Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.12.2014., 19:22   #1301
Da li je dimnjak prohodan, provjeri ogledalom?
Da li su drva suha, izgleda da nisu od toliko vode?
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2014., 19:37   #1302
obično problem kondenzacije kod nas u Dalmaciji se javlja zbog vlažnih drva.to su drva koja u velikom omjeru stoje vani,pokrivena nekom ceradom ili najlonom.obično su složena direktno na podlogu bez da se odignu na palete ili slično.u najboljem slučaju ta drva su ostavljena ispod stepenica.netreba ni spominjati da ta drva pokupe svu vlagu iz zraka.kada gore iz njih izlazi para a na krajevima cjepanice se pojavljuje voda.ta drva nemogu prilikom izgaranja dostići potrebnu temperatauru da se zagrije stjenka kamina (pogotovo kamini u kojima se nalazi voda kao centralno grijanje) a o zagrijavanju cijelog dimnjaka da i ne govorim. vanjski dimnjaci obično su neizolirani te da se prilikom prolaska dima on sav priljepi (kondenzira) na stjenkama.u velikoj većini kod nas kada gori vatra dim je gust sive boje koji podsjeća na izgaranje vlažne trave.ja imam nekolicinu prijatelja koje sam doslovno morao moliti da stave drva u garaže,da ih odmaknu od zida i da ih stave na palete.njihovi kamini poslije loženja samo jedne sezone vlažnih drva su bila takva da sam iz njih vadio dvije kante čađe a dimnjak je bio potpuno zablokiran.
stargalaxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2014., 23:55   #1303
Uz to se često loži borovina koja stoji na otvorenome.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2015., 10:48   #1304
Imam dimnjak zidan od standardne fasadne cigle, visina je nekih 7, 8m. Trenutno je priključena peć ϕ120 i radi ok, nove peći koje gledam su ϕ150. Zanima me kojem otprilike promjeru odgovara takav četvrtasti cigleni dimnjak?
farfan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2015., 11:44   #1305
Quote:
farfan kaže: Pogledaj post
Imam dimnjak zidan od standardne fasadne cigle, visina je nekih 7, 8m.
Svaki u kojem možeš napraviti kružnicu od ϕ 150 mm.
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)

Zadnje uređivanje Majstor : 07.03.2015. at 16:41. Reason: Skraćivanje quotanja
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2015., 15:16   #1306
To nije niti približno odgovor na moje pitanje.
farfan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2015., 20:42   #1307
Quote:
farfan kaže: Pogledaj post
To nije niti približno odgovor na moje pitanje.
Kako nije?!
Uzmimo onda ovako, uzmi okruglu cijev od 160 mm i probaj je ugurati u četvrtasti ili kockasti model dimnjaka.
Može li se veći promjer ugurati u manji? Ako može kako..... sa redukcijom!
Da ali tu smo reducirali - smanjili veći promjer na manji i imamo generalni problem kod dimnjaka.
Sa smanjenim profilom dolazi do začepljenja na spojnom mjestu, slaba provjetrenost , slabi uzgon, dimnjak ne "vuče" , vatra slabo gori stvara se talog u peći i tako dalje.

Za dimnjak bi to značilo napraviti krug od fi 160 mm i oko njega zidati s ciglama. Zatim cijeli dimnjak po visini sa svih strana izolirati radi zaštite od podhlađivanja stjenki dimnjaka , sa prostorom za zrak.

Ja bih to tako napravio i sigurno ne bi pogriješio. Na to sam mislio u prethodnom odgovoru.
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2015., 16:18   #1308
Quote:
farfan kaže: Pogledaj post
Imam dimnjak zidan od standardne fasadne cigle, visina je nekih 7, 8m.?
Ako ti je vanjska dimenzija tog"standardnog dimnjaka" 40x40 cm(budući je 80% starijih zidanih dimnjaka rađeno u toj mjeri) tada ti je unutarnja mjera slabih 15x15 što je ekvivalentno promjeru od 120mm i optimalno toj dimenziji priključka-svi stariji dimovodi su rađeni u promjeru 118 mm !! Danas u prodaji postoje gotove redukcije 150/120 mm i u pravilu to funkcionira na manjim pećima/kaminima zatvorenog tipa na kruti ogrjev uz potrebu češćeg čišćenja, no za novije sisteme centralnog grijanja baš i ne osim kod plamenika na lož ulje kojem ventilator pomaže da medij lakše i brže istruji u atmosferu.
__________________
bez potpisa.

