Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.03.2010., 22:20   #1
Post Znanstvene novosti

Zbog neaktivnosti i izuzetno slabog odziva na podpodforumu "Znanstvene novosti", odlučeno je da će se pokušati drukčijim pristupom.

Otvoren je ovaj sticky thread (top-tema) koji će služiti kao generator novih tema na sljedeći način. Kada vidite neku vijest o kojoj biste inače otvorili thread na bivšim Znanstvenim novostima, napišite post na ovom threadu kao da inače otvarate temu.
Ako se razvije rasprava, uvodni postovi i sve vezano za njega bit će ekstrahirani u posebni thread. Time će ovaj thread stalno biti malen, ali aktivan, proizvodeći nove threadove. Otuda i ime Golgijev aparat.

Da bi sve funkcioniralo kako treba, molimo vas da se pridržavate ovih pravila:
  1. Slijedite opća pravila Forum.hr-a, te pravila i preporuke Prirodnih znanosti.
  2. Kada pišete novi post o nekakvoj novosti vezanoj za prirodne znanosti, obvezno ga otvorite koristeći naredbu , koja vam omogućuje da novom postu napišete naslov, koji će se, ako stvar sazrije za posebni thread, automatski pretvoriti u naslov threada.
  3. Kada odgovarate na post, najljepše vas molimo da ne odgovarate na postove vezane za dvije različite teme. Ako trebate odgovoriti na drugu vijest, napišite novi odgovor. Time ćete skratiti moderatorski posao odvajanja vijesti u posebne threadove.

Zahvaljujemo na poštivanju pravila i nadamo se da će ovaj potez oplemeniti podforum. Poyekhali!
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2010., 12:20   #2
Skriveni glečeri uobičajeni na Marsu

http://www.space.com/scienceastronom...rs-100304.html

Eto gore je link, za one koji znaju engleski. Izgleda da na Marsu ima više vode nego se do sad mislilo. Da se sav taj led otopi, Mars bi bio jedna velika močvara.
Celestar1975 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2010., 14:49   #3
Prvi komercijalni solarni toranj za proizvodnju električne energije

The view from Spain's solar power tower

(CNN) -- Cresting the brow of autovia A-49 in Andalusia, 10 miles outside of Seville, the world's first commercial solar "power tower" appears on the skyline like a giant obelisk.

Even on an overcast morning the sun's rays are so intense they illuminate the water vapor and dust hanging in the air to create a giant lattice of white lines that appear to emanate from the eye of the tower. ..

http://edition.cnn.com/2010/TECH/03/...ex.html?hpt=C1

Ukratko, ovo je najviši solarni toranj na svetu, visine 115 m i sistemom za pretvaranje sunčeve energije u električnu. Toranj je okružen pokretnim ogledalima koji prihvataju i šalju sunčevu svetlost ka vrhu tornja, gde se dalje koncentrisana solarna energija koristi za stvaranje pare koja se pomoću turbine pretvara u električnu energiju.

Trenutni kapacitet tornja je 11MW koji je kako navode dovoljan za naselje od 6000 domaćinstava (znači neki mali gradić od 20 000 stanovnika). Dalji planovi uključuju proširenje kapaciteta kako bi do 2013. godine ova solarna elektrana proizvela 300MW.

Šta mislite da li su ovi solarni tornjevi dobra rešenja za budućnost ili ne?
__________________
Facts are meaningless. You could use facts to prove anything that's even remotely true!
-Homer J. Simpson
Ambrozini is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2010., 22:17   #4
Waterscraper

Vododer: http://danas.net.hr/znanost/page/201...5/0386006.html

Fora izgleda, baš bi volio vidjeti nešto više od koncepta Istina da već dugo postoje plutajuće offshore platforme, ali ovo izgleda znatno drugačije. Evo jedna gruba skica što se tiče izvedbi platformi http://www.modec.com/news_info/downl...tion_Syste.jpg.
__________________
.

Zadnje uređivanje Endimion17 : 15.03.2010. at 22:26.
Rinnma is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2010., 23:49   #5
Quote:
Rinnma kaže: Pogledaj post
Vododer: http://danas.net.hr/znanost/page/201...5/0386006.html

Fora izgleda, baš bi volio vidjeti nešto više od koncepta Istina da već dugo postoje plutajuće offshore platforme, ali ovo izgleda znatno drugačije. Evo jedna gruba skica što se tiče izvedbi platformi http://www.modec.com/news_info/downl...tion_Syste.jpg.
Prilično glupa ideja, ako mene pitaš.

