Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Upomoć, spašavajte!

Upomoć, spašavajte! Za sve one koji su zaglavili na nekom detalju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.12.2007., 20:16   #1
Pomoć oko hrvatskog

ajde ako mi netko može hitno objasniti što su kolokvijalizmi i kako ih prepoznati

zatim metonimija, antonimi, pleonazam, novotvorenice, žurnalizmi??

imam ispit sutra.. definicije znam i znam primjere al je bed tad što će prof. dati tekst s podrctanim riječima i sad ja moram skužit kako da prepoznam ovo od gore navedenog..

tnx
Treci kamencic is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2007., 20:30   #2
oko toga ti rijetko tko može pomoći,potraži na internetu
__________________
volim samo sebe...
zečica69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2007., 21:03   #3
ma tražila sam.. u biti imam definicije i primjere.. neke stvari su mi jasne.. skužih po primjerima.. ali neki primjeri su mi totalno bezveze i preko njih ne mogu skužiti bit.. odnosno nemrem skužit kak ću prepoznat...

ako itko zna nek javi.. probat ću se snać
Treci kamencic is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2007., 22:16   #4
Quote:
Yakuza kaže: Pogledaj post
ajde ako mi netko može hitno objasniti što su kolokvijalizmi i kako ih prepoznati

zatim metonimija, antonimi, pleonazam, novotvorenice, žurnalizmi??

imam ispit sutra.. definicije znam i znam primjere al je bed tad što će prof. dati tekst s podrctanim riječima i sad ja moram skužit kako da prepoznam ovo od gore navedenog..

tnx
Hajde, ovako, meni se sad ne da teoretizirati. Ako ti je hitno, pošalji PM pa ti posvetim sat vremena.
Abyssus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2007., 09:40   #5
fal fala..al eto uspjela sam se jučer navečer snać.. nazvala frendicu koja je to položila.. dobila ukratko objašnjenje....

sad idem na ispit a najrađe ne bih... al eto idem pa što bude. držite fige
Treci kamencic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2007., 15:08   #6
eto prošla ja s dvojkom i očistila 3 godinu..jupiiii
Treci kamencic is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2008., 23:07   #7
Hrvatski jezik (ne književnost!) - pomoć

mislim učili smo i pišemo NEĆU,dobije mi sestra neka pitanja za maturu za OG-3. razred piše NE ĆU,kako se sad piše????i ako se piše ne ću odkada je tako????
Hippy0205 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2008., 23:12   #8
"Neću" se piše spojeno, jer je "ne ću" pisao Vuk Karadžić, dakle Srbi...
Tears-from-heven is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2008., 23:14   #9
Quote:
Hippy0205 kaže: Pogledaj post
mislim učili smo i pišemo NEĆU,dobije mi sestra neka pitanja za maturu za OG-3. razred piše NE ĆU,kako se sad piše????i ako se piše ne ću odkada je tako????
misliš...otkada?
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2008., 23:28   #10
Quote:
Tears-from-heven kaže: Pogledaj post
"Neću" se piše spojeno, jer je "ne ću" pisao Vuk Karadžić, dakle Srbi...
znam da je on to pisao,al' zašt' ond' piše ''ne ću''????u tome je problem,mene je to zbunilo;nisam mogla vjerovat' kad sam vidila...ne razumijem ništ' potpuno me to zbunilo....

@sun.shine-zajebala sam se...žurila sam se jer sam se skoro usrala,pa reko da mi netko odg dok se iserem
Hippy0205 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2008., 07:41   #11
Prije se moglo pisati "necu" i "ne cu".U zadnjih desetak godina su onda krenuli uklanjati "dvostrukosti" pa su rekli sa se moze jos samo pisat "ne cu".Tako pise u zadnjem skolskom pravopisu,ako se ne varam.
Oko toga se zadnjih godina digla velika prasina(po meni nepotrebna)jer su se mnogi ljudi,među njima i politicari,protivili toj promjeni.
Sve u svemu,trebalo bi biti tocno jedno i drugo,ali se polako pokusava izgurati to "necu"iz uporabe,pa je "tocnije" napisati "ne cu"...
Opća opasnost is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2008., 10:22   #12
Lingvistički je jedino smisleno pisati "neću"; ovo drugo je čista politika.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2008., 18:16   #13
po meni je logičnije pisati ne ću (iako sama pišem neću) jer to su dva glagola, ustvari "ne" nije glagol al ajde - ne i hoću, koji su radi izgovora skraćeni na neću
barbara 15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2008., 18:35   #14
Da,ima nesto u tome...Ako je "cu"(pomocni)glagol,zasto se ne bi i on,kao i drugi glagoli,pisao odvojeno od "ne"?!
Mislim pise se i "ne radim"a ne "neradim"...
Opća opasnost is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2008., 19:43   #15
Quote:
Opća opasnost kaže: Pogledaj post
Da,ima nesto u tome...Ako je "cu"(pomocni)glagol,zasto se ne bi i on,kao i drugi glagoli,pisao odvojeno od "ne"?!
Mislim pise se i "ne radim"a ne "neradim"...
Zato što se radi o stegnutim negacijama, kao i kod nemam i nisam.

U ta je tri slučaja i naglasak drugačiji nego kod ne znam, ne radim i ne priznajem — posljedica drugačije tvorbe.

Ako Abyssus navrati, možda joj se dadne pisati sve isponova; meni se, recimo, ne da.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2008., 01:20   #16
Ni sam voljna opet sve pisati jer mi ne staje i ne dostaje strpljenja, a svaki moj trud ne giraju ljudi koji o jeziku ne maju pojma.

Ne ka.
Abyssus is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2008., 14:52   #17
Quote:
Abyssus kaže: Pogledaj post
Kakav divan blog. Hvala.
Barbi:) is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2008., 18:24   #18
Quote:
Abyssus kaže: Pogledaj post
Ni sam voljna opet sve pisati jer mi ne staje i ne dostaje strpljenja, a svaki moj trud ne giraju ljudi koji o jeziku ne maju pojma.

Ne ka.
Moram priznati da je i meni sad logicnije(a ugodnije i draze mi je ionako)pisati "necu"...
...cudim se sebi oko cega se uopce zamaram...
Opća opasnost is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2008., 00:41   #19
Pravopis odobrava i neću i ne ću, ali daje prednost ovom drugom obliku. Sutra ću pogledat za nemam - mislim da se to piše samo skupa, zbog izostavljenog slova.
goodlap is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2008., 11:29   #20
nama je bašprofa iz hr. neki dan rekla da se po novom piše ne ću
valjda ne laže...hh
matea_122 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:59.