Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.01.2006., 19:01   #1
Miom maternice

ovako. zanima me na koje ste sve načine liječile miome, i je li ih netko odstranjivao kirurškim putem (samo miome!), te s kakvim uspjehom (dakle, da se nisu ponavljali). prema mojim informacijama, u hrvatskoj se miomi kirurški odstranjuju samo u zagrebu, no ne znam na kojoj klinici. zanima me koji je rizik tog zahvata, koji je u inozemstvu danas već gotovo ambulantni. isto tako, zanima me da li je kod nas razvijena metoda podvezivanja mioma.
hvala na informacijama, vrlo su mi bitne.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2006., 23:11   #2
Ček ne kužim....jel ti pričaš o miomima uterusa i o nečemu drugom? I ako je riječ o tome odkud ti to da se to radi samo u ZG? I kako je uklanjanje mioma bilo gdje na tijelu ako ne kirurškim putem?... ...
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2006., 23:14   #3
da, uterusa. i drugo, cula sam da osim klasicnih kirurskih postoje i manje agresivne metode, poput "podvezivanja" mioma, odnosno krvnih zila koje pune miom krvlju, sto dovodi do "odumiranja" mioma. znam da je kod nas to sve jos uvijek znanstvena fantastika (ipak, negdje sam citala da je upravo jedan nas lijecnik eksperimentirao nesto s tim).
no istovremeno, u zupanijskoj bolnici receno mi je da se "kod nas to ne radi" (myomektomija), odnosno da oni rade samo histerektomiju, za sto bas i nisam previse zainteresirana
moj ginekolog mi je rekao da se to (rezanje mioma) radi samo u zagrebu.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2006., 23:33   #4
lijecenje mioma embolizacijom:

EMBOLIZACIJA MIOMA
Spomenuli ste kako se zahvati intervencijske radiologije primjenjuju uglavnom za kardiovaskularne bolesti, no zavidne ste rezultati postigli i u ginekologiji jer se baš u splitskoj bolnici već više godina uspješno provodi embolizacija mioma.
Prva embolizacija uterinih arterija u bolesnica s miomom uterusa obavljena je 1995. godine. Njezina primjena u svijetu počinje 1997. godine, prve embolizacije u Splitu izvodimo već 1999. godine i Split je to počeo raditi prvi u Hrvatskoj. Važno je naglasiti kako uspješna terapija mioma postoji i bez toga, no intervencijska radiologija nudi najprihvatljiviji način. Radi se o embolizaciji arterija koje miom opskrbljuju krvlju, zahvat se radi pod lokalnom anestezijom i traje između 20 i 40 minuta, a podrazumijeva uvlačenje katetera kroz prepone u arterije promjera dva milimetra, nakon čega se posebnim medicinskim silikonom začepe žile i obustavi krvna opskrba mioma na lijevoj i desnoj strani. Nakon embolizacije arterija, miom se, zbog nedostatka krvi, smanjuje i ženini problemi su riješeni. Zahvat je popularan ponajprije zato što se tako izbjegava vađenje maternice, što je često kod klasičnih zahvata, i zbog čega se žene teško i odlučuju na operaciju. U američkoj literaturi postoji izraz “empty woman” (prazna žena) jer psiha žene se mijenja kada se dira uterus. Kod intervencijske radiologije je dobro što je zahvat jednostavan, brz, bez komplikacija i s vrlo visokim postotkom uspješnosti.
Kako komentirate prigovore da se pacijenti pri takvim zahvatima izlažu prevelikim zračenjima?
Ako rade ljudi koji su vješti kateterizaciji, onda zahvat u pravilu ne traje dugo. Rendgensko prosvjetljavanje se koristi od desetak do petnaest minuta koliko vam treba za pregled debelog crijeva ili želuca. Primjerice, puno veću dozu zračenja pacijent dobiva na CT pregledu abdomena s kontrastom, a svi hoće ići na na taj pregled. Da je to tako mogu vam potvrditi liste čekanja na našem Zavodu za CT pregled abdomena. Što se tiče trudnoće, treba biti oprezan, važno je razgovarati s bolesnicama i upozoriti ih na moguće posljedice. No, isto tako naželjeni učinak rendgenskog zračenja postoji i kod pacijentica kod kojih se radi CT zdjelice ili primjerice snimanje bubrega kako se to popularno nazivaju snimanje “na balon”.