Energija će se stvarati pomoću valova, vjetra, morskih struja, sunca, biootpada i brojnih drugih trenutno nezamislivih načina. I hrana će biti proizvedena na hO2+ unutar hidroponskih i morskih farmi.
I kako misle dobivati energiju na sve ove načine, ako nisu usidreni, da se ne miču? Vjetar će ih gurati uokolo i štoviše, tako pretvarati u svojevrsne zatvore.

Bioluminiscentni krakovi omogućit će morskoj fauni mjesto za život i okupljanje dok će istovremeno od njihovog kružnog kretanja prikupljati energiju.


Tako su na primjer vjetroelektrane smještene na sam vrh, gdje se nalaze i farme životinja, dok su stambene četvrti odmah ispod morske razine gdje je prirodno svjetlo najbolje.
Autor ove gluposti očito nikada nije zaronio pod more. Niti je pogledao kako se mijenja spektar svjetlosti koja prodire u dubinu. Već je na deset metara poprilično turoban, hladnim tonovima prošaran ugođaj.



Kao šlag na kraju, jesu li oni to napisali hO2? Za boga miloga.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 12:03   #6
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Prilično glupa ideja, ako mene pitaš.

Energija će se stvarati pomoću valova, vjetra, morskih struja, sunca, biootpada i brojnih drugih trenutno nezamislivih načina. I hrana će biti proizvedena na hO2+ unutar hidroponskih i morskih farmi.
I kako misle dobivati energiju na sve ove načine, ako nisu usidreni, da se ne miču? Vjetar će ih gurati uokolo i štoviše, tako pretvarati u svojevrsne zatvore.

Bioluminiscentni krakovi omogućit će morskoj fauni mjesto za život i okupljanje dok će istovremeno od njihovog kružnog kretanja prikupljati energiju.


Tako su na primjer vjetroelektrane smještene na sam vrh, gdje se nalaze i farme životinja, dok su stambene četvrti odmah ispod morske razine gdje je prirodno svjetlo najbolje.
Autor ove gluposti očito nikada nije zaronio pod more. Niti je pogledao kako se mijenja spektar svjetlosti koja prodire u dubinu. Već je na deset metara poprilično turoban, hladnim tonovima prošaran ugođaj.



Kao šlag na kraju, jesu li oni to napisali hO2? Za boga miloga.
A da pogledaš malo u širinu svega toga
Tako bi isto mogao reći koji smisao slati ljude u orbitu, na Mjesec ili pripremati tamo nekakve ekspedicije na druge planete.

Je hladni tonovi, poslije stotinjak metara potpuni mrak, ali krakovi bi bili bioluminiscentni (Glup način prikupljanja energije, ali zašto ne bi probali)
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 12:22   #7
180 metara ispod površine Antarktike pronađeni beskralješnjaci

http://www.cbsnews.com/stories/2010/...n6300308.shtml

Pronašli su raka (škampa) i nekakvu meduzu (kamera je snimila samo jedan krak). Kako do obale ima dvadesetak kilometara nisu sigurni jesu li doplivali iz mora ili žive zarobljeni u subglacijalnim jezerima. Do sada su u takvim staništima pronađeni prokarioti, ali za razliku od njih beskralježnjaci nisu u stanju akumulirati dovoljno energije da bi tamo mogli živjeti. Barem ne oblici kakve poznajemo.
Što vi mislite? Doplivali su iz okolnih mora preko kanala sa tekućom vodom ili već duže žive bez (većeg) utjecaja vanjskog mora?
Ako se povuče paralela sa podzemnom faunom - i ona je gotovo uvijek blijeda, dugoživuća sa sporim metabolizmom pa bi u teoriji postojala mogućnost da pronađeni oblici stvarno tamo i žive - hrane (čime!?), rastu i razmnožavaju se.
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 16:10   #8
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
...
Iskreno, nisam ni obraćao previše pozornosti na tekst (slažem se da su pizdarije), ali slika i sama ideja plutajuće nastanbe sa vrtom, farmom i elektranom mi se svidila kao koncept.
__________________
.
Rinnma is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2010., 23:23   #9
Turritopsis nutricula McCrady - potencijalna biološki besmrtna životinja

Ovaj je obrubnjak otkriven još davne 1857. godine, a nedavno su dobiveni čvrsti dokazi da je sposoban u nekim uvjetima stresa prelaziti iz stadija meduze u stadij polipa (i onda opet u skifistomu koja krene u strobilizaciju), čime može stvoriti niz klonova i tako učinkovito, u teoriji, živjeti neograničeno dugo.

Naravno, niti je svaka jedinka besmrtna sama po sebi, kako su napisali mnogi portali, niti je zaštićena od napadača i bolesti - redovno biva pojedena ili je, kao i svako drugo biće, podložna starenju, trošenju, bolesti.

