Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.08.2016., 12:07   #21
Meni bi smetalo ako ne komentiraju jelo. Jos vise bi mi smetalo kopanje po hrani. To bih pristojno i blago rekla prvi put. Drugi vec ne.

Ja bih te ljude odavno pozdravila, ti imas konjske zivce.

Ako nije indiskretno, mozes napisati da li su nasi ili Talijani?

Ponasanje za stolom se uci odmalena i prvenstveno u kuci, kad odrastes procitas ponesto pa korigiras ili poboljsas.
__________________
Cemo ben, tr ni sila
Maremonti is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2016., 12:15   #22
možda im nije fino pa ne komentiraju.
pojedu jer su gladni, a ako ih gnjaviš za komentar, dobace tek toliko nešto da te se riješe.
fuj is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2016., 12:19   #23
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Of course my favorite finger bowl story is the one where the impolite rube is at a fancy society dinner and drinks the contents of the bowl. His hostess (often said to be Queen Victoria) promptly drinks her finger bowl water also, so that he doesn’t feel that he has done something wrong. A perfect example of the spirit in which etiquette exists: to make everyone feel comfortable.
https://uncommon-courtesy.com/2013/1...-finger-bowls/


Postoji puno verzija te priče, i prekonekoliko pretendenata na mjesta kraljice i gosta, i pitanje je je li uopće utemeljena u stvarnom događaju. Utemeljena je, doduše, u stvarnom principu. Valjda je taj aspekt bontona teže svladati od toga kojom se vilicom što jede.
Da li to znači da ako mi na večeru dolazi divljak koji prdi za stolom, ja se trebam dan prije najesti graha kako se seljačina ne bi osjećala uncomfortable ?
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2016., 12:34   #24
Većina toga što sam htjela napisati je već rečena. Bonton se uči od malena...moja sestra klinca od 27 mj. već sad drila...spusti noge sa stolca, ne jedi prstima, ne diraj tuđe, ne diži se dok svi ne završe, reci hvala kad ti se kaže dobar tek ili nešto da (ne zna reći hv, pa je to uglavnom ala ili hala ili fala). Ne možeš ispraviti krivu drinu, samo odtrpiti i reducirati ugošćivanje takvih ljudi. No mislim da u najmanju ruku svaka domaćica zaslužuje "hvala, bilo je fino".
Iakoo samo kometiranje mene osobno ne bi toliko smetalo koliko prčkanje po posluženoj hrani sa svojim escajgom ili prstima ili nekorištenje zdjelica za salatu. Aposolutno za sve servirano uvijek stavim adekvatne grabilice bez obzira dolaze li gosti ili ne. Također me smeta ostavljanje puno hrane na tanjuru kad je hrana poslužena na pladnjevima, a ne porcionirana...užasno sam osjetljiva na bacanje hrane dok drugi umiru jer ju nemaju. I zbrčkavanje s hranom po tanjuru. Moja frendica bilo kod mene, bilo u restoranu uvijek s vilicom prenemažući se prebacuje hranu po tanjuru. Dođe mi da joj otmem tu vilicu i klopim ju s njom.
I također mi je koma kad ljudi ne paze i zaflekaju sav stolnjak. Znam da se može desiti, ali to je postalo više pravilo nego iznimka. Mislim, jel i doma tako jedete. Preko maminih leđa sam naučila da se ajvar, cikla i sl. ne poslužuje gostima.
Marra is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2016., 12:37   #25
Quote:
fuj kaže: Pogledaj post
možda im nije fino pa ne komentiraju.
pojedu jer su gladni, a ako ih gnjaviš za komentar, dobace tek toliko nešto da te se riješe.
mislim da sam pročitao da su ti ljudi kod nje bili 10 dana . Da im baš ni jedan ručak ili večera u tih deset dana nije bio fini ??? malo vjerojatno .
Mada ima takvih ljudi koji jednostavno ne znaju pohvaliti .
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2016., 12:43   #26
Quote:
°bubamara° kaže: Pogledaj post
Aposolutno za sve servirano uvijek stavim adekvatne grabilice bez obzira dolaze li gosti ili ne. Također me smeta ostavljanje puno hrane na tanjuru kad je hrana poslužena na pladnjevima, a ne porcionirana...užasno sam osjetljiva na bacanje hrane dok drugi umiru jer ju nemaju.
eh, za tako nešto trebalo je naučiti da se uzme manje, pa radije još jednom nego da ostavljaš hranu na tanjuru. I ja sam osjetljiv na bacanje hrane.


