Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.03.2014., 21:59   #21
Quote:
Göttspöđä kaže: Pogledaj post
Limun ne može preživjeti kontinentalne zime vani pa ide u posudu, dimenzijama proporcionalnu momentu razvoja.

Uzmi sjemenke iz limuna koji kupiš. Biraj najzreliji plod sa nimalo zelene boje na kori. Sjemenke osuši i nakon par dana posij. Uzmi običnu cvjetnu zemlju. Nemoj odmah u posudu od 50 cm već uzmi plastičnu čašu od jogurta. Lako se presadi. Neka stalno bude vlažno ali ne da bude previše vode, tada nema zraka i dolazi do truljenja. Radi veće statističke vjerojatnosti uspjeha posij makar 10 komada. Ostale je uvijek lako podijeliti.

Javi se kad proklija, pa ću ti reći što dalje
ok jesam kaj dalje?
imam 10tak naranča tako posađenih, sad su u malim teglicama i budu se zasebno presadili u veće.
veliki su otprilike 20-30 cm
pic is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2015., 17:53   #22
Mene zanima koja sorta limuna je mjesečar a ima debelu koru ?
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2015., 18:37   #23
Quote:
Felix 3575 kaže: Pogledaj post
Mene zanima koja sorta limuna je mjesečar a ima debelu koru ?
Sorta je Mjesečar i ima debelu koru, idealno za kolače.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2015., 12:07   #24
Ovako!
Nalazim se u kontinentalnoj BiH, i imam želju uzgojiti sibirski liun, koji odgovara ovoj našoj klimi. Teškom mukom našao sam 5 koštica limuna i posadio jednu po jednu u razmacima, ali su sve istrunule.Mislio sam da koštice nisu dobre, pa sam putem rodbine nabavio u Njemackoj još pet koštica, i one su istrunule.Zadnjih 15 komada sam dobio putem oglasa iz Hercegovine od covjeka koji to uzgaja i koristi za kalemljene standardnog limuna. Iako sam pokusavao na razne nacine da koštice proklijaju, niti jedna nije proklijala, tako da su mi sada ostale samo dvije.
Dali ima neko kakav savjet, kako da mi proklijaju te koštice, jer kada stavim košticu iz limuna iz trgovine, svaka proklija.
vkmiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2015., 12:45   #25
Quote:
vkmiro kaže: Pogledaj post
Ovako!
Nalazim se u kontinentalnoj BiH, i imam želju uzgojiti sibirski liun, koji odgovara ovoj našoj klimi. Teškom mukom našao sam 5 koštica limuna i posadio jednu po jednu u razmacima, ali su sve istrunule.Mislio sam da koštice nisu dobre, pa sam putem rodbine nabavio u Njemackoj još pet koštica, i one su istrunule.Zadnjih 15 komada sam dobio putem oglasa iz Hercegovine od covjeka koji to uzgaja i koristi za kalemljene standardnog limuna. Iako sam pokusavao na razne nacine da koštice proklijaju, niti jedna nije proklijala, tako da su mi sada ostale samo dvije.
Dali ima neko kakav savjet, kako da mi proklijaju te koštice, jer kada stavim košticu iz limuna iz trgovine, svaka proklija.
Možeš napisat na koji način si sijao sjemenke?
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2015., 09:49   #26
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Možeš napisat na koji način si sijao sjemenke?
1. Sjemenku stavio u zemlju direktno
2. Ogulio koru sa sjemenke, stavio u vlažnu maramicu i u kesu,i cekao da proklija
3. Natopio sjemenku prije sijanja dva dana u vodi
4. Stavio sjemenku par dana u frižider prije sijanja

Sve to sam procitao na netu, ali niti jedan sistem nije upalio.
vkmiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2015., 10:09   #27
Quote:
vkmiro kaže: Pogledaj post
1. Sjemenku stavio u zemlju direktno
2. Ogulio koru sa sjemenke, stavio u vlažnu maramicu i u kesu,i cekao da proklija
3. Natopio sjemenku prije sijanja dva dana u vodi
4. Stavio sjemenku par dana u frižider prije sijanja

Sve to sam procitao na netu, ali niti jedan sistem nije upalio.
Nije čudno da su sjemenke propale.

Kao prvo nemoj više secirati sjemenke, ne skidati vanjski omotač sjemenke.

Nema potrebe naklijavati sjemenke prije sijanja.

Ako već radiš stratifikaciju sjemena onda ista ne traje par dana nego 2 do 3 mjeseca. A sjemenke se stratificiraju tako da ih staviš u suhi pijesak pa u frižider. Najbolje da sjemenke ostanu u frižideru preko zime.

U proljeće ih izvadiš iz frižidera i posiješ. Najbolje je koristiti specijalni supstrat za sjetvu, supstart treba održavati umjereno vlažnim a posudu držati na toplom mjestu.

Ljudi su skloni pisanju pizdarija pa se na netu mogu naći svakakve nebuloze.
Da si odmah pitao ovdje sad bi već imao limun.