(PROF. DR.SC. JOSIP MAŠKOVIĆ)

http://arhiv.slobodnadalmacija.hr/in...zdravlje01.asp
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2006., 23:46   #5
mladjim zenama, koje planiraju trudnocu, lijecnici ipak preporucaju operativno (laparoskopsko) odstranjenje mioma, umjesto sklerozacije (embolizacije). navodno se sklerozacija mioma primjenjuje prvenstveno kod jako velikih ili operativno tesko dostupnih mioma, te kod nekih posebnih kontraindikacija za operaciju, odnosno kod zena koje vise ne misle radjati (ponekad zbog posljedica zahvata sklerozacije krvnih zila mioma može doći do poremecaja prokrvljenosti unutar maternice).
dakle, uzmimo da se zena odluci na laparoskopsko odstranjenje mioma. gdje se to najsigurnije moze obaviti i pritom sacuvati sve potrebne organe?
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2006., 00:02   #6
miome ima 20 do 50 posto zena. mnoge od njih, izmedju ostalog, zbog toga ne mogu zatrudniti i prijete im spontani pobacaji. ja postavljam pitanje zasto im se ne omogucava relativno siguran zahvat odstranjenja mioma u najblizoj bolnici (umjesto histerektomije), ukoliko je to nekakav svjetski standard?
mozda veterina ima rjesenje?
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2006., 01:09   #7
Moja stara ima prilično velik miom (a imala ga je i baka) i rekli su joj da ga neće dirati dok god nema smetnje i da će joj se osušiti/povući u menopauzi. Baki se tako i dogodilo, a i njoj su u mlađim danima rekli isto.

Bilo bi mi logično da je to ipak rizična operacija, kad je tako nerado obavljaju.
O ovoj novoj metodi o kojoj pričaš nemam pojma.
__________________
If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear.
George Orwell
Godiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2006., 10:08   #8
ja govorim sad o mladjim zenama, kod starijih se to ionako uglavnom rjesava vadjenjem cijele maternice, jer je kao najjednostavnije, iako na zeni ostavlja teske posljedice.
u menopauzi inace, zbog smanjenog priliva estrogena, miomi zaista cesto ili zakrzljaju ili barem prestanu rasti. ponekad se kod mladjih zena takodjer umjetno izaziva menopauza, hormonskom terapijom s GnRH-agonistima. to su lijekovi koji djeluju suprotno ženskim spolnim hormonima estrogenima, i koji na arteficijalni način premještaju zene u postmenopauzu zaustavljanjem funkcije jajnika (Zoladex, Enantone Depot, Decapeptyl). padom razine estrogena, smanjuje se protok krvi kroz maternicu i prehrana mioma, i na taj nacin izaziva smanjenje, skvrcavanje mioma (vidi dr. harni).
no uzmimo da imamo zenu koja planira roditi u sljedece dvije-tri godine, dakle nema vremena za umjetno izazivanje menopauze. ako miomi jos uvijek nisu toliko veliki i opasni da je potrebno odstraniti cijelu maternicu ili ici na embolizaciju, preostaje laparoskopsko uklanjanje.
jedini rizik kod takvog rezanja je mogucnost iznenadnog krvarenja. no pretpostavljam da moderna medicina poznaje i barem nekoliko metoda rjesavanja takvih problema.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2006., 10:23   #9
evo nekoliko konkretnih prica:

http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...6f45d64bc01b15

tu jedna zena spominje da je isla laparoskopski odstranjivati neke polipe, te da su joj usput odrezali i minijaturni miomic od 0.7 cm, sto je po meni ok, jer ga je puno lakse i bezopasnije ukloniti dok je mali i ne pocne stvarati probleme (pogotovo ako se zenu priprema za trudnocu). ja medjutim znam i za slucaj da su zenu operirali, recimo zbog polipa i endometrioze, ali tada joj nisu uklonili pronadjene miome velicine ljesnjaka, koji su medjutim kasnije nastavili rasti. je li to bila greska lijecnika?
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2006., 10:29   #10
jos jedan tipican slucaj:

