Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.04.2012., 17:39   #41
Quote:
zarana kaže: Pogledaj post
mislim da je pristup temi bez veze u smislu ja sam pametniji, moj prijedlog je bolji, šta ti znaš, nemaš pojma

ako želi pokušati zadržati zemlju, nek odlazi jednom mjesečno i pokosi, napravi izlet za prijatelje, kladim se da će tek za godinu dvije takvih odlazaka shvatiti što želi...

u međuvremenu da ujesen i u proljeće posadi nekoliko voćki,nešto je napravio...

što bi se reklo, kasćemusesamo...
Neću znati tako,jer prvo tamo nešto trebam imati kako bih stekao naviku odlaska Poznajem sebe dovoljno, a ni prijateli neće htjeti doći ako ih nemam nečim posebnim počastiti (makar svojom domaćom orahovicom).Razmaženi su, jbga
Hvala na savjetu o mušmulama.
p.s.Zbilja ste super.Već sam dobio nekoliko zanimljivih savjeta.Vjerujem da će se kroz koji post slika iskristalizirati!
mark567 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2012., 18:25   #42
Quote:
lostcase kaže: Pogledaj post
Prije bi uvezo nuklearno gorivo nego sadnice , bar dok ne udjemo u EU.
Može objašnjenje?
Quote:
zarana kaže: Pogledaj post
a što se tiče voća koje sam mu predložila, mušmule npr.koje se beru nakon prvog mraza kada i nije najveći izbor voća, ili duda, pa tu bar nema prskanja, orezivanja, a kladim se da će za ne znam koliko godina biti cijenjene na tržištu...

ne samo što je zdravo i hranjivo voće, nego još više jer se ne prska, ne truje, a svi već znaju da je broj prskanja jabuka do našeg stola dvocifreni...

dud je isto zdravo voće a zaboravili smo ga...

ne govorim da znam najbolje, nego što bih ja na njegovom mjestu...
Meni su tvoje ideje super jer znam što znači imati mušmule, a oskoruše bih voljela imati.
Quote:
mark567 kaže: Pogledaj post
Neću znati tako,jer prvo tamo nešto trebam imati kako bih stekao naviku odlaska Poznajem sebe dovoljno, a ni prijateli neće htjeti doći ako ih nemam nečim posebnim počastiti (makar svojom domaćom orahovicom).Razmaženi su, jbga
Hvala na savjetu o mušmulama.
p.s.Zbilja ste super.Već sam dobio nekoliko zanimljivih savjeta.Vjerujem da će se kroz koji post slika iskristalizirati!
Možeš i šipak posaditi naokolo. Od šipka se rade jako ukusni pekmezi.

Ideja je onoliko koliko biljnih kultura koje uspijevaju na toj lokaciji gdje imaš zemljište.

Sve je bolje od šipražja ili divlje šume ako u okolici ima dosta drveća.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2012., 19:57   #43
mark567
hočeš li kazat di ti je zemljište više. jer nisu sva zemljišta podobna za iste kulture

negdje super rastu smokve i bez velikog uplitanja a u velikom dijelu hrvatske ne mogu ni preživit.Gdje rast na primjer te smokve nema šanse uzgojit jabuku itd
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2012., 20:54   #44
Quote:
more kaže: Pogledaj post
mark567
hočeš li kazat di ti je zemljište više. jer nisu sva zemljišta podobna za iste kulture

negdje super rastu smokve i bez velikog uplitanja a u velikom dijelu hrvatske ne mogu ni preživit.Gdje rast na primjer te smokve nema šanse uzgojit jabuku itd
Okolica Požege
mark567 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2012., 21:53   #45
Felida oš ze ženit. Ja već ponislio da sam lud i bezobrazan, netko ipak shvaća poantu....
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2012., 10:54   #46
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Felida oš ze ženit. Ja već ponislio da sam lud i bezobrazan, netko ipak shvaća poantu....



