Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.03.2017., 16:20   #61
Quote:
moja-kucica kaže: Pogledaj post
bojim se da nije bilo partizana da bi od hrvatske nakon 2sv rata malo ostalo. ti mislis da smo rat docekali na gubitnickoj strani da bi hr bila u danasnjim granicama? sta mislis kakve bi se tek onda odstete pisale...
juga je bila takva kakva je. da smo se 90tih rastali bez rata sta bi falilo? jel sloveniji sta fali danas? a to sta ljudi nemogu razlucit budale 90 od perioda prije to je njihov problem.
ja se nemam sta pozalit na zivot prije 90tih iako se nebi mjenjao za taj period.

ali ne treba pretjerivati i ispucavat neke nebulozne fraze koje su vec postale postapalica.

Govoris o teoriji sto bi bilo kad bi bilo. Moglo se dogodit da je americka vojska usla u tadasnji zap dio Jugoslavije i Sloveniju i HR ukljucila na zapad. Dakle u NATO i kapitalizam. Dogovor velikih sila je bio da se granice mnogo ne mijenjaju 1945. Mogao je dogovor biti drugaciji. Bil nam bilo bolje ovako ili onako o tome se moze razglabati, ali tok dogadjaja se ne moze promjeniti i u biti takva rasprava je besmislena.
Sergio80 is offline  
Old 13.03.2017., 16:22   #62
To su one klasične priče šta bi bilo da je bilo, možda bi bilo i bolje da su Hrvatsku tipa okupirali saveznici i gurnuli zapadno od željezne zavjese a možda bi bilo i gore pod sovjetskom čizmom, prošlost se ne može mijenjati, dio Hrvata je sudjelovao na jednoj strani kao i na drugoj kao što je slučaj i sa većinom drugih europskih naroda pa tako i Srbima.

Uostalom kakve to ima veze kad je Hrvatska po svim međunarodnim pravima pravna sljednica SRH i tu nema nikakve priče.

Dakle čista provokacija onih koji aboliraju fašistu Dražu Mihajlovića i njegove fašitičke četničke koljače koji su radili zločine u istoj mjeri kao fašisti iz NDH.
Onih koji Dražu i njegove zločince nazivaju antifašistima.
Isti oni koji za predsjednika biraju četničkog vojvodu koji je pucao po civilima u Sarajevu i kojima je premijer orgijao po okupiranoj Glini.
Isti oni koji podižu optužnice protiv pripadnika HV-a i HVO-a koji su se branili na kućnom pragu da ne dožive sudbinu kakvu je doživjelo 200 000 Hrvata u RS.
zrimo is offline  
Old 13.03.2017., 16:23   #63
Quote:
zuni9 kaže: Pogledaj post
Netočno. Federalna Država Hrvatska (kasnije preimenovana u NR Hrvatska) postojala je za vrijeme rata i bila je u direktnom sukobu s NDH. To znači da su tijekom 1944. i 1945. postojale dvije hrvatske države. NDH je uništena, a ova druga, pobjednica u borbi nad fašizmom i nacizmom je nastavila postojati kao SR Hrvatska. Njena današnja sljednica je Republika Hrvatska (od 1990.). Tako da ti moram reči da se slabo sjećaš.
A prije NR Hrvatske postojala je Banovina Hrvatska kao dio Kraljevine Jugoslavije.
Granice NR Hrvatske temelje se uglavnom na granicama Banovine Hrvatske i to je ono što su Partizani branili. To i Trst.


NDH u cijeloj priči nema ama baš nigdje, osim kao kvislinškog isprdka.

I da, Zlatko H., jaaaaaaviiii seeee, jaaaaaviiiii seeee!!! Ale, aleeee!!!
IceClimber is offline  
Old 13.03.2017., 16:24   #64
Quote:
john newman kaže: Pogledaj post
Jesu li uspjeli pronaći krivca koji je na Poljud nacrtao kukasti križ? Da li su kazneno sankcionirani crnokošuljaši iz Zagreba ? Da li su sanckionirani i prekršitelji koji uzvikuju ustaški pozdrav "za dom" ? Da li su se uklonile ploče sa ustaškim obilježjima ? Nisu ?

