Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.11.2016., 09:59   #861
Jedno pitanje za one koji su prošli operaciju ili još bolje za anesteziologa.
Uskoro idem na operaciju vađenja žučnjaka. Sve pretrage su učinjene, anesteziološki pregled također.
Jedna stvar nije mi jasna, u bolnicu dolazim ujutro na sam dan zahvata, a anesteziolog je napisao da večer prije trebam dobiti Clexane injekciju. Dr. opće prakse to nema i kaže niti nema mogućnost nabaviti.
Kako i gdje da onda dobijem potrebnu terapiju?
Enid is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2016., 20:37   #862
operacija

molim da mi netko stručan odgovori kako se najbolje pripremiti za operaciju koja će trajati 2 sata deformacije septuma i piramide nosa (i općenito za svaku operaciju).
dakle zanima me tjedan dana prije operacije što najviše jesti a što najviše izbjegavati.
i što je najvažnije dan prije operacije jesti, što piti, što zadnje pojesti navečer prije operacije.
i što je najbolje uzeti za smirenje i spavanje večer prije operacije.
i kako smiriti nervozu i strah i povečan broj otkucaja srca neposredno 1h -2h prije operacije.
ttino is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2016., 09:00   #863
Evo, napisala bum ja par pametnih, jerbo fakat imam iskustva...
Naime, u petak sam otpuštena iz bolnice nakon 12. operacije u životu. Od toga, to je bila 10. operacija pod općom anestezijom.
Dakle ovako...
Naučila sam jednu bitnu "sitnicu", a to je, da se opća anestezija drastično razlikuje kako od bolnice do bolnice, tako i od anesteziologa do anesteziologa.

Prvih 6 anestezija podnijela sam super. Nikakvih posljedica, nikakvih problema, ali te operacije su bile relativno davno (u intervalu od 1970. do 1996.) i predoperacijske pretrage su se obavljale u bolnici, nakon što sam primljena na bolničko liječenje, tako da se stvarno ne sjećam što i kako se tim prilikama samnom u tom smislu "radilo"...

Na operaciju broj 7, otfurala me hitna drito na operacijski stol. Anesteziologica koja je tom prilikom bila u službi, očito je maherica u svom poslu, jer mi je temeljem mojih nekoliko šturih natuknica a propos dotadašnje anamneze i bez ikakvih prijeoperacijskih pretraga, smućkala neki dobar koktel, budući da sam se iz te narkoze probudila kao iz sna, bez ikakvih popratnih problema i posljedica. Klanjam joj se do poda.

Na operacije broj 8 i 9, naručena sam dogovorno s kirurgom i sve prijeoperacijske pretrage morala sam obaviti prije prijema u bolnicu. Obavila sam naravno i razgovor s anestezilogom prethodno, ali to očito nije imalo nikakvog efekta, jer te anestezije su bile živi užas. Buđenje uz gadne mučnine, povraćanja, opću slabost etc... Ukratko HOROR.

Operaciju broj 10. obavila sam prije par dana, točnije 30.11.2016., također po prethodnom dogovoru za termin s kirurgom. Također sam obavila sve prijeoperacijske pretrage kao i razgovor s anesteziologom po prijemu u bolnicu. Poučena prethodnim, jako lošim iskustvom, malo su mi koljena klecala, ali očito bezrazložno, jer sam na svoje opće zaprepaštenje, anesteziju podnijela iznenađujuće BAJNO. Doslovno, kao da sam se probudila iz najljepšeg sna. Nisam imala nikavih popratnih postoperativnih problema u smislu mučnina, povraćanja... Ma, stvarno sam pozitivno iznenađena kako sam ovaj puta super podnijela tu anesteziju.

Dakle rezime...
Nisam medicinske struke pa ne znam kakve "koktele" anesteziolozi mućkaju pacijentima da ih uspavaju, ali je očito, da je OMJER potrebnih supstanci JAKO bitan.
Ima anesteziologa koji vjerojatno ne štede na količini pa smućkaju koktel koji bi i vola ubio, a ima i onih, koji vjerojatno jako vode računa o pacijentovom općem stanju i klasičnim generalijama tipa kilaža, visina etc... ...te u skladu s tim podacima naprave doslovno ČAROBNI napitak.
Takvim anesteziolozima naprosto se divim, jer očito znaju svoj posao i uistinu humano i nadasve odgovorno pristupaju pacijentima.