A, gle, kada netko ima spoznaju a drugi ne onda je za onog drugog sve ostalo problem....
felida is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2012., 13:13   #47
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Ako ti je do "brzog napredovanja" uhvati se malina i kupina.
Isuviše paušalna izjava, pogotovu kad znamo da se radi o gotovo hektaru zemljišta 150 km udaljenom od mjesta boravka.

Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Felida oš ze ženit. Ja već ponislio da sam lud i bezobrazan, netko ipak shvaća poantu....
Nisi ni lud ni bezobrazan, a ne moraš se ni sramit svojih izjava,... jednostavno za neke ljude treba malo više razumijevanja i strpljenja koje si negdje po putu izgubil . Teško je ostat indiferentan kad čovjek veli da ne bi htio zaradu ali ipak ne bi htio ni biti u minusu, kad veli da bi posadil orahe ali mu ih je predugo čekati, kad veli da bi posadil lješnjake ali da je na njih alergičan, kad veli da bi posadil maline i kupine ali je s njima puno posla, posadil bi i voćke ali se boji da bu ih netko obral, ...

@mark567 :
Mislim da su koprive vrlo dobra opcija pogotovu ak za iste postoji siguran otkup. Zaštite nema a 3-4 otkosa na godinu i sušenje ne bi trebali biti veliki problem.
KD electronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2012., 14:26   #48
Ma neš ti ništa posijat/posadit sve mi se čini.

Daj susjedu neka obrađuje i to je to.
I on nek ti plati odojka i aj bok, čist račun duga ljubav.
I tak svaku godinu.
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2012., 15:03   #49
Posadi šljive, par za plod ostalo za pekmez i rakiju i mirna slavonija.....
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2012., 17:24   #50
Quote:
KD electronic kaže: Pogledaj post
Isuviše paušalna izjava, pogotovu kad znamo da se radi o gotovo hektaru zemljišta 150 km udaljenom od mjesta boravka.
Što znači pridjev "paušalan"? Prosječan?
Google izbacuje svašta, ali ništa od pomoći.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2012., 18:35   #51
[QUOTE=KD electronic;39159465]Isuviše paušalna izjava, pogotovu kad znamo da se radi o gotovo hektaru zemljišta 150 km udaljenom od mjesta boravka.



Quote:
Nisi ni lud ni bezobrazan, a ne moraš se ni sramit svojih izjava,... jednostavno za neke ljude treba malo više razumijevanja i strpljenja koje si negdje po putu izgubil . Teško je ostat indiferentan kad čovjek veli da ne bi htio zaradu ali ipak ne bi htio ni biti u minusu, kad veli da bi posadil orahe ali mu ih je predugo čekati, kad veli da bi posadil lješnjake ali da je na njih alergičan, kad veli da bi posadil maline i kupine ali je s njima puno posla, posadil bi i voćke ali se boji da bu ih netko obral, ...
-postoji i stanje koje se zove pozitivna nula
-naveo sam razloge zbog čega ne bih to sadio-što je čudno?
također sam naveo razoge tbog kojeg ne bih voćke,a okoi kupina i malina ima jako puno posla i ne mogu se uzgajati 1500 km od kuće-bilo bi dobro da se malo informiraš o uzgiju tih kultura prije nego napišeš ovakve gluposti.I Normano je da neću uzgajati voće.Voziti se četo 150 km da bi se brinuo oko voćki realan uz rizik da će m ih netko obrati može samo priglup čovjek.
Molim te da više ne provociraš!Ako smatraš da ja tebe zafrkavam, zašto se onda kačiš?