Zadnje uređivanje Majstor : 07.03.2015. at 16:42. Reason: Skraćivanje quotanja
zh1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2015., 15:00   #1309
zh1- hvala, to je podatak koji sam tražio ta unutarnja mjera, a još više ekvivalentni promjer. Iako mi nije baš jasno da ta dimenzija 15x15 ( što je površina 225mm) odgovara promjeru 120 mm (127mm). Jasno mi je da takav presjek više pogoduje strujanju, ali baš da je takva razlika mi je malo čudno.
farfan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2015., 21:34   #1310
Pozdrav, trebam savjet

Jako mi se sviđa Nordica peć. Ali kako je specifičan prostor ne znam hoću li je moći staviti u dnevni i spojiti na dimnjak.
Koliko zglobova smije imati odvod od peći do dimnjaka? Ako bi peć bila u dnevnom, a otvor dimnjaka je u kuhinji, do njega se može dosegnuti preko šanka.
Znači iz peći bi trebala ići cijev prvo vertikalno, pa horizintalno, pa iza ugla u otvor.
Na slici će biti jasnije . Nije neke kvalitete, ali dovoljno se vidi otvor u dimnjaku (pogled iz boravka) i mjesto gdje treba doći Nordica (u boravak, naslonjena na dimnjak). Nije to neka prevelika udaljenost, ali će izgleda biti puno zglobova :/.



Unaprijed hvala na sugestijama i pomoći
__________________
...black lipstick stains her glass of red wine...
Skura is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2015., 10:22   #1311
[QUOTE=Skura;52947654]Pozdrav, trebam savjet [/QUOTE Tamo imaš kontakte i javi im se. Postoji niz rješenja za ovu situaciju. Sretno

Zadnje uređivanje Majstor : 07.03.2015. at 16:49. Reason: Nedozvoljena reklama
 
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 12.01.2015., 19:20   #1312
Quote:
zh1 kaže: Pogledaj post
Ako ti je vanjska dimenzija tog"standardnog dimnjaka" 40x40 cm
Mene isto zanima ta tema, i nikako mi nije jasno kako promjer dimnjaka 15x15 može biti ekvivalent promjeru 120 mm. Po mojoj laičkoj logici može biti barem 150 mm. Ja sam uzeo štap od150 mm i ugurao ga u dimnjak i može se okretati. I još ima na nekim mjestima viška (ovisi kako je zidano). Prema tome meni je to promjer 150 mm. Jasno mi je da vjerojatno zidani kockasti ima veći otpor od okruglog. Dali je u tome fora? Može li meni i drugim laicima neki stručnjak to objasniti?

Zadnje uređivanje Majstor : 07.03.2015. at 16:43. Reason: Skraćivanje quotanja
zaboravni is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2015., 21:17   #1313
Nacrtaj krug fi 150 i nacrtaj kvadrat 14x14 i izrezi skarama oboje..i sad probaj krug stavit unutar kvadrata..
__________________
Samo dajem savjete!

