Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Pogledaj rezultate ankete: Hrvati kajkavci i čakavci & hrvatski književni jezik
Postavljač teme je srpski provokator & idiot 1 3.45%
Zanimljivo, no kao dijagnoza za srpsku ideologiju 3 10.34%
Nebuloza, sve su to hrvatska narječja 19 65.52%
Žulja me jer govorim unekoliko strani idiom 0 0%
Užas ! Nametnuli nam strani jezik ! 6 20.69%
Glasovatelji: 29. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.01.2010., 17:51   #1
Anketa- Hrvati kajkavci i čakavci

Tema je eminentno politička, pa joj je mjesto tu, a ne na njekom drugom pdf-u.

Naime, otkad sam na internetu (njuzama, forumima i t.d.), srećem čudnu srpsku opsesiju o tobožnjoj hrvatskoj "krađi jezika". To je posljedak velikosrpske teze Vuka Karadžića i rane slavistike (Šafarik, Dobrovsky, Miklošič, ...) po kojoj su, kao, svi izvorni štokavci- "Srbi" (tako Hrvati iz BH, Slavonci, Ličani, Dalmatinci s kopna i t.d.), iz razdoblja 1820-1850-ih.

Naravno da je teza imbecilna, no Srbadija živi u uvjerenju da su Hrvati koji nisu izvorni govornici nekog štokavskoga dijalekta (recimo, kod nas, Krleža, Tuđman, Ranko Marinković, Nazor, Nada Klaić, Vice Vukov, Oliver Dragojević,...) kao "iskompleksirani" što moraju "učiti" jezik koji je, po tim patolozima, "srpski".

Rekoh (kao njetko tko izvorno govori hrvatski standardni jezik, a ne nikakav dijalekt), hajde da napravim poluhumornu anketu za Hrvate kajakvce i čakavce. Hrvati štokavci i "standardni" neka se drže podalje
__________________
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2010., 17:54   #2
Quote:
Trava reste, cvate cvitak,
reste zdravje, dobar žitak;
pasite se, ovce zdrave,
zelene je dosta trave,
ne straš'te se vuka ljuta
ni ovoga moga pruta,
pas'te s mirom po tom polju
da ste site sve na volju!
Po travici toj zeleni
ja ću brati cvit rumeni
ter ću sebi venčac viti
dokle trava vas nasiti.
Pasite se, ovce mile,
sve ste lipe, sve ste bile,
rosna trava reste svuda,
nabrizgajte mlika čuda!
Pasite se prez obzira
da pastirom date sira,
kî češljaju vaši runi
da su lipa vlasa puni.
Pastiri vas hote prati,
bistre vode napajati
da vam na prud paša bude,
ne bledite, pas'te svude!

...
evo uzorak hrvatskog jezika iz 14. stoljeća...

pitanje: na kojem dijalektu je napisan ovaj tekst?

http://hr.wikisource.org/wiki/Muka_svete_Margarite
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2010., 17:58   #3
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
evo uzorak hrvatskog jezika iz 14. stoljeća...

pitanje: na kojem dijalektu je napisan ovaj tekst?

http://hr.wikisource.org/wiki/Muka_svete_Margarite
čakavski.
bonislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2010., 18:21   #4
Quote:
bonislav kaže: Pogledaj post
čakavski.
a divna li čuda, tako sličan standardnom hrvatskom, kako to?
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2010., 18:24   #5
sve su to Hrvatski dialekti."srbi" su samo i izkljucivo,BREkavci..
Max95 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2010., 19:30   #6
ja sam slavonac i kad pričam sa nekim iz međimurja, treba mi prevoditelj

lakše se preko ljeta sa česima sporazumim, jel u meni problem ili?
future is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2010., 20:10   #7
Čekajte samo da dođe jimmy jazz .
__________________
WE GET THE WRITING WE DESERVE.
You guys have no one to blame for this season but yourselves.
Stiliana is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2010., 20:20   #8
Ovo ni Jimmy ne bu dešifriral
Ako uspije staviti ću cijeli tekst priče i na **********narječju i prijevod na književni.

