Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.04.2017., 20:27   #21
Kad bih se morao kladiti, položio bih novac na to da je uvodni tekst zezanje. Ali opet, ako je autor mislio ozbiljno, onda je još smješnije. :klap:
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 20:59   #22
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Nisu je nama gradili već sebi. Da im je ostala onda to za nas ne bi bilo dobro.
Imali bi madjarsku na moru i preko Drave (u Medjimurju) a između bi bili siromašni crnački, ovaj hrvatski krajevi...
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 21:14   #23
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Nisu je nama gradili već sebi. Da im je ostala onda to za nas ne bi bilo dobro.
Ne mislim tako. U prvom redu, rekao sam, gledano iz danasnje perspektive, t. j. kako su stvari na kraju ispale. Srbi ili Talijani nam za sigurno ne bi tamo gradili luku nakon WW1. Nakon WW2 dobili smo luku "Kardeljevo", i znamo kome je ta luka trebala sluziti.

S druge strane, sto mislis kako bi bilo da je ostala A-U? Hrvatski biznisi i putnici ne bi smjeli rabiti rijecku luku?

BTW, kako je luka Kardeljevo danas? Da li uopce ima nekakvog biznisa?
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 21:26   #24
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Evolucija modernog srpskog jezika u deset točaka:

1. Hrvati izmisle novu riječ

2. Srbi saznaju za novu hrvatsku riječ

3. Srbi optužuju Hrvate za jezični separatizam

4. Srbi ismijavaju novu riječ i pritom je ponavljaju do besvijesti

5. Srbi koji ne shvaćaju ironiju počinju koristiti novu riječ jer im je zbog čestog ponavljanja "ušla u uho"

6. Nova riječ ulazi u svakodnevnu uporabu u Srbiji jer se pokazala praktičnom

7. Riječ ulazi u službenu uporabu u Srbiji, zamjenjujući tuđicu

8. Srbi primjećuju da i Hrvati koriste istu riječ, i još puno njih

9. Srbi zaključuju da Hrvati govore srpski

10. Slijed se ponavlja od točke 1.
Ja mislim da ti ovde liječiš neke komplekse.
bubica74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 21:30   #25
Quote:
bubica74 kaže: Pogledaj post
Ja mislim da ti ovde liječiš neke komplekse.
Znao sam da će ti se svidjeti moj post.
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 21:37   #26
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Ne mislim tako. U prvom redu, rekao sam, gledano iz danasnje perspektive, t. j. kako su stvari na kraju ispale. Srbi ili Talijani nam za sigurno ne bi tamo gradili luku nakon WW1. Nakon WW2 dobili smo luku "Kardeljevo", i znamo kome je ta luka trebala sluziti.

S druge strane, sto mislis kako bi bilo da je ostala A-U? Hrvatski biznisi i putnici ne bi smjeli rabiti rijecku luku?
Uzeli bi je Srbi pod izlikom da nema dokaza da je to hrvatsko . Zar nisu i Talijani pokušali nešto slično?

Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
BTW, kako je luka Kardeljevo danas? Da li uopce ima nekakvog biznisa?
Misliš Ploče? Ta luka je važnija BH nego RH.
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 21:57   #27
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Uzeli bi je Srbi pod izlikom da nema dokaza da je to hrvatsko . Zar nisu i Talijani pokušali nešto slično.
Da je Madjari nisu sagradili prije WW1, ne bi je ni Srbi ni Talijani gradili nakon WW1.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 23:59   #28
Hrvati više čuvaju slovenske reči od Srba.
Velmoza is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2017., 00:16   #29
Zanima me ima li neka hrvatska rijec, da je opste preuzeta u svijetu.
Unknown Archont is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2017., 01:26   #30
Quote:
Unknown Archont kaže: Pogledaj post
Zanima me ima li neka hrvatska rijec, da je opste preuzeta u svijetu.
https://en.wikipedia.org/wiki/Cravate
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2017., 02:08   #31
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Unknown Archont is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2017., 12:59   #32
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Kad smo vec kod te neretne krpice, gledano iz danasnje perspektive, da li je zbilja nesto tako strasno sto su nam Madjari uradili?

Sagradili su nam modernu luku i zeljeznicu gdje danas treci po velicini grad u Hrvatskoj.

