Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.12.2015., 10:31   #1
FATCA - Bankarska UDBA u službi SAD-a

Ovih sam dana ostala neugodno iznenađena zahtjevima / pozivima bankarskih službenika na svojevrsno "saslušavanje" i "obvezatno" odgovaranje na pitanja sljedećeg sadržaja:

- Jeste li rođeni u SAD-u?

- Imate li ili ste ikada imali američku putovnicu?

- Imate li ili ste ikada imali američki Zeleni karton (Green Card, koji potvrđuje status stalnog boravka)?

- Živite li ili jeste li ikada živjeli u SAD-u, a ako jeste, navedite sve datume kada ste živjeli u SAD-u?

- Imate li ili jeste li ikada imali fizičku adresu u SAD-u?

- Imate li ili jeste li ikada u SAD-u imali adresu na vaše ime?

- Imate li ili jeste li ikada u SAD-u imali adresu koja se koristila vašim imenom?

- Imate li ili jeste li ikada imali pravnog zastupnika u SAD-u?

Ako ste potvrdno odgovorili da na bilo koje od navedenih pitanja, banke koje surađuju s američkim Ministarstvom financija će odmah zatvoriti vaš račun, sve podatke o financijskim transakcijama na provjeru poslati američkoj poreznoj upravi, koja će banci natrag poslati dopis u kojem može tražiti da se s vašeg računa odbije 30% od ukupnog iznosa i prebaci u vladin proračun.

Radi se o famoznoj FATCA-i prema kojoj sve banke u zemljama koje su pristale na suradnju/diktat SAD-a, biti prisiljene račune i podatke o američkim, ali izgleda i drugim klijentima proslijediti američkom Ministarstvu financija, odnosno Agenciji za naplatu poreza (IRS).

Zanima me, moramo li se mi kao državljani RH odazivati pozivima bankara/int.korporacija i bespogovorno davati vl.podatke/intimu na uvid SAD-u, uz -naravno- "časnu pionirsku" od strane tih istih banaka da našim podacima neće loše postupati!?

U nastavku se nalazi tekst koji savršeno portretira frustracije građana RH po tom pitanju;

Quote:
Najprije nisam obraćao pozornost na zahtjeve službenika Zagrebačke banke da provedu ”dubinske analize” mojih računa u toj Banci (u Zagrebačkoj banci imam poslovni račun kao registrirani slobodni novinar, te devizni i tekući kao i većina građana).

S obzirom na godišnji promet na mojim računima pojam ”dubinska analiza” jednostavno je smiješan. U zadnje vrijeme, međutim, sve više čitatelja javljalo se izražavajući zabrinutost zbog ”Udbaških saslušavanja” u poslovnim bankama prilikom tih famoznih ”dubinskih analiza”, pa sam odlučio ipak analizirati o čemu se točno radi.

Pokazalo se da sve banke u Hrvatskoj, zlorabeći postupak utvrđivanja tzv. FATCA statusa za račun američkih poreznih vlasti, na zakonski dvojben način usporedno provode ”dubinske analize” bankovnih računa građana koji zbog zanemarivo malog prometa na računima uopće ne zanimaju američke porezne vlasti.

Prema ”obvezama FATCA-e” banke bi trebale skupljati podatke o fizičkim osobama s računima na kojima je godišnji promet veći od 50 tisuća US dolara, te pravnim osobama s prometom većim od 250 tisuća US dolara godišnje (vidjeti: Prezentacija FATCA i njena primjena u Hrvatskoj na web stranici Porezne uprave Ministarstva financija).

Javno pitanje Zagrebačkoj banci, ali i svim ostalim bankama, je za koga zapravo skupljaju podatke kada ”Udbaški saslušavaju” vlasnike računa, fizičke osobe s prometom manjim od 50 tisuća US dolara godišnje, odnosno pravne osobe s godišnjim prometom manjim od 250 tisuća US dolara?

