Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.03.2015., 17:44   #1041
Super, svaka čast zato jer si dobio pare, a kaj mi u ZG koji najviše dajemo pa dobijemo NIŠ. Daj bože da se ukinu ti obvezni nameti, baš me zanima koliko bi se vas iz Slavonije dobrovoljno javilo i plaćalo Komoru... Apsolutno niš ne rade, još ti naplate oglas u obrtničkim novinama, barem bi trebali dobiti jednu objavu free
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2015., 18:28   #1042
Bilo je vec govora, da li obrtnik pausalac koji je vec zaposlen i radi kod drugog poslodavca sto znaci da obrt obavlja kao slobodnu djelatnost, mora placati TZ, SR i naknadu za sume? Ako netko moze potvrditi da placa ili ne placa, bio bih mu zahvalan.
-lama- is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2015., 19:48   #1043
Hvala na ovoj informaciji za forum .
Kathrin74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2015., 12:47   #1044
postoji li netko da ima obrt za prevoditeljske usluge, a da je paušalac? znam da kao to ne može, ali ima slučajeva pa me zanima je li netko uspio to isposlovati?
chloetoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2015., 13:48   #1045
Mene zanima kako da prodam neke stvari iz obrta koje mi više ne trebaju pošto u paušalu se ne smije bavit prodajom, dakle bavim se informatičkim uslugama i imam jedno računalo koje bi prodao,a ne mogu prodat jer onda se bavim trgovinom.. nije mi to jasno.. i drugo pitanje kada kupujem nešto za obrt da li to mogu kupit kao privatna osoba na svoje ime ili mora glasiti na obrt, ako sam dobro shvatio vlasnik obrta i obrt su jedno i svejedno je da li piše na računu ime obrta ili vlasnik obrta ili sam ja to krivo shvatio?kome dajem te račune ?knjigovođe nemam.hvala.
another is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2015., 13:54   #1046
Quote:
-lama- kaže: Pogledaj post
Bilo je vec govora, da li obrtnik pausalac koji je vec zaposlen i radi kod drugog poslodavca sto znaci da obrt obavlja kao slobodnu djelatnost, mora placati TZ, SR i naknadu za sume? Ako netko moze potvrditi da placa ili ne placa, bio bih mu zahvalan.
Mora plaćati kao i obrt koji je osnovna djelatnost ako postoji obveza s obzirom na djelatnost (TZ), lokaciju (SR) a šume plaćaju svi obrtnci.
lady G is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2015., 23:06   #1047
Quote:
another kaže: Pogledaj post
Mene zanima kako da prodam neke stvari iz obrta koje mi više ne trebaju pošto u paušalu se ne smije bavit prodajom, dakle bavim se informatičkim uslugama i imam jedno računalo koje bi prodao,a ne mogu prodat jer onda se bavim trgovinom.. nije mi to jasno.. i drugo pitanje kada kupujem nešto za obrt da li to mogu kupit kao privatna osoba na svoje ime ili mora glasiti na obrt, ako sam dobro shvatio vlasnik obrta i obrt su jedno i svejedno je da li piše na računu ime obrta ili vlasnik obrta ili sam ja to krivo shvatio?kome dajem te račune ?knjigovođe nemam.hvala.
Nema stvari iz obrta, to su tvoje stvari.

U paušalnom oporezivanju ulazni računi zapravo nisu pretjerano bitni jer nema priznavanja istih, odnosno amortizacije.
Dakle platiš državi njihovo, a sve ostalo na računu je tvoja "plaća" recimo i kupuj što želiš.

To i jest poanta paušalnog oporezivanja.

Obrti "dohodaši" plaćaju poreze ovisno o poslovanju i naravno da je bitno kakve su im ulazne stavke, odnosno koliko dobit umanje raznom opremom i materijalom.

Uz sve navedeno, naveo bih i da je pametno čuvati račune za stvari kupljene direktno s računa obrta. Nismo dužni voditi evidenciju, ali svakako je dobro imati račune ukoliko porezna iz ovog ili onog razloga odluči iste zatražiti zbog bilo kakve kontrole. Osobno nisam čuo za takav slučaj, ali tko zna.


Doduše, meni se više puta zalomilo da kupujem koješta pa izvučem svoju karticu od obrta, a račun završi u smeću
łvek is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2015., 09:00   #1048
Imam obrt u paušalu, i moram nešto poslati poštom a poštarinu placa kupac. E sad, mene zanima mogu li na račun napisati troškove dostave, s obzirom da kupac placa putem računa pa tako i dostavu skupa sa iznosom proizvoda. Hvala
Nens is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2015., 14:00   #1049
Quote:
łvek kaže: Pogledaj post
Nema stvari iz obrta, to su tvoje stvari.

U paušalnom oporezivanju ulazni računi zapravo nisu pretjerano bitni jer nema priznavanja istih, odnosno amortizacije.
Dakle platiš državi njihovo, a sve ostalo na računu je tvoja "plaća" recimo i kupuj što želiš.

To i jest poanta paušalnog oporezivanja.

Obrti "dohodaši" plaćaju poreze ovisno o poslovanju i naravno da je bitno kakve su im ulazne stavke, odnosno koliko dobit umanje raznom opremom i materijalom.

Uz sve navedeno, naveo bih i da je pametno čuvati račune za stvari kupljene direktno s računa obrta. Nismo dužni voditi evidenciju, ali svakako je dobro imati račune ukoliko porezna iz ovog ili onog razloga odluči iste zatražiti zbog bilo kakve kontrole. Osobno nisam čuo za takav slučaj, ali tko zna.


