Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.08.2012., 22:18   #61
Quote:
brar kaže: Pogledaj post
Bože, gdje ste vi zabrijali... Od familijarnih problema, do primjera koji nisu uspjeli iz nekakvih razloga kao krstitke, ljetovanje i sl...
Nikada nisam razumjela ljude koji kompliciraju... Oprostite ako nisam shvatila, ali ideja je da ljudi zajedno uđu u kupnju/najam većeg komada zemlje koji bi razdijelili međusobno na iste dijelove, a to rade isključivo radi financijskih razloga. I tu prestaje sva priča oko toga tko radi više, a tko manje. Tko je pametniji, a tko gluplji. Tko je vođa, a koga se voda... Svatko obrađuje sebi i sadi što hoće i brine se o svom najbolje što zna. Ako su nekom važnije krstitke - super; neka ide... Netko će marljivo raditi. Ja bih isto voljela da imam komad SVOJE ZEMLJE, ali nemam i ne mogu si ju priuštiti.U Varaždinu to savršeno funkcionira, i to na parceli koju je na korištenje dao grad, nekako sam znala da kod nas ne bi. Zašto ubijate ideju koja je sasvim ok?!
Nisu to problemi u tom smislu riječi,nije to svađa,jednostavno guraš godinu-dvije i polako kad vidiš da si sluga drugome popustiš
Ti si sva u zenu,ali dušo ovo je zapad a ne istok (nadam se da ti je jasno zašto sam to rekao)
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2012., 23:21   #62
uh, ni ne skužih da je post oživio.
malo sam okupirana drugim stvarima, na ideji se još radi, ali uz prilagođen pristup.
inicijalno zamišljeno puno veće zemljište se pokazalo neizvedivo iz čisto logističkih razloga. još se "ispipava" teren, na manjim i bližim lokacijama.
maltene svi zainteresirani već imaju svoje vrteve tako da ne žurimo. ovo je dodatan projekt/ideja koja zahtijeva ozbiljniju razradu.

btw, brar je spomenula Varaždin i community garden princip (postoje i u Ivanić Gradu i Virovitici) koji je neka druga priča, ali znam da postoji inicijativa za tako nešto i u Zg (Parkticipacija, Pravo na Vrt i još nekolicina). nažalost, iako postoji velik interes građana, grad je standardno nezainteresiran/nesusretljiv.
al glavno da se rade fontane i raskapa opet Cvjetni...
ups, radim si offtopic.
zzzzen is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2012., 23:23   #63
Upravo tako, sve je divno i bajno dok se prica svodi na neobavezno brljanje koje na kraju zavrsi s rostiljem. Ali da vidimo veselja kad dode do ljeta pa krene planiranje tko ce zrtvovati svoj godisnji da bi svaki dan zaljevao dok se ostali namacu na moru. Ili kad svom snagom nalete bolestine na koje ne djeluje kopriva/preslica/cesnjak/mlijeko pa pola ekipe zeli proeci na mracnu stranu i spasiti sto se jos moze, a druga polovica se ne zeli odreci organsko-ekoloske price,
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2012., 23:41   #64
pobogu, nevjerojatno kako su ljudi negativni.
ideja od koje se ovdje kreće nije tip projekta u kojem čovjek odluči danas, sutra kupi neki mali vrtić, a preksutra sadi paradajziće il šta ste već ranije zabrijali.
da nas to zanima, ostali bi samo pri svojim vrtovima i ne bi se ni bavili ičime dalje.
zzzzen is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 08:11   #65
Dušo upravo se o tome radi,radi se samo o tome koliko je netko spreman prignuti leđa,a vjeruj mi za dobar vrt treba se dobro i oznojiti i saviti...
Ja ti savjetujem test,sigurno netko od vas ima babu,didu,nekoga tko ima komad neobrađene zemlje,neka vam je ustupi na godinu dana (mislim dopusti da zasadite vrt) pa ako izdržite godinu dana ok ako ne...
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 09:17   #66
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
Nisu to problemi u tom smislu riječi,nije to svađa,jednostavno guraš godinu-dvije i polako kad vidiš da si sluga drugome popustiš
Ti si sva u zenu,ali dušo ovo je zapad a ne istok (nadam se da ti je jasno zašto sam to rekao)