Zöke zôjec ïmu krõtki rãp

Jänput su sa madvëd, lesïco i zôjec pegyed'ili z jänim gespedaorëm, do mu bôuju celi den krumper skopöli zo lyenjëc mâdo.
Yenï su sa med syebu degevyerili, do bôuju mâd stëprum zo večârju pejëli, a tök düge nôj bôuju mâd ped jänim drîevem v hlõdu.
Libertango is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2010., 21:03   #9
Ova široka paleta narječja jest zanimljiva i "kvalitetno" može poslužiti za svenacionalističku uporabu.
Naime kada bi htio, ja bih istom metodom mogao dokazivati kako su upravo ta narječja dokaz Hrvatstva svih naroda "regije"...čak i Srba!

Čovjek nemora biti lingvist da zaključi kako je specifična rasprostranjenost(zemljopisna) ovih narječja prilično logična.Kajkavsko se javlja i koristi uglavnom u krajevima uz Slovensku granicu i karakterizira ga uporaba mnoštva germanizama(dominantno ekavica baš kao i kod slovenaca ali uz primjetne ijekavske "oaze").Čakavsko se javlja uglavnom uz obalu tj. u krajevima koji su dugo bili pod mletačkim,a prije uopće romanskim uticajima,također ga karakterizira upravo uporaba velikog broja talijanizama(dominantan je ikavski izgovor).Štokavica se rasprostranjuje daljnjim odmakom od čakavice ali je još uvijek prisutan ikavski izgovor.Daljnjim teritorijalnim odmakom se pak javlja ijekavski izgovor štokavskog narječja.Također je prisutan velik broj turcizama u tom narječju(turske uticaje u tim krajevima nije potrebno pojašnjavati).
Tek još daljnjim odmakom,zlobnici bi rekli početkom i četvrtog uticaja,javlja se štokavica ekavskog izričaja koji bismo pak mogli pripisati blizini Bugarske granice.

Dakle opet,logikom povijesnih zbivanja, ja zaključujem(zato jer mi se tako hoće) kako se radi o istom jeziku pod raznim uticajima.
Kako je prva politički i teritorijalno snažnija organizacija na ovim prostorima ipak bila Hrvatska ,a i sami izvori pisani narodnim jezikom(dakle najstariji takvi izvori) potječu upravo iz hrvatskih krajeva,ja zaključujem kako se radi upravo o Hrvatskom jeziku!

Evo....jebo Vuka!!!!
boogyman is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2010., 21:20   #10
bravo boogy.ali yebo vuka,koji je usput bio takodjer etnicki Hrvat(njegovo tursko prezime,KARAdzic nesmi da zavara).imamo jednog pavla vitezovica,povesnicara i pisca,koji je ustanovio i to 200godina prije vuka,da izemedju alpa i crnog mora nema drugog naroda sem Hrvata...
Max95 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2010., 21:50   #11
Prije svega hrvatski jezik nije utemeljen na štokavskom narječju nego je stiliziran štokavskom ijekavicom. Isti jezik kao naš hrvatski je i gradišćanskohrvatski koji je stiliziran čakavskom ikavicom i razlikuje se malo u starim oblicima par padeža i s nešto više germanizama. On je uglavnom jednako zastupljen riječima iz sva tri narječja. Svaki Hrvat štokavac, kajkavec ili čakavac razumije prastari čakavski Istarski razvod jer da se taj tekst stilizira na štokavsku ijekavicu bio bi 95% isti kao današnji hrvatski. Notorna je činjenica da se zapadna štokavica razvila iz čakavice a srpski jezik iz rječnika kajkavaca Belostenca i Jambrešića te ostalih hrvatskih štokavaca. Suludo je uopće raspravljati tko je kome nešto uzeo kada je početak "srpskog" skup pjesmica polusenilnih baba iz Bosne i Hrvatske a što se tiče nekakvog istočnohercegovačkog narječja, pa svaka budala koja vidi kako izgleda ta istočna Hercegovina vidi da tamo nema niti vodovoda a kamoli tiskare, možda čak i danas. Taj tzv. istočnohercegovački je dubrovačka književnost koju su neki pokušali pripisati primitivnim ijekavskim Vlasima koji još dan danas ne znaju pisati širom Korduna, Bosne i Banovine. To knjigu rabi samo za paljenje logorske vatre.
__________________
The name Croats gained among the Slavs the sacral importance since it was connected with the victory over the Goths and their yoke shaken off.
Майоров А.В., Великая Хорватия: Этногенез и ранняя история славян Прикарпатского региона, str. 187
Sajuuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2010., 21:59   #12
Quote:
Max95 kaže: Pogledaj post
bravo boogy.ali yebo vuka,koji je usput bio takodjer etnicki Hrvat(njegovo tursko prezime,KARAdzic nesmi da zavara).imamo jednog pavla vitezovica,povesnicara i pisca,koji je ustanovio i to 200godina prije vuka,da izemedju alpa i crnog mora nema drugog naroda sem Hrvata...

