Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.06.2011., 23:37   #1
kako se boriti protiv puževa?

ne stavljam u poljoprivredu jer mi ne rade štetu u vrtu, već samo gmižu po terasi. dakle, imam popločenu terasu na koju mi navečer napadne gomila pužćeva golaća. odvratni su. pogotovo kad stanem na kojeg pa se rasprsne. a i bezobrazni su jer ulaze u mačje zdjelice i jedu i sline po svemu što nađu.

što da napravim na terasi da ne zalaze na nju?

edit: sad vidim da sam stavio na poljoprivredu. modovi?
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2011., 09:54   #2
+1.

Imam apsolutno isti problem kao i iksač. Moram napomenuti da se problem pojavio tek ove godine, a u stanu sam sad već četvrtu. Jednostavno su nenormalni, to koliko ih ima je sumanuto a fakat ih ne želim ubijati. Osim što smo jučer otkrili da baš i ne vole svjetlo, pa bi ostavljanje lampe upaljene možda riješilo njih, ali bi zato svi komarci Zagreba bili na mojoj terasi, ima li drugijeh prijedloga?
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2011., 18:55   #3
netko?
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2011., 19:01   #4
kupi pužomor
zoo111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2011., 19:12   #5
Quote:
zoo111 kaže: Pogledaj post
kupi pužomor
ne mogu jer imam mačke i psa. i to neće odvratiti puževe od nauma da gmižu po terasi, samo će ih ubiti, a novi će dolaziti pa ne rješava moj problem. trebam nešto što će ih držati dalje od terase.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2011., 23:27   #6
http://www.ehow.com/how_5640940_make...repellent.html
http://eartheasy.com/grow_nat_slug_cntrl.htm
http://www.weekendgardener.net/how-to/snails-slugs.htm

Od letalnih a netrovačkih metoda, pivo.
https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...&postcount=120

Također patke, ježevi, žabe, kosovi, jazavci i ostali predatori puževa...
__________________
"A human being is part of a whole, called by us the 'Universe,' a part limited in time and space. He experiences himself, his thoughts and feelings, as something separated from the rest--a kind of optical delusion of his consciousness. This delusion is a kind of prison for us, restricting us to our personal desires and to affection for a few persons nearest us. Our task must be to free ourselves from this prison by widening our circles of compassion to embrace all living creatures and the whole of nature in its beauty." - Albert Einstein
rakijetina is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2011., 14:14   #7
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
ne stavljam u poljoprivredu jer mi ne rade štetu u vrtu, već samo gmižu po terasi. dakle, imam popločenu terasu na koju mi navečer napadne gomila pužćeva golaća. odvratni su. pogotovo kad stanem na kojeg pa se rasprsne. a i bezobrazni su jer ulaze u mačje zdjelice i jedu i sline po svemu što nađu.

što da napravim na terasi da ne zalaze na nju?

edit: sad vidim da sam stavio na poljoprivredu. modovi?
najefikasnije bi bilo postaviti malu električnu ogradu ... naravno, šalim se

koliko sam shvatio, ubijanje puževa ne dolazi u obzir, kao ni trovanje

negdje sam pročitao ili čuo, ne znam više, da se može načiniti svojevrsna barijera, no to je bila preporuka za vrt

vele da puževi ne mogu plaziti preko pepela ili piljevine, pa se onda jedno ili drugo posipa po zemlji i naravno obnavlja, poslije kiše, na primjer

izgleda da je još učinkovitiji nekakav grubi pijesak, govore o kremenom pijesku, koji se onda isto tako raširi

koliko je to sve estetski, svak neka odluči sam

drugo, pivo je dobar mamac za golaće, ukopa se nekakav posuda u zemlju, u nju nalije pivo i puži dolaze i ostaju unutra; samo što onda s njima, opet ih treba utamaniti

trovanje je efikasno, to sam se uvjerio, ali otrov (granule! Limacid, pužocid, kako li se sve zovu) treba sipati u hrpice a ne razasuti okolo, tako ja imam u vrtu i brzo se vide sluzavi tragovi blizu hrpice i krepani puževi oko nje

izgleda da ti otrovi i privlače puževe, zato trebaju biti hrpice, koje se onda formiraju na skrivenim mjestima, ne nužno uz samu terasu, na primjer
__________________
Co(g)ito ergo sum
charugga is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2011., 11:53   #8
Koja vrsta "golaća"?
Skviki is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2011., 12:42   #9
kako se boriti protiv puževa?

brzinom
Chiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2011., 13:06   #10
ljudi sve vam je to uzaludno.

Nabavi pužomor, ali, rekao sam ALI...
SCHNECKENKORN od BAYER-a. Nije štetan, niti za ljude niti za životinje. Ako ga pojedeš žlicu, ništa ti se neće dogoditi , kao niti tvojoj živini. Jednio šteti puževima, i to svima. A djelotvoran je i više od 101% . Nadam se da ćeš ga uspjeti nabaviti, jer ga u RH ima samo na par mjesta (kolko sam čul).
Inače ja sebi to nabavljam za vrt ( vozim iz DE) i nije skupo, a fenomenalno je.
Sve ostalo što se prodaje u RH ti je sra..e-poluproizvodi-poluefikasni.
__________________
It’s a joke, not a cock. Don’t take it so hard.
Armstrong is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2011., 14:29   #11
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
ne stavljam u poljoprivredu jer mi ne rade štetu u vrtu, već samo gmižu po terasi. dakle, imam popločenu terasu na koju mi navečer napadne gomila pužćeva golaća. odvratni su. pogotovo kad stanem na kojeg pa se rasprsne. a i bezobrazni su jer ulaze u mačje zdjelice i jedu i sline po svemu što nađu.