Ova moja posljednja operacija, bila je "vrh vrhova" zahvaljujući vrsnom kirurgu koji je svojim znanjem i umijećem na meni napravio doslovno remek djelo i naravno, zahvaljujući anesteziologici (saznala sam da je žensko) i njenoj sposobnosti i znanju posla kojim se bavi.

Kirurgu sam se već zahvalila, a u petak idem vadit šavi i dati ću sve od sebe da navedenu anesteziologicu pronađem u bolnici, da se zahvalim i njoj, što sam zahvaljujući njenom znanju i stručnosti anesteziju podnijela besprijekorno dobro i što uopće nemam osjećaj da sam operirana.

Koga zanima o kojim anesteziologicama je riječ, javit ću mu na PVT, jer ne znam da li ih ovdje smijem reklamirati...

Kako god, svima vama koje čeka neki operacijski zahvat, želim od srca brz oporavak i naravo, da sve prođe b.o.

Zadnje uređivanje Bolesna : 04.12.2016. at 09:12.
Bolesna is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2016., 09:02   #864
Quote:
Enid kaže: Pogledaj post
Jedno pitanje za one koji su prošli operaciju ili još bolje za anesteziologa.
Uskoro idem na operaciju vađenja žučnjaka. Sve pretrage su učinjene, anesteziološki pregled također.
Jedna stvar nije mi jasna, u bolnicu dolazim ujutro na sam dan zahvata, a anesteziolog je napisao da večer prije trebam dobiti Clexane injekciju. Dr. opće prakse to nema i kaže niti nema mogućnost nabaviti.
Kako i gdje da onda dobijem potrebnu terapiju?
Možda kasnim s odgovorom, ali po Clexane se ide večer prije u bolnicu na odjel, ako drugačije nije dogovoreno s kirurgom, odnosno anesteziologom... Barem je tako bilo u mojem slučaju.
Bolesna is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2016., 09:05   #865
Quote:
ttino kaže: Pogledaj post
molim da mi netko stručan odgovori kako se najbolje pripremiti za operaciju koja će trajati 2 sata deformacije septuma i piramide nosa (i općenito za svaku operaciju).
dakle zanima me tjedan dana prije operacije što najviše jesti a što najviše izbjegavati.
i što je najvažnije dan prije operacije jesti, što piti, što zadnje pojesti navečer prije operacije.
i što je najbolje uzeti za smirenje i spavanje večer prije operacije.
i kako smiriti nervozu i strah i povečan broj otkucaja srca neposredno 1h -2h prije operacije.
U mojem slučaju, bilo je situacija gdje su me jedan dan prije operacije držali na strogom postu, dakle ni vode ni kruha, bilo je situacija gdje sam uz post pošteno isklistirana večer prije, a za ovu posljednju, začudo, smjela sam jesti normalno, osim na dan operacije, kada nisam smjela ništa ni piti ni jesti. Za smirenje nisam uzimala ništa, ali vjerujem da bi vam u bolnici na zahtjev nešto dali... Normabel vjerojatno...
Bolesna is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 16:51   #866
Molim malu stručnu pomoć. Prije nekoliko tjedana sam bila na laparoskopskoj operaciji, (prčkali po crijevima), no kako sam laik u anesteziji, dogodilo se slijedeće. Stavili su mi masku na facu, malo je maknuli, onda mi se čini da su mi nešto ubrizgali u venu i nakon toga nisam mogla udahnuti zrak , koliko god pokušavala, poukušala im reći da ne mogu idsati no mozak htio ali glasa nisam ispustila. Nisam mogla pomaknut niti zjenice niti ruke, nakon toga sam nestala. Ja ne znam što se dogodilo ali sam potpuno istraumatizirana. Pogotovo jer se kronično bojim gušenja. Nakon op koja je uredno prošla sam se probudila na intenzivnoj sa maskom O2 na licu potpuno budna. Što je bilo kod buđenja iz anestezije nemam pojma. Može li mi netko objasniti što su mi napravili?????