Quote:
I zbrčkavanje s hranom po tanjuru. Moja frendica bilo kod mene, bilo u restoranu uvijek s vilicom prenemažući se prebacuje hranu po tanjuru. Dođe mi da joj otmem tu vilicu i klopim ju s njom.
Za pošizit. Ne kužim zašto to ljudi rade :nezna:

Quote:
I također mi je koma kad ljudi ne paze i zaflekaju sav stolnjak. Znam da se može desiti, ali to je postalo više pravilo nego iznimka. Mislim, jel i doma tako jedete.
Imaš jednostavno nespretnih, trapavih i nekoordiniranih ljudi, njima se to često događa

Quote:
Preko maminih leđa sam naučila da se ajvar, cikla i sl. ne poslužuje gostima.
Kad mičemo stolnjak doma nakon gostiju najčešće fleke budu od vina ili saftova, ne toliko od ajvara i sl.
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2016., 12:56   #27
Quote:
°bubamara° kaže: Pogledaj post
I zbrčkavanje s hranom po tanjuru. Moja frendica bilo kod mene, bilo u restoranu uvijek s vilicom prenemažući se prebacuje hranu po tanjuru. Dođe mi da joj otmem tu vilicu i klopim ju s njom.
E to me izluđuje.

Imam znanca koji valjda ima OKP. Taj je u stanju prvih desetak minuta ručka potrošiti na razvrstavanja po tanjuru. Npr, ako je za prilog rizi-bizi, izvaditi će svako zrno graška iz riže i na kraju će sve pojesti ali odvojeno. Iz šnicle će izrezati svaku žilicu, a na komadu piceka će raditi obdukciju. Onda sve nareže na veličinu zalogaja, premjesti viljušku u desnu ruku i počne jesti taj svoj novi poredak.

A ove vozačice hrane po tanjuru,e, to je poseban oblik preseravanja. Najbolje su kada spiralno, oko kažiprsta uvrću pramen kose i s izvještačenim interesom promatraju komadić hrane na tanjuru, kao da mikroskopiraju.

Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2016., 13:01   #28
Quote:
°bubamara° kaže: Pogledaj post
Većina toga što sam htjela napisati je već rečena. Bonton se uči od malena...moja sestra klinca od 27 mj. već sad drila...spusti noge sa stolca, ne jedi prstima, ne diraj tuđe, ne diži se dok svi ne završe, reci hvala kad ti se kaže dobar tek ili nešto da (ne zna reći hv, pa je to uglavnom ala ili hala ili fala). Ne možeš ispraviti krivu drinu, samo odtrpiti i reducirati ugošćivanje takvih ljudi. No mislim da u najmanju ruku svaka domaćica zaslužuje "hvala, bilo je fino".
Iakoo samo kometiranje mene osobno ne bi toliko smetalo koliko prčkanje po posluženoj hrani sa svojim escajgom ili prstima ili nekorištenje zdjelica za salatu. Aposolutno za sve servirano uvijek stavim adekvatne grabilice bez obzira dolaze li gosti ili ne. Također me smeta ostavljanje puno hrane na tanjuru kad je hrana poslužena na pladnjevima, a ne porcionirana...užasno sam osjetljiva na bacanje hrane dok drugi umiru jer ju nemaju. I zbrčkavanje s hranom po tanjuru. Moja frendica bilo kod mene, bilo u restoranu uvijek s vilicom prenemažući se prebacuje hranu po tanjuru. Dođe mi da joj otmem tu vilicu i klopim ju s njom.
I također mi je koma kad ljudi ne paze i zaflekaju sav stolnjak. Znam da se može desiti, ali to je postalo više pravilo nego iznimka. Mislim, jel i doma tako jedete. Preko maminih leđa sam naučila da se ajvar, cikla i sl. ne poslužuje gostima.
Potpisujem u potpunosti. Užasno sam osjetljiva na ponašanje za stolom, ali u današnje doba je to na žalost vrlo česta pojava (nekultura, jelte). Dovoljno se negdje po restoranu osvrnuti oko sebe, pa vidjeti kako velik broj gostiju nakon svakog rezanja jela prebacuju vilicu u desnu ruku itd...
A što se tiče stolnjaka, doma ni ne jedu na njemu, ev. na onim plastičnim podmetačima, pa to ni ne znaju cijeniti .
ifigenija is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2016., 13:03   #29
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
E to me izluđuje.

