Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.08.2014., 22:20   #1
Smile Leptiri

(sorry ako već postoji tema, tražila sam i našla ništa)

Ima li još zaljubljenika u leptire? Dnevne, noćne?

Ja ih volim hvatati (privremeno, pustim ih kasnije), fotkati i onda tražiti po internetu dok ih ne identificiram. Onak, čisto amaterski. Ali divni su mi.

Možda vas ima još, pa da dijelimo slikice?

Možda ima čak i neki entomolog in da house?

Evo da ja počnem (možda mi se netko i pridruži).

Moj balkon je večeras preplavljen ovim noćnim leptirima, koje nikad prije nisam vidjela.
Kopajući po internetu došla sam čini mi se do identifikacije, mislim da se radi o vrsti Cydalima perspectalis.
Kaže wikipedija da su to azijski leptiri, a tek od 2006. ih nalaze po Europi. Ne piše da je dosad nađen i u Hrvatskoj. Al sumnjam da sam prva (da bar )
Jel zna netko možda za neki online izvor taksonomije leptira u Hrvatskoj?





tinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2015., 17:01   #2
To je leptir sismirovog moljca,stetocina navodno 2006 uvezena iz Kine i sad po cijeloj Europi unistava sismsire...
Evo jednog kojeg sam ja uslikao nedavno,nije bas naj fotka,bilo je prilicno vjetrovito pa nikako da rasiri krila
Jean Paul is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2016., 09:56   #3
ako dobro kužim, noćni leptir je kao književni izraz za moljca?
_filo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2016., 14:11   #4
Ne baš.
"Noćni leptir" je potpuno bezveze izraz.
Uopće podjela na dnevne i noćne, kako ju inače doživljavamo, nije baš točna jer među onim "noćnima" ima puno vrsta koje su aktivne danju.

U engleskom je podjela malo manje zbunjujuća - na butterflies i moths.

Butterflies su ono što mi zovemo "danjim" leptirima. Razlikuju se fizički od moths (tih tobože noćnih) po obliku krila, ticala, količini dlake po tijelu itd. Moths su uglavnom deblji i dlakaviji. Većina je aktivna noću, ali neki su dnevni. Butterflies imaju kuglice na vrhu ticala i tanka glatka tijela. Uvijek lete po danu.

Ljudi često misle da su dnevni leptiri šareni, a noćni sivi no to ne može biti dalje od istine. Noćni su puno brojniji i oblici i boje puno više variraju. Ima noćnih koji su suludo šareni. Ima čak i vrsta koje oponašaju i izgledom podsjećaju na ose, bumbare...

No svi oni (i "noćni" i "dnevni" ) spadaju u veliku porodicu insekata naziva lepidoptera, koja se dijeli na mnoge pod-porodice.

A ono što zovemo "moljcem" je jedna pod-porodica leptira odnosno moths (dakle "noćnih" koji uoće nisu nužno noćni), manjih dimenzija, koja ima uska krila i neuglednih je boja:
https://sh.m.wikipedia.org/wiki/Moljci
U to spadaju oni iritantni mali gadovi koji nam žderu garderobu i razmnožavaju se u brašnu...

No evo samo za primjer par "noćnih" leptira koji mislim da nikad ne bi dobili epitet "moljca"







Wow, ha?
tinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2016., 21:32   #5
bome je..
djuro buha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:42.