Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.04.2005., 15:59   #61
Quote:
penelop@ kaže:
Mozda se varam ali mi se cini da su prije 20-25g svecenici bili blizi narodu ili sam samo bila mlada i naivna.
Nekako mi vise ne ulijevaju duhovnost ljudi koji se voze u skupim autima i koji naplacuju sve zivo (od krstenja preko blagoslova do pogreba) a sad imaju i drzavnu placu.
Ne varas se. Vjerojatno si cula za izreku "Daj covjeku vlast pa ces vidjeti kakav je.".
Quote:
penelop@ kaže:
Ne slazem se ni sa zabranom kontracepcije i stigmatizacijom umjetne oplodnje. Od kud im pravo da traze da se sve pusti prirodnim putem a u isto vrijeme idu doktoru i lijece se
Ako sve treba biti bozja volja zasto osudjuju iskljucivanje sa aparata one amerikanke?
Ne vjerujem vise u crkvu i mislim da joj nije mjesto u skoli.
Nije mi jasno zasto svi volite mijesati lijecenje bolesti sa kontracepcijom i umjetnom oplodnjom kad to nije isto Koliko je meni poznato , Katolicka crkva polazi od stajalista da novi zivot zapocinje u trenutku zaceca te da pojedini postupci umjetne oplodnje i kontracepcije dovode do smrti zametka sto je prema tom stajalistu ubojstvo. S druge strane, cilj lijecenja je sprjecavanje smrtnog ishoda pa je s tog stajalista moralno ispravno.

Sloboda vjeroispovjesti je zajamcena pa se drzava nema pravo mjesati u taj stav. Svaki pojedinac ima pravo odluciti da li ce se sloziti ili odbaciti takav stav odnosno da li ce se prikloniti ili neprikoniti toj vjerskoj zajednici.
__________________
Previše je tu slučajnosti da bi to bilo slučajno.
psihopat is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2005., 16:11   #62
Quote:
psihopat kaže:
Zato sto su prema Ustavu u Hrvatskoj vjerske zajednice odvojene od drzave. Nije mi jasno zasto djeca nakon skole ne bi odlazila na vjeronauk u prostorije svoje vjerske zajednice

Ne mozes usporedjivati biologiju i vjerske zajednice jer u biologiji ne postoji mogucnost razlicitog tumacenja cinjenica kad se nesto konacno znanstveno dokaze. S druge strane, brojne vjerske zajednice postoje upravo zbog razlicitog tumacenja istog vjerskog spisa.
Sa ovim se slazem uz malu napomenu da se mora zadrzati odvojenost od drzave. To je navedeno i u Bibliji
Šta je ustav nešto potpuno mudro i pravedno il je ipak podložno promjenama koje donosi razvoj svijesti?

Ne priča se u topicu o vjerskim zajednicama pa ni o Crkvi nego o učenju duhovnosti i religije.

Quote:
psihopat kaže:
u biologiji ne postoji mogucnost razlicitog tumacenja cinjenica kad se nesto konacno znanstveno dokaze.
Nema puno toga u biologiji ili nekoj drugoj znanosti što je konačno dokazano, bar ne dosta toga što se protura kao takvo, a veća slika se ne poznaje pa zato i dolazi do tih krivih zaključaka i još se za njih neopravdano kaže da su znastveno dokazani.

Ono što se vidi da funkcionira tako kako smo naučili ima i svoja dublja pravila zato se i zna dogoditi da ne možemo objasniti neka "čuda" iliti velika odstupanja od tih "nama" poznatih "prirodnih" zakona.
Ustvari, možemo ako poznajemo ta dublja pravila i zakonitosti, no službena znanost ih još ne poznaje pa na tolike pojave i događaje nema odgovora... a kad izravno događaj/pojava pobije te njihove kakti dokaze o kojima ti pričaš onda samo vele da to ne mogu objasniti i krenu dalje..kao da ništa nije bilo.
Toliko o funkcioniranju i istinitosti službene "znanosti".

različita tumačenja..hm, znam da ih ima
no djeca, kao i odrasli, mogu i sami shvatiti neke stvari
ali prvo je dobro upoznati nešto (što više toga) da bi se sami uvjerili šta je i kako je,
jer kako će prosuditi nešto što ne poznaju?