NE RAZUMIJEM!!!!
SLUGA KOME??????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
brar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 17:11   #67
Ajde, ja ću ti to objasniti.
Radi se o totalno dvije obitelji. Ja ove godine izfinanciram ogradu jer moje koke svraćaju na njihov vrt, ali u mom vlasništvu. Dakle ja ograđujem svoje da njih zaštitim od mojih nemani. Onda im ja pomognem, dam besplatno gnoj jer ga nemaju i oni sfrezaju vrt, posade - posiju što već, nabave domaći starinski grah, naprave sve potpore i čekaju da izraste.
Onda im ja velim , pa daj zali to malo, nebu niš od toga, onda oni jednom zaliju vrt, i 10 dana niš. Onda oni odu za vikend, a ja kao dobar susjed uzmem moj šlauf, i rastegnem 80 metara i zalijem im vrt jedno 10 sati, mijenjam cijelo vrijeme položaje i tako to. Vidim ja već pojeo kelj, a njihov ko teniska loptica, jer se nije zalijevalo, i tako se oni vrate i vele ej hvala kaj si zalijevao, i drugo jutro sused opet zalije vrt i 7 dana niš. Odu oni na dva dana i vidim da je vrt opet u komi , a žal mi njihovog truda pa opet ja 10 sati zalijevam sa šlaufom itd,itd.
I vrate se oni, opet isto, i odu oni i ja si mislim , e ko vas jebe nebum zalijeval više.
Znaš zakaj ".... zato kad vidiš da si sluga drugome popustiš".
Odoše oni tamo negdje i nema ih doma kad stiže poruka, "hvala ti, kaj zaljevaš". Možeš mislit, zalijevajte si sami. I sjednem u hlad i gledam u nebo.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 18:02   #68
Hehe kako su ti ga elegantno pokusali metnuti i sad ce jos biti strasno razocarani sto si ih iznevjerio
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 19:29   #69
Diabolica, nije ti to u redu
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 19:51   #70
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
vjeruj mi za dobar vrt treba se dobro i oznojiti i saviti...
ne moram ništa vjerovati, znam i sama. kao što napisah već u gornja 2 posta, imam(o) već vlastite vrteve tak da nam nikakve babe, dede i sl. savjeti ne trebaju.

@Diabolica: lol, jadan vrt. al tvoj izgleda super na fotki.

kad gore već spomenuh, samo da još ubacim malu offtopic vijest o Zg inicijativi za community garden. možda ovaj put bude više sreće za penziće i ostale.
zzzzen is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 20:57   #71
Quote:
zzzzen kaže: Pogledaj post

@Diabolica: lol, jadan vrt. al tvoj izgleda super na fotki.
vrt izgleda sasvim pristojno
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 21:05   #72
Hvala na komplimentu, ali moj vrt se vidi na slikama, a vi i dalje samo o TIPSS-u ( teorijea i praksa samoupravnog socijalizma). Dajte malo slika da vidimo i vaše vrtove ? Inače neki dan sam dodao 15 flanaca kelja i 15 flanaca poriluka za zimu , nek se nađe. Sad ide salata , samo da se smanji ovo grijanje odozgo.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 21:17   #73
To što je u toj vijesti je totalno suprotno od onoga što si ti napisala u prvom postu. Vi trebate zemljište podijeljeno na sto parcela koju će svaki zasebno obrađivati. Jedan će imati đunglu , drugi arhitektonsko riješenje da mu se drugi dive, a treći normalan vrt bez travke Tzv, spržena zemlja. To nije zajednički vrt, to je podijeljena cijelina, i koja ne ovisi o zajednici , već o pojedincu. I to je riješivo, jer sam ja sa Trnja i znam da tamo to postoji od pamtivijeka, ili malo kasnije, pošto "Alisa više ne stanuje ovdje" pa neznam kako je sada. A imaš to i u Dubravi kod onog konzuma, ima to već svagdje, ali tamo ja ne brijem po tvom vrtu i ti ne po mom, već svako ima svoju parcelu sa svim dobrobitima gradskog smoga.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 23:26   #74
@Biljka112: a znači, ti si taj susjed od diabolice!

@diabolica: community garden vijesti koje spomenuh su, kao što i napisah offtopic (imam neugodan osjećaj da nitko ne čita postove prije odgovora ljudima), ali nedavno upoznah inicijatore te akcije i nekako me brar podsjetila na tu priču pa spomenuh.
nema baš veze sa pravim organskim uzgojem, ali super je inicijativa i nadam se da će uspjeti. ne toliko zbog stvarnog uzgoja hrane, već zbog društvenog aspekta i da se bar ubuduće penziće ne može stjerati sa vrtova i sl.

