Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.01.2011., 15:52   #1
Borovnice

Bok,

zanima me ako ima netko pa mi može reč....

Kad kupi sadnice borovnice stare 3 godine... koliko čce one dat ploda po grmu u prve dvije godine?

Ngdje nemogu nač taj podata... a jedni govore 100 grama a jedni 1 kg a tojedno i drugo nije ni bliz

Puno hvala
 
Odgovori s citatom
Old 08.02.2011., 11:34   #2
Želiš američku borovnicu ili šumsku?
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2011., 13:10   #3
Moj doprinos temi http://poljoprivredaiselo.com/2011/0...a-licna-karta/
Tepif is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2011., 10:21   #4
Ja sam jesenas stavio ovo i čekam ljeto
http://www.vinogradarstvo.com/index.php?s=890
nabavio sa ih kod ovih
http://www.njuskalo.hr/sjeme-sadnice...ca-oglas-54393
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2011., 15:21   #5
posadil sam par komada prošle godine,oko 100 kuna komad sam platil,jel zna možda netko kak se pelca(razmnožava)
hvala unaprijed
livpool is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 13:46   #6
Kao i sve drugo, evo čitaj.Razmnožavaš američku ili šumski ili aroniju?
Mislim da bi hormoni trebali bit tekući radi boljeg prijanjanja uz reznicu.
http://www.gospodarski-list.hr/clana...refID=15052008
http://www.gospodarski-list.hr/clana...refID=15082006
http://www.svetbiljaka.com/Forums/viewtopic/t=2760.html
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2011., 00:09   #7
Ako imaš dobru trogodišnju sadnicu borovnice visine 70-80cm, posađenu najesen, na njoj možeš dobiti oko 100 plodova. Jedna bobica borovnice je teška oko 2 grama što znači da dobiješ oko 200g prve godine nakon sadnje.
Da bi to dobio sadnica mora imati za nju idealne uvjete: kiselo tlo, redovito zalijevanje tijekom vegetacije od svibnja do rujna, dovoljno organske tvari u tlu, dovoljno dušika u tlu, dovoljno sunca i pčele za oplodnju.
No većina profesionalnih uzgajivača će ti savjetovati da prvu godinu odstraniš sve cvjetove da sadnica usmjeri energiju u razvoj zelene mase i korjena, a ne plodove. Dugoročno ćeš profitirati.
franjo7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2011., 20:21   #8
imam par pitanja planiram posadit 1ha borovnice, dali bi se to isplatilo, kak je sa otkupom, itd.
dali bi borovnici pasalo tlo koje je bilo zaraslo (granje, trnje)