Da bih se pobliže upoznao s tim što točno rade u bankama u okviru ”postupka utvrđivanja tzv. FATCA statusa”, izvrgnuo sam se dva puta ”saslušanjima”. Jedanput na prvome katu poslovnice Zagrebačke banke na uglu Jurišićeve i Palmotićeve ulice u Zagrebu i drugi put 15. lipnja 2015. u 13 sati i 17 minuta na šalteru 14 u poslovnici iste banke – Gradska štedionica i s ozbiljnim izrazom na licu odgovarao na pitanja službenika.

Prvo što sam zaključio je da ni službenici Zagrebačke banke koji su me ”saslušavali” zapravo nisu točno znali što rade.

Jednome sam rekao, zezajući se, da na poslovnom računu u idućem razdoblju očekujem promet veći od milijun eura (na tom računu nemam honorara od lipnja 2013. godine).

A drugome službeniku iste banke rekao sam da na tekućem računu u idućem razdoblju očekujem barem 500 tisuća kuna prometa.

Ni jedan službenik Zagrebačke banke mi, naravno, nije povjerovao, no ja sam ih uvjeravao da se nadam tolikom prometu, ali da je drugo pitanje koliko su ta moja očekivanja realna.

Ne znam što su službenici napisali, jer me to nije ni zanimalo.

Ipak, kao novinar profesionalno sam obavezan upoznati javnost s bankarskim blefiranjem. Tim prije što su neki čitatelji vidno zabrinuti zbog ”saslušavanja u bankama”.

Načelno, čim se netko poziva odjednom na više izvora prava, odnosno propisa, a da ne precizira na koje odredbe točno i u koju svrhu, osnovano je sumnjati u stvarne motive i namjere. U ovom slučaju u stvarne namjere bankara.

Evo kako su formulirali poziv na ”saslušavanje” klijenta u Zagrebačkoj banci:

”Banka prikuplja obvezne podatke na temelju Zakona o sprječavanju pranja novca i financiranju terorizma (NN 8/08) i pripadajućih provedbenih propisa, međunarodnih standarda te u skladu s obvezama koje će za banke proizlaziti iz međudržavnog sporazuma koji je Republika Hrvatska zaključila sa SAD-om u cilju provedbe zakona SAD-a pod nazivom FATCA (Foreign Account Tax Compliance Act)”.

Općenito se najprije 2015. godine poziva na Zakon o sprječavanju pranja novca i financiranju terorizma iz 2008. godine!?

Uzgred, pisao sam prije nekoliko godina o tom problematičnom zakonskom tekstu kojim je, među ostalim, propisano da su odvjetnici doušnici i da, protivno načelima povjerljivosti između klijenta i odvjetnika, moraju dostavljati Ministarstvu financija podatke o poslovima svojih klijenta.

Potom se u pozivu na ”saslušavanje” opet općenito poziva i na ”pripadajuće provedbene propise”. Neki su tzv. ”pripadajući provedbeni propisi” u proteklih šest ili sedam godina prestali vrijediti, doneseni su i neki novi, pa je pitanje Zagrebačkoj banci na koje točno misli ”pripadajuće provedbene propise” u svom nedorečenom pozivu klijentima na ”Udbaška saslušavanja”?

Poziva se dalje i na ”međunarodne standarde”, a da nije navedeno na koje se to standarde misli; da li, primjerice, na međunarodne računovodstvene, revizorske ili možda na one bonitetne ili neke standarde domaće kompromitirane Porezne uprave Ministarstva financija za koje ni klijenti ni službenici banki još i ne znaju?

Poziva se naposljetku i na ”obveze koje će za banke proizaći” iz zakona SAD FATCA (naglašavam: za banke, a ne i za klijente).

Svjesno ću izbjeći naklapanja na temu primjene zakona jedne države na teritoriju druge države, jer ta druga (država) je zapravo već odavno bankrotirala, pa su naklapanja o tome besmislena.