tako da, stavljati nešto tako važno na nekakve margine obrazovanja stvarno nije potrebno.


smatram da bi trebale biti neke izmjene u predmetu vjeronauk
i da bi vjeroučitelji trebali bolje poznavati religiju/e tj. svete knjige, no treba još vremena za to.



crazy child is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2005., 16:31   #63
Quote:
penelop@ kaže:
Ja sam isla na vjeronauk i u crkvu, pjevala u zboru, citala molitvu vjernika... Mozda se varam ali mi se cini da su prije 20-25g svecenici bili blizi narodu ili sam samo bila mlada i naivna.
Nekako mi vise ne ulijevaju duhovnost ljudi koji se voze u skupim autima i koji naplacuju sve zivo (od krstenja preko blagoslova do pogreba) a sad imaju i drzavnu placu.
Ne slazem se ni sa zabranom kontracepcije i stigmatizacijom umjetne oplodnje. Od kud im pravo da traze da se sve pusti prirodnim putem a u isto vrijeme idu doktoru i lijece se
Ako sve treba biti bozja volja zasto osudjuju iskljucivanje sa aparata one amerikanke?
Ne vjerujem vise u crkvu i mislim da joj nije mjesto u skoli.

Slažem se da bi bilo dobro da svećenici i vjeroučitelji bolje razumiju to o čemu pričaju. No to je od osobe do osobe.
Ne možemo zbog lošeg predvača ukinuti predmet.
Ipak je dobro da djeca bar negdje čuju da ima još nešto osim ovoga što se lako vidi, da ne pomisle kako su tuđe tvorevine i ograničena materijalističko-strojna poimanja svega oko nas i nas samih stvarno istina.

To je nelogično. (prirodni put i liječenje)
Ali to nigdje Bog nije rekao. To su samo pogrešni ili točni tumači nekih ljudi.
Ja jesam za zabranu kontracepcije, ali ne kondoma i prekinutog snošaja, nego abortivne kontracepcije.
Također smatram da čovjek treba biti svjestan šta znači vođenje ljubavi i mislim da ono treba biti čisto, potaknuto ljubavlju, a ne u lošim mislima.
To je ono što određuje dal je nešto grijeh ili ne.

Zato jer je to bilo mučenje. Ne možeš nekoga pustiti da umire od žeđi i gladi i to samo zato jer je nemoćno da se samo pobrine za te potrebe.
Ako su već mislili da takva pomoć (aparati) pri življenju njoj smeta i ona to ne bi željela mogli su joj bar dati neki otrov da se ne pati.
crazy child is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2005., 16:34   #64
Quote:
mestar kaže:
To bi bilo moguce samo kada bis djecu oduzimala roditeljima i odgajala ih u internatima. Pa bi onda iz internata izlazili svi isti (kao bocice coca-cole sa pokretne trake ). Roditelji vec svojim nacinom zivljenja na djecu prenose i vjerske i politicke i humanisticke i ine stavove i stilove, nema tu potrebe za retorickim ubjedivanjima. To je normalan proces odrastanja, cijela nasa civilizacija pociva na takvom "pokaznom" prenosenju znanja i iskustava. Odrastanjem osoba postaje podlozna i drugim utjecajima (na ustrb roditeljskog), pa se na kraju kao rezultat svih tih utjecaja formira jedna zrela kompleksna osoba (mada proces nikada ne zavrsava, stalno se mjenjamo). Zato mislim da nisi u pravu, ne treba djecu odgajati u sterilnim uvjetima, na kraju krajeva jedna od osnovnih roditeljskih duznosti je prenijeti djetetu svoja zivotna iskustva i znanje.


Morao sam se javiti da ti cestitam na ovom postu. Stvarno je genijalan i slazem se sa svime sto si napisao.