Zadnje uređivanje Majstor : 07.03.2015. at 16:43. Reason: Skraćivanje quotanja
energon is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2015., 22:26   #1314
Quote:
dobar dimnjak kaže: Pogledaj post
Otiđi na www.nicrodim.hr. Tamo imaš kontakte i javi im se. Postoji niz rješenja za ovu situaciju. Sretno
Nadala sam se konkretnom savjetu, ali svejedno hvala
(iako pomaže činjenica da rješenje postoji )
__________________
...black lipstick stains her glass of red wine...
Skura is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2015., 22:58   #1315
Quote:
energon kaže: Pogledaj post
Nacrtaj krug fi 150 i nacrtaj kvadrat 14x14 i izrezi skarama oboje..i sad probaj krug stavit unutar kvadrata..
Jesam li ja napisao 14x14?
zaboravni is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2015., 23:30   #1316
Ti nisi napisao 14x14 ali sam ja napisao "slabih 15x15" što bi ti bilo recimo upravo to. Pod ekvivalentnošću promjeru 120mm sam mislio komparirajući kvadratni presjek dimnjaka sa standardnom mjerom i učinkovitosti dimovoda jer poslije 120 je 160 a taj je daleko učinkovitiji .Naravno da se tu trebaju uzeti u obzir i razlike u otporima ovisno o presjeku i finoći površine. Zabluda je izjednačavati zbroj stranica kvadrata i opseg kružnice jer bi po tome zbroj stranica od 600mm trebao odgovarati promjeru od 191 mm što je već respektabilan promjer dimnjaka na kojeg možeš priključiti skoro pa svaku dimnjaču privatnog objekta.
__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2015., 16:24   #1317
Quote:
zaboravni kaže: Pogledaj post
Mene isto zanima ta tema
pozdrav
malo da pomognem oko ekvivalenta,misljenje na funkciju,
dimnjak i dimnjaci stari su obicno zidani nf ciglom
novije izvedbe su od inoxa..
inox dimnjak promjera 120mm u nekim situacijama je ekvivalentan starim dimnjacima 20x20,
za dobru funkciju dimnjaka najvaznije je startna temparatura,koju inox dobiva momentalno,dimovodi od cigle trebaju vremena dok se zagriju,kad se zagriju rade dobro

Zadnje uređivanje Majstor : 07.03.2015. at 16:44. Reason: Skraćivanje quotanja
infofreeak is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2015., 16:31   #1318
Quote:
Skura kaže: Pogledaj post
Pozdrav, trebam savjet
napravite gdje je mogucnost ,45 stepeni koljena,premalo si informacija dala,ali ako dobro kuzim ,mozes cjev direktno kroz zid bez tih zglobova

Zadnje uređivanje Majstor : 07.03.2015. at 16:44. Reason: Skraćivanje quotanja
infofreeak is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2015., 01:01   #1319
Treba mi jedan savjet, u vikendici imamo dimnjak koji se prvotno koristio za pec na drva, onda smo mi prije 10tak godina stavili radijatore i taj isti dimnjak ocistili i on je u tom razdoblju u funkciji kao dimnjak za pec na loz ulje i normalno funkcionira, ali kako je to vikendica u Gorskom kotaru, sad bi ja opet stavila pec/kamin (pretpostavljam da nam onda više neće trebati radijatori, ali o tom potom.
Uglavnom, nebi se istovremeno koristila i pec na dva i kotao na lož ulje jer se to nesmije, ali me zanima što treba napraviti da se dimnjak stavi ponovo u funkciju za pec na lož drva?
I koliki je vijek trajanja dimanjaka? Ovaj ima 30tak godina, ali se zadnjih deset vrlo malo koristio, ne pušta nigdje niti ima kakvih oštećenja, ali kako ćemo mjenjati krov, a podovi su i tako drveni, pa nebi taj zahvat bio toliko kompliciran, ako je po starosti pri kraju, možda bi odmah stavili novi dimnjak,tj. dvije dimovodne cijevi pa da jedna bude za kotao, a druga za peć, tad bi mogli u sobama i kupaoni koje nisu blizu dnevnog koristiti radijatore, a u dnevnom kamin tj.peć na drva za grijanje.
Corinna is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2015., 12:43   #1320
Aha! Ona rupa, crna, cmoljava, čađava, dlakava to je ......Tvoj "dimnjak" i to je standard
A kak izgleda i od čega je napravljen taj na vikendici?
Ako si sad grijala na radijatore, morat ćeš i dalje jer "prostiranje topline" iz centralnog mjesta neće zadovoljiti (jedino, ako nemaš pregradnih zidova)
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:47.