Naposljetku sam letimice pogledao što su bankari (da ne budu svi ”biseri” isključivo iz jedne banke, pogledao sam i upitnike PBZ-a i HPB-a) još smislili. Zanimale su me posebno napomene na kraju tih upitnika pod naslovom: ”Pristanak na obradu osobnih podataka i potpis”.

Taj naslov podrazumijeva da se dobrovoljno pristaje ”na obradu osobnih podataka”, što se potvrđuje i vlastoručnim potpisom.

Proturječno tom naslovu pri dnu se klijentima banaka ipak neodređeno prijeti:

”Potvrđujem da sam upoznat i o mogućim posljedicama uskrate davanja podataka (npr. nemogućnosti ugovaranja tražene financijske usluge koja podliježe FATCA-i statusu i izvještavanju poreznih vlasti RH i/ili SAD).”

U istim proturječnim napomenama se zatim ipak spominje: ”u skladu s propisima RH o zaštiti podataka dajem izričitu privolu za sve radnje vezano za prikupljanje, spremanje, korištenje, obradu, organiziranje i stvaranje baze, te uvid i prijenos odnosno razmjenu osobnih podataka i informacija sadržanih u ovom dokumentu s ostalim pravnim subjektima isključivo u svrhu provođenja FATCA (Foreign Account Tax Compliance Act), kao što su Banka i povezane banke grupe kojoj Banka pripada u zemlji i inozemstvu, uključivo i ugovornom izvršitelju obrade podataka Banke itd.”

Pa jednostavnije je da sve podatke ”zaštićene propisima RH“ klijenti objave, primjerice, oglasima u medijima. Dakako, o svojem trošku, kao što plaćaju bankarima ”uslugu” prikupljanja podataka za račun – američkih poreznih vlasti.

Nakon svega odlučio sam, ”u skladu s propisima RH o zaštiti podataka”, javno i ovim tekstom zabraniti Zagrebačkoj banci i njenim inozemnim vlasnicima, Poreznoj upravi Ministarstva financija i eventualno IRS-u (američkim poreznim vlastima) da na bilo koje načine koriste moje osobne podatke ili bilo koje informacije o meni, bez obzira na to kada i kako su do njih došli.

Javno povlačim i sve dosad potpisane suglasnosti koje su u Zagrebačkoj banci službenici iznudili od mene ne upoznavši me s mojim pravima prema ”propisima RH o zaštiti podataka”.

Pretpostavljam da će Zagrebačka banka, kao i svi ostali korisnici prikupljenih podataka, bez obzira na ovu moju zabranu i uskraćivanje prava za korištenje mojim podacima, i dalje raditi što hoće jednako kao i prije, unatoč ”propisima RH o zaštiti podataka”.

Autor; Ivica Grčar
ps.
Pitanje moderatorima;
zaljepila bi anketu uz pokrenutu temu, al ne vidim više da postoje mogućnost da to učinim.
Ima li načina?

Pitanje bi glasilo:
"Pristajete li kao državljanin/ka RH davati svoje osobne podatke na korištenje bankama i poreznoj upravi SAD-a?"
__________________
* * * *

You don't get THE GOLD without THE DRAGON!

Zadnje uređivanje Della17 : 09.12.2015. at 11:16. Reason: FRUSTRACIJA
Della17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2015., 12:39   #2
Za grupaciju u kojoj radim sam ispunila bar 30-40 zahtjeva za kredite u kojima se trazi izjava za FATCA-u, bilo za firmu, bilo za fizicku osobu. Obzirom da nemamo veze sa SAD, svuda zaokruzimo NE i nitko nas nikad nista nije naknadno pitao.

Meni zvuci ok ako se neka drzava brine da joj gradjani ne izbjegavaju nezakonito izbjegavanje poreza. Umjesto da to nadoknadjuje deranjem onih koji ne mogu utajiti.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2015., 13:02   #3
Ne razumijem u čemu je problem. Kontrola poreza i porezne evazije. Ovo može smetati samo dilerima, utajivačima poreza, neplatišama poreza, švercerima, onima koji skrivaju lovu. Normalnom čovjeku ne. Može postavljač teme pojasniti što ga zapravo smeta

Ono, bez fraza, normalnim rječnikom, smeta me to, zato i zato.