Mislim da ovaj svijet nece daleko dogurati ako ce roditelji dopustati svojoj djeci da bas u svemu imaju pravo izbora tijekom odrastanja.
__________________
Previše je tu slučajnosti da bi to bilo slučajno.
psihopat is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2005., 16:57   #65
Quote:
crazy child kaže:
Šta je ustav nešto potpuno mudro i pravedno il je ipak podložno promjenama koje donosi razvoj svijesti?
Naravno da je ustav podlozan promjenama stanja svijesti. Zato je u njega i unesena ta odredba o odvojenosti vjerskih zajednica od drzave da se svima osigura sloboda vjeroispovjesti. Kad tog ne bi bilo, jedna vjerska zajednica bi bila dominantna, a ostale omalovazavane ili cak progonjene. Mislim da povijest ljudskog roda to jako dobro potvrdjuje
Quote:
crazy child kaže:
Ne priča se u topicu o vjerskim zajednicama pa ni o Crkvi nego o učenju duhovnosti i religije.
Naslov topica govori da se raspravlja i o vjerskom odgoju u drzavnim institucijama (vrticima i skolama). S obzirom da svi ljudi ne pripadaju istoj vjerskoj zajednici ili nisu vjernici, mislim da je to nedopustivo jer ih se na taj nacin diskriminira. Poznati su slucajevi da su djeca koja ne polaze vjeronauk lutala po skoli tijekom sata vjeronauka sto samo pokazuje da drzavi nije stalo do njih. Vjerski odgoj u prostorijama vjerske zajednice ne diskriminira bas nikog.
Quote:
crazy child kaže:
Nema puno toga u biologiji ili nekoj drugoj znanosti što je konačno dokazano, bar ne dosta toga što se protura kao takvo, a veća slika se ne poznaje pa zato i dolazi do tih krivih zaključaka i još se za njih neopravdano kaže da su znastveno dokazani.

Ono što se vidi da funkcionira tako kako smo naučili ima i svoja dublja pravila zato se i zna dogoditi da ne možemo objasniti neka "čuda" iliti velika odstupanja od tih "nama" poznatih "prirodnih" zakona.
Ustvari, možemo ako poznajemo ta dublja pravila i zakonitosti, no službena znanost ih još ne poznaje pa na tolike pojave i događaje nema odgovora... a kad izravno događaj/pojava pobije te njihove kakti dokaze o kojima ti pričaš onda samo vele da to ne mogu objasniti i krenu dalje..kao da ništa nije bilo.
Toliko o funkcioniranju i istinitosti službene "znanosti".
"Tko zna, ah nitko nista ne zna-krhko je znanje" by Tin Ujevic

Tocno je da znanost jos mnogo toga mora otkriti, ali meni se cini da si ti sada posegnuo/posegnula za krajnjom i vrlo opasnom relativizacijom. S takvim stavom se ne mogu sloziti
Quote:
crazy child kaže:
različita tumačenja..hm, znam da ih ima
no djeca, kao i odrasli, mogu i sami shvatiti neke stvari
ali prvo je dobro upoznati nešto (što više toga) da bi se sami uvjerili šta je i kako je,
jer kako će prosuditi nešto što ne poznaju?

tako da, stavljati nešto tako važno na nekakve margine obrazovanja stvarno nije potrebno.
To je moguce postici samo ako ce u skolama postojati obavezan religijski odgoj koji nece biti vezan niti za jednu vjersku zajednicu.
__________________
Previše je tu slučajnosti da bi to bilo slučajno.
psihopat is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2005., 10:17   #66
Quote:
psihopat kaže:
Nije mi jasno zasto svi volite mijesati lijecenje bolesti sa kontracepcijom i umjetnom oplodnjom kad to nije isto Koliko je meni poznato , Katolicka crkva polazi od stajalista da novi zivot zapocinje u trenutku zaceca te da pojedini postupci umjetne oplodnje i kontracepcije dovode do smrti zametka sto je prema tom stajalistu ubojstvo. S druge strane, cilj lijecenja je sprjecavanje smrtnog ishoda pa je s tog stajalista moralno ispravno.

