Natrag   Forum.hr > Društvo > Muški kutak

Muški kutak Za poklonike piva, daljinskog i muških spika...
Podforum: Pivnica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.08.2008., 13:04   #1
Znate li igrati kvintilju?

to je jedna kartaška igra koju mi je stari igrao kad je bio mladić ali je većinu pozaboravljao, a igra se s kartama od trešete i briškule. igraju je 5 igrača od kojih svaki dobije 8 karata. jačina karata je kao i u trešeti (3,2,1,kralj,konj,fanat)

prvi igrač s reda temeljem svojih karata odlučuje hoće li igrati sam protiv četvorice ili će tražiti druga pa da njih dva igraju protiv trojice ili će ga taj drug odjebati pa svi zajedno igraju protiv njega.

ako se prvi igrač s reda odluči igrati sam protiv svih onda kaže "marš" i igra sam protiv svih

ako traži druga (npr ima asa i duju kupa i očito mu triba trica kupa) onda kaže (tražin tricu kupa za druga). e sad u čemu je baza. taj koji ima tricu kupa može pristat na igru s prvim igračem ili ne, ali to se sazna tek kasnije kroz igru. ovaj dio mi je najčudniji, ali stari veli da se nikako ne smi reć "ja ti pristajem biti drug" ili nešto slčno nego se to mora zaključit.

pari mi se interesantna ali i komplicirana igra...
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2008., 13:35   #2
Quote:
Bilobrkster kaže: Pogledaj post
to je jedna kartaška igra koju mi je stari igrao kad je bio mladić ali je većinu pozaboravljao, a igra se s kartama od trešete i briškule. igraju je 5 igrača od kojih svaki dobije 8 karata. jačina karata je kao i u trešeti (3,2,1,kralj,konj,fanat)

prvi igrač s reda temeljem svojih karata odlučuje hoće li igrati sam protiv četvorice ili će tražiti druga pa da njih dva igraju protiv trojice ili će ga taj drug odjebati pa svi zajedno igraju protiv njega.

ako se prvi igrač s reda odluči igrati sam protiv svih onda kaže "marš" i igra sam protiv svih

ako traži druga (npr ima asa i duju kupa i očito mu triba trica kupa) onda kaže (tražin tricu kupa za druga). e sad u čemu je baza. taj koji ima tricu kupa može pristat na igru s prvim igračem ili ne, ali to se sazna tek kasnije kroz igru. ovaj dio mi je najčudniji, ali stari veli da se nikako ne smi reć "ja ti pristajem biti drug" ili nešto slčno nego se to mora zaključit.

pari mi se interesantna ali i komplicirana igra...
Prvi put cujem... Igre su:
Briskula, treseta i kifameno, isto kao i treseta samo suprotna pravila, izgubio je onaj tko skupi najvise punata, Najjaca je trica, pa duja pa as koji ujedno sam nosi punat, kralj, cavallo, fant, ostalo je liso i ne vrijedi nista... Osim asa(koji sam nosi punat) i lisa(koji ne vrijede nista) sve ostale karte vrijede punat tek ako su po tri... Zadnji punat pokupi onaj tko zadnji pokupi karte... Cesto se igra u zlobu i u nasem kraju ako npr. vidite nekoga kako gol gura frendove(takodjer gole) u baji za smece po cesti ili vam netko u 23.00h pozvoni sa plivalicama, perajama i maskom za ronjenje na glavi sa pitanjem:"Jel mogu roniti u vasoj kadi???" mozete pretpostaviti da se radi o gubitniku/gubitnicima u kifamenu tako da se ne cudite previse...
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2008., 13:41   #3
Našao si baš jednu koju nisam nikad igrao, iako mi je većina familije zna. Znam da je neka pizdarija oko drugova, alii mi se nikad to nije dalo učit. Slično nešto kao to je i meksiko, ali dosta jednostavnije.

Quote:
Josey_Wales kaže: Pogledaj post
Prvi put cujem... Igre su:
Briskula, treseta i kifameno, isto kao i treseta samo suprotna pravila, izgubio je onaj tko skupi najvise punata, Najjaca je trica, pa duja pa as koji ujedno sam nosi punat, kralj, cavallo, fant, ostalo je liso i ne vrijedi nista... Osim asa(koji sam nosi punat) i lisa(koji ne vrijede nista) sve ostale karte vrijede punat tek ako su po tri...
Kifameno mi jednostavno zovemo trešeta ko manje