Posebno jer ovo čak i nema veze direktno sa nama nego sa američkim poreznim obveznicima. Pa što ćemo mi skrivati njihove utajivače poreza
ecobarbarus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2015., 13:04   #4
Quote:
Della17 kaže: Pogledaj post
Pitanje bi glasilo:
"Pristajete li kao državljanin/ka RH davati svoje osobne podatke na korištenje bankama i poreznoj upravi SAD-a?"
Ovo si skroz krivo protumačila. Ne daješ nikakve podatke SAD-u ako nemaš taj status. Tek kada imaš status poreznog obveznika onda naravno SAD ima pravo na uvid u podatke. SAD nema uvid u podatke hrvatskih građana koji nemaju veze sa SAD-om
ecobarbarus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2015., 13:58   #5
Quote:
ecobarbarus kaže: Pogledaj post
Ovo si skroz krivo protumačila. Ne daješ nikakve podatke SAD-u ako nemaš taj status. Tek kada imaš status poreznog obveznika onda naravno SAD ima pravo na uvid u podatke. SAD nema uvid u podatke hrvatskih građana koji nemaju veze sa SAD-om
Točno. Stvar je u tome što su državljani SAD-a obvezni plaćati porez svojoj državi bez obzira u kojoj državi žive. Nikakva bankarska zavjera je u pitanju.
__________________
Što na Forumu nije dozvoljeno?
- vrijeđanje po bilo kojoj osnovi/
psovanje, flejmanje, spamanje
German is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2015., 14:04   #6
A zašto hrvatske banke djeluju kao agenti američke administacije? Znači, za njihov račun vrše istraživačke radnje na teritoriji RH o možebitnim obavezama koje hrvatski građani imaju prema SAD-u.
stil21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2015., 15:38   #7
Quote:
stil21 kaže: Pogledaj post
A zašto hrvatske banke djeluju kao agenti američke administacije? Znači, za njihov račun vrše istraživačke radnje na teritoriji RH o možebitnim obavezama koje hrvatski građani imaju prema SAD-u.
Da. Isto kao što vrše provjeru za EU članice, pa tako više nemoš sakrit ilegalnu lovu u npr. talijanskoj banci, već hrvatska porezna uprava samo pošalje upit.

Dakle ako uredno plaćate porez, neće vam se dogoditi ništa. Ova odredba je problematična samo međunarodnim kriminalcima i utajivačima poreza.

Iskreno, ne razumijem koja je poanta teme i što je tu čudno. Vi bi rado imali opciju prelaska granice s ilegalno stečenim sredstvima bez mogućnosti progona?
__________________
Anti-denialist - Success: 7 down
Pizvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2015., 15:46   #8
Quote:
stil21 kaže: Pogledaj post
A zašto hrvatske banke djeluju kao agenti američke administacije? Znači, za njihov račun vrše istraživačke radnje na teritoriji RH o možebitnim obavezama koje hrvatski građani imaju prema SAD-u.
Kamo srece da strane banke malo djeluju kao agenti hrvatske administracije. Iako, poznavajuci nasu administraciju, trud bi bio uzaludan.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2015., 15:51   #9
Quote:
stil21 kaže: Pogledaj post
A zašto hrvatske banke djeluju kao agenti američke administacije? Znači, za njihov račun vrše istraživačke radnje na teritoriji RH o možebitnim obavezama koje hrvatski građani imaju prema SAD-u.
A kako bi to ameri trebali sami napraviti? Radi se o po meni sasvim normalnoj međudržavnoj suradnji u otkrivanju poreznih prekršaja.

Kamo sreće da smo mi u devedesetima sa državama imali takvu suradnju za naše porezne prekršitelje i one koji su izvukli silne milijarde putem lažnih faktura i fiktivnih poslova. Pitanje koliko su državnih proračuna takvi pojeli.