Imam znanca koji valjda ima OKP. Taj je u stanju prvih desetak minuta ručka potrošiti na razvrstavanja po tanjuru. Npr, ako je za prilog rizi-bizi, izvaditi će svako zrno graška iz riže i na kraju će sve pojesti ali odvojeno. Iz šnicle će izrezati svaku žilicu, a na komadu piceka će raditi obdukciju. Onda sve nareže na veličinu zalogaja, premjesti viljušku u desnu ruku i počne jesti taj svoj novi poredak.

A ove vozačice hrane po tanjuru,e, to je poseban oblik preseravanja. Najbolje su kada spiralno, oko kažiprsta uvrću pramen kose i s izvještačenim interesom promatraju komadić hrane na tanjuru, kao da mikroskopiraju.


Imam i ja jednu poznanicu, koja se tak igra s hranom, s tim da ona ne razvrstava, već sve, ali baš sve drucka vilicom kao da nema zube, i onda tako jede...ma pregrozno.
ifigenija is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2016., 14:51   #30
Donata, napisala si da ti nisu rod.Plaćaju li boravak ili ne?
ben2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2016., 14:54   #31
Quote:
Maremonti kaže: Pogledaj post
Ako nije indiskretno, mozes napisati da li su nasi ili Talijani?
Talijani.
Quote:
fuj kaže: Pogledaj post
možda im nije fino pa ne komentiraju.
pojedu jer su gladni, a ako ih gnjaviš za komentar, dobace tek toliko nešto da te se riješe.
Hmm da, svi jedemo jer smo gladni, teško da netko ide sit za stol jesti, to kao prvo. Kao drugo nikoga nisam gnjavila za komentar, čak strpljivo poput Joba toleriram ponašanje koje je za mene i meni totalno neprihvatljivo, samo radi toga da ne uvrijedim svoje goste. I na kraju, kao treće, ne manje važno, nije da sam u srcu pustinje gdje nema nigdje ničega, pa su jadni osuđeni jesti nešto što im ne valja; dapače, problem nastaje kada krenu dometati na tanjur i onda to čine svojim priborom umjesto onoga koji je stavljen u tu svrhu. Ne znam koliko bih trebala biti gladna da pojedem i uzimam repete nečega što mi nije fino. Naravno, ništa te ne priječi idalje misliti da sam loša kuharica koja im služi splačine koje oni jadni jedu jer su gladni i siroti.

Quote:
ben2010 kaže: Pogledaj post
Donata, napisala si da ti nisu rod.Plaćaju li boravak ili ne?
ne plaćaju boravak i nisu mi rod, postoji dugogodišnja poslovno-prijateljska veza s jednim članom tog para, koja uslijed poslovnih obaveza nikada prije nije rezultirala dugotrajnim ugošćavanjem kod mene. Kako stvari stoje ovo je prvi i zadnji put, ne samo radi čeprkanja po hrani i nedostatku elementarne kulture za stolom.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2016., 15:04   #32
Ja ti kao prvo čestitam, jer nema šanse da bi žena i ja deset dana nekog ovakvog ugošćavali i svaki dan im kuhali i služili ih

Ne znam jel bih uopće ikoga deset dana ugošćivao, a da mi nije bliski rod s kojim sam si jako dobar, ili općenito netko s kim sam si jako dobar. Očito si jako tolerantna osoba

I kad idem na more gdje odsjedam kod kumova, ja im smještaj platim, a kuhanje podijelimo, makar smo si jako dobri i bliski.
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2016., 15:06   #33
10 dan
Nemrem si zamislit 10 dana zajednice van prirodnih katastrofa

I kaj je jos bilo
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2016., 16:16   #34
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
10 dan
Nemrem si zamislit 10 dana zajednice van prirodnih katastrofa

I kaj je jos bilo
Zajednice s ..kim?
A možda i "oni" tako misle!
ben2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2016., 16:31   #35
10 dana??

Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
a da im ljubazno kažeš - ljudi ovdje vam je pribor i izvolite to koristiti, a ne svoje žlice
kako to ljubazno kažeš a da se nitko ne uvrijedi?
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Imam znanca koji valjda ima OKP. Taj je u stanju prvih desetak minuta ručka potrošiti na razvrstavanja po tanjuru. Npr, ako je za prilog rizi-bizi, izvaditi će svako zrno graška iz riže i na kraju će sve pojesti ali odvojeno. Iz šnicle će izrezati svaku žilicu, a na komadu piceka će raditi obdukciju. Onda sve nareže na veličinu zalogaja, premjesti viljušku u desnu ruku i počne jesti taj svoj novi poredak.
ma gle, nek si slaže hranu na tanjuru kako god hoće... sve dok je uredan

ja također ne podnosim grabljenje priborom koji je stavljan u usta i uopće mi nije normalno da svi jedemo salatu iz iste zdjele i općenito jedemo iz posuda u kojima je hrana servirana i također uvijek stavljam dodatno pribor za uzimanje i također naravno nekad imam goste kojima je sve to glupo i nevažno a ja dramim, preosjetljiva sam i gadljiva.

najgore mi je kad iz teglica jedu kisele krastavce
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2016., 16:43   #36
Quote:
ben2010 kaže: Pogledaj post
Zajednice s ..kim:ko kice:?
A možda i "oni" tako misle!
moji gosti za razliku od mene imaju izbor, mogli su recimo skratiti boravak ako im nije ugodno kod mene, izmisliti neku hitnoću i otići ako se ne osjećaju dobro ugošćeni; činjenica je da su ostali ... i ne, ne držim ih vezane u podrumu na kruhu i vodi
Quote:
Angry Bird kaže: Pogledaj post

kako to ljubazno kažeš a da se nitko ne uvrijedi?
e, to bih i ja voljela znati!
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2016., 16:47   #37
Ček, ček. Deset dana dvoriš?

U stvari, nikad nisam ugostila nekog na taj način. Ili su gosti kratko, pa imaju komplet podvorbu ili smo duže skupa, ali onda nekako sve zajednički ili jedan dan kuhamo mi, jedan dan oni ili već nekako se podijele takve aktivnosti.
__________________
@Anderlon: Ne sanjajte o demokraciji na Forumu. To nikad nije postojalo i neće postojati.
Mamekica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2016., 17:14   #38
jedan lik je bio na testu i pri vrhu eliminirajućih faktora je bila njegova poza za stolom; naime, taj zafiksira podlaktice pored tanjura, nagne se maksimalno i ubacuje u "kljun" ko lopatom (samo ručni zglob radi )
rekla sam u sebi:"e nema boga da te objelodanim"

kod sestre (ove godine je počesto u gostima pa sam primjetila loše navike) me npr. nervira što kad se ustane od stola stolicu ostavi onako kako je dupe odgurnulo; i koliko god gutljaja vode dnevno popila, svaki put ide nova čaša - čak joj sve one koje je zadnjih par sati poredala i smetaju da dođe do vode al džaba, ne vidi to koza.
njen mužić ima naviku natovariti brdo na tanjur (on je ko komarac i jedva se vidi iza toga - biće da se radi o nekom kompleksu), sve to iskasapi i pojede 1/3. a posebna je priča što nakon njega po stolu kupiš kolutove kore kruha - čovjek od 45 god. jede samo mekani dio. božemesačuvaj.

Zadnje uređivanje leonidas27 : 29.08.2016. at 17:29.
leonidas27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2016., 17:30   #39
Ne patim od pretjeranih formalnosti kad smo svi "domaci". Meni je najbitnije da se u hrani uziva.

Ono sto me uzrujava je kad ljudi jedu k'o svinje, pomijesajuci sve na tanjuru bez ikakvog reda. A hoce li mi zaflekati stoljnjak, ubosti krumpiric vlastitom vilicom ili slicno, me ne uzrujava. Naucila sam da smo svi razliciti i ne dopustam da me takve sitnice izbace iz takta.

Pohvale za dobro jelo ne ocekujem, iako mi je drago kad ih cujem. Osim kad muzu kuham, onda mi je to bitno.
Hot candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2016., 18:49   #40
ja se uvijek nalaktim za stolom, ako nekome ne odgovara to je njegov problem
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:52.