crazy child is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2005., 10:27   #67
Quote:
psihopat kaže:
Naravno da je ustav podlozan promjenama stanja svijesti. Zato je u njega i unesena ta odredba o odvojenosti vjerskih zajednica od drzave da se svima osigura sloboda vjeroispovjesti. Kad tog ne bi bilo, jedna vjerska zajednica bi bila dominantna, a ostale omalovazavane ili cak progonjene. Mislim da povijest ljudskog roda to jako dobro potvrdjuje
Gdje si ti vidio u mojim postovima da se ja ne slažem sa slobodom vjeroispovjesti i zašto to uopće navodiš kao odgovor na moje riječi? (kruške i jabuke)
Da sad samu sebe ne citiram ponovit ću - u Hrvatskoj djeca u školama kao izborni predmet imaju vjeronauk i to svatko prema svojoj vjeroispovjesti, tj. muslimani imaju islamski vjeronauk, katolici katolički itd.
Tako da stvarno ne vidim u čemu je problem.
crazy child is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2005., 10:40   #68
Quote:
psihopat kaže:
Naslov topica govori da se raspravlja i o vjerskom odgoju u drzavnim institucijama (vrticima i skolama). S obzirom da svi ljudi ne pripadaju istoj vjerskoj zajednici ili nisu vjernici, mislim da je to nedopustivo jer ih se na taj nacin diskriminira. Poznati su slucajevi da su djeca koja ne polaze vjeronauk lutala po skoli tijekom sata vjeronauka sto samo pokazuje da drzavi nije stalo do njih. Vjerski odgoj u prostorijama vjerske zajednice ne diskriminira bas nikog.
Ne moraju svi pripadati istoj vjerskoj zajednici (po treći put).

To je IZBORNI predmet
tako da ateisti i oni kojima se ne da nikako ne moraju ići na njega.

Ja nisam išla na vjeronauk u o.š. i ne sjećam se da sam lutala dok se odvijao taj IZBORNI sat.


Za razliku od tog izbornog sata, ja (ni itko drugi) nisam imala izbora koje ću sve gluposti i netočne stvari morati učiti u drugim predmetima.
Naravno bilo je i puno istinitih, ali na one krive umotvorine nisam ništa mogla reći nego sam ih čak trebala ponavljati.

Baš me zanima tko je tu onda diskriminiran.
crazy child is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2005., 10:46   #69
Quote:
psihopat kaže:


Tocno je da znanost jos mnogo toga mora otkriti, ali meni se cini da si ti sada posegnuo/posegnula za krajnjom i vrlo opasnom relativizacijom. S takvim stavom se ne mogu sloziti


Da, i kad to službena znanost napokon otkrije onda će se i njoj i npr. tebi pokazati kako je ono što je smatrala neupitnom istinom i činjenicama daleko od toga.

Naravno, ima dosta znanstvenika koji su to već otkrili.
crazy child is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2005., 15:47   #70
Quote:
crazy child kaže:
Gdje si ti vidio u mojim postovima da se ja ne slažem sa slobodom vjeroispovjesti i zašto to uopće navodiš kao odgovor na moje riječi? (kruške i jabuke)
Da sad samu sebe ne citiram ponovit ću - u Hrvatskoj djeca u školama kao izborni predmet imaju vjeronauk i to svatko prema svojoj vjeroispovjesti, tj. muslimani imaju islamski vjeronauk, katolici katolički itd.
Tako da stvarno ne vidim u čemu je problem.
Mislim da ta prica s vjeronaukom nije bas tako lijepa i jednostavna kao sto ti tvrdis. Nastavni program se odobrava u ministarstvu, a opce je poznato kakvi likovi tamo sjede ili su sjedili. Nadam se da se jos sjecas Ljilje Vokic

Za ono sto se uci u prostorijama vjerske zajednice, nitko nije nadlezan ako se to ne kosi sa zakonima RH.
__________________
Previše je tu slučajnosti da bi to bilo slučajno.
psihopat is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2005., 15:55   #71
Quote:
crazy child kaže:
To je IZBORNI predmet
tako da ateisti i oni kojima se ne da nikako ne moraju ići na njega.

Ja nisam išla na vjeronauk u o.š. i ne sjećam se da sam lutala dok se odvijao taj IZBORNI sat.
Hajde nam lijepo reci sto si onda radila dok se odvijao vjeronauk. Bas me zanima
Quote:
crazy child kaže:
Baš me zanima tko je tu onda diskriminiran.
Oni koje se omalovazava i vrijedja ako ne idu na vjeronauk. A takvih slucajeva je bilo. Nitko te nece omalovazavati ako kao izborni predmet uzmes matematiku umjesto fizike, ali ako ne uzmes vjeronauk u sredini u kojoj se svi smatraju velikim vjernicima mozes imati problema.
__________________
Previše je tu slučajnosti da bi to bilo slučajno.
psihopat is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2005., 16:26   #72
Quote:
psihopat kaže:
Hajde nam lijepo reci sto si onda radila dok se odvijao vjeronauk. Bas me zanima
Oni koje se omalovazava i vrijedja ako ne idu na vjeronauk. A takvih slucajeva je bilo. Nitko te nece omalovazavati ako kao izborni predmet uzmes matematiku umjesto fizike, ali ako ne uzmes vjeronauk u sredini u kojoj se svi smatraju velikim vjernicima mozes imati problema.