Da smo to ima danas Živi Zid ne bi morao nuditi 5000 EUR-a svakom građaninu a koje temelju upravo na povratu tih i takvih novaca
ecobarbarus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2015., 18:20   #10
U posljednje vrijeme sve je više građana ostalo neugodno iznenađeno “unakrsnim” ispitivanjem na šalterima banaka, pri čemu bankovni službenici zadiru u osobne podatke poput bračnog statusa, broja i starosti djece te drugih osoba u kućanstvu, predviđenih primanja i transakcija na računima, pa čak i političkog opredjeljenja, prijeteći se pritom gašenjem računa i raskidima ugovora ukoliko građani odbiju odgovoriti. Iako se dijelom radi o obavezama koje moraju ispuniti prema Zakonu o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma, čini se kako banke ipak prekoračuju ovlasti koje im daje zakon.

Američka FATCA
Zakon o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma na koji se pozivaju banke pri ispitivanju svojih klijenata

Uz ispitivanja koja se obavljaju na šalterima banaka, pojedinim građanima na kućnu adresu stizao je i tzv. KYC upitnik (Know your client), u kojem banke traže raznorazne osobne podatke, pa ih tako zanima jeste li politički izložena osoba, smatrate li se poreznim obveznikom Sjedinjenih Američkih Država i jesu li vam računi pod nadzorom američkih poreznih tijela, po tzv. FATCA regulativi, kao i brojna druga pitanja.

U tim upitnicima i ispitivanju klijenata u bankama, pitanja koja reguliraju domaći Zakon o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma te ujedno i Zakon o osobnim podacima, izmiješani su s pitanjima koja nam nameće obaveza iz sporazuma sa SAD-om.

Pitanja o američkoj putovnici, zelenom kartonu, rođenju ili životu u SAD-u, američkom pravnom zastupniku ili eventualnoj adresi na teritoriju SAD-a, kriju zamku, jer ukoliko na neko od tih pitanja odgovorite potvrdno - banka vam može zatvoriti račun i sve podatke o vašim transakcijama proslijediti poreznim tijelima SAD-a, koja će pak s vaših računa u Hrvatskoj odbiti 30 posto od ukupnog iznosa.

Kršenje zakona
Međutim, pitanja koja nameće FATCA ujedno služe i kao izlika za pitanja koja neke banke postavljaju kako bi saznali više o svojim klijentima i to isključivo radi vlastitih istraživanja - jer ukoliko odgovorite da u obitelji već imate tri relativno nova automobila, banka će vas izbaciti iz popisa klijenata kojima nude auto kredite, no isto tako ako zaključe da vas je previše u kući, pokušat će vas zainteresirati ponudama za stambene kredite. Nisu to dakle neki opasni podaci, ali jesu osobne prirode, pogotovo ako banke po njima zaključe da zbog troje djece i niste najbolji “materijal” za dugoročni kredit ili vam radi toga smanje primjerice minus na tekućem računu.

Najveći je problem u tome da banke takva pitanja ne smiju postavljati suprotno volji građana, odnosno građani na njih nisu obavezni odgovoriti, a neznanjem ili namjerno, neke od banaka takva pitanja nameću i pravdaju zakonskim obavezama.

Zbog sve češćih zloporaba ovlasti koje banke imaju ili nemaju i raznih tumačenja, ovaj problem iznesen je i pred Vladu RH i to u obliku konkretnih pitanja koja je postavila saborska zastupnica Mirela Holy.


U odgovoru na pitanja Vlada RH navodi kako je zakonom iz 2009. Hrvatska propisala sve mjere i radnje koje su banke obavezne odraditi u borbi protiv financiranja terorizma, pranja novca i utaje poreza. Jedna od tih obaveza jest i tzv. dubinska analiza klijenata, a ona podrazumijeva utvrđivanje identiteta stranke i provjeru iste na osnovu dokumenata, provjere identiteta stvarnih vlasnika stranaka koje su pravne osobe, prikupljanje podataka o poslovnim odnosima i transakcijama.