http://www.zdravljeizivot.com/forum/...hp?TopicID=303
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2006., 11:03   #11
Nije bila greska lijecnika, na zalost kad si sklona miomima oni se ponavljaju.
__________________
Generation X
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2006., 11:09   #12
Quote:
Donata kaže:
Nije bila greska lijecnika, na zalost kad si sklona miomima oni se ponavljaju.
ja mislim da je bila greska. naime, zena je imala miome iste velicine (ljesnjaka, znaci oko 1 cm) deset godina. onda je zavrsila na operaciji zbog dobrocudnih promjena izazvanih pojacanim lucenjem estrogena. ginekolozi koji su operirali endometriozu morali su znati da ce miomi nastaviti rasti, ukoliko ih ne uklone. da su miomi tada, na vrijeme, uklonjeni, izbjegle bi se mnoge daljnje komplikacije.
osim toga, bila bi moguca trudnoca, koja se sad upitna, dok se miomi, naravno, ne uklone.
nakon trudnoce, da se i ponove, ne bi bila tolika steta.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2006., 11:15   #13
dakle, na njihovom mjestu, ja bih, kad vec operiram, maknula i miome, eventualno zeni regulirala hormone i smanjila taj estrogen, te savjetovala hitno zatrudnjivanje.
ako zena i ne zeli bas taj tren zatrudniti, postoje metode dugorocnog snizavanja nivoa estrogena, koji je glavni krivac za nagli rast mioma.
izmedju ostalog, zeni bi trebalo savjetovati poseban nacin ishrane i sto je vrlo vazno, bavljenje sportom, sto cisto sumnjam da nasi lijecnici rade.
uglavnom, sve je bolje od sakacenja zene, sto nasi "strucnjaci" cesto zabezeknutim pacijenticama nude kao jedino rjesenje.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2006., 12:25   #14
Quote:
Natch kaže:
da, uterusa. i drugo, cula sam da osim klasicnih kirurskih postoje i manje agresivne metode, poput "podvezivanja" mioma, odnosno krvnih zila koje pune miom krvlju, sto dovodi do "odumiranja" mioma. znam da je kod nas to sve jos uvijek znanstvena fantastika (ipak, negdje sam citala da je upravo jedan nas lijecnik eksperimentirao nesto s tim).
no istovremeno, u zupanijskoj bolnici receno mi je da se "kod nas to ne radi" (myomektomija), odnosno da oni rade samo histerektomiju, za sto bas i nisam previse zainteresirana
moj ginekolog mi je rekao da se to (rezanje mioma) radi samo u zagrebu.
Sasvim sigurno netočno ( ovo da se radi samo u ZG ). Laparoskopije se rade posvuda i to više nije neka ekskluziva i nikako nije ograničena samo na zg. Nemam doduše sasvim konkretnu informaciju gdje i tko točno poimence to radi al sasvim sigurno znam za svoju ustanovu. Razlog zašto se to možda ne radi više treba tražiti u tome da je to poprilična gnjavaža. U prijevodu - puno je lakše uraditi laparotomiju i izvaditi miom nego provesti ponekad 6-7-8 sati u sali, blejiti u ekran i turati kroz ono par cijevi instrumente i "grickati" miom. I naravno, uvijek postoji opasnost da se zahvat mora dovršiti klasičnom laparotomijom. Pa neće se, pogotovo stariji ginekolozi s tim gnjaviti!
Ovo s embolizacijom mioma može biti mač s dvije oštrice. Sasvim jasno je da ukoliko se zatvori dotok krvi u tumor da će tkivo koje se opskrbljuje s krvlju odumrijeti. I što onda? To odumrlo tkivo još je uvijek tamo. Postupnim raspadanjem zasigurno da postoji mogućnost kojekakvih komplikacija. O ovome je kompetentan govoriti radiolog, ne bilo kakav nego intervencijski. Pada mi na pamet jedan lik koji je čudesa radio i kojem su dolazili iz cijele zemlje za kojekakve, nama pomalo egzotične, radiološko-intervencijske zahvate. Lik sad mislim da radi u bolnici u Sl Brodu - dr Otmar Rubin.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2006., 13:13   #15