Michaela is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2017., 19:50   #867
Ansteziologija je u posljednje vrijeme strašno uznapredovala. Dakle to je bila totalna anestezija- mislim, bez obzira na karakter vrste operacije. I slično to mi se dogodilo kod operacije hernije, probudiš se pijan i svadljiv i uvrijeđen, možeš mokriti samo teško u gusku ( prvi put), prohodao sam u roku 4 sata dišući kontrolirajući dijafragmu kao kod dizanja tereta i nakon 23 sata su me sprašili doma sa ožiljkom od 25 cm pozz abdominalnim kirurzima i ansteziolozima. Očekivao sam lokalnu a ispalo je bolje jer ne moraš slušati kirurge, kako mi je cimer pričao
kanjar is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 09:03   #868
Poštovani, nadam se da će mi netko znati odgovoriti na moja pitanja...
Otac mi je "prohodao" infarkt nedavno, bio je u Vinogradskoj nekih 3-4 tjedna na pretragama i doktori su imali konzicij. Kažu doktori da ima dosta slabo srce i oštećene žile. U ponedjeljak bio na operaciji srca u Magdaleni, ugradili su mu tri premosnice i trenutno je na intenzivnoj. Sve je kirurški dobro prošlo, jedino što je imao aritmiju, ali kaže doktorica da su ju uspjeli smanjiti.
Prekjučer sam se čula s njim i suvislo je pričao, osjećao se dobro i sve je bilo u najboljem redu. Međutim jučer su nam rekli da je upao u tzv. delirij, da je dezorijentiran i da hoće ustajati iz kreveta. Kaže doktorica da je to čak uobičajena reakcija nekih pacijenata nakon operacije i da ga trenutno promatraju i drže pod lijekovima (vjerovatno za smirenje i spavanje). Ništa nam konkretno nisu rekli, u smislu, koliko to još može potrajati te je li to naznaka pogoršanja njegova stanja ili samo moramo biti strpljivi? Posjeti su također zabranjeni zbog gripe.
Zanima me, zna li netko od vas nešto više o tome?ja sam naprosto izvan sebe, uopče ne funkcioniram od kad sam to čula, pa bih samo htjela još neke informacije iz "prve ruke" ako mi netko može malo više reći o tome..i kakve su opće prognoze takvog stanja?
Unaprijed zahvaljujem!
Neveah is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 11:34   #869
U 10 dana na kirurgiji sam vidjela par ljudi u takvom stanju poslije anestezije...Pokušaj ustajanja iz kreveta nakon teškog zahvata, galama, svađanje...znalo je biti veselo, i po danu i po noći...
KIKA5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2017., 21:26   #870
ispricavam se na upadu ovako, imam pitanje ako netko mi zna reci.
sto znaci bolus? dati lijek kao u bolusu..i koji lijek se tako daje i zasto?

pitam radi jedne bliske osobe koju to zanima jer ce uskoro morati u bolnicu na jedan zahvat.. Ispricavam se na smetnji
onlylove00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2017., 21:45   #871
Quote:
onlylove00 kaže: Pogledaj post
ispricavam se na upadu ovako, imam pitanje ako netko mi zna reci.
sto znaci bolus? dati lijek kao u bolusu..i koji lijek se tako daje i zasto?

pitam radi jedne bliske osobe koju to zanima jer ce uskoro morati u bolnicu na jedan zahvat.. Ispricavam se na smetnji
To znači u poprilično kratkom vremenskom intervalu, primarno venskim putem.