O poljoprivredi ne znam ništa, imam volju naučiti.Ako je vama koji provocirate to krivo olnda s idite liječiti na psihijatriju a ne tu.Ja na vašu žalost nisam doktor psihijtar. Tu sam da skupim početne ideje i informacije.To hoću li ja nešto saditi ili neću , apsolutno nije vaša stvar i vi mi nećete dati novce za sjem,niti ćete kopati na njivi.Ako ćete mi pomoći savjetom može, ako nećete onda vas zbilja molim da prošetate.Na vašu žalost ima ovjde dobrih ljudi koji će rado napisati ono što znaju!
mark567 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2012., 18:42   #52
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Posadi šljive, par za plod ostalo za pekmez i rakiju i mirna slavonija.....
Na toj zemlji se prije uzgajala šljiva, suncokret, orah i kukruz. To je ono što ja znam.Zafrkanpo je kod šljiva to što berba i kupljenje traje po 15 i više dana.Ja to vrijeme nemam.ZAto mi je najizglednija opcija sa koprivom.Opet mana koprive je ta što na toj količini zemlje prema informacijama koje ja imam bio u minusu. Jedni bi se isplatilo ako bih je sam prerađivao.A onda dolazim do problema tržišta :/
mark567 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2012., 18:59   #53
Mislim da je rješenje hren. "Uzgoj hrena isplativiji od pšenice." - Ipak, zahtijeva težak rad.
Daj nekome zemlju na zakup jer ne postoji nešto treće što će zadovoljiti tvoje kriterije. Ovo je dobronamjeran savjet.
U međuvremenu stigneš nabaviti literaturu i proučiti biljne kulture.
Raspitivati se na forumu je nezahvalno ako ne znaš što točno želiš.
Forum je koristan kada čovjek ima konkretna pitanja.
Sretno.
http://agroaltera.hr/images/hren-tabimg.png

Zadnje uređivanje Lozimka : 26.04.2012. at 19:04.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2012., 19:18   #54
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Mislim da je rješenje hren. "Uzgoj hrena isplativiji od pšenice." - Ipak, zahtijeva težak rad.
Daj nekome zemlju na zakup jer ne postoji nešto treće što će zadovoljiti tvoje kriterije. Ovo je dobronamjeran savjet.
U međuvremenu stigneš nabaviti literaturu i proučiti biljne kulture.
Raspitivati se na forumu je nezahvalno ako ne znaš što točno želiš.
Forum je koristan kada čovjek ima konkretna pitanja.
Sretno.
http://agroaltera.hr/images/hren-tabimg.png
TNX.Ipak mislim da će biti kopriva,i to na način da je i sam prerađujem.
mark567 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2012., 21:06   #55
@Lozimka : paušalan u smislu, neprovjeren, bez adekvatnih argumenata. Spomenuo sam to isključivo zato što znam da su pitome kupine poprilično zahtjevne za uzgoj i traže slugu (sam imam 200-tinjak komada) pa i nisu baš pogodne za uzgoj na tako udaljenoj lokaciji.

@mark567 : krivo si me shvatio. Ne znam što si lošeg našao u mome prethodnom postu? Samo sam konstatirao da odaješ dojam nesigurne osobe navevši par primjera na koje kolega @diabolica nije mogao ostati indiferentan i zaista mi nije bila namjera ikoga provocirati...
No, bez obzira na tvoju reakciju, želim ti svu sreću.
KD electronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2012., 21:40   #56
O poljoprivredi ne znam ništa, imam volju naučiti.Ako je vama koji provocirate to krivo olnda s idite liječiti na psihijatriju a ne tu.Ja na vašu žalost nisam doktor psihijtar. Tu sam da skupim početne ideje i informacije.To hoću li ja nešto saditi ili neću , apsolutno nije vaša stvar i vi mi nećete dati novce za sjem,niti ćete kopati na njivi.Ako ćete mi pomoći savjetom može, ako nećete onda vas zbilja molim da prošetate.Na vašu žalost ima ovjde dobrih ljudi koji će rado napisati ono što znaju!