Za građane ta provjera uključuje, kako se navodi u odgovoru, ime i prezime, prebivalište, datum rođenja, mjesto rođenja, identifikacijski broj, te naziv, broj i naziv izdavatelja identifikacijske isprave.

Banke su dužne napraviti i analizu rizika te pomoću tih analiza odrediti ocjenu rizika pojedine skupine ili vrste stranaka, vezano za moguće zloporabe, pranje novca ili financiranje terorizma. U tom smislu Hrvatska narodna banka je početkom srpnja izdala smjernice za provođenje resornog zakona i sastavljanje upitnika. Zbog ovih problema Agencija za zaštitu osobnih podataka odradila je i niz nadzora u više banaka te su utvrdili da banke doista prikupljaju podatke u velikom opsegu, pozivajući se na resorni zakon, kao i dobru volju, odnosno privolu klijenata. Također je donesen zaključak da banke moraju prije ispitivanja obavijestiti svoje klijente o razlogu za prikupljanje podataka, kao i radili li se o obaveznom ili dobrovoljnom setu pitanja.

U nadzorima nad bankama Agencija je utvrdila da su upitnici banaka različiti, da se opseg podataka koje prikupljaju razlikuje od banke do banke, kao i da je opseg podataka koje banke prikupljaju redovito veći od zakonom propisanog. Obzirom na očita kršenja zakona koja su provođena u bankama, Agencija je Hrvatskoj udruzi banaka, kao krovnoj instituciji svih banaka, poslala preporuke za formiranjem obrasca koji bi bio jednak u svim bankama i educiranju banaka i njihovih djelatnika na koji način provoditi zakonske obaveze, a da pritom ne prelaze zakonske ovlasti i ne dovode u zabunu građane.

No, kako se čini, to bankama baš i ne odgovara, jer u odgovoru Vlade se navodi da Agencija nije dobila povratne informacije niti od HUB-a niti od banaka samih. Zbog toga je od HUB-a dodatno zatražen odgovor o poduzetim radnjama i mjerama koje su se tražile od njih, no banke su se još jednom oglušile i, kako se navodi u odgovoru Vlade, do dana današnjeg na te preporuke i naloge nisu odgovorile.

Na što ne morate odgovoriti
U set pitanja koja su obavezna spadaju informacije koje se odnose na određene poslovne odnose s bankom, ali ne i osobna pitanja poput broja članova obitelji, a pogotovo djece i drugih uzdržavanih članova obitelji. Također, nema razloga niti za obaveznim pitanjem o jedinstvenom matičnom broju građana, obzirom da je taj broj zamijenjen OIB-om.

Banke se obavezuju dakle prikupljati samo podatke koji su nužni za ostvarivanje točno utvrđene svrhe, klijentima objasniti o kojoj se svrsi i po kojem propisu radi, te ujedno te podatke koristiti isključivo za tu namjenu.

Izvor: Narodni List
__________________
* * * *

You don't get THE GOLD without THE DRAGON!
Della17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2015., 18:31   #11
Quote:
Della17 kaže: Pogledaj post
Ako ste potvrdno odgovorili da na bilo koje od navedenih pitanja, banke koje surađuju s američkim Ministarstvom financija će odmah zatvoriti vaš račun, sve podatke o financijskim transakcijama na provjeru poslati američkoj poreznoj upravi, koja će banci natrag poslati dopis u kojem može tražiti da se s vašeg računa odbije 30% od ukupnog iznosa i prebaci u vladin proračun.
Pricas gluposti
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2015., 18:56   #12
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Pricas gluposti
http://www.porezna-uprava.hr/EU_Vanjski_poslovi/Documents/Prezentacija FATCA njena primjena RH.pdf

Izvoli!