Sretno sa limunima.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2015., 11:32   #28
Ja sam u sjeverozapadnoj Istri, 5 km od mora. Da li će mi rasti limun u vrtu, ili bolje da ga posadim u teglu?
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2015., 12:34   #29
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Ja sam u sjeverozapadnoj Istri, 5 km od mora. Da li će mi rasti limun u vrtu, ili bolje da ga posadim u teglu?
Ako se temperatura zimi ne spušta ispod -5° C slobodno ga posadi u vrtu.
Navedena temperatura je kritična za limun, pri njoj dolazi do znatnog oštećenja biljke.
Moguće je prije zime krošnju zaštititi prekrivanjem lutrasilom.
Pokušaj nabaviti limun cijepljen na Poncirus trifoliata, taj izdrži do -6,5° C.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2015., 13:49   #30
Hvala na odgovoru, znači ipak ide u teglu. Zna svake zime biti nekoliko dana (odnosno noći) ispod -5.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2015., 12:03   #31
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Nije čudno da su sjemenke propale.

Kao prvo nemoj više secirati sjemenke, ne skidati vanjski omotač sjemenke.

Nema potrebe naklijavati sjemenke prije sijanja.

Ako već radiš stratifikaciju sjemena onda ista ne traje par dana nego 2 do 3 mjeseca. A sjemenke se stratificiraju tako da ih staviš u suhi pijesak pa u frižider. Najbolje da sjemenke ostanu u frižideru preko zime.

U proljeće ih izvadiš iz frižidera i posiješ. Najbolje je koristiti specijalni supstrat za sjetvu, supstart treba održavati umjereno vlažnim a posudu držati na toplom mjestu.

Ljudi su skloni pisanju pizdarija pa se na netu mogu naći svakakve nebuloze.
Da si odmah pitao ovdje sad bi već imao limun.

Sretno sa limunima.
Ma nije problem ni tako pokušati!
Ovdje se radi o sjemenkama sibirskog limuna, a ne obicnog.
Napomenuo sam, kada izvadim sjemenku iz kupovnog limuna,samo je stavm u zemlju i svaka nikne, nije bitno koja je sorta.
Ovaj sibirac se baš neda, reko-možda ima neki poseban tretman.
Od covjeka koji mi je poslao ovih 15 sjemenki, rekao je da on samo pobaca sjemenke po bašti i na proljece ima ko šumu mladica.
vkmiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2015., 13:14   #32
Quote:
vkmiro kaže: Pogledaj post
Ma nije problem ni tako pokušati!
Ovdje se radi o sjemenkama sibirskog limuna, a ne obicnog.
Napomenuo sam, kada izvadim sjemenku iz kupovnog limuna,samo je stavm u zemlju i svaka nikne, nije bitno koja je sorta.
Ovaj sibirac se baš neda, reko-možda ima neki poseban tretman.
Od covjeka koji mi je poslao ovih 15 sjemenki, rekao je da on samo pobaca sjemenke po bašti i na proljece ima ko šumu mladica.
Baš zato jer je sibirski limun sjemenke moraš stratificirati, ako ih sada nabaviš s njima u pijesak i u frižider do proljeća.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2015., 10:12   #33
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Baš zato jer je sibirski limun sjemenke moraš stratificirati, ako ih sada nabaviš s njima u pijesak i u frižider do proljeća.
Najzad, nabavio sadnicu sibirskog limuna iz Mostara staru drugu godinu.
vkmiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2015., 14:50   #34
Da li mogu sada posijati sjemenke mandarina u plastične čaše?
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2015., 15:45   #35
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Da li mogu sada posijati sjemenke mandarina u plastične čaše?
Možeš, no bolje je pričekati proljeće.
Sada bi se moglo desiti da biljke neće imati dovoljno dnevnog svjetla pa će se izdužiti.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2016., 11:32   #36
Pozdrav, zanima me u kojem mjesecu se može kidat grane to jest očistit malo limun mjesečar?
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2016., 15:33   #37
Quote:
Felix 3575 kaže: Pogledaj post
Pozdrav, zanima me u kojem mjesecu se može kidat grane to jest očistit malo limun mjesečar?
Prorjeđivanje grana može se obavljati cijele godine.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2016., 21:31   #38
Pozdrav.
Molio bih savjete u vezi prihrane agruma (limuni i mandarine, 2 + 3). Rijec je o mladim biljkama posadenima prije godinu dana u zemlju, okolica Splita uz more. Zemlja je vise manje glinasta, znaci dosta zadrzava vodu tako da je i prilikom sadnje dodavana zemlja za agrume i sl.
Kakvu prihranu bi preporucili kada? Zeljezo mozda?
Hvala
nistaneznan is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2016., 12:22   #39
Quote:
nistaneznan kaže: Pogledaj post
Pozdrav.
Molio bih savjete u vezi prihrane agruma (limuni i mandarine, 2 + 3). Rijec je o mladim biljkama posadenima prije godinu dana u zemlju, okolica Splita uz more. Zemlja je vise manje glinasta, znaci dosta zadrzava vodu tako da je i prilikom sadnje dodavana zemlja za agrume i sl.
Kakvu prihranu bi preporucili kada? Zeljezo mozda?
Hvala
Gnojidba mladih stabala obavlja se obično u proljeće, prije početka vegetacije i
u toku vegetacije 2-3 puta. Izgled mladog stabla, odnosno brzina i stupanj razvijenosti
krošnje pokazuje da li treba količinu gnojiva povećati ili pak smanjivati. Po
dosadašnjim iskustvima preporuka je da se dodaje dušik do 5. godine starosti; i to
urea - 200g ili KAN - 350g ili amonij sulfat -300g / stablu. Od 5.- 9. godine starosti
postupno se povećava količina dušičnih i postupno se uvode i povećavaju količine
fosfornih i kalijevih gnojiva
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2016., 14:39   #40
Hvala Biljka. Savjet u vezi dodavanja zeljeza?
nistaneznan is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:55.