Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.03.2014., 16:00   #21
Boravište se prijavljuje na razdoblje od godinu dana, a nakon proteka godine dana može se produžiti na još godinu dana. Iznimno, ako građanin mora u mjestu prijavljenog boravišta ostati duže od godinu dana zbog obrazovanja, obavljanja poslova koji nisu trajnog karaktera ili ako je smješten u nekoj ustanovi, boravište može trajati koliko traje obrazovanje, zaposlenje ili smještaj u ustanovi, o čemu građanin mora priložiti odgovarajuću dokumentaciju. I u tim slučajevima boravište se mora produžavati nakon svakog proteka razdoblja od godinu dana od prve prijave boravišta.

Što se to mora priložiti ako boravimo zbog posla koji nije trajnog karaktera, ugovor na određeno?
Anita2507 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2016., 23:15   #22
Selim se. Dakle, moram prijaviti novo boravište i sad - što se porezne kartice tiče - moram na sadašnju poreznu upravu nešto prijaviti/odjaviti ili odem sa PK karticom koju sad koristim/imam u poreznu upravu u grad u koji se selim da tamo promijene podatke?

Možda sam malo zbrljala, ali nadam se da kužite...dakle, gdje se moram javiti sa PK karticom zbog promjene?
thursday is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2016., 09:39   #23
Quote:
thursday kaže: Pogledaj post
Selim se. Dakle, moram prijaviti novo boravište i sad - što se porezne kartice tiče - moram na sadašnju poreznu upravu nešto prijaviti/odjaviti ili odem sa PK karticom koju sad koristim/imam u poreznu upravu u grad u koji se selim da tamo promijene podatke?

Možda sam malo zbrljala, ali nadam se da kužite...dakle, gdje se moram javiti sa PK karticom zbog promjene?
tako je
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2016., 18:42   #24
I u ovu sadašnju ne trebam ništa otići ili javiti promjenu?
thursday is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2016., 16:22   #25
Bok svima! 2013-te sam prijavila boravište u Zagrebu. Predala potvrdu na PU. Kad je to isteklo nakon godinu dana, nastavljeno je plaćanje poreza i prireza u Zagrebu. Na proeznoj se to i dalje vodi pod Zagreb, iako je to zakonski isteklo nakon godine dana. 2016-te sam po drugi put prijavila boravište u Zagrebu. NIsam sigurna što da dalje radim... dal' da odnesem potvrdu opet na poreznu (iako cijelo vrijeme plaćam zagrebu porez i prirez) ili ne...

Hvala unaprijed.
Krunolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2016., 22:53   #26
Quote:
Krunolina kaže: Pogledaj post
Bok svima! 2013-te sam prijavila boravište u Zagrebu. Predala potvrdu na PU. Kad je to isteklo nakon godinu dana, nastavljeno je plaćanje poreza i prireza u Zagrebu. Na proeznoj se to i dalje vodi pod Zagreb, iako je to zakonski isteklo nakon godine dana. 2016-te sam po drugi put prijavila boravište u Zagrebu. NIsam sigurna što da dalje radim... dal' da odnesem potvrdu opet na poreznu (iako cijelo vrijeme plaćam zagrebu porez i prirez) ili ne...

Hvala unaprijed.
Svako produljenje boravišta moraš prijaviti u Poreznu da se ažuriraju podaci. To ti je ostalo u sustavu jer se ne može automatski maknuti adresa, nego netko mora ručno promjeniti adresu. Netko od poreznika ti može sad uć u registar poreznih obveznika i vidit da je boravište isteklo i vratit na staru adresu.
Plavooki Joe is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2016., 19:51   #27
Thumbs up

Quote:
Plavooki Joe kaže: Pogledaj post
Svako produljenje boravišta moraš prijaviti u Poreznu da se ažuriraju podaci. To ti je ostalo u sustavu jer se ne može automatski maknuti adresa, nego netko mora ručno promjeniti adresu. Netko od poreznika ti može sad uć u registar poreznih obveznika i vidit da je boravište isteklo i vratit na staru adresu.


tek sad vidim odgovor hvala ti punooo Joe! Baš si drug
Krunolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2016., 00:54   #28
Pozdrav,

isteklo mi je boravište u Zagrebu, ostao sam nakon godine dana na istoj adresi i isteklo mi je onih 15 dana za produljenje boravišta. U međuvremenu sam zaposlen na neodređeno u Zagrebu.