Ma prije svega,namjera mi je bila pokazati svu površnost tih(uglavnom ali ne isključivo ,srpskih) tlapnji o etničkoj kokoši i jajetu.
Stvari su toliko nejasne(prvenstveno zbog manjka kvalitetnijih povijesnih izvora ali i zbog političkih aktualnosti) da je gotovo sve moguće izkonstruirati.
Da nebi bilo zabune...ja nisam baš iz totalne zajebancije napisao ono što jesam ali na kraj pameti mi nebi bilo uopće se usuditi tvrditi kako je to potpuna istina.
Ja ovoj stvari,baš kao i svi mi,pristupam skroz subjektivno,pa eto svu problematiku ustanovljenja tog nekog izvornog etniciteta ovih prostora ,gledam kroz prizmu vlastitog identiteta.Naravno da mi je lakše prihvatiti tezu o općem hrvatstvu ovih prostora nego Srpstvu.
Međutim stvari su daleko zamršenije,čak čitajući neke kvalitetnije Srpske argumente i uspoređujući ih sa ovim našim,često dolazim do zaključka kako se vrtimo u krug.
Skromno zaključujem kako bismo ključ mnogih problema mogli naći u dešifriranju pojma Srbin.....a ključ je,također skromno zaključujem,u spisima srednjovjekovne srbije.Dakle uopće nije potrebno posezati za "nepopularnim" Porfirogenetom ili nekim ranosrednjovjekovnim putopiscima.
Ali opet, iz današnje perspektive je to nepopularno i za mnoge naše susjede uvredljivo.
Za objektivno razbistravanje ranih dešavanja bi bilo nužno izbjegavati današnje političke prizme kako Srpstva ,tako i Hrvatstva jer to su danas pojmovi skroz neprihvatljivi za usporedbu sa onim davnim smislom tih pojmova.
boogyman is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2010., 23:14   #13
Srbskohrvatski štokavski je izvorno stranjski jezik za Kajkavce.

Srpska i hrvatska varijante tog jednog te isto srbskorhvatskog jezika imaju menje razliki med sobom neg neki kajkavski dijalekti med sobom, pa ipak nikom nebu palo na pamet nazvati ove zadnje ne-kajkavskim, kak se to pokušava vsakoj stvarnosti v truc napraviti 2 jezika od srpskog i hrvatskog štokavskog, iako se zna da je "hrvatski" štokavski bil razvijan s namjerom kaj bu čim več sličen srpskom, i da se tak i ta 2 "plemena" zbliže. Nisu se zbližili, al je celoj Hrvatski ostal balkanski jezik.

