Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.10.2015., 12:36   #1201
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post

ono sto treba rijesiti je da taj izborni predmet zbilja postane izborni
Pa to znači kršenje Vatikanskih ugovora. O tome se upravo i radi. Sama si rekla da se oni ne mogu raskinuti. Taj Ugovor vrlo precizno i nedvosmisleno odeđuje da vjeronauk MORA biti unutar raspreda REDOVNE nastave.

Postoji i rješenje, dakako. Ali ono iziskuje novac. Značilo bi uvođenje novog predmeta koji bi birala djeca koja ne idu na vjeronauk.

No to se neće dogoditi iz dva razloga. Prvi je što za to nema novaca, to bi značilo dodatno terećenje dječje satnice, dodatno izdvajanje novca za obrazovanje i prosvjetu, dodatno zapošljavanje ljudi koji bi predavali novi izborni predmet. (Istinabog, još će se netko dosjetiti da to riješi smanjivanjem plaća nastavnicima i preraspodjeljivanjem tog novca na povećani broj nastavnika.)

Drugi razlog je taj što bi Crkva vrisnula i skočila na zadnje noge jer bi se tad moglo dogoditi da puno više djece ne bira vjeronauk.


Zapravo, ovaj drugi je razlog prvi.
__________________
Premnoge šuplje stvari su nam smisao života, zašto si se sad okomila na riječi? (vrrrlet)
Vraćamo se u prethistoriju. Ovo je civilizacija slike. Što ne zahtijeva sposobnost apstraktnog mišljenja. (MmeTipfeler)
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 12:46   #1202
paunutar redovne nastave je ok, prvi ili zadnji sat za starije
boravkasima bi se moralo nesto barem organizirati a ne zjakanje i dosadjivanje

no, htjela sam reci, mi smo u osnovnoj skoli imali latinski i grcki, dakle DVA predmeta izborna. Uvijek su svim razredima bili prvi ili zadnji sat.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 12:46   #1203
Quote:
Bogdana kaže: Pogledaj post
Meni bi recimo bilo zanimljivo raspraviti kako riješiti problem djece neupisane na vjeronauk.
a kako bi ga ti riješila? jer vidimo po upisima da što god konstruktivno nevjeronaučna djeca radila u to vrijeme ovi drugi roditelji se bune da su njihova djeca zakinuta. s druge strane zašto bi se roditeljima nametalo plaćanje dodatne aktivnosti nekih vanjskih suradnika u to vrijeme (dodatni jezik itd...)?
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 12:56   #1204
Molim vas da ne vrijeđamo tuđa uvjerenja koliko god bili iziritirani temom, sve se može reći normalnim jezikom i bez osvrtanja na vjerovanje po sebi. Također molim da se razgovara u okviru sekularno uređene države i ne podmeće prožetost ideologije i uvjerenja sa sekularnim obrazovanjem temeljenim na znanstveno dokazanim činjenicama jer se tako temu vodi u off i nepotrebno svađanje
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 13:24   #1205
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
paunutar redovne nastave je ok, prvi ili zadnji sat za starije
boravkasima bi se moralo nesto barem organizirati a ne zjakanje i dosadjivanje