Pa slobodno neka tuže, i neka im je sretno kad vlada RH nema ništa protiv relativizacije ustaštva koje se provodi od strane dijela RH populacije.
Kukasti križ na Poljudu nema veze s nacizmom. To je bio pokušaj sabotaže HNS-a i s politikom i povješću nema veze.
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.
zuni9 is offline  
Old 13.03.2017., 16:26   #65
Quote:
Sergio80 kaže: Pogledaj post
Govoris o teoriji sto bi bilo kad bi bilo. Moglo se dogodit da je americka vojska usla u tadasnji zap dio Jugoslavije i Sloveniju i HR ukljucila na zapad. Dakle u NATO i kapitalizam. Dogovor velikih sila je bio da se granice mnogo ne mijenjaju 1945. Mogao je dogovor biti drugaciji. Bil nam bilo bolje ovako ili onako o tome se moze razglabati, ali tok dogadjaja se ne moze promjeniti i u biti takva rasprava je besmislena.
slazem se i sve je moguce. al je cinjenica da smo u sklopu jugoslavije teritorijalno prosli sasvim ok, jel?
e sad da smo bili onako mali i jadni ostali sa zaledjem jasenovca, bez podrske tada pobjecnicke jugoslavenske vojske mogli bi se u najmanju ruku u najboljem slucaju nadati barem istom sta imamo sad..dali bi bilo gore tesko je reci ali bi bilo sigurno cupavo.
moja-kucica is offline  
Old 13.03.2017., 16:26   #66
Quote:
Creeping Death kaže: Pogledaj post
Ali si ga nadrobio, ovo je baš ona teška srpska propaganda.

neću se na sve obazirati jer smo taj problem riješili 1991-1995, samo ću se osvrnuti na dio kako SR Hrvatska nije postojala za vrijeme ww2.

1943 ZAVNOH (hrvatski sabor), postaje ono što se i danas priznaje kao kontinuitet hrvatske vlasti. Dakle, SR Hrvatska iako se tada još nije tako zvala već demokratska hrvatska ili narodna republika hrvatska koja je u ratu sa NDH odnosno marionetskom vlasti nacističke njemačke izašla kao pobjednik u ww2.

na drugom zasjedanju ZAVNOHA 1944 , hrvatska donosi odluku da će stupiti u federaciju jugoslavije (odnosno komunisti su tako odlučili) , kao što je i 1990 odlučila istu napustiti.

Nemamo mi nikakvu obvezu plaćati nikakvu ratnu odštetu, neka se obrate njemačkoj čiji je protektorat NDH i bila.
Aha , znači građanski rat unutar Hrvatske?! , ali kakve to veze ima sa žrtvama ove ili one hrvatske vlasti?!
Ispada da čim neko pobedi u borbi za vlast sve ono što je predhodna vlast činila se briše.

ZAVNOH je bio deo Jugoslavije , a ako je on poseban i samo hrvatski onda brate žrtve ustaškog režima moraš ti namiriti jer žrtve i sve ostale zabole što se promenila ideologija unutar jedne države.

To bi bilo kao kad bi sad ja se zadužio kod banke pod jednim imenom , a onda promenim ime i paradigmu samog sebe i neću da vraćam dugove jer se zaduživao "bivši ja" a ne "sadašnji ja".
joe enter is offline  
Old 13.03.2017., 16:30   #67
Quote:
moja-kucica kaže: Pogledaj post
nadam se da je tako jednostavno. meni se zbilja ne placa za ono sta je neki idiot napravio pred 80g. ali njemacka jos uvjek placa odstete, a danas govorimo vec o praunucima.
Njemačka je postojala i prije i poslije 2.SR pa prema tome ona je odgovorna za zločine nacističke Njemačke tijekom 2.SR
Kod nas postojala je Kraljevina Jugoslavije prije 2.SR i socijalistička Jugoslavija nakon 2.SR, sve između toga je okupacija i stvaranje marionetskih režima.

