Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.05.2012., 11:29   #1
Podbetoniravanje temelja kuće

Molim pomoć, samo ne želim da netko komentira "kuća ti je stara, kuća ti ovakva, onakva".

Slika 1

...slika uklonjena na zahtjev autora....

Slika 2

...slika uklonjena na zahtjev autora....

Dakle na slici broj 1 vidite zeleno označen temelj pokraj kojega sad skidam zemlju kako bi betonirao veliku betonsku ploču ispred kuće.

Vidite prema započetim kopanjem koliko skidam zemlje - temelje je ispod te razine skinute zemlje još oko 15cm u zemlji!

Na slici broj 2 vidite isto zeleno označeno taj temelj, a crveno ukratko označeno što ću sve betonirato tom velikom pločom - ukratko, desno vidite početak jednog betoniranog temelja koji će se nastaviti skroz do početka slike, i onda temelj ide ljevo do drugog objekta - tu ću taj dio ispred kuće odrezati temeljem, nasipat će se i znači cijelio dio koji vidite na drugoj slici će biti betoniran da bude jedna velika ploča

E što mene zanima, jel potrebno podbetoniravati tih 4m temelja koji je zeleno označen, i ako je jel smijem to odjednom podbetonirati ili na dva puta?

Slike budem uklonio nakon dan-dva kad dobijem odgovor, iz privatnih razloga.
__________________
"Čovjek se zaljubi gledajući ženu, a žena se najčešće zaljubi slušajući čovjeka."

Zadnje uređivanje cd_covers : 17.05.2012. at 15:23.
CottonEyeJoe is offline  
Old 16.05.2012., 11:42   #2
Ja bih taj temelj obavezno podbetoniral i to ne od jednom ili na dva puta nego na četiri puta (da ne dođe do oštećenja i pucanja postojećeg betona) i kopao bi ispod temelja barem još pola metra... Taj beton kad ćeš lijevat treba dobro izvibrirat da se dobro slegne i dobro popuni rupu.
Govorim to na osnovu mog slučaja, imam staru drvenu kuću s kamenim temeljima, također sam se informirao za podbetoniranje temelja te sam dobio savjet da to treba raditi "metar po metar".
Evo ti još mala pomoć
http://www.uretek.hr/hbs/index.php
__________________
uzdaj se u se´ i u svoje kljuse

Zadnje uređivanje jeronimo : 16.05.2012. at 11:59.
jeronimo is offline  
Old 16.05.2012., 11:58   #3
Podbetoniravanje se obavezno radi u nekoliko faza. Dakle za ovih 4 metra radi prvo metar po metar. Ako to označiš s lijeva na desno ovako 1 2 3 4 onda bi redoslijed bio recimo ovakav 1 4 2 3.
little_kitten is offline  
Old 16.05.2012., 13:10   #4
tako sam i ja mislio, na više puta no ajd napisao sam na dva puta.

Nekako me strah da ne pukne što.

Samo ja bi taj "podtemelj" napravio i malo širi nego postojeći, što zbog lakšeg uljevanja betona, što opet zbog sigurnosti.

Iskopao bih ispod temelja recimo oko 50cm (skoro 2 štiha), i još recimo barem 20cm uz temelj, tako da kad bih uljevao beton unutra ljepo bi beton došao skroz ispod temelja i još van njega taman do razine buduće deke.

A lako to pomješat, uzmi štaflu, stavi u beton i simo tamo - mora se dobro izvibrirati.
__________________
"Čovjek se zaljubi gledajući ženu, a žena se najčešće zaljubi slušajući čovjeka."
CottonEyeJoe is offline  
Old 16.05.2012., 19:59   #5
dali je ispod desnog prozora (onog blize vratima) temelj pukao poprečno prema dole?
Ako je onda tih 4 m u 4 faze, kao vec napisano. ako nije dovoljno je u 2 faze podbetonirati, 2 i 4 i jednom i 1 i 3 u drugom šusu.
Što se vibriranja tiče mislim da je vibrator sigurniji od štafle, nezaboravi da betoniraš ispod postojećeg betona, štaflom možeš manje više po istoj liniji vući, ako ga baš nikako nemozeš nabaviti (a mislim da ga svaki malo jaci zidar ima) tuci štaflom, malo rjeđi beton onda.
Ja bi bar na onom vanjskom dijelu (lijevo) razmislio o nekoj izolaciji, posto tamo rub nije zastićen krovom buduce terase.
richardwagner is offline  
Old 17.05.2012., 07:11   #6
Quote:
richardwagner kaže: Pogledaj post
dali je ispod desnog prozora (onog blize vratima) temelj pukao poprečno prema dole?
Ako je onda tih 4 m u 4 faze, kao vec napisano. ako nije dovoljno je u 2 faze podbetonirati, 2 i 4 i jednom i 1 i 3 u drugom šusu.
Što se vibriranja tiče mislim da je vibrator sigurniji od štafle, nezaboravi da betoniraš ispod postojećeg betona, štaflom možeš manje više po istoj liniji vući, ako ga baš nikako nemozeš nabaviti (a mislim da ga svaki malo jaci zidar ima) tuci štaflom, malo rjeđi beton onda.
Ja bi bar na onom vanjskom dijelu (lijevo) razmislio o nekoj izolaciji, posto tamo rub nije zastićen krovom buduce terase.
je, pukao je temelj, ali ne do dna, do zemlje samo.