I postoji još dosta igara. Meni ovako od prve ruke na pamet padaju trijumf, meksiko i kupice
nero is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2008., 14:16   #4
ne znan sta je kvintulja a dosta san dobro educiran oko kartaskih igara
ST! is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2008., 15:46   #5
u dugim zimskim večerima igralo se , briškula , trešeta i trijunf , a ponekad iz zajrbancije i tač za frnjokule (čvegere), za druge stvarno neznam
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2008., 18:53   #6
e kad smo već kod trijumfa, jel mogu ja akužat ako me nije red? tipa protivnik baci asa kupa a ja akužan 40 dinara i ubijen mu tog asa kraljon? i u zadnju osim šta moram odgovarat moram li i ubijat adutom ako nemam za odgovarat, i ako da, moram li "iberovat" tj. ubit najjačom kartom?

zaboravija san jebenti...
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2008., 20:25   #7
Quote:
Bilobrkster kaže: Pogledaj post
e kad smo već kod trijumfa, jel mogu ja akužat ako me nije red? tipa protivnik baci asa kupa a ja akužan 40 dinara i ubijen mu tog asa kraljon? i u zadnju osim šta moram odgovarat moram li i ubijat adutom ako nemam za odgovarat, i ako da, moram li "iberovat" tj. ubit najjačom kartom?

zaboravija san jebenti...
nema ništa priko reda , moraš ubit adutom
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2008., 20:28   #8
najjačim adutom ili bilo kojim?
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2008., 20:31   #9
Nema iberovanja. Ubijaš čim ti odgovara, ali moraš adut bacit ako nemaš odgovarat.
Inače trijunf je uglavnom igra u troje i tada je unaprijed određen adut pa nema baš takvih situacija s akužavanjem
nero is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2008., 20:45   #10
trijumf utroje je meni najjača kartaška igra na svitu, ali i udvoje zna bit zanimljiv... zanimljiviji od briškule, svakako

jel mijenjate sedmicom i dvicom kartu na toli?
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2008., 20:48   #11
Nego kako. A u dvoje je možda i zanimljivije i od trešete.

Minja se sedmicon ako je veća doli, a onda dujon
nero is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2008., 20:58   #12
trijunf je igra u troje , ali kad se zareda briškula , trešeta u četvero , onda se nastavi i s trijunfom u četvero, a što je više igrača to se više može beštimat
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2008., 22:06   #13
Ajmo otvoriti temu npr. "kartaške igre" di će svako ko zna napisat pravila za neku igru.

Mene recimo jako zanima belot a nema me tko učiti.
Jeste za?
__________________
Hey Joe...
Drveni Sovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2008., 22:17   #14
mere

a kako se igra trijumf u četvoro?
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2008., 00:35   #15
Hoće li netko otvoriti temu...?

Tema "Kartaške igre" ili "Kartanje" bi bila vrlo prokladna tema za MK.
domar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2008., 18:34   #16
Quote:
Bilobrkster kaže: Pogledaj post
to je jedna kartaška igra koju mi je stari igrao kad je bio mladić ali je većinu pozaboravljao, a igra se s kartama od trešete i briškule. igraju je 5 igrača od kojih svaki dobije 8 karata. jačina karata je kao i u trešeti (3,2,1,kralj,konj,fanat)

prvi igrač s reda temeljem svojih karata odlučuje hoće li igrati sam protiv četvorice ili će tražiti druga pa da njih dva igraju protiv trojice ili će ga taj drug odjebati pa svi zajedno igraju protiv njega.

ako se prvi igrač s reda odluči igrati sam protiv svih onda kaže "marš" i igra sam protiv svih

ako traži druga (npr ima asa i duju kupa i očito mu triba trica kupa) onda kaže (tražin tricu kupa za druga). e sad u čemu je baza. taj koji ima tricu kupa može pristat na igru s prvim igračem ili ne, ali to se sazna tek kasnije kroz igru. ovaj dio mi je najčudniji, ali stari veli da se nikako ne smi reć "ja ti pristajem biti drug" ili nešto slčno nego se to mora zaključit.

pari mi se interesantna ali i komplicirana igra...
Igra san kvintilju i ima dobru klapu ali jbg jedan je u ZG a drugi navigaje i tako nas tri čekamo kad će se potrefit i to je sve riđe i riđe.

Uglavnom kostur igre si dobro opisa. Naime poanta je dobit 6 punata isto ka i u trešetu, pravila igranja su ka i u trešetu dakle odgovaraš ako imaš.

Jedino si pobrka kod zvanja, naime karta koju zoven za druga mi mora bit drug i mora igrat za mene jer u suprotnom gubi lovu ako se igra po lovu a ako ne to je debil i bolje je s njim ne imat posla.