Primjenjuje se ( ugrubo i maksimalno pojednostavljeno!) kako bi lijek što brže djelovao, a katkad i što kraće.
Naravno, ovisi o lijeku.
Ako daješ primjerice Dormicum (midazolam) u bolusu, onda on jaaako brzo djeluje (često se koristi i kao premedikacija kod operativnih zahvata).
__________________
Apsolutni Pobjednik
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 14:39   #872
Bok, ima 15 dana sam bila na operaciji i od anastezije mi se cijelo lice strasno peruta i teski osip je izbacio na celu i oko lica...ima li netko nekakav savjet ili ako je netko imao slična iskustva da preporuči nekakvu kremu ili nesto? stvarno je prestrasno..hvala
AnneMary is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 20:53   #873
POZDRAV!

Molim, ako ovdje ima neki anesteziolog da mi stručno specijalistički objasni što znači da je npr.adrenalin razrijeđen u ampuli u omjeru 1:1000? Konkretno, koliko je to adrenalina (i u kojim mjernim jedinicama) razrijeđeno sa 1000 kojih mjernih jedinica fiziološke, aquae (?)
Također kada kažemo da se adrenalin razrjeđuje u omjeru 1:10 000 , znači li to da ako imamo npr. 3 mL adrenalina da ga razrjeđujemo sa 7 mL fiziološke u šprici od 10 mL, ili npr.1 mL adrenalina s 9 fiziološke?

Hvala!
barbsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2017., 12:48   #874
Mene isto zanima sljedece.... do sad sam bila tri puta pod opcom anestezijom. Sve je bilo o.k. Al ova zadnja je prosla lose. Naime, uz temp.37,5 koja je trajala tjedan dana, uzasno me boljelo na predjelu vrat- rame, kao i bolni "ugrusci" na dva mjesta na ruci. Pricam o ruci u koju su mi dali opcu anest. Bol u vratu je prestala nakon nekog vremena (tjedan i po), al evo opet osjecam na tom dijelu neku tupu bol, i opet se pojavio mali bolni ugrusak u ruci. Nervira me.
Zna li netko mozda zasto je tome tako? ��
kuksi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2017., 21:22   #875
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
Opisana stanja su vrlo česta.
Sama proces anestezije nije bezazlen u potpunosti, no to je nešto bez čega je današnja medicina jednostavno neizvediva.

Dobro je što je ipak dobrim dijelom orijentiran preko dana , to dodatno upućuje kako će se nakon otpusta kući, kad dođe na "poznati teren", situacija najvjerojatnije normalizirati.

Noć je "gadna", dezorijentiranost ( a posebno u bolničkim uvjetima, kad si prištekan za razne cijevi, flastere i sl. ) je tada značajno izražena, posebice kod starijih ljudi,

Haloperidol je zakon u takovim situacijama

EDIT: Sad vidim, konzument cigareta, što baš i nije najsretnija okolnost


Molila bih neki savjet, pomoć,... svekar 83 godine, prije 10 dana je operirao kičmu, nakon 6 dana otpušten je iz bolnice, ali svih deset dana on je non stop u deliriju, danonoćno, to jest, bunca, viče, priča nepovezano, poziva neke ljude, ne prepoznaje ukućane, na trenutke je agresivan, ... prije zahvata bio je i te kako bistar, nikakvih problema u glavi nije imao. Zvali smo kirurga, dr. opće prakse, svi su rekli da to može potrajati do 7-8 dana, pogotovo kod starijih ljudi. Njemu je 10 dan stanje nepromijenjeno. U međuvremenu je dobio temperaturu pa mu je dr. dala antibiotik. Što se je moglo, inače zdravom i bistrom čovjeku, dogoditi u glavi, što možemo mi napraviti, hoće li to proći, postoje li kakvi lijekovi, kakve su posljedice....
čokolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 10:34   #876
Quote:
čokolino kaže: Pogledaj post
Molila bih neki savjet, pomoć,... svekar 83 godine, prije 10 dana je operirao kičmu, nakon 6 dana otpušten je iz bolnice, ali svih deset dana on je non stop u deliriju, danonoćno, to jest, bunca, viče, priča nepovezano, poziva neke ljude, ne prepoznaje ukućane, na trenutke je agresivan, ... prije zahvata bio je i te kako bistar, nikakvih problema u glavi nije imao. Zvali smo kirurga, dr. opće prakse, svi su rekli da to može potrajati do 7-8 dana, pogotovo kod starijih ljudi. Njemu je 10 dan stanje nepromijenjeno. U međuvremenu je dobio temperaturu pa mu je dr. dala antibiotik. Što se je moglo, inače zdravom i bistrom čovjeku, dogoditi u glavi, što možemo mi napraviti, hoće li to proći, postoje li kakvi lijekovi, kakve su posljedice....
Opisano stanje iziskuje hitniju konzultaciju liječnika