što da napravim na terasi da ne zalaze na nju?

edit: sad vidim da sam stavio na poljoprivredu. modovi?


meni ne smetas. ostani i ti i "kucni ljubimci".
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2011., 15:24   #12
Iz mog iskustva, dosta dobro radi kombinacija pužomora i kantice. Uzmem plastičnu kanticu od nečega tipa margarin i sa strane napravim rupu. Unutra stavim šaku ili dvije pužomora i ostavim negdje vani. Gamad uđe unutra, najede se i krepa ispred. Pošto je zatvoreno, radi i kada pada kiša.

Kućni ljubimci i slične živine uglavnom ne mogu do otrova, pa je i s te strane sigurno.
__________________
Zli zeleni kefir

Zadnje uređivanje Ego : 19.07.2011. at 15:32.
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2011., 20:39   #13
imas i ekoloski gel protiv puzeva namazeš crtu oko terase i nebudu vise dolazili...
__________________
Kad imas sve. nevidis nista, progledaš tek kad nemaš ništa.
dario-zg-zapad is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2011., 22:47   #14
Quote:
Armstrong kaže: Pogledaj post
ljudi sve vam je to uzaludno.

Nabavi pužomor, ali, rekao sam ALI...
SCHNECKENKORN od BAYER-a. Nije štetan, niti za ljude niti za životinje. Ako ga pojedeš žlicu, ništa ti se neće dogoditi , kao niti tvojoj živini. Jednio šteti puževima, i to svima. A djelotvoran je i više od 101% . Nadam se da ćeš ga uspjeti nabaviti, jer ga u RH ima samo na par mjesta (kolko sam čul).
Inače ja sebi to nabavljam za vrt ( vozim iz DE) i nije skupo, a fenomenalno je.
Sve ostalo što se prodaje u RH ti je sra..e-poluproizvodi-poluefikasni.
potražit ću. pužomor mi se pokazao djelotvornim, ali ovdje ga ne bih koristio zbog spomenutih mačaka i ludog psa koji bi to mogao lizati. ako je ovaj neotrovan, super
ove priče s pivom mi ne igraju jer će pivo privući samo neke puževe, dok će drugi i dalje otići na mačju hranu koja ostane vani.
inače mi nikakav etički problem ne predstavlja ubijanje puževa, samo želim da gmižu dalje od mene.

netko pita koja vrsta. vulgaris, tamno-sivi. nisu oni crveni.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2011., 15:54   #15
Jucer gledam one Jadrankine carolije ili kako se vec zove.

Uglavnom, ona je uzela tetrapak i prepolovila, stavila u zemlju i natocila pivo unutra, to ce valjda privuc puzeve (i valjda ce se utopit unutra nemam pojma), ostavi se preko noci i bit ce puno puzeva. Ako joj je vjerovat na rijec.

Isto tako uzet sol, i oko biljaka i podrucja na koja ne zelis da puzevi puzaju pospes sa solju, slanoca ih odbija tj ne vole slano. Iako sam malo razmisljao, posto evo sad kise padaju, ne znam dali bi bilo korisno stavljat sol posto ce se otopit i zaslanit zemlju, pa bi to vjerovatno biljkama smetalo, tako da bih ja izbjegavao sol barem dok je kisno vrijeme.
BUBI69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2011., 21:20   #16
puževi - zbogom zauvijek !

kupiti rolu bakrene folije (nije jeftina ali rješava problem do kraja svijeta bez pužomora,piva i sl jednokratnih polurješenja),škarama za lim izrezati u trake cca 25 cm,upiknuti u zemlju tako da viri 1/3 lima izvan zemlje, pa bon !!!
ton-na-ton is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2011., 22:37   #17
Nabavi patku! Riješavat će ti puževe, a kad prestaneš imati problema s njima, bit će ukusan obrok.
joe19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2013., 16:04   #18
koliko točno košta ta bakrena folija?
ona stvar od bayer-a, našla na ebayu bezobrazno skupa poštarina.
ima tog u zg dućanima?

prva sezona u mom vrtu je propala zahvaljujući toj ljigavoj smeđoj gamadi, a ja sam htjela sve biomio ekopeko. ma moš mislit, ima ih više nego ikad, jako im se svidilo sve što je raslo uz prirodno gnojivo pa im fino pogodovalo demografskom napretku kolonije.
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2013., 18:48   #19
zaboravi tu bakrenu foliju. bacanje novca u vjetar...

fizički ih tamani, svaki dan obiđi vrt i što više ih polovi. probaj posijati ili posaditi borač, tjera puževe. od kad sam naselio borač nema puževa. treća varijanta je pužomor. njega ionako stavljaš na nekoliko mjesta a ne po cijeloj površini.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2013., 18:53   #20
znam da patke obozavaju jesti puzeve.. pa tko god ima problema s goljacima a ima uvijeta..neka si nabavi patkice. one su zivotinje jata tako da bi morali imati barem dvije.
moj susjed u zagorju ih ima i nema problema s goljacima...

http://www.biovrt.com/article/Puzevi.html
tonka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:33.