Quote:
trebor kaže:
Razlog zašto se to možda ne radi više treba tražiti u tome da je to poprilična gnjavaža. U prijevodu - puno je lakše uraditi laparotomiju i izvaditi miom nego provesti ponekad 6-7-8 sati u sali, blejiti u ekran i turati kroz ono par cijevi instrumente i "grickati" miom. I naravno, uvijek postoji opasnost da se zahvat mora dovršiti klasičnom laparotomijom. Pa neće se, pogotovo stariji ginekolozi s tim gnjaviti!
tesko mogu prihvatiti da se lijecniku specijalisti, koji je placen za svoj posao "ne da s tim gnjaviti". razumijem da nase bolnice nemaju osnovni repromaterijal, da rade u gotovo ratnim uvjetima i da place ponekad nisu dovoljne da pokriju lijecnicki angazman. no govorimo o temeljnim zahvatima, koji se ticu zenskog zdravlja i reprodukcije. shvacam i da lijecniku nakon nekog vremena, kao i veterinaru koji pregleda 100 krava dnevno, situacije koje su za svaku zenu duboko traumaticne postanu rutina. to ipak nikoga ne opravdava. dapace.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2006., 13:22   #16
Quote:
trebor kaže:
Ovo s embolizacijom mioma može biti mač s dvije oštrice. Sasvim jasno je da ukoliko se zatvori dotok krvi u tumor da će tkivo koje se opskrbljuje s krvlju odumrijeti. I što onda? To odumrlo tkivo još je uvijek tamo. Postupnim raspadanjem zasigurno da postoji mogućnost kojekakvih komplikacija. O ovome je kompetentan govoriti radiolog, ne bilo kakav nego intervencijski. Pada mi na pamet jedan lik koji je čudesa radio i kojem su dolazili iz cijele zemlje za kojekakve, nama pomalo egzotične, radiološko-intervencijske zahvate. Lik sad mislim da radi u bolnici u Sl Brodu - dr Otmar Rubin.
embolizacija se radi i u splitu (vidi gornji link). u sloveniji je to vec klasican zahvat. naravno, kod nas je to egzotika i znanstvena fantastika, kao i sve kompliciranije od vadjenja krajnika.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2006., 22:58   #17
Quote:
Natch kaže:
tesko mogu prihvatiti da se lijecniku specijalisti, koji je placen za svoj posao "ne da s tim gnjaviti". razumijem da nase bolnice nemaju osnovni repromaterijal, da rade u gotovo ratnim uvjetima i da place ponekad nisu dovoljne da pokriju lijecnicki angazman. no govorimo o temeljnim zahvatima, koji se ticu zenskog zdravlja i reprodukcije. shvacam i da lijecniku nakon nekog vremena, kao i veterinaru koji pregleda 100 krava dnevno, situacije koje su za svaku zenu duboko traumaticne postanu rutina. to ipak nikoga ne opravdava. dapace.
U biti se slažem s zaključkom ali stvar nije tako jednostavna niti crno-bijela. Naše bolnice ne oskudjevaju unatoč stanju u zdravstvu. Isto tako, stanje je vrlo daleko od nekakvih poluratnih uvjeta. O plaćama sam nekoliko puta već pisao i niti one s obzirom na cjelokupnu situaciju u društvu, konkretnije u javnom sektoru, uopće nisu mizerne.
Uporediču ovu tvoju priču o ginekološkim laparoskopijama s donekle sličnom temom - bezbolni porod.
Zašto se bezbolni porod ne prakticira kod svake žene koja nema kontraindikaciju za nj?
Postupak je apsolutno siguran ( koliko to u medicini može biti ) i odavno poznat.
Odgovor ne leži u stručnoj nesposobnosti nego u kombinaciji potpuno paramedicinskih razloga - nedovoljan broj anesteziologa/ginekologa i nezainteresiranost istih za širu primjenu ove tehnike.
Zato u praksi bezbolan porod će se raditi
a) ako se plati, legalno bolnici ili ilegalno anesteziologu/ginekologu.
b) ako si žena/rođaka/poznanica neke "face", bolničke ili vanbolničke.