Međutim, proučavanje njenih staničnih mehanizama moglo bi pomoći u shvaćanju kako joj uspijeva obrnuti životni ciklus, i možda u primjeni tog znanja na probleme u drugim biološkim i biokemijskim disciplinama.

Odrasli žarnjak je inače 4-5 milimetara širok i dug, dakle radi se o meduzici. Pojma nemam koliko je otrovna. Raširila se iz Kariba i stoji da se može naći u svim oceanima, a našao sam da je ima i kod nas u Jadranu.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 20:38   #10
Solarne ćelije iz biljne proteinske strukture

Evo naslov je moj slobodni prijevod, radi se o ovome:

Engleski: http://www.aftau.org/site/News2?page...ticle&id=11819
Hrv, očito samo prijevod ovog eng: http://znanost.com/biotehnologija/ob...izvor-energije

To je rad Prof. Nathan Nelson-a sa odjela biokemije sveučilišta Tel Aviv
Dakle stvorili su nekakve kristaliće koji ozračeni stvaraju struju:

Quote:
Isolating the minute crystals of the PSI super complex from the pea plant, Prof. Nelson suggests these crystals can be illuminated and used as small battery chargers or form the core of more efficient man-made solar cells.
Našao sam što je taj PSI super complex, evo stručni članak o tome, ja nekužim ali nekog će možda zanimati: http://www.haverford.edu/biology/Cou...Nelson2007.pdf
Objavljeno u Nature, Vol 447, 3.5.2007.

Evo još link na abstract od ovog novijeg rada iz naslova:
http://www.fasebj.org/cgi/content/me...gAbstracts/281

Od tud citat:
Quote:
It is remarkable that PSI with its 200 pigments exhibits a quantum yield of nearly 1, and every captured photon is eventually trapped and results in electron translocation.
Što znači taj quantum yield 1? Također, koje valne duljine svjetlosti bi tu uopće bile u igri i kolika bi onda bila korisnost?
__________________
.
Rinnma is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2010., 20:49   #11
Znanstvenici prvi put očima vidjeli kvantnu mehaniku na djelu
Iz ovog linka mi je ostala upečatljiva jedna izjava
Lopatica je prešla u stanje energije između nule i jednog kvanta, a precizna mjerenja pokazala su da se u isto vrijeme pokretala i stajala na miru.

Kako je moguće i da se kreće i da stoji na miru ?
Lightning is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2010., 11:18   #12
Quote:
Lightning kaže: Pogledaj post
Znanstvenici prvi put očima vidjeli kvantnu mehaniku na djelu
Iz ovog linka mi je ostala upečatljiva jedna izjava
Lopatica je prešla u stanje energije između nule i jednog kvanta, a precizna mjerenja pokazala su da se u isto vrijeme pokretala i stajala na miru.

Kako je moguće i da se kreće i da stoji na miru ?
Nije moguce. Precizno mjerenje ne moze pokazati da se cestica u isto vrijeme pokrece i stoji na miru. Te nebuloze pisu novinari koji ne razumiju kvantnu mehaniku.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2010., 01:05   #13
Quote:
Obama: Letjet ćemo na Mars 2030-ih
- Do 2025. očekujemo konstrukciju novih letjelica za duga putovanja koje bi trebale omogućiti let ljudi u duboka svemirska prostranstva dalje od Mjeseca – rekao je okupljenim stručnjacima. – Po prvi ćemo put u povijesti poslati i ljude na neki asteroid... Do sredine 2030-ih vjerujem da ćemo ljude poslati u orbitu Marsa i vratiti ih sigurno na Zemlju, a potom slijedi i slijetanje na Mars.
Koliko je ovo njegovo obecanje realno?
Grizli_Medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 17:23   #14
"Humanoidni" robot kao pomoć posadi ISS-a

NASA

Quote:
NASA will launch the first human-like robot to space later this year to become a permanent resident of the International Space Station. Robonaut 2, or R2, was developed jointly by NASA and General Motors under a cooperative agreement to develop a robotic assistant that can work alongside humans, whether they are astronauts in space or workers at GM manufacturing plants on Earth.
Zasada nepokretan s djelovanje samo u Destiny modulu. Ako sve bude ok, možemo se nadati robotskom pomaganju tijekom (ili potpunom preuizimanju) vanjskih radova kad su astronauti ograničeni skafanderima.

