is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 07:00   #1051
100 % je vezano uz obveze banke prema hnb, pitala sam.
samo se kod mene ne radi o kupovini nekretnine, pa su odlučili tražiti još nešto osim potpisa da tu živim.
inače ništa ni slično ovome nema u ugovoru o kreditu, nikada se ništa takvo nije spominjalo, i to mi je bankarica rekla-nemogu oni mene nikako natjerati da pristanem na ovo, jer se ugovorom nisam obvezala, zato kažem- lov u mutnom, sigurno će naći nekoga koga će dovoljno zbuniti/uplašiti da plati novu procjenu, iako ne mora.
erste banka, baš se lijepo reklamiraju
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 09:26   #1052
Ja ti 110% tvrdim da to s tom izjavom nema veze.

Nabaviti ću text izjave pa ću je tu staviti.
Marlea is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 09:44   #1053
meni ovo isto izgleda da nema veze s izjavom
znam da neke banke kroz ugovor znaju definirati da će se vršiti provjera namjenskog korištenja kreditiranog novca (kad su izgradnja/dogradnja/rekonstrukcija u pitanju) kao i provjera da li je sve odrađeno sukladno građevinskoj dozvoli, ali stvarno nisam čula da je do sad iti jedna banka stvarno išla to provjeravati
__________________
You have enemies? Good. That means you've stood up for something, sometime in your life -Winston Churchill
bolje biti u kasnom pubertetu nego u ranom klimakteriju - Jojo Jojić
:kiss: :cerek: 01.12.2013. PROTIV
Anasib is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 09:50   #1054
Quote:
anasib kaže: Pogledaj post
meni ovo isto izgleda da nema veze s izjavom
znam da neke banke kroz ugovor znaju definirati da će se vršiti provjera namjenskog korištenja kreditiranog novca (kad su izgradnja/dogradnja/rekonstrukcija u pitanju) kao i provjera da li je sve odrađeno sukladno građevinskoj dozvoli, ali stvarno nisam čula da je do sad iti jedna banka stvarno išla to provjeravati
Isla banka u provjeru ili ne, kakvih crnih 1.000,00 kuna
__________________
Nikada ne vjeruj čovjeku koji laže
Partfiš is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 10:50   #1055
Quote:
Partfiš kaže: Pogledaj post
Isla banka u provjeru ili ne, kakvih crnih 1.000,00 kuna
pa ni meni to nije jasno
banka onda koristi svog službenog procijenjitelja kojeg ona plaća. ništa ja ovdje ne kužim
__________________
You have enemies? Good. That means you've stood up for something, sometime in your life -Winston Churchill
bolje biti u kasnom pubertetu nego u ranom klimakteriju - Jojo Jojić
:kiss: :cerek: 01.12.2013. PROTIV
Anasib is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 12:12   #1056
Quote:
Partfiš kaže: Pogledaj post
Isla banka u provjeru ili ne, kakvih crnih 1.000,00 kuna
baš tako, meni ne smeta da dođu pogledati jesu li sredstva potrošena namjenski, jer jesu,
ako žele provjeravati-mogu slobodno o svom trošku, iako ugovor o kreditu ne predviđa tu mogućnost-tko im brani,
a mogu ja njima i "paprinato", računima i potvrdama u uplati, dokazati namjensko trošenje, bez 1000 kn troška

@Marlea
ne mislim da ima veze sa izjavom živim/ne živim u kupljenoj nekretnini, nego da je i potreba potpisvanja takve izjave, i potreba ponovnog utvrđivanja vrijednosti nekretnine, proizišla iz obveze banke da izvješćuju hnb o rizičnosti svojih kreditnih plasmana-definirano zakonom o kreditnim institucijama, koji je stupio na snagu 01.01.2009., neke odredbe stupanju na snagu nakon pristupanja u EU.
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 12:27   #1057
knjiza ... ponavljam ti da nije. A sad ti meni vjerovala ili ne.
Za tu cijelu priču s HNB-om i rizičnošću treba Izjava (koju potpisuje vlasnik nekretnine), da u vlasništvu nemaš više od dvije nekretnine, da nekretnina pod zalogom nije vikendica/kuća za odmor, da je zalog uredno upisan (kao i vlasništvo) te da je nekretnina (sukladno Ugovoru o kreditu) osigurana od požara te dužnik od nezgode.
Mislim da nisam ništa zaboravila.

Ponovna procjena s tim NEMA veze.
Marlea is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 10:15   #1058
Dugoročni kredit (10+ godina) u EUR-ima? Što ako nam Rohatinski ode i dođe netko ko ne planira održavati stabilan odnos kn/eur? Mogla bi nam se desiti situacija kao i sa švicarcem,vjerojatno ne u takvoj mjeri ali slicno...

Mišljenja?
__________________
"Today i do what others won't,so tomorrow i can do what others cant..."
Albatrios is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2011., 11:08   #1059
kredit

Molila bi za savjet, podigla bih kreidt u OTP banci izbor je kunski ili u eurima

da li mi netko može dati savjet obzirom na sve što se trenutno dešava u eurozoni (neke države traže povrat na svoju valutu) šta je pametnije odabrati?

Ako uđemo u EU valuta bi trebala biti Eur - o, no ako se veći broj članica odluči za povrat na svoju valutu tko zna što će se desiti.
Molim vas za savjet ako imate više informacija.

Hvala unaprijed
VALA-M is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2011., 15:17   #1060
Evo da javim svoje iskustvo, dižem stambeni kredit za kupnju stana ( novogradnja) u Hypo banci, počelo je 11.10.2011. sa donošenjem svih papira što su prvi puta tražili, danas je 05.12. a moj kredit još nije odobren. Cijeli život sam izbjegavao tu banku a sad mi je žao što sam početkom 10. mjeseca uopću kročio u njihovu poslovnicu.
__________________
Male stvari život znaće!
smucko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:38.