no, htjela sam reci, mi smo u osnovnoj skoli imali latinski i grcki, dakle DVA predmeta izborna. Uvijek su svim razredima bili prvi ili zadnji sat.
u srednjim školama imaju alternativni izborni - etiku. i često je to tako rješeno da učenici koji idu na etiku imaju 8 sat, tj u drugoj smjeni, a za vrijeme vjeronauka lunjaju po hodnicima.
zanimljivo.
__________________
švrljbrlj
RazmaŽena is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 13:28   #1206
kaj su i u srednjim školama sve spojebali? u moje vrijeme su se vjeronauk i etika održavali u isto vrijeme.
ugl. ja sam pronašla riješenje za svoje dijete ako se u školama do tada nekaj ne promijeni (a sumnjam da bude za 2 godine)- taj slobodan sat bum došla po njega i otići ćemo na sladoled.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 13:30   #1207
Quote:
RazmaŽena kaže: Pogledaj post
u srednjim školama imaju alternativni izborni - etiku. i često je to tako rješeno da učenici koji idu na etiku imaju 8 sat, tj u drugoj smjeni, a za vrijeme vjeronauka lunjaju po hodnicima.
zanimljivo.
Kad njihovi vodje nisu sklopili konkordat s Francekom. Pa su onda niža kasta u našoj kvazisekularnoj državici...
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 13:31   #1208
bas citam i ne vjerujem ocima
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 13:33   #1209
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
kaj su i u srednjim školama sve spojebali? u moje vrijeme su se vjeronauk i etika održavali u isto vrijeme.
.
mislim da ovisi o školi i broju učenika u školi i broju onih koji izaberu etiku. a i broju nastavnika koji predaju.
uglavnom, alternativni izborni ne garantira da će se uvijek i svugdje uspjeti sve posložiti tako da nitko ne luta hodnicima i sl. barem ne u početku.

čini mi se da je pametnije raskinuti Vatikanske ugovore, a vjerojatno i jednostavnije i brže.
__________________
švrljbrlj
RazmaŽena is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 13:34   #1210
Inače, meni bi goli minimum bio da nek izvole zaposliti još jednog knjižničara u školama, pa da knjižnica pod obavezno radi i ujutro i popodne svaki dan i da pod svakim satom učenici koji nemaju vjeronauk mogu biti tamo (a što sad nije slučaj). I naravno nabava stolova, stolica, računala i sl za ugodan i koristan boravak u toj knjižnici za vrijeme vjeronauka.
O crkvenim obredima u školi - opet goli minimum je da je jasno svima unaprijed komunicirano kad će biti, da je sudjelovanje na istima isključivo na slobodnu volju učenika da sudjeluju, a za mlađe obavezno pismena suglasnost roditelja i osiguran boravak na alternativnoj lokaciji (knjižnica mi je opet OK).

Mene boravak u knjižnici ne smeta, neka samo naša djeca zavole knjižnicu i knjige i čitanje, meni je to puno draže nego alternativa
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 13:42   #1211
za boravak u knjiznicama jos ajde, nije dobro rjesenja ali je recimo prihvatljivo u momentalnoj situaciji

za blagoslove se ne mogu sloziti nikako
ajde, perica, ante, jovo i hamed napustite proslavu dana skole jer ce svecenik spricati vodicom djecu.
druga djece ce biti na proslavi a vi sjedite u knjiznici
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 13:46   #1212
A gle, ako je tema baš nekakav "blagoslov" onda ostali fakt nemaj kaj tamo raditi.
A ako se miksa npr završna priredba za sve učenike i u to "ubace" blagoslov svih učenika - e onda bi to svakako stavila u kategoriju "neprihvatljivo" - nek blagoslove rade odvojeno od priredbi i proslava.
No kažem, za to bi kao osnovni preduvjet trebali dobiti NAJAVU da će se tako nešto uopće dešavati, a što je civilizacijski minimum koji još uvijek nisu uspjeli dostići u dosta škola kako čujem...

Meni je na kraju ova vjeronaučna pizdarija u školama došla da jednom za svagda razjasnimo jasno s djetetom naše stavove i sad dalje osiguramo da dobije jasne upute kako se ponašati u ovim neželjenim situacijama - da joj objasnimo da ako se svi križaju da se ona ne treba križati, ako svi mole na glas - ona ne treba moliti, ako sve svećenik škropi nekom vodicom nek se makne itd... Uglavnom - da aktivno i bez imalo srama jasno pokaže svima naša uvjerenja i da se toga ne stidimo, dapače
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 13:48   #1213
pa koliko ja kuzim vecinom to i jesu nekakve priredbe, za pocetak ili kraj godine, za dane kruha, za.....
i onda na nesto za cijelu skolu dovedu svecenika

