Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.01.2010., 21:12   #1
Pretakanje vina

Molim neke informacije vezane uz pretakanje vina:
- pri kojoj temperaturi zraka se ne bi smjelo pretakati vino?
- treba li obavezno nekoliko dana prije pretakanja u vino staviti Vinobran?
- a prije prvog pretakanja vina?
- treba li na što posebno obratiti pažnju?
Hvala unaprijed!
kjasna is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2010., 08:12   #2
-Temperatura nije važna
-možeš i nemoraš, stavi 100 gr na 100 lit i pretači, ili stavi kad pretočiš, pa promješaj
- isto kao i gore
- imaš otvoreni ( ako je vino bolesno, ili ima puno previše sumpora u sebi( to znaš ako odneseš vino na analizu, ili ga sama analiziraš , tako da kupiš kit za analizu sumpora u vinu)) i zatvoreni ( ako je vino zdravo), kod prvog pretačeš u neku kantu prvo na način da ( da se vino "razbije" ili "pjenuša", a kod drugog pretačeš na način da gumeno crijevo staviš na dno kace ili kante i vino se ne pjenuša prilikom pretakanja)
- Ja bih sačekao sunčano vrijeme i pretakao , jer je onda visoki tlak

Kako sam dobio žuti karton od administratorice jer sam ljudima htio POMOĆI da saznaju više o nečemu što nisu znali, nesmijem postaviti link na drugo mjesto gdje je to baš dobro opisano, ali ti smijem napisati da u google upišeš PRETAKANJE VINA, i prvi odgovor je tvoj.
cool
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2010., 19:03   #3
kontam,ustvari znam da je bolje stavljati vinobran tjedan dana prije planiranog pretakanja jer kad pretaces ,pretaces bistrije vino,i kad se pretoci jednu manju kol vinobrana kako bi vino stalo cuvano....
vinoljubac is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2010., 19:05   #4
e da a prije prvog pretoka ne stavljati vinobran,bitno je skinuti "vino" s mulja i taloga
a ako stavis vinobran prije pretoka mozes utjecat na vrenje
mislisn da je odvrilo,al tiho vrenje koje ne vidis joj uvijek traje....
vinoljubac is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2010., 00:46   #5
Hvala na odgovorima!
Baš sam to i učinila tj. potražila sam na netu ''pretakanje vina'' i našla dosta stvari koje su me zanimale, ali nisam bila sigurna za vinobran. Međutim, danas sam saznala da se kod prvog pretakanja ipak ne stavlja.
kjasna is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2010., 08:09   #6
Kad ste vi brali ? Jučer?

Vinobran dodaješ, ili na grožđe, ili u mošt pa taložiš. Onda mošt ide na vrenje , i onda kad burno vrenje završi, nakon 2-3 tjedna pretočiš. Vino se pretače na 3 S, studeni, siječanj, svibanj.
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2010., 11:08   #7
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
-Temperatura nije važna
-možeš i nemoraš, stavi 100 gr na 100 lit i pretači, ili stavi kad pretočiš, pa promješaj
- isto kao i gore
- imaš otvoreni ( ako je vino bolesno, ili ima puno previše sumpora u sebi( to znaš ako odneseš vino na analizu, ili ga sama analiziraš , tako da kupiš kit za analizu sumpora u vinu)) i zatvoreni ( ako je vino zdravo), kod prvog pretačeš u neku kantu prvo na način da ( da se vino "razbije" ili "pjenuša", a kod drugog pretačeš na način da gumeno crijevo staviš na dno kace ili kante i vino se ne pjenuša prilikom pretakanja)
- Ja bih sačekao sunčano vrijeme i pretakao , jer je onda visoki tlak

Kako sam dobio žuti karton od administratorice jer sam ljudima htio POMOĆI da saznaju više o nečemu što nisu znali, nesmijem postaviti link na drugo mjesto gdje je to baš dobro opisano, ali ti smijem napisati da u google upišeš PRETAKANJE VINA, i prvi odgovor je tvoj.
cool
samo da ispravim, nije 100 grama več 10 grama!

Dakle 5-7 dana prije pretoka obavezno staviti 10 grama (jedan paketić) vinobrana na 100 litara vina i izvršiti pretok. Može biti otvoreni i zatvoreni.

Najbolje je pretakati po hladnom i sunčanom vremenu.
IVeK86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2010., 18:04   #8
Quote:
kjasna kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovorima!
Baš sam to i učinila tj. potražila sam na netu ''pretakanje vina'' i našla dosta stvari koje su me zanimale, ali nisam bila sigurna za vinobran. Međutim, danas sam saznala da se kod prvog pretakanja ipak ne stavlja.
obavezno sumporiti ,ako je vino OK možeš i zeru manje od paketića na 100 l
još bih ti preporučio PYROVIN umjesto vinobrana,jest da paketić dođe 4-5 kn
(pretpostavljam da nemaš puno vina pa Ti to ne predstavlja problem)
kaj_znachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2010., 08:53   #9
Da fakat , koja greška, 10 grama je ispravno, inače bi bila suha usta drugo jutro.
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2010., 08:10   #10
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Da fakat , koja greška, 10 grama je ispravno, inače bi bila suha usta drugo jutro.
Prije otrovanje sumporom...
__________________
virtually indestructible under normal use
parametar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 21:05   #11
Pretakanje vina.