Mislio sam da neću više odgovrati pošto si izvrsno pametan, ali znaj da mi nakon odrađenog posla, u vrtu ili na polju odemo na forum i želimo pročitati nešto i "potrošiti" vrijeme na pametne odgovore ili pitanja.
Tvoje pitanje ili tread sasvim sigurno nije pametan i zato tako reagiram ili pišem - o.
Majstore: Kako ti zamišljaš poljoprivredni uzgoj nečega na 1 m2, 10 m2 ili 1 ha na 150 km?
Majstore to ti je isto kao da imaš apartman na moru i dolaze gosti a tebe nema, ključ je ispod otirača i radite ljudi do mile volje što hoćete, a love nema nigdje.
Sve si krivo postavio u početku , Zašto? Zato što si nešto zamislio, na 150 km od mjesta stanovanja.
Ne ide to dječače, to ti je najbolje kositi, a sa 150 km, ni to ne možeš, jer ne shvaćaš da sve košta, i benzin, loža, karta za vlak i freza i plug i traktor, sve. Osim ako nemaš budalu koja će ti to raditi i plaćati sve iz svog džepa.
I zato dobivaš takve odgovore, od nas polustručnjaka, Osim nekih svaka čast, a ti se pjeniš.
Prije svega stavi sve troškove na papir , i9 onda napiši pametan thread sa pametnim pitanjem, i dobiti ćeš pametan odgovor.
Apropos kopriva, da li si ispitao sortnu listu, ili koliko je kila sjemenja, ili kako ga nabaviti i gdje, ili kaoko se suši, ili kako se kosii i na kojoj visini, ili što se prodaje i po kojoj cijeni i najvažnije gdje ?

Misliš da je to tako jednostavno, e pa nije, traži puno googlanja, telefoniranja ili razgovora, a ti misliš da je najednostavnije napisati pitanje i puf, sve je tu. Greška.
Ne razumiješ bit, i rađe kosi zemlju dok ne odguglaš sve i pohvataš sve niti.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 01:08   #57
Quote:
mark567 kaže: Pogledaj post
Na toj zemlji se prije uzgajala šljiva, suncokret, orah i kukruz. To je ono što ja znam.Zafrkanpo je kod šljiva to što berba i kupljenje traje po 15 i više dana.Ja to vrijeme nemam.ZAto mi je najizglednija opcija sa koprivom.Opet mana koprive je ta što na toj količini zemlje prema informacijama koje ja imam bio u minusu. Jedni bi se isplatilo ako bih je sam prerađivao.A onda dolazim do problema tržišta :/
A šta se to pobere u jedan dan??????
Posadiš 50 šljiva dođeš jedan vikend , ceradu ispod i streseš.. To što streseš u bačve i nakon 20 dana dođeš i pečeš rakiju... Ono što je prije i poslje otpalo ili ostalo ionako bu pojele ptice i ostale životinje...
Ti prvo pričaš da bi nešto da nije zaraščeno a na kraju bi zarađivao, daj se odluči . Mada je litra dobre šljive 50 kn a sa 50 stabala može se i stotinjak litara dobiti....
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 01:36   #58
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
O poljoprivredi ne znam ništa, imam volju naučiti.Ako je vama koji provocirate to krivo olnda s idite liječiti na psihijatriju a ne tu.Ja na vašu žalost nisam doktor psihijtar. Tu sam da skupim početne ideje i informacije.To hoću li ja nešto saditi ili neću , apsolutno nije vaša stvar i vi mi nećete dati novce za sjem,niti ćete kopati na njivi.Ako ćete mi pomoći savjetom može, ako nećete onda vas zbilja molim da prošetate.Na vašu žalost ima ovjde dobrih ljudi koji će rado napisati ono što znaju!