Doduše, meni se više puta zalomilo da kupujem koješta pa izvučem svoju karticu od obrta, a račun završi u smeću
Hvala na odgovoru, bio sam dohodaš ,a sad sam 3 godine paušalac.Dok sam bio dohodaš sam kupio svoje sredstvo rada i uveo u obrt ,a sada sam paušalac ,znači ako sam dobro shvatio ja mogu sad sve što imam prodat bez da se nekome moram opravdavat, recimo kupim 20 računala na svoje privatno ime sa privatnog računa, čuvam račune i to je to i onda te iste stvari mogu za par dana prodat ?meni su to objasnili totalno drugačije, da paušalac se ne smije bavit trgovinom, mada se ja ne bavim trgovinom opet sam jednom nešto kupio i mislim prodat, to je onda neka indirektna trgovina?to ništa nema smisla jer u uvjetima paušala piše da nije trgovina , ugostiteljski objekt itd.. Da li ja mogu kupit nešto od privatne osobe i napravit kupoprodajni ugovor i koristit to kao sredstvo rada?
another is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2015., 21:59   #1050
Dobila sam novi rješenje danas, za 2015.

Pitanje:
Na rješenju za 2014 mi je bilo napisano kolkio moram platiti za svaki doprinos.
To jest, ne primjer:

1. doprinos za mirovinso osiguranje..... 476.46 kuna
itd

sada samo piše

1. doprinos za mirovinsko osiguranje po stopi od 15%
itd

bez broja koliko moram platiti.

Je li to normalno?
I ako jest, moram li tu nešto sada izračunati, ili mogu li platiti iste iznose kao prije? Ionako za 1.mjesec već sam platila......
Kathrin74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2015., 23:28   #1051
Pozdrav ekipi

Kod mene isti slučaj kao kod @Kathrin74

Dobio rješenje:

mirovinsko po stopi 15+5%
zdravstveno 15%
zaštita zdravlja na radu 05%
doprinos za zapošljavanje 1.7%

Ako netko zna, pošto sam ove godine ušao u one od 85.000,01 - 115.000,00 kn, dakle godišnja osnovica mi je 17.250,00 kn, a prošle godine sam imao onu nižu osnovicu od 12.750,00 kn, da li sad plaćam samodoprinose po nekoj drugoj osnovici ili isto kao lani? Jasno mi je za porez na dohodak da plaćam više nego lani, ali mi nije jasno za mirovinsko i zdravstveno. Ako je razlika, molio bih nekoga tko zna kolika mi je osnovica za ovu godinu i kolika bi bila davanja. HVALA!!!

Lp
studio3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2015., 23:49   #1052
i prošle godine se kazalo mjesečnu osnovicu od 3176.40 kn.... ovaj put ne kaže to. Samo kaže nešto o iznosu prosječne plaće i koeficijentu 0.40.

Moj obrt je nov i ne vidim razloga zašto bi se nešto promijenilo za mene osobno..... ja se nadam da netko koji zna više o ime je obio slično rješenje i može nam malo objasniti, baš bih bila zahvalna....
Kathrin74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 00:02   #1053
[QUOTE=Kathrin74;53456860]i prošle godine se kazalo mjesečnu osnovicu od 3176.40 kn.... ovaj put ne kaže to. Samo kaže nešto o iznosu prosječne plaće i koeficijentu 0.40.

Moj obrt je nov i ne vidim razloga zašto bi se nešto promijenilo za mene osobno..... ja se nadam da netko koji zna više o ime je obio slično rješenje i može nam malo objasniti, baš bih bila zahvalna.... [/QUOTE

da... isto tako kod mene

studio3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 10:12   #1054
Nema panike...evo mala pomoć -> Nove osnovice za 2015
łvek is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 10:20   #1055
Da li to znači mi moamo to sami izračunati?
I što s time što smo već platili za 1. mjesec?
Što je razlog zašto više ne daju iznos, da smo sigurni da platimo točan iznos?
Kathrin74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 10:26   #1056
Ovo je katastrofa! Šta im je sad previše posla da izračunaju za svakog?! UŽAS!
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 10:31   #1057
Pa dobro sad. Nije da je riječ o nekim žešćim izračunima.

U PDF-u kojeg sam stavio gore imate osnovicu, izračunajte postotke i zapište si ih (napravite bankovne naloge) i mirni ste godinu dana
łvek is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 11:02   #1058
Hvala na odgovoru łvek

To bi značilo da bez obzira kolika je godišnja osnovica, (do 85.000,00 kn, od 85.000,00 kn do 115.000,00 kn ili od 115.000,00 kn do 149.500,00 kn), svi paušalci plaćaju isto samodoprinose,(mirovinsko, zdravstveno...), samo je razlika u porezu na dohodak koliko sam shvatio?

Zadnje uređivanje studio3 : 04.03.2015. at 12:12.
studio3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 12:51   #1059
Dobio sam i ja rješenje bez novčanih iznosa.
Ali ukupni doprinos za 2015.g. nam je 1181.92 kune dok je za 2014.g. bio 1181.61 kune.Osnovica se očito jako malo promijenila i ukupna razlika je 31 lipa.Po meni, svi mi paušalci bi trebali nastaviti plaćati kao i dosad a na godišnjem iznosu razlika će biti u visini par kuna.
A zapravo ni toliko jer veljača je imala 28 dana i trebao bi se platiti manji doprinos u odnosu na mjesec sa 30 dana.
Bitno je imati uplatnice da se platilo a eventualna razlika može doći na kraju godine kao obavijest od Porezne uprave.
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 14:22   #1060
Ma molit ću lijepo, plaćam ih da mi uzimaju novac i onda još ne mogu ispostaviti niti uplatnice s iznosima.
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:45.