Sto ima lose u tome?
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Nisu je nama gradili već sebi. Da im je ostala onda to za nas ne bi bilo dobro.
Slažem se da su je gradili sebi ali ima jedna druga stvar, Mađari i mi ne gledamo isto na položaj Hrvatske i Slavonije u Kralj. Ugarskoj. Mi njima nismo bili nikaj drugo nego malo autonominiji dio kraljevine. Slovak koji nam je došao na predavanje je rekao da smo mi bili premija u usporedbi s položajem Slovaka, a kad nam je došao Mađar rekao je da oni gledaju na taj dio Ugarske kao autonomnije županije koje mogu nazivat svoj sabor kako hoće i uz ugarsku zastavu vješat koju god zastavu hoće.

@wiki i nije baš tako iz razloga kaj su financirali Hrvatsku usprkos tome kaj je nagodbom bil odrukčije određeno. Nismo ni mi žrtve i nevinašca kako nas se voli prikazivat
__________________
Bol u šupku pokreće svijet
crazy_borna is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2017., 13:15   #33
Na "Jezikoslovlju" ima sličnih tema. Ako imate jezičnog znanja, napišite nešto tamo. Evo ih nekoliko:

Razlike između hrvatskoga i srpskoga jezika - https://www.forum.hr/showthread.php?t=38966

Nove deklaracije o jeziku - https://www.forum.hr/showthread.php?t=1003913

Vuk Karadžić i standardizacija jezika - https://www.forum.hr/showthread.php?t=875663

Bosanski jezik i odnos prema hrvatskom i srpskom jeziku - https://www.forum.hr/showthread.php?t=351701

Novi jezik – crnogorski - https://www.forum.hr/showthread.php?t=246486

I druge.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2017., 13:33   #34
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Evolucija modernog srpskog jezika u deset točaka:

1. Hrvati izmisle novu riječ

2. Srbi saznaju za novu hrvatsku riječ

3. Srbi optužuju Hrvate za jezični separatizam

4. Srbi ismijavaju novu riječ i pritom je ponavljaju do besvijesti

5. Srbi koji ne shvaćaju ironiju počinju koristiti novu riječ jer im je zbog čestog ponavljanja "ušla u uho"

6. Nova riječ ulazi u svakodnevnu uporabu u Srbiji jer se pokazala praktičnom

7. Riječ ulazi u službenu uporabu u Srbiji, zamjenjujući tuđicu


8. Srbi primjećuju da i Hrvati koriste istu riječ, i još puno njih

9. Srbi zaključuju da Hrvati govore srpski

10. Slijed se ponavlja od točke 1.

Zivota ti,a koju su to hrvatsku rec Srbi,nakon ismejavanja poceli da koriste u svakodnevnom govoru jer je prakticna?

Da nije mozda ZRAKOMLAT?.........glavobran?......okolotrbu sni drzac?.....njeznik?..........i da ne nabrajam dalje,vec pocinjem da se smejem

Mislim,te reci su stvarno urnebesne,i u Srbiji se koriste iskljucivo kao neke fore i vicevi i ljudi se zaista smeju kada to cuju i cude se koji je andrak bio onom ko ih je smisljao,da li se zezao?...

Takodje,nikada nisam cuo da neko u Srbiji koristi i one starije autenticne hrvatske reci (koje nisu smesne) kao sto su imena meseci,nogomet,zlica,povjest,tjedan,itd,itd.....
Zrakomlatski is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2017., 13:40   #35
Quote:
Zrakomlatski kaže: Pogledaj post
Zivota ti,a koju su to hrvatsku rec Srbi,nakon ismejavanja poceli da koriste u svakodnevnom govoru jer je prakticna?

Da nije mozda ZRAKOMLAT?.........glavobran?......okolotrbu sni drzac?.....njeznik?..........i da ne nabrajam dalje,vec pocinjem da se smejem

Mislim,te reci su stvarno urnebesne,i u Srbiji se koriste iskljucivo kao neke fore i vicevi i ljudi se zaista smeju kada to cuju i cude se koji je andrak bio onom ko ih je smisljao,da li se zezao?...

Takodje,nikada nisam cuo da neko u Srbiji koristi i one starije autenticne hrvatske reci (koje nisu smesne) kao sto su imena meseci,nogomet,zlica,povjest,tjedan,itd,itd.....
a gle glasnogovornik bi mogli uvest, portparol mi baš ne paše, ali stvar navike. E vidiš meni naši mjeseci stvaraju problem, bez obzira kaj sam ih učio na engleskom, njemačkom i latinskom uvijek m ije neprirodno reči latinski naziv i moram zastat i razmislit kako ide.
Slovenci imaju odličan naziv za 10. mjesec- Vinotok
__________________
Bol u šupku pokreće svijet
crazy_borna is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2017., 14:04   #36
Meni su hrvatski nazivi za mesece jedina stvar u hrvatskom jeziku za koje mi treba neki translator ili recnik.......kada neko npr kaze prosinac,ja nemam pojma na koji mesec misli...
Zrakomlatski is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2017., 14:38   #37
Quote:
Zrakomlatski kaže: Pogledaj post
Zivota ti,a koju su to hrvatsku rec Srbi,nakon ismejavanja poceli da koriste u svakodnevnom govoru jer je prakticna?