c) ako te pomiluje Božica Fortuna pa te trudovi počnu hvatati kad je u dežurstvu kombinacija radišnog, sposobnog anesteziologa i uviđavnog ginekologa koji pristaju da uz tebe budu satima u rađaonici. A ta kombinacija je više nego rijetka.
Slična stvar je i s ginekološkim laparoskopijama i zašto ih nema više po mom mišljenju nije stručna insuficijencija ili nedostatak opreme nego puno više ovo paramedicinsko.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2006., 23:10   #18
Quote:
trebor kaže:
U biti se slažem s zaključkom ali stvar nije tako jednostavna niti crno-bijela. Naše bolnice ne oskudjevaju unatoč stanju u zdravstvu. Isto tako, stanje je vrlo daleko od nekakvih poluratnih uvjeta. O plaćama sam nekoliko puta već pisao i niti one s obzirom na cjelokupnu situaciju u društvu, konkretnije u javnom sektoru, uopće nisu mizerne.
Uporediču ovu tvoju priču o ginekološkim laparoskopijama s donekle sličnom temom - bezbolni porod.
Zašto se bezbolni porod ne prakticira kod svake žene koja nema kontraindikaciju za nj?
Postupak je apsolutno siguran ( koliko to u medicini može biti ) i odavno poznat.
Odgovor ne leži u stručnoj nesposobnosti nego u kombinaciji potpuno paramedicinskih razloga - nedovoljan broj anesteziologa/ginekologa i nezainteresiranost istih za širu primjenu ove tehnike.
Zato u praksi bezbolan porod će se raditi
a) ako se plati, legalno bolnici ili ilegalno anesteziologu/ginekologu.
b) ako si žena/rođaka/poznanica neke "face", bolničke ili vanbolničke.
c) ako te pomiluje Božica Fortuna pa te trudovi počnu hvatati kad je u dežurstvu kombinacija radišnog, sposobnog anesteziologa i uviđavnog ginekologa koji pristaju da uz tebe budu satima u rađaonici. A ta kombinacija je više nego rijetka.
Slična stvar je i s ginekološkim laparoskopijama i zašto ih nema više po mom mišljenju nije stručna insuficijencija ili nedostatak opreme nego puno više ovo paramedicinsko.
ne razumijem. kako to mislis paramedicinsko?
sto to konkretno znaci, da bi zena morala napraviti da ju obrade kako treba?
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2006., 00:56   #19
Quote:
Natch kaže:
ja govorim sad o mladjim zenama, kod starijih se to ionako uglavnom rjesava vadjenjem cijele maternice, jer je kao najjednostavnije, iako na zeni ostavlja teske posljedice.
teske posljedice ?
ja sam patila 30 godina svakih 4 tjedna zbog jake Menstruacije po 8 ! dana i imala Miome. Nisam imala menstrualne bolove, osim prvi dan malo zvikanje, ali kolicina je bila.......uff
Rodila sam troje, zdrave djece i sve je bilo u redu dok nisam usla u Menopauzu.
Prije pet godina sam, odlucila odstraniti ono sto mi vise nije potrebno.
Maternica mi je odstranjena, bez trbusnog reza i ja se, nakon oporavka od 6-8 tjedna izvanredno osjecam.
Jajnici proizvode i dalje hormone, tako da redovito imam i PMS
I poznajem par zena koje se isto izvanredno osjecaju nakon te operacije.
Sto se, ehm- osjecaja tice, nema problema i nista se ne mijenja.

Sigurno, zavisi sve o izvrsitelju zahvata kao i psihickom/zdravstvenom stanju pacijentice. Podrske partnera .....

Da se Miomi uopce moze "odstraniti" citam ovdje prvi put. Iako imam jako dobrog Doktora.

Pitam se samo da li je to za mlade zene potrebo, zdravo i kako je sa trudnocom ?
Moram se malo informirati...........
cuca is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2006., 00:59   #20
Quote:
cuca kaže:
Pitam se samo da li je to za mlade zene potrebo, zdravo i kako je sa trudnocom ?
Moram se malo informirati...........
pa cuj, bez maternice ce sigurno malo teze rodit.

nego, koliki su ti miomi bili prije trudnoce i koliko su narasli u trudnoci?
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:43.