ne sjećam se. mi koji nismo išli na vjeronauk smo imali nešto drugo organizirano, ali pojma nemam šta.

ma ne znam baš... meni se čini da nije previše moderno biti vjernik, da je to dosta neshvaćeno područje i da ima više onih koji napadaju vjeru, religiju nego onih koji će napadati ateiste.
to se može primjetiti i na ovom topicu, a i na forumu općenito.
a to bi mogao biti reprezentativni uzorak.

pogledaj samo na podforumu religija koliko ima tema koje su postavljene od strane ateista i kojima je valjda najveća svrha izvrijeđati vjernike.

no i da nije tako, tj. da netko omalovažava druge zato jer ne idu na vjeronauk, to nema veze s vjeronaukom il vjerom nego je to samo sredstvo da se nekoga vrijeđa.
odnosno da nema toga sredstva poslužilo bi se nekim drugim.
oni koji žele vrijeđati nađu načine.
crazy child is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2005., 16:57   #73
Quote:
crazy child kaže:
ne sjećam se. mi koji nismo išli na vjeronauk smo imali nešto drugo organizirano, ali pojma nemam šta.
Problem je u tome sto nije svuda tako nego se u pojedinim skolama takva djeca zanemaruju, a to je ono sto mene najvise smeta
Quote:
crazy child kaže:
ma ne znam baš... meni se čini da nije previše moderno biti vjernik, da je to dosta neshvaćeno područje i da ima više onih koji napadaju vjeru, religiju nego onih koji će napadati ateiste.
to se može primjetiti i na ovom topicu, a i na forumu općenito.
a to bi mogao biti reprezentativni uzorak.
Tocno tako Nije moderno biti vjernik jer ces odmah dobiti epitet zatucane osobe ispranog mozga, ali je jako moderno ici na vjeronauk u skoli i u crkvu, a izvan nje se ponasati kako se kome svidja.

Forum nije bas reprezentativan za davalje ovakvih ocjena jer tu uglavnom zalaze tzv. osobe sirokih pogleda.
Quote:
crazy child kaže:
pogledaj samo na podforumu religija koliko ima tema koje su postavljene od strane ateista i kojima je valjda najveća svrha izvrijeđati vjernike.
Opet si u pravu Medjutim, kad pogledam kakve osobe tamo brane boje vjere odmah mi se okrene zeludac
Quote:
crazy child kaže:
no i da nije tako, tj. da netko omalovažava druge zato jer ne idu na vjeronauk, to nema veze s vjeronaukom il vjerom nego je to samo sredstvo da se nekoga vrijeđa.
odnosno da nema toga sredstva poslužilo bi se nekim drugim.
oni koji žele vrijeđati nađu načine.
Potpisujem kapitulaciju zbog ovih argumenata
__________________
Previše je tu slučajnosti da bi to bilo slučajno.
psihopat is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2005., 15:20   #74
psihopat,
znači..složili smo se.

pozdrav!
crazy child is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2005., 15:46   #75
Quote:
u Hrvatskoj djeca u školama kao izborni predmet imaju vjeronauk i to svatko prema svojoj vjeroispovjesti, tj. muslimani imaju islamski vjeronauk, katolici katolički itd.
koliko se ja sjecam dok sam isla u skolu, taj sat vjeronauka smo landrali po kavama,
druga polovica razreda je bila na svom katolickom vjeronauku dok recimo pripadnici muslimanske vjeroispovijesti ako su i htjeli ici na vjeronauk, mislim da ih je na cijeloj skoli bilo svega par, mogli su ici subotom u dzamiju pa opet nije bilo organizirano ravnopravno