Može li Porezna vidjeti da mi je boravište isteklo i hoću li imati problema zbog toga?
Jack Van Ras is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2016., 10:31   #29
nećeš imati problema, ostat će ti na pk da si u zg i plaćat ćeš i dalje prirez.
markom1989 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2017., 16:09   #30
Pozdrav,
ispričavam se ako sam "promašio" forum ali tu je "živa diskusija" pa očekujem stručnu pomoć.
Poslodavac me, nakon prijave boravišta u Zagrebu, uputio da PK obrazac dostavim Poreznoj upravi kako bi se reguliralo plaćanje prireza. Svi me uvjeravaju (a tako pišu i forumaši) da je boravište mjerodavno za obračun prireza.
Navodim:
Opći porezni zakon:
Prebivalište i uobičajeno boravište
Članak 43.
(1) U smislu ovoga Zakona smatra se da porezni obveznik ima prebivalište ondje gdje ima stan u vlasništvu ili posjedu neprekidno najmanje 183 dana u jednoj ili u dvije kalendarske godine. Boravak u stanu nije obvezan.
(2) Ako porezni obveznik u Republici Hrvatskoj ima u vlasništvu ili posjedu više stanova, prebivalište mjerodavno za oporezivanje utvrđuje se prema mjestu prebivališta obitelji, a za poreznog obveznika samca prema mjestu u kojem se pretežno zadržava ili prema mjestu iz kojeg pretežno odlazi na rad ili obavljanje djelatnosti.
(3) Ako porezni obveznik ima prebivalište u tuzemstvu i inozemstvu, smatra se da ima prebivalište u tuzemstvu.
(4) Uobičajeno boravište u smislu ovoga Zakona ima porezni obveznik u onome mjestu u kojem se zadržava pod okolnostima na temelju kojih se može zaključiti da on u tome mjestu ili na tom području ne boravi samo privremeno. Uobičajenim boravištem u smislu ovoga Zakona smatra se stalan ili vremenski povezan boravak u trajanju od najmanje 183 dana u jednoj ili u dvije kalendarske godine. Za određivanje uobičajenog boravišta nisu važni kratkotrajni prekidi boravka koji ne traju dulje od jedne godine.
Napomena: Samac sam koji je u Zagrebu podstanar!
GRAD ZAGREB
ODLUKU
O GRADSKIM POREZIMA I O PRIREZU POREZA NA DOHODAK
Članak 12.
Prirez porezu na dohodak utvrđuje se prema prebivalištu obveznika u slučajevima kada se rješe-nje donosi.

Temeljem ove dvije činjenice, zakonitim se čini da je prebivalište a ne boravište, bitno za obračun prireza!
handy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2017., 17:24   #31
Trebaš na poreznu ići da ti upišu boravište na PK karticu, poslodavac je u pravu.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2017., 21:53   #32
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Trebaš na poreznu ići da ti upišu boravište na PK karticu, poslodavac je u pravu.
Razumljivo mi je da idem na poreznu upisati boravište ali mi nije razumljivo da se prema boravištu obračunava prirez. Porezni zakon spominje isključivo prebivalište, kao mjerodavno, za obračun. Nigdje se ne spominje boravište!!!
A možda sam malo glupast ili krivo čitam...
handy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2017., 22:08   #33
Quote:
handy kaže: Pogledaj post
Razumljivo mi je da idem na poreznu upisati boravište ali mi nije razumljivo da se prema boravištu obračunava prirez. Porezni zakon spominje isključivo prebivalište, kao mjerodavno, za obračun. Nigdje se ne spominje boravište!!!
A možda sam malo glupast ili krivo čitam...
(2) Ako porezni obveznik u Republici Hrvatskoj ima u vlasništvu ili posjedu više stanova, prebivalište mjerodavno za oporezivanje utvrđuje se prema mjestu prebivališta obitelji, a za poreznog obveznika samca prema mjestu u kojem se pretežno zadržava ili prema mjestu iz kojeg pretežno odlazi na rad ili obavljanje djelatnosti.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2017., 17:35   #34
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
(2) Ako porezni obveznik u Republici Hrvatskoj ima u vlasništvu ili posjedu više stanova, prebivalište mjerodavno za oporezivanje utvrđuje se prema mjestu prebivališta obitelji, a za poreznog obveznika samca prema mjestu u kojem se pretežno zadržava ili prema mjestu iz kojeg pretežno odlazi na rad ili obavljanje djelatnosti.
Sorry, samo sam uporan u tumačenju nedorečenih zakona...
U tome i je kvaka...krivo tumačenja stavka...a zašto se ne bi tumačilo:

Ako porezni obveznik u Republici Hrvatskoj ima u vlasništvu ili posjedu više stanova, prebivalište mjerodavno za oporezivanje utvrđuje se prema mjestu prebivališta obitelji, a za poreznog obveznika samca koji ima u vlasništvu ili posjedu više stanova, prema mjestu u kojem se pretežno zadržava ili prema mjestu iz kojeg pretežno odlazi na rad ili obavljanje djelatnosti.
Dakle, ne može se nekom tko ima više stanova i obitelj, prirez računati prema prebivalištu obitelji a samcu koji nema obitelj ni nekretninu u vlasništvu u mjestu boravišta, prema boravištu.

A da se opet lupim malo po glavi
handy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2017., 17:58   #35
Da, i šta ti je nejasno prema mjestu u kojem se pretežno zadržava i iz kojeg odlazi na rad, ako imaš boravište npr. u Zagrebu i odatle ideš raditi, u PK karticu se upisuje boravište ZG, i prirez ide prema tome.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2017., 20:01   #36
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Da, i šta ti je nejasno prema mjestu u kojem se pretežno zadržava i iz kojeg odlazi na rad, ako imaš boravište npr. u Zagrebu i odatle ideš raditi, u PK karticu se upisuje boravište ZG, i prirez ide prema tome.
U zakonu se nigdje ne spominje boravište kao temelj za obračun prireza...a neću više "pilati", morati ću se malo svađati s tetama iz obračuna plaća...
.
Samo, kako tumačiš ovu situaciju.....Ante i Josip su susjedi u Splitu, gdje imaju stan u vlasništvu i prijavljeno prebivalište, Ante je oženjen a Josip je samac....i došli su raditi u Zagreb, u istu tvrtku, te uredno prijavili boravište. Prema tvom, ne samo tvom, tumačenju Ante će, budući je oženjen i obitelj mu ima prebivalište u Splitu, plaćati splitski prirez (nebitno koliki) a Josip će plaćati zagrebački prirez?
handy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 10:16   #37
Evo link, za sve one koji imaju ili će imati problem kao ja:
http://www.porezna-uprava.hr/HR_publ....aspx?id=18823
Neka vas ne zbunjuje onaj dio gdje piše "menadžerski ugovori".
handy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2017., 15:08   #38
Jedno pitanje da li , ako promjenite podatke u MUP-u oko adrese stanovanja da li je Poreznoj isti dan to vidljivo ?
__________________
Ali svaki put kad se on nasmijao, ja sam bila ta koja se zaljubila.
paullaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2017., 17:52   #39
Nisam sigurna da je vidljivo baš isti dan, to je sad tehničko pitanje.
Al vide, osobito ako se mijenjala općina stanovanja.
Podatke na svojoj PK također trebaš promjeniti.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2017., 19:43   #40
Prijavila sam boravište prošle godine u Zg, između ostalog i zbog firme koja je tražila PK karticu na Zg adresi. Ovih dana to boravište ističe i odlazim na policiju produžiti, gdje mi kažu da i za to produljenje boravišta mora vlasnik stana doći sa mnom potpisati ili ovjeriti kod bilježnika svoje odobrenje, kao što je napravio prvi put. Moram li spominjati da je i meni i njemu sad to već pomalo tlaka, zašto nije dovoljno samo prvi put priložiti pristanak vlasnika stana? Ovaj put sam slučajno bila slobodna, a moram li ići ponovo na policiju to rješavati morat ću uzimati godišnji, kao i vlasnik stana (ili opet dati bilježniku 50kn za ovjeru) što su mi totalne nebuloze!
Shodno tome me zanima, da li porezna uprava traži također novu prijavu boravišta na uvid, znači adresa boravišta ista samo ažurirani podaci iz policije (tekuća godina) ili ne trebam ništa raditi po pitanju porezne, podaci koji su upisani prošle godine ostaju i to je tako u redu?
Eto, nadam se da sam jasno objasnila situaciju i ako netko zna nešto o tome, bila bih zahvalna na odgovoru.
pepi_2 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:46.