Pravilo zvanja je jednostavno prvi od ruke ili zove ili kaže dalje i tako dok neko ne zove.
Iskusniji igrači ko im je drug svate nakon prve druge ruke jer se i u kvintilji poštuje pravilo škartavanja i pokazivanja ka u trešeti. I da drug ti se nesmi pokazat sve do momenta kad od njega počme igra i tada se ili pokazuje karton (tuče recimo u kupe) ili ti tuče u recimo dinare ali ako si ga pratija kod škartavanja znaš ko je on.
Jedna varjanta trešete za 5 igrača prilično zanimljiva i dinamična jer traje samo jedu ruku i ništa se ne piše pa je idealna za malu kocku recimo kuna ruka.
Skupi ekipu i provaj brzo ćeš se naučit i ti i ekipa i možda i nastavite igrat.
Cuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2008., 10:53   #17
Je, kvintilju su igrali naši stari, ali ja je ne znam igrati.
Objašnjava mi je otac. Igrali su u neku sitnu lovu. Nešto se ka može i kupiti preko reda pravo na diljenje. Tako nešto.
Uglavnom, tribalo bi probati da bi naučio.

Da odem zeru u off, meni je zanimljiva i japaneža (ima i drugi naziv, ali ga ne znam)
To je ono sa kovanicama. Svak ima tri pa se pogađa koliko su dvojica "donila na stol" (koliko ih imaju u šaci)
Sori na offu.

Ajde bilobrkster i cuka, dajte još par detalja o kvintilji.
__________________
Vratite nam krvopiju!!!
palj is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2008., 14:58   #18
Quote:
palj kaže: Pogledaj post
Je, kvintilju su igrali naši stari, ali ja je ne znam igrati.
Objašnjava mi je otac. Igrali su u neku sitnu lovu. Nešto se ka može i kupiti preko reda pravo na diljenje. Tako nešto.
Uglavnom, tribalo bi probati da bi naučio.

Da odem zeru u off, meni je zanimljiva i japaneža (ima i drugi naziv, ali ga ne znam)
To je ono sa kovanicama. Svak ima tri pa se pogađa koliko su dvojica "donila na stol" (koliko ih imaju u šaci)
Sori na offu.

Ajde bilobrkster i cuka, dajte još par detalja o kvintilji.
Nema se tu šta još puno dodat. Prvi od ruke zove ili šalje dalje dok neko ne zove i nakon toga prvi od ruke igra klasičnu trešetu za uvatit 6 punti a kako već zna ko mu je bar jedan "neprijatelj" i šta je zva igra prema tim saznanjima. Nećete ništa naučit ako ne provate i vidit ćete da je zanimljivo. Poštujte pravila zvanja i pravila trešete i bit će OK.

Japaneža-mura
Cuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2011., 22:46   #19
Zna li netko di mogu igrat tresetu i kifameno on line? Trazim ali nikako da nadjem neki sajt.
SnoopyHR is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2016., 11:32   #20
Quote:
Bilobrkster kaže: Pogledaj post
to je jedna kartaška igra koju mi je stari igrao kad je bio mladić ali je većinu pozaboravljao, a igra se s kartama od trešete i briškule. igraju je 5 igrača od kojih svaki dobije 8 karata. jačina karata je kao i u trešeti (3,2,1,kralj,konj,fanat)

prvi igrač s reda temeljem svojih karata odlučuje hoće li igrati sam protiv četvorice ili će tražiti druga pa da njih dva igraju protiv trojice ili će ga taj drug odjebati pa svi zajedno igraju protiv njega.

ako se prvi igrač s reda odluči igrati sam protiv svih onda kaže "marš" i igra sam protiv svih

ako traži druga (npr ima asa i duju kupa i očito mu triba trica kupa) onda kaže (tražin tricu kupa za druga). e sad u čemu je baza. taj koji ima tricu kupa može pristat na igru s prvim igračem ili ne, ali to se sazna tek kasnije kroz igru. ovaj dio mi je najčudniji, ali stari veli da se nikako ne smi reć "ja ti pristajem biti drug" ili nešto slčno nego se to mora zaključit.

pari mi se interesantna ali i komplicirana igra...
eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
igrali mi jedanput (5 dana svaki dan). zakon je igra. toliko živciranja kad se skuži ko ti je drug i da je pokušava igrat s tobom ali nije uspia :-)
mindless is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum


Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:32.


Powered by vBulletin Version 3.8.4 (hrvatski)
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Site content ©1999-2016 Forum.hr
Ad Management by RedTyger