Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.10.2023., 04:17   #1
Znamo za duhovnost do 12 godine

Psiholozi kao Wilhelm Reich tvrde da čovjekova duhovnost dogura negdje do 12 godine života, a onda se ostatak života vrti u krug po kriteriju, znanjima i unutarnjoj zrelosti toga uzrasta.

Do 12 godine znamo za duhovne esencije.
Znamo. Ne mislimo.

Nepoznato je samo drugačije ustrojeno.

Zašto prekinemo duhovnost u 12 godini ?
Da bi živjeli po pravilima društva ? Normi društva ? Parametara zakona, pravila, propisa i dopisa ?
Konvencija, sporazuma i ugovora ?

Mi znamo za duhovnost do 12 godine a kasnije sumnjamo
...zašto ??!!
Dance With Wolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2023., 08:01   #2
pa zašto ne pitaš reicha.
ibm444 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2023., 11:47   #3
Dao si odgovor na pitanje.
Zbog prilagodbe.

Bitno je ne izgubiti (osvjestiti) ta sjećanja iz djetinjstva.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2023., 14:22   #4
Quote:
Dance With Wolf kaže: Pogledaj post
Psiholozi kao Wilhelm Reich tvrde da čovjekova duhovnost dogura negdje do 12 godine života, a onda se ostatak života vrti u krug po kriteriju, znanjima i unutarnjoj zrelosti toga uzrasta.

Do 12 godine znamo za duhovne esencije.
Znamo. Ne mislimo.

Nepoznato je samo drugačije ustrojeno.

Zašto prekinemo duhovnost u 12 godini ?
Da bi živjeli po pravilima društva ? Normi društva ? Parametara zakona, pravila, propisa i dopisa ?
Konvencija, sporazuma i ugovora ?

Mi znamo za duhovnost do 12 godine a kasnije sumnjamo
...zašto ??!!
Ne prekidamo mi već to bolesno društvo koje mora nametati svoja pravila, da bi opstalo. Bolesne ideologije najbolje usađuješ djeci u tim godinama, kad nisu dovoljno "veliki" da bi razumjeli niti su toliko više mali da bi živjeli opušteno i neopterećeno zbivanjima oko sebe.
__________________
NovoNormalna matematika 65,51%<34,53% i 37,04%>62,96%
"Oni su mali, ali su veliki. Odnosno hoću reći, oni nisu tako mali, ali su dovoljno veliki da ne budu mali" Hrvoje Hitrec
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2023., 14:59   #5
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
Ne prekidamo mi već to bolesno društvo koje mora nametati svoja pravila, da bi opstalo. Bolesne ideologije najbolje usađuješ djeci u tim godinama, kad nisu dovoljno "veliki" da bi razumjeli niti su toliko više mali da bi živjeli opušteno i neopterećeno zbivanjima oko sebe.
Školski sustav, religija službena, okvir društva.
Sve to ubije duh onaj koji nije opterećen.
Zašto se ubija duh osobe ?
Da ne bi bio jedinka nego da postane kolektiv.
Dance With Wolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2023., 15:39   #6
Imam zabilježeno u svom dnevniku iz djetinjstva i tinejdžerskih godina- borba između duha i tijela gdje tijelo traži svoje, a duh svoje. Možda je u pitanju bio neki prolazni psihički poremećaj, možda normalan dio odrastanja, ne znam. Znam, što se mog primjera tiče, da sam do kraja puberteta osjećala taj duhovni svijet ispod svoje kože i kao da mi je okolina davala neke signale koje sam upijala i na svoj način interpretirala. Dakle, mogu govoriti samo u svoje ime, ali ima nešto u tome.
lienin is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2023., 16:22   #7
Quote:
Dance With Wolf kaže: Pogledaj post
Školski sustav, religija službena, okvir društva.
Sve to ubije duh onaj koji nije opterećen.
Zašto se ubija duh osobe ?
Da ne bi bio jedinka nego da postane kolektiv.
Da, to je to... i, što je društvo primitivnije, to je taj pritisak na djecu veći.
__________________
NovoNormalna matematika 65,51%<34,53% i 37,04%>62,96%
"Oni su mali, ali su veliki. Odnosno hoću reći, oni nisu tako mali, ali su dovoljno veliki da ne budu mali" Hrvoje Hitrec
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2023., 16:42   #8
Quote:
lienin kaže: Pogledaj post
Imam zabilježeno u svom dnevniku iz djetinjstva i tinejdžerskih godina- borba između duha i tijela gdje tijelo traži svoje, a duh svoje. Možda je u pitanju bio neki prolazni psihički poremećaj, možda normalan dio odrastanja, ne znam. Znam, što se mog primjera tiče, da sam do kraja puberteta osjećala taj duhovni svijet ispod svoje kože i kao da mi je okolina davala neke signale koje sam upijala i na svoj način interpretirala. Dakle, mogu govoriti samo u svoje ime, ali ima nešto u tome.
dosta napredno za tinejdžera.
duh zaista ne mari za tijelo. ne zanima ga....
ibm444 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2023., 16:50   #9
to je jedna od malo većih tajni egzistencije.
prvo to što psiholozi govore je nebuloza, dilentatizam.