Večina Kajkavci ne razmišlja o Kajkavskom jeziku kak oficijelnom. Uspaval ih je ilirski (balkanski) narodni preporod (Kajkavci nemaju dielimično ilirsko porijeklo kak Štokavci, neg su dielom Kelti pak to nije bil njihov preporod, neg pokapanje), i vsakodnevna indoktrinacija štokavskim, koji je v Kajkavskim predielima zamenil Njemački kak govor elite, ustoličivši čobane štokavce za novu "elitu". To je funkcioniralo još nekak tak dugo kuliko je Srednje Evrope još ostalo v hrvaskom društvu, al provalom Balkana 90ete, vse to kaj je ostalo v tragovima se uništava i srozava, a uvodi se uniformni balkanizem.

On den gda budu se štokavci počeli vučiti književni Kajkavski jezik, se moremo o vsemu dalje spominati.

Zadnje uređivanje jimmy jazz : 10.01.2010. at 23:36.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2010., 23:30   #14
Quote:
libertango kaže: Pogledaj post
Ovo ni Jimmy ne bu dešifriral
Ako uspije staviti ću cijeli tekst priče i na **********narječju i prijevod na književni.

Zöke zôjec ïmu krõtki rãp

Jänput su sa madvëd, lesïco i zôjec pegyed'ili z jänim gespedaorëm, do mu bôuju celi den krumper skopöli zo lyenjëc mâdo.
Yenï su sa med syebu degevyerili, do bôuju mâd stëprum zo večârju pejëli, a tök düge nôj bôuju mâd ped jänim drîevem v hlõdu.
haha, niti kajbi, jako teško
kaje to, bednjanski? jedino kaj neznam je mado..aaa..meda!
iako znam da budu čekali v hladu...pod jednim drievom...
vse su to kajkavske reči, izgovor je malo drugački al to je pravi kajkavski jezik


Zakaj zajec ima kratki rep?

Jenput su se medved, lisica, i zajec pogodili s jednim gospodarom, da buju mu celi den krumpir skapali za lonec meda.
Jeni(oni) su se med sobom dogovorili, da budu med stopram za večeriju pojeli, a tak dugo naj bude med pod jednim drievom v hladu.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 10:13   #15
sve je ovo lijepo i krasno, ali stoljetno srpstvo dubrovnika se najviše očituje u tome da pravoslavci u dubrovniku nisu smjeli niti prespavati, a kamoli stanovati sve do u 19. stoljeće... da su dubrovčani osjećali srpstvo, sigurno bi bili blaži prema svojoj braći pravoslavcima, zar ne?
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 10:38   #16
mitomanija u punom sjaju
__________________
The possession of anything begins in the mind.
Froyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 10:56   #18
bilo bi smiješno da nije žalosno
__________________
The possession of anything begins in the mind.
Froyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 11:00   #19
Quote:
štokavci = SRBI kaže: Pogledaj post
Izvini kralju, kojim ti jezikom pričaš?
Ja te ništa ne razumem. Meni ovo liči na mešavinu pravog hrvatskog i slovenačkog.



Ne radi se o propagandi, nego o istorijskim činjenicama.
tak je povjesne cinjenice su da je poslje cobanskog ustanka Srbija krenula na gradjenje velke srbije i vsigdi aktivirala agitaciju, od Bosne prek Crne Gore do Dubrovnika..i Makedonije. i ti sad tu navodis informacije kad je gdi kaj srbija pokrenula..tam novine, ovdi cvetje..tamo bomba, ovdje metak.

Tak da stima da su im pokushali utuviti da su Srbi, i da je srpski kralj slal cvetje v Dubrovnik vse kak je cika Gaso napisal.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 11:02   #20
Sve da su te karte točne što si ih izbacio davno su prošla vremena kad ste jeli srebrenim kašikama i viljuškama.Nažalost sad ste sljednici otomanske kulture koju uspješno širite na zapad preko turbofolka i cajki.Niste se uozbiljili na vrijeme i prihvatili zapadnu kulturu kao svoju nego istrajavate do bola na orijentalnom izričaju u sred Europe.
redcro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:24.