Pa to sam i mislio staviti rijeđi beton jer on uđe u svaku pukotinu, i lakše ga je izvibrirati ovako kad nemam vibrator.

Vanjski ljevi dio se bude radila drenaža, znači kad temelj bude gotov, ide kopanje uz cijeli taj ljevi dio kuće, radi se drenaža + hidroizolacija.

A betonirat ću najmanje na 3 puta, naravno, prvo ću krenuti od desne strane od stepenica, i paziti da taj puknuti dio bude u drugom "kolu betoniranja".
__________________
"Čovjek se zaljubi gledajući ženu, a žena se najčešće zaljubi slušajući čovjeka."
CottonEyeJoe is offline  
Old 17.05.2012., 08:33   #7
Kuća ti je stara, ali je simpatična .
Kod mene su majstori isto podbetoniravali temelje. Kuća je nešto solidnije građena od tvoje ali je ipak nakon 2-3 godine došlo do slijeganja i pukotina u pojedinim zidovima, što će reći da i ti trebaš to očekivati. Međutim, obzirom da ti temelj već puca zahvat treba obaviti jer proces neće sam od sebe stati, a sanirati ćeš kada se stvar smiri. Širi temelji bi, ako se dobro izvedu, trebali usmjeriti proces k smirenju.
Kao što rekoše prethodnici to se radi "na rate" ili kako građevinari kažu - u kampadama. Ja bih prvo napravio na uglu 1m (čini mi se da ta strana tone), pričekao barem 7 dana, pa onda ostalo (isto po 1m), pri čemu se mogu napraviti i dvije odvojene kampade istovremeno (tako da između njih ostane kampada noseće podloge).
Ja Osobno is offline  
Old 17.05.2012., 12:03   #8
Ja bih najprije podbetonirao ispod te pukotine, i to da sa svake strane pukotine otkopaš 50-60cm.
temelj svakako mora biti širi od postojećeg barem 20-25cm da imaš kuda uljevati beton. ovaj dio ispod pukotine bi trebalo armirati (ne treba sila armature, može i neki komad deblje mreže. ili koš sa 2fi12 dolje i gore povezan vilicama.
obavezno da ti razina novog betona bude bar 10-15cm iznad dna starog temelja-da se novi beton "podvuče" pod stari.
i posudi vibrator, bez njega nema dobrog posla.
beton ne smije biti pre rijedak jer ćeš imati g.... a ne beton.


ps. PVC stolarija je trn u oku na staroj kući
baustelac99 is offline  
Old 17.05.2012., 14:09   #9
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
Ja bih najprije podbetonirao ispod te pukotine, i to da sa svake strane pukotine otkopaš 50-60cm.
temelj svakako mora biti širi od postojećeg barem 20-25cm da imaš kuda uljevati beton. ovaj dio ispod pukotine bi trebalo armirati (ne treba sila armature, može i neki komad deblje mreže. ili koš sa 2fi12 dolje i gore povezan vilicama.
obavezno da ti razina novog betona bude bar 10-15cm iznad dna starog temelja-da se novi beton "podvuče" pod stari.
i posudi vibrator, bez njega nema dobrog posla.
beton ne smije biti pre rijedak jer ćeš imati g.... a ne beton.


ps. PVC stolarija je trn u oku na staroj kući
a jbg, kad je najjeftinija, nema se baš izbora....Ok, hvala svima, sad znam kako raditi i krećem uskoro.
__________________
"Čovjek se zaljubi gledajući ženu, a žena se najčešće zaljubi slušajući čovjeka."
CottonEyeJoe is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:59.