Btw; u prethodnom postu čiji je izvor Narodni List, navodi se isto;
Quote:
Pitanja o američkoj putovnici, zelenom kartonu, rođenju ili životu u SAD-u, američkom pravnom zastupniku ili eventualnoj adresi na teritoriju SAD-a, kriju zamku, jer ukoliko na neko od tih pitanja odgovorite potvrdno - banka vam može zatvoriti račun i sve podatke o vašim transakcijama proslijediti poreznim tijelima SAD-a, koja će pak s vaših računa u Hrvatskoj odbiti 30 posto od ukupnog iznosa.
__________________
* * * *

You don't get THE GOLD without THE DRAGON!
Della17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2015., 21:39   #13
Quote:
ecobarbarus kaže: Pogledaj post
Ne razumijem u čemu je problem. Kontrola poreza i porezne evazije. Ovo može smetati samo dilerima, utajivačima poreza, neplatišama poreza, švercerima, onima koji skrivaju lovu. Normalnom čovjeku ne. Može postavljač teme pojasniti što ga zapravo smeta

Ono, bez fraza, normalnim rječnikom, smeta me to, zato i zato.

Posebno jer ovo čak i nema veze direktno sa nama nego sa američkim poreznim obveznicima. Pa što ćemo mi skrivati njihove utajivače poreza
A zašto bi ja svoje dragocjeno vrijeme trošio na američke pizdarije??

Jednostavno ne želim na njihova pitanja odgovarati, ja sam u neovisnoj državi u svojoj i ne jebem amere 3 posto!

Stvar je principa!
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2015., 21:42   #14
Mee zanima, koji je hrvatski izdajnik potpisao ovu jurisdikciju amerike nad hrvatskim građanima?

Zašto ja moram podnositi teror amerike?

Moja država je Hrvatska i ja ću hrvatskim tjelima reć sve što znam, a u interesu je Republike Hrvatske, amerika me ne interesira niti bi štitio njihov interes!
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2015., 22:51   #15
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
A zašto bi ja svoje dragocjeno vrijeme trošio na američke pizdarije??

Jednostavno ne želim na njihova pitanja odgovarati, ja sam u neovisnoj državi u svojoj i ne jebem amere 3 posto!

Stvar je principa!
Zato jer kada mi budemo lovili naše utajivače poreza koji su negdje u njihovoj nadležnosti, vjerovatno će se onda i oni baviti našim pizdarijama
ecobarbarus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2015., 22:53   #16
Da, ili pričaš gluposti ili ne razumiješ ono što čitaš. Gdje to piše, pa čak i u toj nekoj prezentaciji? Na kojem slajdu, daj nam ukaži na to molim te
ecobarbarus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2015., 22:55   #17
Quote:
Della17 kaže: Pogledaj post
Btw; u prethodnom postu čiji je izvor Narodni List, navodi se isto;
Jedini služeni i normalni izvor za takve stvari je Ministarstvo financija i Porezna uprava, pa nam izvoli ukaže na to što ovdje tvrdiš na tim izvorima ili se ispričaj za laž, ovdje javno
ecobarbarus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2015., 00:51   #18
Quote:
ecobarbarus kaže: Pogledaj post
Zato jer kada mi budemo lovili naše utajivače poreza koji su negdje u njihovoj nadležnosti, vjerovatno će se onda i oni baviti našim pizdarijama
Svako toliko ulove nekog našeg tko je pokrao Hrvatsku

Prave lopine imaju lovu i prijatelje koji kućama jamče...
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2015., 09:32   #19
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Svako toliko ulove nekog našeg tko je pokrao Hrvatsku

Prave lopine imaju lovu i prijatelje koji kućama jamče...
A takav sistem imamo upravo zato sto nasi ljudi vecinom misle kao ti i pokretac topica.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2015., 09:43   #20
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Svako toliko ulove nekog našeg tko je pokrao Hrvatsku

Prave lopine imaju lovu i prijatelje koji kućama jamče...
A ti si jasno i demonstrirao zašto ih ne ulove. Možda jednog dana i shvatiš da si direktni suučesnik tim istim lopinama i da im držiš ljestve
ecobarbarus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:03.