te paralele s Njemačkom ne odgovaraju jer kod njih postoji državni kontinuitet samo s drugačijim političkim uređenjem
vojvo is offline  
Old 13.03.2017., 16:32   #68
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Aha , znači građanski rat unutar Hrvatske?! , ali kakve to veze ima sa žrtvama ove ili one hrvatske vlasti?!
Ispada da čim neko pobedi u borbi za vlast sve ono što je predhodna vlast činila se briše.

ZAVNOH je bio deo Jugoslavije , a ako je on poseban i samo hrvatski onda brate žrtve ustaškog režima moraš ti namiriti jer žrtve i sve ostale zabole što se promenila ideologija unutar jedne države.

To bi bilo kao kad bi sad ja se zadužio kod banke pod jednim imenom , a onda promenim ime i paradigmu samog sebe i neću da vraćam dugove jer se zaduživao "bivši ja" a ne "sadašnji ja".
A ti bi nove pobjedničke vlasti FDH/NRH/SRH i narodne heroje kaznio za ŠTO?! Borbu protiv nacizma i fašizma? Pa sinko, oprosti, ali jesi li ti normalan? Hrvatski partizani su pobjedili, preuzeli vlast, raštrkali ustašku gamad i osnovali novu državu. Otkad se to pobjednici i borci protiv nacizma kažnjavaju????!
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.
zuni9 is offline  
Old 13.03.2017., 16:32   #69
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
To bi bilo kao kad bi sad ja se zadužio kod banke pod jednim imenom , a onda promenim ime i paradigmu samog sebe i neću da vraćam dugove jer se zaduživao "bivši ja" a ne "sadašnji ja".
nisam pravnik, ali da. zasto to nebi bilo moguce?
nije pravni sljednik samo sljednik losih stvari nego preuzima prava i obaveze. tako je nakon raspada bivse juge srbija uvjek htjela biti pravni nasljednik kroz SR jugoslaviju, pa srbija i crna gora pa sad kad je srbija sama nisam vise siguran dali su i sada pravni sljednik ali se nebi cudio da jesu (?).

tako da drzava moze reci da se odrice i prava i obveza i jednostavno nije pravni sljednik kao sto hrvatska davno raskrstila sa ndh. barem formalno. druga je stvar sta ima budalasa koji misle da je to bio super sistem iako smo ostali bez dalamcije, otoka i pobili ko zna kolko djece u jasenovcu.
moja-kucica is offline  
Old 13.03.2017., 16:33   #70
Quote:
Sergio80 kaže: Pogledaj post
Govoris o teoriji sto bi bilo kad bi bilo. Moglo se dogodit da je americka vojska usla u tadasnji zap dio Jugoslavije i Sloveniju i HR ukljucila na zapad. Dakle u NATO i kapitalizam. Dogovor velikih sila je bio da se granice mnogo ne mijenjaju 1945. Mogao je dogovor biti drugaciji. Bil nam bilo bolje ovako ili onako o tome se moze razglabati, ali tok dogadjaja se ne moze promjeniti i u biti takva rasprava je besmislena.
A moglo se dogoditi da se srpska vlada u egzilu iz Londona vrati u Beograd. U okviru postojećih granica Kraljevine Jugoslavije, koja je cijelo vrijeme bila ista ona Kraljevina Jugoslavija iz 1941.
Nema sumnje da bi u tom slučaju Hrvati bajno prošli.

Proguglaj malo odnos Tita i Churchilla, od 1941. pa sve do sredine pedesetih, ako treba i do devedesetih. Nitko nam u povijesti nije bio istovremeno toliki neprijatelj i toliki saveznik kao Britanci. Čak ni Rusi.