Definitivno nešto što ima velikog potencijala.
__________________
Čitam Nedjeljni komentar koji jasno kaže "tko ne misli ovako taj kleveće i laže", ljudi bez kalibra i bez ideje ufuravaju nam istine crno bijele, investicije su probile plafon troše se krediti, svuda mnogo paranoje svi su do grla u krizi, a mi bi htjeli da budemo centar svijeta... - Nedjeljni komentar, Azra (1982.)
Atomski Ali is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2010., 10:17   #15
CERN i b-mezoni

http://www.spacedaily.com/reports/Ev...Exist_999.html

U CERN-ovim eksperimentima se pokazalo da u prosjeku nastaje oko 1% vise materije u odnosu na antimateriju, odnosno da se b-mezoni sporije prebacuju iz stanja materije u stanje antimaterije nego obratno.

Zadnje uređivanje Endimion17 : 23.06.2010. at 01:12. Reason: dodavanje naslova
enax is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2010., 21:47   #16
Koronarni izbačaj u svibnju 2010.

Aurora australis vidjena kamerom sa ISS-a nastala kao posljedica velikog koronarnog izbacaja mase 24.5.2010.

__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family

Zadnje uređivanje Endimion17 : 23.06.2010. at 01:16. Reason: dodavanje naslova
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2010., 10:27   #17
Ne znam da li je već spomentuo negdje na pdf-u al eto:

Science Daily - Complex, Multicellular Life from Over Two Billion Years Ago Discovered

__________________
"Things are not what they seem, nor are they otherwise."
soadfan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2010., 14:48   #18
Ja sam gledo puno tih dokumentaraca i mislim da je čak prije bilo zivota na Marsu. Ona dva NASA-ova robota, Oppurtunity i Spirit kada su došli na Mars 2004 od tada su našli puno dokaza da je bilo vode a pogotovo u kraterima.
Našli su neke bijele tragove kada su slučajno zapeli u pijesak pa kako su na pun gas htjeli izletjet vani slučajno je Oppurtunity gumom izlizao neke bijele minerale koji su dokaz vode na Marsu, jer ti minerali mogu postojati samo gdje ima vode.
Sada čak i na mjesecu je prije nekoliko mjeseci isto NASA-ovi roboti izvukli čitavu malu kantu zaleđene vode. Ja mislim da na Marsu i na Mjesecu ima vode i da je prije tamo zivot postojao ali mozda u nekoliko stotina godina bismo mogli zivjeti i na Marsu i na Mjesecu, kupovat zemlju kao što sad budalasti tajkuni rade.
Filip-146 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2010., 16:43   #19
Quote:
Filip-146 kaže: Pogledaj post
Ja sam gledo puno tih dokumentaraca i mislim da je čak prije bilo zivota na Marsu. Ona dva NASA-ova robota, Oppurtunity i Spirit kada su došli na Mars 2004 od tada su našli puno dokaza da je bilo vode a pogotovo u kraterima.
Našli su neke bijele tragove kada su slučajno zapeli u pijesak pa kako su na pun gas htjeli izletjet vani slučajno je Oppurtunity gumom izlizao neke bijele minerale koji su dokaz vode na Marsu, jer ti minerali mogu postojati samo gdje ima vode.
Sada čak i na mjesecu je prije nekoliko mjeseci isto NASA-ovi roboti izvukli čitavu malu kantu zaleđene vode. Ja mislim da na Marsu i na Mjesecu ima vode i da je prije tamo zivot postojao ali mozda u nekoliko stotina godina bismo mogli zivjeti i na Marsu i na Mjesecu, kupovat zemlju kao što sad budalasti tajkuni rade.
Na Mjesecu nitko nije izvukao kantu vode. Vode na Mjesecu ima u tragovima, kao tu i tamo koja molekula zapela oko krutih čestica stijena.
NASA je podatke o tome imala i prije, samo što se smatralo da je voda tu zbog kontaminacije prilikom cijelog procesa donošenja uzoraka s Mjeseca u laboratorij na Zemlji. U načelu, nije to ništa novo.
Ali definitivno nitko nije izvukao "kantu vode".

I na Mjesecu nikad nije bilo života. Na Marsu možda, jer je tekla voda, ima geoloških pokazatelja koji na to upućuju. Mjesec je samo kamena gromada čija je površina rastučena u prah milijardama godina udaraca meteoroida. I ta voda se može posve zanemariti jer je praktički nema. Osim možda na polovima, duboko pod vječno zasjenjenim tlom.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2010., 23:17   #20
La Nina u 2010?




Izgleda da ulazimo u razdoblje La Nine... temperatura mora na podrucju istocnog Pacifika je trenutno -0.6 C devijacije od prosjeka, a uvjeti za La Ninu su -0.5 C.

Prosli tjedan je temperatura bila tocno - 0.5 C, sto znaci da temperatura nastavlja sa padom
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:26.