Mislio sam da neću više odgovrati pošto si izvrsno pametan, ali znaj da mi nakon odrađenog posla, u vrtu ili na polju odemo na forum i želimo pročitati nešto i "potrošiti" vrijeme na pametne odgovore ili pitanja.
Tvoje pitanje ili tread sasvim sigurno nije pametan i zato tako reagiram ili pišem - o.
Majstore: Kako ti zamišljaš poljoprivredni uzgoj nečega na 1 m2, 10 m2 ili 1 ha na 150 km?
Majstore to ti je isto kao da imaš apartman na moru i dolaze gosti a tebe nema, ključ je ispod otirača i radite ljudi do mile volje što hoćete, a love nema nigdje.
Sve si krivo postavio u početku , Zašto? Zato što si nešto zamislio, na 150 km od mjesta stanovanja.
Ne ide to dječače, to ti je najbolje kositi, a sa 150 km, ni to ne možeš, jer ne shvaćaš da sve košta, i benzin, loža, karta za vlak i freza i plug i traktor, sve. Osim ako nemaš budalu koja će ti to raditi i plaćati sve iz svog džepa.
I zato dobivaš takve odgovore, od nas polustručnjaka, Osim nekih svaka čast, a ti se pjeniš.
Prije svega stavi sve troškove na papir , i9 onda napiši pametan thread sa pametnim pitanjem, i dobiti ćeš pametan odgovor.
Apropos kopriva, da li si ispitao sortnu listu, ili koliko je kila sjemenja, ili kako ga nabaviti i gdje, ili kaoko se suši, ili kako se kosii i na kojoj visini, ili što se prodaje i po kojoj cijeni i najvažnije gdje ?

Misliš da je to tako jednostavno, e pa nije, traži puno googlanja, telefoniranja ili razgovora, a ti misliš da je najednostavnije napisati pitanje i puf, sve je tu. Greška.
Ne razumiješ bit, i rađe kosi zemlju dok ne odguglaš sve i pohvataš sve niti.
Apsolutno mi je jasno koliko sve košta,a sigurni je najskupolje akd zemlja leži neobrađena,a ja krivim kičmu ležeći na kauu u slobodno vrijeme.Početno pitanje je biloi što se može uzgajati 150 km od kuće.Jasno mi je da tu ima velikih problema i zato pitam vas -iskusne majstore.
Jasno mi je da ću morati izabrati vrstu koprive,ne znam zašto to sad spominješ. Ponašaš se kao da si ti pametan a ja glup!ZAšto misliš da ne mislim o problemima tržišta?
kopriva mi je ok jer mogu za uzgoj koprive izvojiti vrijeme.Za ovo ostalo ne mogu!
I ne znam zašto misliš da sam nešto u startu zamislio? Nisam zamislio ništa! PITAM jel se može tako nešto uzgajati!
mark567 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 10:14   #59
A znate što meni i dalje nije jasno?

Zašto svi gubite svoje vrijeme, enegriju i trud na ovog lika?

Mislim da je previše neopravdanog prostora dobio da bi zadovoljio svoje amaterske zamisli.....
felida is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 12:30   #60
a ja stvarno ne razumijem zašto čovjek koji nešto ne zna i to i kaže ne može dobiti dobronamjeran savjet...vi koji se bavite bilo čime na zemlji i oko nje, istu stvar možete pristojno napisati...kao da vas netko budi i tjera na forum da čitate i odgovarate na temi koja vas živcira...

meni kad neka tema digne tlak, samo zatvorim i idem dalje...

ja isto ništa ne znam, od prije god.imam vrt, i masa stvari koja je vama kao dobar dan meni je -laku noć ...pa jel to toliko nerazumljivo???

i rado čitam ovakve teme, različita razmišljanja, savjete,al mi se eto i tu digne tlak kad se ljudi prave jako pametni...

ko djeca, majkumu, ja sve znam a ti ne ti si glup ko ti kriv...jel tako odgovarate i kad vas netko pita ne znam gdje se nalazi koja ulica:
jesi ti normalan, pa kud voziš kad ne znaš kud ideš, jesi li se ti prije raspitao nego si krenuo, ti misliš da je samo tako naći tu ulicu, ehe al smo se mi navozali kad smo doselili, nije to sam tak, trebaš se raspitat i kad sve znaš onda nas pitaj gdje je ta ulica...tako nekako?
zarana is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:33.