btw, usput
uh, preveliko je
http://s30.postimg.org/3tg946t5t/118...50005651_n.jpg
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 13:50   #1214
Quote:
RazmaŽena kaže: Pogledaj post
mislim da ovisi o školi i broju učenika u školi i broju onih koji izaberu etiku. a i broju nastavnika koji predaju.
uglavnom, alternativni izborni ne garantira da će se uvijek i svugdje uspjeti sve posložiti tako da nitko ne luta hodnicima i sl. barem ne u početku.
pa kakve veze koliki je broj izabrao etiku? u srednjoj moraš nekaj odabrati. kada dio učenika ima vjeronauk drugi dio ima etiku. satnica je satnica bez obzira na broj učenika. ili...?
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 13:50   #1215
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Inače, meni bi goli minimum bio da nek izvole zaposliti još jednog knjižničara u školama, pa da knjižnica pod obavezno radi i ujutro i popodne svaki dan i da pod svakim satom učenici koji nemaju vjeronauk mogu biti tamo (a što sad nije slučaj). I naravno nabava stolova, stolica, računala i sl za ugodan i koristan boravak u toj knjižnici za vrijeme vjeronauka.
O crkvenim obredima u školi - opet goli minimum je da je jasno svima unaprijed komunicirano kad će biti, da je sudjelovanje na istima isključivo na slobodnu volju učenika da sudjeluju, a za mlađe obavezno pismena suglasnost roditelja i osiguran boravak na alternativnoj lokaciji (knjižnica mi je opet OK).

Mene boravak u knjižnici ne smeta, neka samo naša djeca zavole knjižnicu i knjige i čitanje, meni je to puno draže nego alternativa
to bi bilo super ako bi netko i provjerio da li je taj prvašić ili drugašić zaista u knjižnici a ne da djete potencijalno može izići iz škole i biti bez kontrole van zgrade...
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 13:52   #1216
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
a kako bi ga ti riješila? jer vidimo po upisima da što god konstruktivno nevjeronaučna djeca radila u to vrijeme ovi drugi roditelji se bune da su njihova djeca zakinuta. s druge strane zašto bi se roditeljima nametalo plaćanje dodatne aktivnosti nekih vanjskih suradnika u to vrijeme (dodatni jezik itd...)?
ja sam cak i spremna platiti dodatnu aktivnost za vrijeme vjeronauka.
odnosno dodatan jezik, jer mi se cini puno konstruktivnije da dijete uci jezik u 10 ujutro nego u 18 navecer, i da vrijeme koje treba provesti sa obitelji, provede sa obitelji,a vrijeme koje treba provesti u skoli, provede u skoli.

nisam bas shvatila da roditelji vjeronaucne djece imaju empatije prema roditeljima nevjeronaucne djece za vrijeme zujanja po hodnicima, tako da ne znam zasto bih ja trebala imat razumijevanja za to sto njihovo dijete nece nauciti francuski/kineski/arapski, nego ce sa baviti Knjigom postanka.
nekad u zivotu treba birati prioritete.
i ako su birali vjeronauk, birali su vjeronauk.
ne mozes imat bas sve u zivotu, jel tak?

Znam, zaista izdvajamo kroz place, i mm i ja puno para i za skolstvo i za crkvu, i jbg, jeftinije od raskidanja vatikanskog ugovora, ja vidim da svom djetetu platim strani jezik.
koji bih joj platila anyway, samo sto bih morala platiti i svoje slobodno vrijeme.