Da nije mozda ZRAKOMLAT?.........glavobran?......okolotrbu sni drzac?.....njeznik?..........i da ne nabrajam dalje,vec pocinjem da se smejem

Mislim,te reci su stvarno urnebesne,i u Srbiji se koriste iskljucivo kao neke fore i vicevi i ljudi se zaista smeju kada to cuju i cude se koji je andrak bio onom ko ih je smisljao,da li se zezao?...
Ni jedna od navedenih riječi se ne koristi u praksi, osim na srpskim forumima.

Quote:
Zrakomlatski kaže: Pogledaj post
Takodje,nikada nisam cuo da neko u Srbiji koristi i one starije autenticne hrvatske reci (koje nisu smesne) kao sto su imena meseci,nogomet,zlica,povjest,tjedan,itd,itd.....
Što je s rukometom? https://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%A...B8%D1%98%D0%B5

Riječ "međunarodno" je zamijenilo "internacionalno".

Pada mi napamet "učinkovito", koja se pojavila u hrvatskoj devedesetih, a srpski političari je često rabe.

Što se tiče riječi zrakomlat, iako je malo smiješna, budući da podsjeća na "mlaćenje", ona zapravo vjerno opisuje što se događa pri letu. Inače što misliš kako braća Rusi nazivaju istu stvar?

Zar misliš da riječi kao što su rukomet, odbojka i košarka ne bi bile smješne da su danas izmišljene. Kladim se da bi moroni po Srbiji od toga pravili sprdačinu u stilu: "kakva bre košarka vas spopade? Pa ne igraju valjda babe sa košarama na glavi. Ahahahahhahahah.... Reci bre baskedbal da te ceo svet razume...".

Zadnje uređivanje Liudewitus : 18.04.2017. at 14:59.
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2017., 15:09   #38
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Ni jedna od navedenih riječi se ne koristi u praksi, osim na srpskim forumima.



Što je s rukometom? https://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%A...B8%D1%98%D0%B5

Riječ "međunarodno" je zamijenilo "internacionalno".

Pada mi napamet "učinkovito", koja se pojavila u hrvatskoj devedesetih, a srpski političari je često rabe.

Što se tiče riječi zrakomlat, iako je malo smiješna, budući da podsjeća na "mlaćenje", ona zapravo vjerno opisuje što se događa pri letu. Inače što misliš kako braća Rusi nazivaju istu stvar?

Zar misliš da riječi kao što su rukomet, odbojka i košarka ne bi bile smješne da su danas izmišljene. Kladim se da bi moroni po Srbiji od toga pravili sprdačinu u stilu: "kakva bre košarka vas spopade? Pa ne igraju valjda babe sa košarama na glavi. Ahahahahhahahah.... Reci bre baskedbal da te ceo svet razume...".
Aj ne lupaj bedastoće i nauči osnove aerodinamike.
I kakve veze ima zrakomlat s vertoljotom?
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2017., 15:19   #39
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Aj ne lupaj bedastoće i nauči osnove aerodinamike.
A da nam ti pokažeš malo svoje raskošno znanje aerodinamike?

Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
I kakve veze ima zrakomlat s vertoljotom?
Kod nas bi to bio vrtolet.

Veza je u tome što jednako zvuči "smiješno" pa je ipak negdje prošlo. O tome govorimo, a ne o "aerodinamici".
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2017., 15:24   #40
Quote:
crazy_borna kaže: Pogledaj post
@wiki i nije baš tako iz razloga kaj su financirali Hrvatsku usprkos tome kaj je nagodbom bil odrukčije određeno. Nismo ni mi žrtve i nevinašca kako nas se voli prikazivat
HR je svejedno više davala nego što je povlačila u zajedničku kasu.
Za ostalo, pa naravno, nitko nije anđeo.
@Zrakomlatski, neboder ti je dobar primjer.
@Judolino, to je onda bio vrtolet kao rusizam kojeg je Tuđman potencirao (ima jedan zanimljiv dio u Transkriptima koji se odnosi na desant vrtoletima ) ?
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:17.