Zadnje uređivanje dino112 : 02.10.2011. at 20:27.
dino112 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2011., 22:58   #9
Malo preopširno si postavio pitanje. Za potpun odgovor trebalo bi podosta vremena i prostora. Svaka trajna kultura zahtjeva prethodnu pripremu tla. Ako je grmlje na površini mislim da ne bi bilo pametno preorati i odmah posaditi borovnicu.
O tehnološkoj i financijskoj strani mogu ti reći nešto više. Dvije su stvari esencijalne: mora biti kiselo tlo ( pH 3,5 - 4,5 a nikako preko 5 ) i mora imati navodnjavanje. Ostalo možeš korigirati, a ako ovo nemaš samo bacaš novce, neće uspjeti.
Standarrdni razmak između redova je 3m, a unutar reda razmak između sadnica je od 1,2m do 1,8m, ovisno od sorte. Uvijek se preporuča više sorti na jednoj parceli jer je urod bolji i kroz duži period imaš berbu. U prosjeku na 1ha ide 2000-2500 sadnica. Kod nas ti je cijena 55-60 kuna ako kupuješ preko 1000 komada. U Njemačkoj, Poljskoj i Nizozemskoj sadnice su puno jeftinije ( od 1,8-3,5 eura ) ali ih ne možeš uvesti ako nisi upisan u upisnik dobavljača sadnog materijala i fitosanitarni upisnik. Uz sadnice gotovo svi stavljaju kiseli treset i crnogorični malč ( piljevina, hoblovina, mljevena kora ). Nije obavezno, ali je puno bolje.
O cijeni navodnjavanja ne bih ovom prilikom.
Kao dobar savjet preporuča se i mreža protiv tuče, ali ne toliko zbog tuče koliko zbog ptica. Pojedine vrste ptica vole borovnice kao i grožđe.
Što se tiče cijene ona naravno varira. Kod nas još nisam čuo da je netko prodavao ispod 40 kuna za kg, ali većina prodaje na svom lokalnom tržištu.O organiziranom otkupu ne mogu javno govoriti da me netko ne bi tužio. Veliki proizvođač u Hrvatskoj ima samo jedan, a nekoliko plantaža većih od jednog hektara je posađeno unazad 2-3 godine i to će tek doći u značajniji urod. Ako čitaš knjige i tekstove na Internetu možeš pročitati da jedan grm daje u punom rodu ( a to je 5-7 godina nakon sadnje trogodišnje sadnice ) oko 5kg ploda. To je uglavnom pretjerivanje. Neki imaju toliki urod, ali takvi su rijetki.
Poljska je najveći europski proizvođač borovnica. Prošle godine su imali posađenih 2800 ha i ubrali su oko 11 000 tona što po mojoj računici ispadne ispod 4 tone po hektaru.
O svom urodu ne mogu pričati jer ga do sada nisam imao, ali bih mogao jako puno pričati što ne smiješ raditi kod sadnje i prvu godinu nakon sadnje.
franjo7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2012., 10:24   #10
Izvolite osnovne informacije o uzgoju borovnice !
Zeleni dašak is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 16:54   #11
Članak nije baš najkvalitetniji, a za profesionalni uzgoj borovnice ne govori baš puno, kao uostalom i mnogi javno objavljeni članci. U ovom članku konkretno pomiješane su domaća borovnica i američka visokožbunasta ( highbush ) borovnica koja naraste, ovisno o sorti, i preko 2m visine.
Svaki uzgoj biljaka značajno ovisi o detaljima, a to gotovo nitko javno neće reći. Uvijek dobiješ samo općenite informacije. Uz pomoć takvih informacija možda se i dođe do uspjeha, ali nakon desetak godina, možda i više. Naime čovjek se drži svih stručnih preporuka, pripremi zemlju, sadnice i sav potreban materijal. Posadiš i na godinu gledaš svoj nasad i mnogo toga ne valja. Nakon toga mijenjaš jednu po jednu stvar koju vidiš da ne valja i prolaze godine i godine dok to na nešto liči i donese dobar urod. Nemjerljiva je korist ako nađeš nekog već uspješnog tko će te na samom početku praktično savjetovati. Ja nažalost nisam imao savjetnika, pa učim već treću godinu na osobnom iskustvu.
Evo nekoliko stvari na kojima sam se ja opekao:
1. ako nemaš navodnjavanje nemoj saditi borovnicu, ništa od nje
2. gdjegod da kupiš sadnice vjerojatno neće biti baš najkvalitetnije. Snaga sadnice dosta ovisi o supstratu u koji je posađena, a proizvođači štede. Uglavnom stave treset, a štede na crnogoričnom malču i perlitu, a oni su joj potrebni u početku.
3. kod mene se jesenska sadnja pokazala značajno boljom od proljetne
4. sadnice se lijepo prime i pošto su trogodišnje odmah procvjetaju. Obavezno otkinuti sve cvjetove prve godine da se razviju grane, zelena masa i korjen. Ako prve godine potroši puno snage na plod neće nadoknaditi rast kasnije, samo životare i ostanu kržljave.
Ima još stvari sa kojima nisam zadovoljan i tražim rješenja. Nadam se da ću uspjeti.
franjo7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2012., 10:34   #12
posadio bih 2-3 amerčike borovnice (možda trogodišnje?) u vrt al neznam koju sortu uzeti i gdje (po mogućnosti Zagreb istok, Zagorje). Vrt gleda na jug
DonDuck is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2012., 12:04   #13
Od ranih sorti moja preporuka je Duke ili Spartan, a od srednjih Bluecrop.
No teško ti je birati jer većina trgovina i rasadnika nema baš veliki izbor. Trgovine se ne smije reklamirati, pa ti na pp mogu reći mjesta na kojima se može kupiti.
Svakako kupiti trogodišnje sadnice.
franjo7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2012., 12:55   #14
s obzirom da ima sve manje padalina možda je bolje uzeti neku raniju sortu?
DonDuck is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2012., 11:55   #15
Borovnice svakako moraš zalijevati, radilo se o ranim, srednjim ili kasnim sortama. Naime ako imaš ranu sortu i ona rodi oko 1. srpnja, moraš je nastaviti zalijevati i nakon što pobereš plodove jer će se osušiti. Borovnica sav korjenski sustav ima u površinskih 15-20cm i tijekom srpnja i kolovoza će se osušiti bez zalijevanja. Zalijevanje se prekida tek u rujnu.
franjo7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 18:14   #16
Mogu li borovnice se održat u dalmaciji na jakom vjetru?
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 19:21   #17
Ne vidim problem u vjetru. Ne znam samo kako misliš riješiti ljetnu vrućinu u Dalmaciji s obzirom da je gotovo sav korjenski sustav borovnice u površinskih dvadesetak centimetara?
franjo7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 19:44   #18
Quote:
Felix 3575 kaže: Pogledaj post
Mogu li borovnice se održat u dalmaciji na jakom vjetru?
Nije problem vjetar već tlo. Borovnica raste na jako kiselom tlu, reakcije 3,5 do 4,5 pH.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2013., 00:20   #19
Koliko dugo borovnica daje plodove? Njezin vijek?
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2013., 10:02   #20
Urod je nekih 12 kilograma po grmu, manje ili više...Životni vijek 25 do 30 godina.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:06.