ako Crkva zaista vjeruje da je obitelj najvazanija i da roditelji trebaju provoditi sto vise vremena sa svojom djecom, onda se nadam da ce i moj argument uvaziti. jednako ko sto ja uvazavam argument vjeronaucnih rdoitelja da ne salju djecu u crkvu na vjeronauk izvan skole/ili u skolu u drugom turnusu, nego to vrijeme provode sa djecom kod kuce.
inace, ne znam koji bi bio razlog protivljenja vjeronauka u drugom turnusu ili u Crkvi
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 13:54   #1217
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
pa kakve veze koliki je broj izabrao etiku? u srednjoj moraš nekaj odabrati. kada dio učenika ima vjeronauk drugi dio ima etiku. satnica je satnica bez obzira na broj učenika. ili...?
ne znam. valjda zato što se ne održava sat za 1 učenika koji je jedini iz tog razreda izabrao etiku nego se onda kombiniraju razredi i zajedno imaju etiku da bude dovoljan broj učenika.
__________________
švrljbrlj
RazmaŽena is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 13:56   #1218
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
ja sam cak i spremna platiti dodatnu aktivnost za vrijeme vjeronauka.
odnosno dodatan jezik, jer mi se cini puno konstruktivnije da dijete uci jezik u 10 ujutro nego u 18 navecer, i da vrijeme koje treba provesti sa obitelji, provede sa obitelji,a vrijeme koje treba provesti u skoli, provede u skoli.

:
ti si spremna, ali nisu svi. neki nemaju za izdvojiti. ja npr. ne znam kako će moj mali tada stajati sa govorom i kako će mu ići jezici. i opet tu imamo zakinute djece.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 14:05   #1219
Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
Taj Ugovor vrlo precizno i nedvosmisleno odeđuje da vjeronauk MORA biti unutar raspreda REDOVNE nastave.
da, i to uopće nije zato da bi se indoktriniralo i uvalilo kako je nauk o vjeri istovjetan nauku o matematici


IMO stvar je jednostavna. čak i da ne ulazim u problematiku da je vjeronauk - koje god vjere bio - izborni školski predmet (što je nonsens sam po sebi, ali iz gornje je rečenice jasno zašto je to tako), ostaje jednostavna i nezaobilazna činjenica da se izborni predmet treba organizirati kao bilo koji drugi izborni predmet.

ukoliko se događa da djeca koja ne idu na izbornu informatiku lutaju hodnicima jer škola ne može drugačije sastaviti satnicu, jedino i isključivo tada možemo prihvatiti da će i s engleskim ili vjeronaukom biti tako.

inače je na djelu diskirminacija. drugih izbornih predmeta, jel.


što se tiče djece, na djelu je nebriga i zanemarivanje od strane školskih ustanova i države, koja je kao supotpisnik Vatikanskih ugovara bila dužna osigurati rješenje za one koji neće taj predmet izabrati.
dakle država, ne Crkva, je kriva za ovaj problem.

Crkva se u principu samo okoristila, budući joj to ide na ruku.
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2015., 14:06   #1220
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
ti si spremna, ali nisu svi. neki nemaju za izdvojiti. ja npr. ne znam kako će moj mali tada stajati sa govorom i kako će mu ići jezici. i opet tu imamo zakinute djece.
dobro, ja sada to gledam iz cipela roditelja skoel u kojoj se to pokusalo organizirat, i gdje su svi bili spremni platiti, pa je stalo na
a) ministarstvu/agenciji za odgoj i nekakvoj diskriminaciji vjeronaucne djece
b) roditeljima vjeronaucne djece

kod mene ne bi stalo
iako je meni i ona matematika koja se provodila,


i ono najbitnije, nevjeronaucna djeca su u manjini zato sto dosta roditelja upisuje djecu na vjeronauk po inerciji. da im dijete ne bude diskriminirano i da ne bude na hodniku.
i cim se ponude neki sadrzaji, cim zanju da ce dijete biti ne samo zbrinuto, nego dobiti ensto bolje, roditelji djecu ispisuju.

meni rpvi sat savresno odgovara, taman je negdje sa njenim bioritmom, i mmovim poslom, super bi nam doslo da odspava dva dana ujutro.
a vidis, miss daisy ne zna kud bi sa djetetom ujutro, i mislim da ima jos takvih rdoitelja, kojima bi cak i jutarnje bopravak dezurstvo dobro doslo, a ne da su djeca prepustena sebi (tu cak niti uciteljicu nemaju na raspolaganju)
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:54.