Quote:
j. da netko omalovažava druge zato jer ne idu na vjeronauk, to nema veze s vjeronaukom il vjerom nego je to samo sredstvo da se nekoga vrijeđa.
ali opet , to su samo djeca i treba im smanjiti takve stresne situacije
te smatram da su u manjim sredinama sigurno diskriminirani ukoliko se uopce usude da ne idu na vjeronauk
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2005., 16:27   #76
Quote:
chani kaže:
koliko se ja sjecam dok sam isla u skolu, taj sat vjeronauka smo landrali po kavama,
druga polovica razreda je bila na svom katolickom vjeronauku dok recimo pripadnici muslimanske vjeroispovijesti ako su i htjeli ici na vjeronauk, mislim da ih je na cijeloj skoli bilo svega par, mogli su ici subotom u dzamiju pa opet nije bilo organizirano ravnopravno



ali opet , to su samo djeca i treba im smanjiti takve stresne situacije
te smatram da su u manjim sredinama sigurno diskriminirani ukoliko se uopce usude da ne idu na vjeronauk
ne znam.. znam da je moja sestra kad je išla u osnovnu spominjala da frendica ide na islamski vjeronauk i to u školi.
a, vjerojatno je prije bilo tak kako ti kažeš. no kužim to, ako ima tko malo zainteresiranih ne može se baš očekivati da će netko zaposliti još jednog profesora za tako mali broj učenika.
nije u redu, no tako je to. (bilo)


da, slažem se. ali ne mislim da je rješenje toga problema ukidanje predmeta
nego edukacija (odraslih) o tome kako je normalno da su ljudi različiti i da imaju različita mišljenja te da je vrlo nezrelo i nerealno očekivati da svi misle isto.
kad im roditelji budu manje oganičeni onda ni djeca neće s tim zafrkavati svoje frendove.
crazy child is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2005., 21:22   #77
Quote:
da, slažem se. ali ne mislim da je rješenje toga problema ukidanje predmeta
nego edukacija (odraslih) o tome kako je normalno da su ljudi različiti i da imaju različita mišljenja te da je vrlo nezrelo i nerealno očekivati da svi misle isto.
kad im roditelji budu manje oganičeni onda ni djeca neće s tim zafrkavati svoje frendove.
cuj, u kojoj zemlji ti zivis,
daj i meni drzavljanstvo
nabavi od te fantazije
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2005., 13:13   #78
Quote:
mestar kaže:
To bi bilo moguce samo kada bis djecu oduzimala roditeljima i odgajala ih u internatima. Pa bi onda iz internata izlazili svi isti (kao bocice coca-cole sa pokretne trake ). Roditelji vec svojim nacinom zivljenja na djecu prenose i vjerske i politicke i humanisticke i ine stavove i stilove, nema tu potrebe za retorickim ubjedivanjima. To je normalan proces odrastanja, cijela nasa civilizacija pociva na takvom "pokaznom" prenosenju znanja i iskustava. Odrastanjem osoba postaje podlozna i drugim utjecajima (na ustrb roditeljskog), pa se na kraju kao rezultat svih tih utjecaja formira jedna zrela kompleksna osoba (mada proces nikada ne zavrsava, stalno se mjenjamo). Zato mislim da nisi u pravu, ne treba djecu odgajati u sterilnim uvjetima, na kraju krajeva jedna od osnovnih roditeljskih duznosti je prenijeti djetetu svoja zivotna iskustva i znanje.
Ok. Imaš pravo. Djecu zaista ne treba odgajati u sterilnim uvjetima.
Ali mi ovdje uglavnom ne raspravljamo (barem nisam zato započela ovaj topic) o tome kako roditelji utječu na svoje dijete svojim vjerskim uvjerenjima već da li je potrebno naučavati JEDNU vjeru u sklopu škole (i eventualno vrtića).

