Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.09.2007., 17:21   #101
Članak 86.
(1) Oporučitelj koji želi isključiti nekog nasljednika mora to očitovati u oporuci na izričit način i navesti razlog za isključenje.
(2) Razlog za isključenje mora postojati u vrijeme oporučivanja.
(3) U slučaju spora o opravdanosti isključenja teret dokaza da je isključenje opravdano leži na onome koji se na isključenje poziva.


sto se dara tice, sestre mogu ugovor pobijati ako je njime povrijedjen njihov nuzni dio.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 19:13   #102
A kako bi ti to riješio? Šta, pitao bi je: jeste li možda čekali da on odapne. Eno ti Anna Nicole Smith, ako je itko na to čekao onda je ona, pa opet je dobila dio.

Ako žena nije ubila muža ili obrnuto, nema spora.

Samo nemojte sad oftopičarit o nicole smith, mogli bi unedogled.
qwer is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 19:29   #103
Pa Anna Nicole Smith i taj starčić su bili u braku, bila mu je žena.

Ako pročitaš post s kojim je topic otvoren vidjeti ćeš da je žena bila nasljedila svog prvog muža (jer su još bili u braku i ona je bila njegova udovica) i zatim se preudala i automatski postala moguća nasljednica svog drugog muža.

Ne može ona čekati da joj ex-svekar umre pa da kaže "To bi moj bivši, umrli muž svejedno naslijedio, dajte njegov dio meni." Ionako da je muž ostao živ, naslijedio oca i rastao se od nje ne bi njoj dao ništa jer to ne ulazi u bračnu stečevinu.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 19:46   #104
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post

Ako pročitaš post s kojim je topic otvoren vidjeti ćeš da je žena bila nasljedila svog prvog muža (jer su još bili u braku i ona je bila njegova udovica) i zatim se preudala i automatski postala moguća nasljednica svog drugog muža.

Ne može ona čekati da joj ex-svekar umre pa da kaže "To bi moj bivši, umrli muž svejedno naslijedio, dajte njegov dio meni." Ionako da je muž ostao živ, naslijedio oca i rastao se od nje ne bi njoj dao ništa jer to ne ulazi u bračnu stečevinu.
EDIT:vezano za prvi pasus:
Da, i šta sad? Vidi zakon o nasljeđivanju čl 25. st. 2; toga ovdje nema


Ne upleći rastavu u ovo jer nema nikakve veze s ovim slučajem.
I da, može čekati.

Vidi ovo:
Članak 4.
(1) Umrlu fizičku osobu (ostavite­­lja) nas­­ljeđuje onaj koji je ­­njezinom smrću stekao nas­­ljedno pravo (nas­­ljednik).

ponavljam; nisu se razveli i ona je njegova nasljednica.

EDIT2: tek sad vidim nešto.
Razlikuj pojmove bivši i umrli. Bivšeg bračnog druga ne nasljeđuješ jer si se razveo/la prije smrti pa nisi nasljednik po zakonu. Kod umrlog je situacija potpuno obrnuta.

malo mi je ovaj post zbrčkan, sorry
qwer is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 20:37   #105
Ti uopće ne čitaš što ja pišem. Ja ne sporim da ona u trenutku smrti prvog supruga bude njegov nasljednik. To je normalno, a i ona je to i bila, nasljedila je vjerojatno polovicu onoga što je on imao.
Ona se ponovno udala, ušla u novu obitelj i više nije u nikakvoj rodbinskoj vezi sa ocem svojega prvog muža. Svekar (otac tog prvog muža) umire, a pošto mu je jedan od sinova mrtav, tog umrlog sina tj. svojega djeda u određenom dijelu nasljeđuje unuka.

Gdje bi ti tu i po kojoj logici utrpao ex-snahu tog umrlog čovjeka?
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 21:21   #106
Neuson gledaj,
zakon ti govori otprilike ovako. Osoba postaje nečijim nasljednikom u trenutku smrti ostavitelja. E sad, snaha nije nasljednik svekra kako ti pišeš već je ona (zajedno s djecom) nasljednica svog pokojnog (a ne bivšeg) muža. Kako taj muž ne može naslijediti svog oca jer mrtav, na njegovo mjesto stupa njih troje, odnosno između sebe dijele njegov dio.

E sad ti tvrdiš da bi svekra trebali naslijediti samo unuci. Na temelju čega to tvrdiš? Vjerovatno krvnog srodstva. Ali postoji nešto što se zove tazbinsko srodstvo(vidi dolje) i ono traje i nakon prestanka braka.

Uostalom, opet ponavljam, sva pitanja vezana za nasljedsvo se prosuđuju u trenutku smrti ostavitelja (a vidi gore tko je ostavitelj snahe i djece). Zakon nigdje ne spominje novi brak kao razlog zbog kojeg bi netko bio izuzet iz nasljednog odnosa.

TAZBINSKO SRODSTVO: pravna veza koja se stvara između jednog bračnog druga i krvnog srodnika drugog bračnog druga (dakle, u ovom slučaju, snahe i svekra).

P.S. Ne da mi se ponovno pisat ove stvari pa ako molim laru, vaci, vojkya ili druge kolege pravnike da ovo potvrde ili negiraju.
qwer is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 21:40   #107
Pa ni meni se više ne da jer mislim da nisi u pravu. Nemoj se uvrijediti no jesi li uopće pravnik? Ja eto nisam. Ti si ovdje napisao što je tazbinsko srodstvo no ono prestaje smrću "poveznice". Ona se preudala i ima novog svekra. Po tvojem tumačenju ona se može 12 puta udati, biti 12 puta udovica, biti u tazbisnkom srodstvu sa 12 svekara i sve ih naslijediti. Pošto kod nas bigamija nije dozvoljena, žena ne može imati 2 svekra jer bi joj za to trebala 2 živa muža.