Pitanje za enoloze ili one koji se tako osjećaju!
Nakon koliko vremena treba napraviti prvi pretok vina s time da je rađeno po starinski tj.muljeno, prešano i stavljeno direktno u bačvu.
Burno je vrelo 8-9 dana.
Da li bi bilo dobro dok se stavi pirovin pretočiti 7.dan?
Radi se o bijelom vinu.

Zahvaljujem na odgovoru!
like_like is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2010., 09:55   #12
Ako ti je odvrelo do kraja, ako ne osjetiš na okus da je slatko, pukni vinobran (pyrovin) i za par dana pretoči. Ako si na starinski način radio, znači da nisi taložil i da imaš taloga na dnu.

Stoga dok pretačeš samo pretoči bistriji gornji dio vina pazeći da ne povučeš talog s dna. Stavi 10g/100l vinobrana.
__________________
virtually indestructible under normal use
parametar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2010., 21:22   #13
pitanjce

Prošli utorak sam samljeo grožđe (crno, plavina), znači 10 dana od tada. Po nekom filingu (teški sam amater) mislim da mu je vrijeme za pretakanje, glavno kuhanje je završilo, vidim to i po toplini kad mješam mošt. Ali me sad drka ovo vrijeme, znam da bi trebalo biti vedro, sunčano zbog tlaka zraka... Gledam prognozu koja u sljedećim danima ne ide na ruku da obavim i to. Pa sam u nedoumici, što činiti, čekati, ne čekati... Ima li ko kakvu mudru?
__________________
Albert was worse than any Fish in the sea
alifish is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2010., 13:54   #14
Quote:
alifish kaže: Pogledaj post
Prošli utorak sam samljeo grožđe (crno, plavina), znači 10 dana od tada. Po nekom filingu (teški sam amater) mislim da mu je vrijeme za pretakanje, glavno kuhanje je završilo, vidim to i po toplini kad mješam mošt. Ali me sad drka ovo vrijeme, znam da bi trebalo biti vedro, sunčano zbog tlaka zraka... Gledam prognozu koja u sljedećim danima ne ide na ruku da obavim i to. Pa sam u nedoumici, što činiti, čekati, ne čekati... Ima li ko kakvu mudru?
Nemaš kaj čekat lijepo vijeme. Crno vino se ostavlja na tropu max 10 dana. Onda ga prešaš i mošt stavljaš u bačvu da tam do kraja odvrije. Nadam se da si došećerio barem na iznad 18 stupnjeva po Baboou.
Uglavnom odmah ga, čim prije sprešaj i prebaci u bačvu. ako je odvrelo do kraja onda bačvu zapuni do kraja i začepi, a ako još vri onda stavi vrenjaču dok ne odvrije do suhog.
__________________
virtually indestructible under normal use
parametar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2010., 18:58   #15
Quote:
parametar kaže: Pogledaj post
Nemaš kaj čekat lijepo vijeme. Crno vino se ostavlja na tropu max 10 dana. Onda ga prešaš i mošt stavljaš u bačvu da tam do kraja odvrije. Nadam se da si došećerio barem na iznad 18 stupnjeva po Baboou.
Uglavnom odmah ga, čim prije sprešaj i prebaci u bačvu. ako je odvrelo do kraja onda bačvu zapuni do kraja i začepi, a ako još vri onda stavi vrenjaču dok ne odvrije do suhog.
Evo rješio sam jučer, na 18,5 je bilo, morao sam dodati nešto šećera da dobijem traženu vrijednost, sad je u inoxici, na vrhu silikon.... čeka se još samo trenutak za nazdraviti.
__________________
Albert was worse than any Fish in the sea
alifish is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2010., 21:04   #16
Kakav silikon ???? Pa nisi valjda cice stavil na vrh ? Koji silikon ? Kaj si dodaval šećer nakon što je odvrilo ? Ne valjda.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2010., 19:45   #17
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Kakav silikon ???? Pa nisi valjda cice stavil na vrh ? Koji silikon ? Kaj si dodaval šećer nakon što je odvrilo ? Ne valjda.
Ma neeeeeee, pa naravno da sam šećer stavio odmah nakon mjerenja sladora, i nema sisa, onaj silikon što se stavi na vrh inoxice, da vino više nema dodir sa zrakom - ne pokvari se.
__________________
Albert was worse than any Fish in the sea
alifish is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2010., 20:09   #18
Kod nas je to vazelinsko ulje, a vi stavljate neki silikon, pa dobro.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2010., 10:47   #19
jedno pitanje

dali nakon prvog pretoka kad sumporim vino s vinobranom treba bačve sumporit
tudum007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2010., 18:34   #20
Ako pri prvom pretoku staviš vino van i vraćaš natrag u istu drvenu bačvu NETREBAŠ sumporiti bačvu, ali trebaš sa starim vinom nadoliti pretočeno vino DO VRHA da nema zraka. Znači prije nego što ideš pretakati staviš vinobran , pričekaš 5 dana, pa pretočiš vino.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:57.