što se fotki tiče - nisam ovdje da ikome išta dokazujem ili reklamiram. nemam naviku uslikavati si vrt (actually, mislim da imam samo jednu fotku ovogodišnje "berbe" trešanja, haha), a fotke tuđih vrtova ne dilam.
anyway, kao što napisah u uvodnim postovima topica, objavih ga jer sam htjela testirati generalnu ideju, ne konkretan projekt.
zzzzen is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2012., 14:14   #75
Quote:
AndrejX kaže: Pogledaj post
Upravo tako, sve je divno i bajno dok se prica svodi na neobavezno brljanje koje na kraju zavrsi s rostiljem. Ali da vidimo veselja kad dode do ljeta pa krene planiranje tko ce zrtvovati svoj godisnji da bi svaki dan zaljevao dok se ostali namacu na moru. Ili kad svom snagom nalete bolestine na koje ne djeluje kopriva/preslica/cesnjak/mlijeko pa pola ekipe zeli proeci na mracnu stranu i spasiti sto se jos moze, a druga polovica se ne zeli odreci organsko-ekoloske price,

hahahahhhh....ovo me baš nasmijalo.....

organsko-ekološko-biološka priča na 20-30ha? (hajde da si napisala ne znam 200-300 m2....još nekako i hajde...)

pa gdje ti pokretačico topića živiš? s koje si ti planete pala?

i to još sa koliko ljudi? ni to ne znaš....

i to još udaljena s mjesta zemlje 30-ak km?

pa jel ti znaš što znači organski-ekološki-biološki održavati 1 ha zemlje??

jel ti znaš što ti je sve potrebno za to od recimo nekakve MINIMALNE mehanizacije ??

jel ti znaš koliko je tu potrebno rada, truda, znoja, sagibanja i krvi ??

i to sve uskladiti sa ljudima koji o tome ne znaju ništa ??

i još to sve držati na okupu ?? hahahahahhhh....

pa gdje ti živiš?
felida is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2012., 23:00   #76
Quote:
felida kaže: Pogledaj post
organsko-ekološko-biološka priča
ne shvaćaš razliku između organskog, ekološkog i biodinamičkog uzgoja ili namjerno sve trpaš u isti koš?
ostatak tvojih pitanja/neutemeljnih pretpostavki su dokaz kako se nisi potrudio/la pročitati topic dalje od prvih par postova čime bilo kakav komentar postaje suvišan, otprilike kao i tvoj post uopće.
zzzzen is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2012., 08:38   #77
Quote:
zzzzen kaže: Pogledaj post
ne shvaćaš razliku između organskog, ekološkog i biodinamičkog uzgoja ili namjerno sve trpaš u isti koš?
ostatak tvojih pitanja/neutemeljnih pretpostavki su dokaz kako se nisi potrudio/la pročitati topic dalje od prvih par postova čime bilo kakav komentar postaje suvišan, otprilike kao i tvoj post uopće.

a ti ne shvaćaš da sam ja tvoju besmislenu temu vratila na prvobitno stanje i nije mi uopće jasno kako se ljudima uopće da s tobom tu lamentirati...
felida is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2012., 08:59   #78
Quote:
zzzzen kaže: Pogledaj post
ne shvaćaš razliku između organskog, ekološkog i biodinamičkog uzgoja ili namjerno sve trpaš u isti koš?
ostatak tvojih pitanja/neutemeljnih pretpostavki su dokaz kako se nisi potrudio/la pročitati topic dalje od prvih par postova čime bilo kakav komentar postaje suvišan, otprilike kao i tvoj post uopće.
organski uzgoj je najtočnije definicija.

ekološki uzgoj je totalno kriva formulacija jer je svaki uzgoj ekološki, čak i onaj konvencionalni pri kojem se koriste pesticidi i mineralna gnojiva. zašto? svaka biljka ima ekološke zahtijeve prema tlu, temperaturi, vodi i svjetlu koje joj moramo osigurati. prema tome, za svaki uzgoje se može reći da je ekološki.

biodinamička poljoprivreda je nešto kao voodoo...radi, daje rezultate ali...
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2012., 07:32   #79
Joj dajte s eko-ne eko većina lamatanja pojedinaca o eko uzgoju se svodi zapravo na to želju da znaju što i kako se šprica itd.
Ind.hrana (voćče povrće...) je pretvorena u babarogu (po meni često bez razloga),Organski uzgoj je za Michele obamu kojoj 364 dana u godini organski vrt obrađuju itekako dobro plaćeni vrtlari da bi se ona 365-ti dana slikala s plodovima tog vrta i rada.
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2012., 11:38   #80
Quote:
felida kaže: Pogledaj post
a ti ne shvaćaš da sam ja tvoju besmislenu temu vratila na prvobitno stanje i nije mi uopće jasno kako se ljudima uopće da s tobom tu lamentirati...
Ali, zašto ti imaš potrebu lamentirati?! Čemu tolika zloća?
brar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:11.