Dakle, ponovimo još jednom: Partizani su stvorili današnju Hrvatsku.
IceClimber is offline  
Old 13.03.2017., 16:34   #71
@joe enter Uostalom, jesi li ti upoznat činjenicom da se Republika Srbija izvukal od odgovornosti za ratne zločine u Vukovaru samo zato što nije bila međunarodno priznata zemlja?
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.
zuni9 is offline  
Old 13.03.2017., 16:38   #72
Quote:
zuni9 kaže: Pogledaj post
A ti bi nove pobjedničke vlasti FDH/NRH/SRH i narodne heroje kaznio za ŠTO?! Borbu protiv nacizma i fašizma? Pa sinko, oprosti, ali jesi li ti normalan? Hrvatski, srpski, muslimanski, talijanski partizani su pobjedili, preuzeli vlast, raštrkali ustašku, četničku, nacističku i ostalu fašističku gamad i osnovali novu državu. Otkad se to pobjednici kažnjavaju????!
Boldano su mali ispravci inače točnog navoda.
IceClimber is offline  
Old 13.03.2017., 16:41   #73
Quote:
zuni9 kaže: Pogledaj post
@joe enter Uostalom, jesi li ti upoznat činjenicom da se Republika Srbija izvukal od odgovornosti za ratne zločine u Vukovaru samo zato što nije bila međunarodno priznata zemlja?


This.

Na onom suđenju za genocid sudac je doslovno rekao kako je Srbija (SRJ) konvenciju o sprecavanju genocida potpisala tek 92. pa se ovo prije ne moze odnositi na Srb iako se defacto radi o istoj državi.

Drugim rijecima konvenciju mozes krsiti dok ju ne potpises i vise manje si miran.
agentRico is offline  
Old 13.03.2017., 16:48   #74
Quote:
moja-kucica kaže: Pogledaj post
nisam pravnik, ali da. zasto to nebi bilo moguce?
nije pravni sljednik samo sljednik losih stvari nego preuzima prava i obaveze. tako je nakon raspada bivse juge srbija uvjek htjela biti pravni nasljednik kroz SR jugoslaviju, pa srbija i crna gora pa sad kad je srbija sama nisam vise siguran dali su i sada pravni sljednik ali se nebi cudio da jesu (?).

tako da drzava moze reci da se odrice i prava i obveza i jednostavno nije pravni sljednik kao sto hrvatska davno raskrstila sa ndh. barem formalno. druga je stvar sta ima budalasa koji misle da je to bio super sistem iako smo ostali bez dalamcije, otoka i pobili ko zna kolko djece u jasenovcu.
Moja matična država Srbija i njeni političari jesu licemerni jer bi samo hteli da Srbija bude slednica dobrih stvari za nju tj.ono šta joj paše.

E tako i Hrvatska i hrvatski poltičari hoće da ZAVNOH i borbu partizana svedu samo na hrvatsku opciju državnosti i borbu Hrvata-antifašista protiv okupatora Hrvatske i hrvatskih kolabracionista , što znači da je to hrvatski državno-narodni unutrašnji problem , i samim time svaka nova vlast mora da vraća dugove predhodne vlasti , a ne da kaže da je predohdna država i vlast nešto drugo i da dolazi iz paralelnog univerzuma.

Ja sam Vojvođanin , ali mi je poreklo iz CG , i u kkraju mojje porodice ima tabla u spomen poginulim dalmatincima partiznanima , što ih automatski vezuje da su borili za nezavisnost CG.

Moji preci nisu ubijani od strane četnika i ustaša i ginuli za nezavisnost pojedinih država već za Jugoslaviju , ali ako to nije istina onda neka svaka država danas se suoči sa svojom prošlošću i prestane se praviti blesavi kao da ih se ne tiče i kao da nema veze sa njima.
joe enter is offline  
Old 13.03.2017., 16:50   #75
Quote:
vojvo kaže: Pogledaj post
Njemačka je postojala i prije i poslije 2.SR pa prema tome ona je odgovorna za zločine nacističke Njemačke tijekom 2.SR
Kod nas postojala je Kraljevina Jugoslavije prije 2.SR i socijalistička Jugoslavija nakon 2.SR, sve između toga je okupacija i stvaranje marionetskih režima.