Da li bi zaista to bili sterilni uvjeti kad bi se vjeronauk održavao u crkvi, nekom obližnjem samostanu ili bilo kojoj crkvenoj a ne DRŽAVNOJ ustanovi? I što ima loše u tome?
caregiver is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2005., 21:43   #79
ja sam kao klinka išla na vjeronauk u crkvi, i bilo nam je super. prvo nam časna pričala, onda smo se igrali... ma
danas idem u crkvu, ali mi je muka od onih "vjernika" koji su se 90-ih preobratili jer je to moderno. isto kao i uvođenje vjeronauka u škole. glupost totalna! tko hoće, neka šalje djecu u crkvu, a ne ih forsirati radi straha od izopćenja ili radi mode
magriz is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2005., 08:43   #80
Quote:
caregiver kaže:
Ali mi ovdje uglavnom ne raspravljamo (barem nisam zato započela ovaj topic) o tome kako roditelji utječu na svoje dijete svojim vjerskim uvjerenjima već da li je potrebno naučavati JEDNU vjeru u sklopu škole (i eventualno vrtića).

Da li bi zaista to bili sterilni uvjeti kad bi se vjeronauk održavao u crkvi, nekom obližnjem samostanu ili bilo kojoj crkvenoj a ne DRŽAVNOJ ustanovi? I što ima loše u tome?
Reagirao sam na tvoju tvrdnju da bi dijete trebalo samo odlucivati o vjeri nakon sto bude u mogucnosti razmisljati samo za sebe sto zalazi vise u sferu privatnog nego javnog. Institucionalno drzavno obrazovanje bi trebalo, naravno, sto vise ocistiti od bilo kojeg vida politicke ili vjerske indoktrinacije.

Ja, kao katolik, sam duboko uvjeren da je crkvena institucija strasno pogrijesila pristajuci na uvodenje vjeronauka u skole, i to ne samo zato sto time krsi pravila sekularnog gradanskog drustva, vec i zato sto je sa izvrsnog "odgojnog" vjeronauka kakav se prakticirao po zupama presla na drzavni "informativni" vjeronauk. Postali su dio drzavnog obrazovnog sustava i poprimili njegove karakteristike cija glavna odlika je: napuni djetetu glavu znanjem, a odgoj svedi na kaznjavanje prilikom tezih prijestupa! Moja baka mi je cesto znala govoriti da je tesko od djeteta odgojiti covjeka! Mozes mu napuniti glavu svakakvim znanjem a da jos ne bude covjek. Postenje i ljudskost se ne prenose verbalnim putem!

Nasem obrazovnom sustavu (za druge ne znam) ocajnicki fali pedagoska (odgojna) komponenta. Ispada da ako imas pedagoga na x djece sve je rijeseno. Mislim da bi u najmanju ruku u skole trebalo uvesti poticanje na snosljivost, ucenje o tudim kulturama, religijama i obicajima (razvijanje pozitivnog stava prema razlicitosti), i na kraju jedan dobar bon-ton da se djeca bar u skoli nauce pravilima lijepog ponasanja kad u mnogim obiteljima to ne mogu! A slusajuci medusobnu komunikaciju srednjoskolaca pada mi na pamet da im ni koje predavanje iz verbalne komunikacije ne bi lose doslo. Covjek se gradi kockicu po kockicu, i pri tom je najmanji problem napuniti neciju glavu podacima.

Nije nikakvo rjesenje staviti KC na stup sramote. Mnogi je ovdje napadaju a da ni priblizno ne poznaju tu instituciju ili vjeru koju zastupa. Crkva ima svojih djelova zbog kojih bi trebala u zemlju propasti od stida, ali ima i dijelova koji se mogu svrstati pod najsvjetlije tocke ljudske civilizacije i povijesti. Cesto proturjecna (pa i licemjerna), ali cesto i veliki moralni/duhovni oslonac i referentna tocka. Ako u njenoj 2 tisuca godina dugoj povijesti sve zbrojite i oduzmete dobiti cete da je KC zapravo vrlo "ljudska", podlozna padovima i usponima kao i sve drugo unutar nase civilizacije. Ako mislite da je padova vise, onda zamislite neku drugu "svjetovnu" instituciju kako bi se danas ponasala da ima utjecaj na milijardu i pol ljudi?!? To je politicka moc sama po sebi, htjeli je ili ne iskoristiti. Isto se dogada i u HR, ako KC ima kakav takav utjecaj na recima bar 50% gradana Hrvatske, onda to automatski rada strasnu politicku moc jer je narav ljudskog drustva takva. KC bi bila prvorazredna politicka institucija cak i da to ne zeli!
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:59.