Primarno treba isključiti meningitis, a ako se isti potvrdi, nužno je čim prije početi agresivno liječiti ga.
Nužan je i lokalni pregled rane, možda i radiološka obrada, moguće i revizija ukoliko postoji patomorfološki susptrat.

Upala pluća i urinarnog trakta (mokraćnih puteva) je očekivana komplikacija takovih zahvata u ljudi te dobi, te isto može biti uzrokom opisanog stanja.

Sezona je viroza, moguće je kako je pokupio kaav virus

Isto tako, ne mora biti infektivnog podrijetla- ako je čovjek konzumirao alkohol na redovnoj bazi, opisano stanje može biti i slika delirija.


Anestezija sama po sebi katkad napravi takav kuršlus

Svakako je nužna promptna i pomna obrada tako teškog bolesnika.
Previše je tu možda
__________________
Apsolutni Pobjednik
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 07:11   #877
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
Opisano stanje iziskuje hitniju konzultaciju liječnika

Primarno treba isključiti meningitis, a ako se isti potvrdi, nužno je čim prije početi agresivno liječiti ga.
Nužan je i lokalni pregled rane, možda i radiološka obrada, moguće i revizija ukoliko postoji patomorfološki susptrat.

Upala pluća i urinarnog trakta (mokraćnih puteva) je očekivana komplikacija takovih zahvata u ljudi te dobi, te isto može biti uzrokom opisanog stanja.

Sezona je viroza, moguće je kako je pokupio kaav virus

Isto tako, ne mora biti infektivnog podrijetla- ako je čovjek konzumirao alkohol na redovnoj bazi, opisano stanje može biti i slika delirija.




Anestezija sama po sebi katkad napravi takav kuršlus

Svakako je nužna promptna i pomna obrada tako teškog bolesnika.
Previše je tu možda

puno hvala, nije nikad konzumirao alkohol, rijetko bevandu tu i tamo.
čokolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 22:13   #878
pozdrav,


suprug mi je operirao devijaciju septuma i resicu u grlu su mu skrazili (zab sam stručni naziv)...
loše je bio dan operacije, sutradan, to je današnji dan ujutro ok, popodne ajme...jedva hoda, opća slabost, o boli u nosu da i ne govorim al ajd to je očekivano...nakon šta mu ni nakon tuširanja ni šetnja nije bilo bolje nego gore, zvala sam doktora, on je dao injekciju sulomedrola (suprug je atopičar i odradio je alergo testove vezane za anesteziju, neg su bili), i uveden mu je klavocin jer je imao i temp 37.5.

ima li nekog velikog razloga za brigu?
nymphadoratonks is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 17:30   #879
Zasto danima drogiraju ljude pred operaciju? normalno bi bilo da dodes, daju ti lijekove te ides na operaciju najkasnije drugi dan. U Zg te danima drze tamo i trpaju lijekovima i svaki dan lazu da ce sutra biti operacija.
zemljanin80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 12:50   #880
Pitanje za iskusnije... Sutra trebam u bolnicu a u srijedu laparaskopski operirati kronicno upaljen crvuljak. Posto inace bolujem od panicnih napada, mozete zamisliti kakve mi misli plutaju glavom. Da li mogu, smijem traziti, na sat-dva prije operacije neku veselicu, nesto sto bi me umirilo, razveselilo ili nesto slicno? Prije godinu, moj dijete je vadilo mandule i znam da su mu prije operacije dali neku tabletu od koje je u op.salu otisao kao nadrogiran, sve mu je bilo smjesno i nije znao nista gdje ide, niti se sjeca toga uopce...
syntr is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:03.