kao što čovjek se rodi, odrasta, sazrije, ostari, tj. postaje stariji .... tako i civilizacija, društvo u cjelini, postaje sve mlađe.
dok je civilizacija, kulutra života davala više poticaja za razvoj, to se kroz tisućljeća smanjuje. tako je stara indijaska civilizacija, prije veda, davala pojedinačnom čovjeku poticaj za razvoj, sve do 49 i 56 godine života. kako se smjenjuju civilizacije, to se također smanjuje. tako da je u vrijeme krista to bilo, hehe, 33 godine. danas je to 27 godina.
27 godina nam kultura, društvo u kojem živimo, daje poticaj da se kao osoba razvijemo. dalje od toga ne. iako ljudi žive i dalje, stare, postanu političari, znanstvenici, ali u sebi unutra: stari su 27 godina.

ali pojednac se može nastaviti razvijati, sam iz sebe samog. poticaj za razvoj treba pronaći u samom sebi jer ga kultura života neće dati. to je jedna od tajni egzistencije.
ibm444 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2023., 21:20   #10
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
Da, to je to... i, što je društvo primitivnije, to je taj pritisak na djecu veći.
Imaš li odgovor kako da sačuvamo tu vrijednost da potraje ?
Jer ispada da je zatomimo, pa čekamo da prođe golemi komad života ne bi lije otkrili kada se obično nađemo pred ponorom ili planinom...
Dance With Wolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2023., 21:51   #11
Quote:
Dance With Wolf kaže: Pogledaj post
Imaš li odgovor kako da sačuvamo tu vrijednost da potraje ?
Jer ispada da je zatomimo, pa čekamo da prođe golemi komad života ne bi lije otkrili kada se obično nađemo pred ponorom ili planinom...
Zauvijek ostati dijete.
lienin is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2023., 22:34   #12
Quote:
lienin kaže: Pogledaj post
Zauvijek ostati dijete.
Kažu veliki ljudi, to jest najveće umijeće.
Dance With Wolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2023., 22:47   #13
Quote:
Dance With Wolf kaže: Pogledaj post
Imaš li odgovor kako da sačuvamo tu vrijednost da potraje ?
Jer ispada da je zatomimo, pa čekamo da prođe golemi komad života ne bi lije otkrili kada se obično nađemo pred ponorom ili planinom...
Nemam ali zato puštam svoju da djecu, da budu djeca/svoji... ne dopuštam nikome da ih ukalupljuje u šablone niti da im silom nameće vrijednosti koje ona sama ne žele.
Dajem im mogućnost izbora, mogućnost da budu ono što jesu, da misle ono što misle, da rade ono što žele raditi.
Mogu se složiti s njima ali i ne moram...ali, uvijek će imati moju podršku i pomoć ako im zatreba.

Njihove životne lekcije mogu nagađati ali ih ne znam i zato ih puštam da budu ono što trebaju biti i nauče ono što trebaju naučiti.

Držim se onih starih narodnih, "svatko je kovač svoje sreće" i "što radiš, sebi radiš."

Da li je to rješenje da i njima ne bi trebale godine i životni ponori da bi otkrili "mudrost života" ...ne znam, ali zasad im dobro ide.
__________________
NovoNormalna matematika 65,51%<34,53% i 37,04%>62,96%
"Oni su mali, ali su veliki. Odnosno hoću reći, oni nisu tako mali, ali su dovoljno veliki da ne budu mali" Hrvoje Hitrec
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2023., 00:27   #14
Duhovnost nema veze sa telesnom staroscu, tako da pocetna teza ne stoji.
Biti dete ima svoje prednosti, ali covekova svrha nije da ostane vecito dete,
koje je bilo pre puberteta.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2023., 08:38   #15
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Duhovnost nema veze sa telesnom staroscu, tako da pocetna teza ne stoji.
Biti dete ima svoje prednosti, ali covekova svrha nije da ostane vecito dete,
koje je bilo pre puberteta.
Mislim da se ovdje i ne misli na tjelesnu starost već na ono što čovjek duhovno posjeduje dok je dijete, a s odrastanjem to gubi.
lienin is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2023., 08:51   #16
Impersonalni ego (djeca i..duhovni ljudi) bih ja to nazvao.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2023., 00:39   #17
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
Nemam ali zato puštam svoju da djecu, da budu djeca/svoji... ne dopuštam nikome da ih ukalupljuje u šablone niti da im silom nameće vrijednosti koje ona sama ne žele.
Dajem im mogućnost izbora, mogućnost da budu ono što jesu, da misle ono što misle, da rade ono što žele raditi.
Mogu se složiti s njima ali i ne moram...ali, uvijek će imati moju podršku i pomoć ako im zatreba.

Njihove životne lekcije mogu nagađati ali ih ne znam i zato ih puštam da budu ono što trebaju biti i nauče ono što trebaju naučiti.

Držim se onih starih narodnih, "svatko je kovač svoje sreće" i "što radiš, sebi radiš."

Da li je to rješenje da i njima ne bi trebale godine i životni ponori da bi otkrili "mudrost života" ...ne znam, ali zasad im dobro ide.
Pridružujem se želji da nastave istim tempom.
Svatko za sebe mora otkriti vlastito mjesto na planeti.
Dance With Wolf is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:45.