Članak 10.
Dio ostavine koji bi pripao prije umrlom djetetu
(...umrlom mužu...)da je na­­d­živjelo ostavite­­lja (...svekra...)nas­­ljeđuju ­­nje­gova djeca (...djeca umrlog muža...), ostavite­­ljevi unuci (...tj. unuka...),na jednake dijelove, a ako je neki od unuka umro prije ostavite­­lja, onda dio koji bi ­­njemu pripao da je bio živ u času ostavite­­ljeve smrti nas­­ljeđuju ­­nje­gova djeca, praunuci ostavite­­ljevi, na jednake dijelove, i tako redom sve dokle ima ostavite­­ljevih potomaka.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 00:31   #108
Bez oporuke: 1/2 sinu a druga 1/2 kcerki pokojnog brata.

Oporuka a)
Otac sve ostavlja sinu.
Kcerka pokojnog brata(unuka) ima pravo na nuzni dio, znaci na 1/4.

Oporuka b)
Otac sve ostavlja kcerki pokojnog brata (unuci).
Sin ima pravo na nuzni dio - na 1/4.

Ostavitelja nasljedjuju PRIJE SVIH njegova djeca i njegov bracni drug (prvi nasljedni red)
Bivsa snaha nikako ne ulazi u kombinaciju.

Nisam pravnik.
__________________

"Blood on the Risers"
AN2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 08:35   #109
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
...da ona naniže 12 brakova i samo čeka kad će koji odapeti
Je, to bi baš bilo zgodno ulaganje u budućnost.

@qwer, nisi u pravu.
__________________
:)
colour is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 11:49   #110
Quote:
colour kaže: Pogledaj post
neka ga onda kupi od oca, plati porez i na miru je

ps. i ja čitam ovaj forum al' mi se sve čini da se netko zabavlja

ja se uvijek zabavljam.

predlozila sam mu ja da isto kupi obzirom da je tek otplatio 3 godine kredita.

enivej, hvala na infou.
__________________
discovering the world
Studentica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 11:52   #111
Quote:
Studentica kaže: Pogledaj post
j
enivej, hvala na infou.
..... u svako doba
__________________
:)
colour is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 19:35   #112
NA su zajebali rođaci koji su suci .
Njihovi su kolege narihtali ostavinsku kako je njima odgovaralo.
a mi naivci išli bez odvjetnika na opstavinsku.
mislim, nije se radilo o velikom novcu, ali ovaj par sudaca navalio ko gladni lavovi!
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 20:14   #113
nitko ne spominje ugovor o dosmrtnom uzdrzavanju. Koliko ja znam taj ugovor uz onaj o dozivotnom koji je losija opcija je najbolji nacin da netko ne dobije nesto ako osoba koja ostavlja ne zeli. Jedino je mozda malo "lose" sto se potpisom ugovora vec mogu nekretnine dati na uknjizbu...
Zjena is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 20:23   #114
nitko ne spominje jer je to vec prozvakano sto puta. ako nekog zanima, naci ce u starim temama.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2007., 12:23   #115
Quote:
colour kaže: Pogledaj post

@qwer, nisi u pravu.
Vidim! Pa eto, samo da priznam grešku.

A tako mi i treba kad tvrdoglavo govorim po sjećanju, a ne gledam zakon jasan ko dan. A i Vedriš-Klarić su mi bili pri ruci, sve jasno objašnjeno; i ograničavanje 1. reda po načelu reprezenzacije, i prva parentela i sve druge lipe stvari koje Kačer nije propuštao cijepiti.
Tribalo bi me tom knjigom malo
qwer is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2007., 15:11   #116
A šta ćeš, meni ništa od tog nije bilo pri ruci, samo sam zapamtila.

I malo logike iako ni ona ne prolazi uvijek
__________________
:)
colour is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2007., 20:11   #117
Nasljeđeni auto

Dakle, umro mi je otac i meni je nakon toga ostao auto. Papiri od auta (knjižica vozila, registracija i osiguranje) još glase na njega.

Koja je procedura da se to sve prebaci na mene?
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2007., 20:20   #118
Rade pitaj na pravu,dobit ces konkretnije odgovore.
Ali,ovako ugrubo,trebas cekat rijesenje o nasljedstvu,i dalje ide standardna procedura.
Spinnaker is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2007., 20:22   #119
Quote:
Spinnaker kaže: Pogledaj post
Rade pitaj na pravu,dobit ces konkretnije odgovore.
Ma ak treba nek mod prebaci....

Quote:
Spinnaker kaže: Pogledaj post
Ali,ovako ugrubo,trebas cekat rijesenje o nasljedstvu,i dalje ide standardna procedura.
Rješenje o nasljeđivanju imam. Koja je to standardna procedura?
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2007., 08:09   #120
Nasljedstvo i porez

Rečeno mi je da moram platiti 5 % poreza na nekretninu koju sam oporučno nasljedio i da ju nesmijem prodati 3 godine jer ću inače platiti porez na dohodak mislim 35 %.
Dali ću morati platiti taj porez ukoliko tu nekretninu mijenjam za drugu unutar te 3 godine( ne radi se o izbjegavanju poreza već stvarno želim taj stan mjenjati za vikendicu ili za stan u drugom kvartu koji mi je puno bliži).
Inače u tom nasljeđivanju nisam 1.nasljkedni red
very300 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:25.