te paralele s Njemačkom ne odgovaraju jer kod njih postoji državni kontinuitet samo s drugačijim političkim uređenjem
nisam tu govorio o pravnom aspektu nego o teoriji da nije normalno da unuci placaju za grijehe djedova. mozda i nije ali primjeri pokazuju suprotno.
iako ni za ovaj pravni aspekt sta pricas nebi bio siguran. treba bit kompletan pravni strucnjak a ne ovakao na nekom primjeru izvodit zakljucke.

naravno da nama nebi pasalo placat nekakve milijarde nekome. i ovako nam je bdp u k...
moja-kucica is offline  
Old 13.03.2017., 16:52   #76
Sve planiralo i tempirano pred izbore, za one koji ne prate baš zbivanja u BiH neki dan je i BiH tražila reviziju presude protiv Srbije po kojoj Srbija nije kriva za genocid u BiH koja je odbijena.

Sličnu tužbu BiH odnosno bošnjački parasustav u njoj je pripremao i protiv Hrvatske u kojoj traže odštetu za agresiju pri tome ne mareći tko će Hrvatskoj platiti troškove boravka 300 000 izbjeglica iz BiH u njoj.

Politikanski potezi pred izbore na kojima nacionalisti i šovinisti žele dobiti glasove pa tako i radikali u Srbiji s ovim.
Hrvatska treba samo pametno odigrati i vratiti istom mjerom u pristupnim pregovorima dok se ne riješi sudbina nestalih hrvatskih branitelja ali i odšteta za ukradena materijalna dobra prilikom agresije.
zrimo is offline  
Old 13.03.2017., 16:53   #77
Quote:
moja-kucica kaže: Pogledaj post
nisam tu govorio o pravnom aspektu nego o teoriji da nije normalno da unuci placaju za grijehe djedova. mozda i nije ali primjeri pokazuju suprotno.
iako ni za ovaj pravni aspekt sta pricas nebi bio siguran. treba bit kompletan pravni strucnjak a ne ovakao na nekom primjeru izvodit zakljucke.

naravno da nama nebi pasalo placat nekakve milijarde nekome. i ovako nam je bdp u k...
Kakvi primjeri ako Njemačka ne može biti primjer po tom pitanju?
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.
zuni9 is offline  
Old 13.03.2017., 16:56   #78
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Moja matična država Srbija i njeni političari jesu licemerni jer bi samo hteli da Srbija bude slednica dobrih stvari za nju tj.ono šta joj paše.

E tako i Hrvatska i hrvatski poltičari hoće da ZAVNOH i borbu partizana svedu samo na hrvatsku opciju državnosti i borbu Hrvata-antifašista protiv okupatora Hrvatske i hrvatskih kolabracionista , što znači da je to hrvatski državno-narodni unutrašnji problem , i samim time svaka nova vlast mora da vraća dugove predhodne vlasti , a ne da kaže da je predohdna država i vlast nešto drugo i da dolazi iz paralelnog univerzuma.
Pravna praksa ne poznaje primjer diskontinuitenog prava. Ukoliko ne postoji pravni kontinuitet ne postoji ni pravo na bilo što što je preethodilo novouspostavljenom stanju, uključujući tu i pravnu odgovornost. Da nije tako, Hrvatska bi se danas mogla proglasiti pravnom sljednicom Rimskog Carstva ili u najmanju ruku Austro-Ugarske.
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.
zuni9 is offline  
Old 13.03.2017., 16:57   #79
@joe enter Bilo bio ljubazan pa odgovorio na pitanje - Otkad se to pobjednici i borci protiv nacizma kažnjavaju?
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.
zuni9 is offline  
Old 13.03.2017., 16:57   #80
Sad odjednom, HDZ tvrdi, Hrvatska je nastala na odlukama ZAVNOH-a..
vaiors is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:13.