Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.08.2017., 20:10   #1001
promišljanje je bilo ovako: DUZS dobije u dotu PP eskadrilu i An-32 B/P. prelaskom u 9A registar za predmetne avione možemo zatražit koju kintu od EU bar za potrošni materijal i eventualno borić na retrovizor. šala,naravno, ako postanu 9A i ako od nas često traže da idemo u pomoć drugim državama, zašto ne napravit tako nešto? malo mi je glupavo financirat tuđe PP mogućnosti. lipo je i plemenito pomoć, svakome kada je u nevolji,ali ako to košta, onda bar podmiri potrošeno.
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2017., 22:16   #1002
Zasto pokušavati napraviti PP avion od An-32 kada imamo 6+6 Kanader/AirTractor kombinaciju?
TauraDendarii is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2017., 00:00   #1003
Quote:
TauraDendarii kaže: Pogledaj post
Zasto pokušavati napraviti PP avion od An-32 kada imamo 6+6 Kanader/AirTractor kombinaciju?
hipotetski, ako PP avijaciju pribaciš u civilnu, i ako anuške pribaciš pod 9A oznake ka civilne koje u slučaju rata postaju ratne onda dok su civilne možeš za njih tražit koju paru iz EU,a dok su ratne nemožeš. eto zašto.
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2017., 00:05   #1004
Quote:
TauraDendarii kaže: Pogledaj post
Zasto pokušavati napraviti PP avion od An-32 kada imamo 6+6 Kanader/AirTractor kombinaciju?
Što kad gori u unutrašnjosti, u Zagrebu, Slavoniji ili Zagorju? Prije nekoliko godina je gorjela šuma blizu mene tri dana dok se sama nije ugasila. Antonovi bi ju pogasili prvi dan. CL-415 i AT-802 su bili zauzeti na moru, a i da nisu, gdje bi vodu zahvatali?
__________________
The Egyptians could run to Egypt, the Syrians into Syria. The only place we could run was into the sea, and before we did that we might as well fight. - Golda Meir
vn37 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2017., 00:29   #1005
tamo gdje i An?
nistaneznan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2017., 00:35   #1006
može tamo di i An,ali jeraztlika kad tankaš i letiš 8t i 5,5t. ali šta dite zna šta je 2-3 tone, uzme i nosi. šala. nekad ti je 500 l spas. navalno nosi 2-2,5t + pjenilo, ako gamisliš koristit.ali ono ide uglavnom za ulja,gorivo, ... možeš i na šumu, ali je skupo,a i triba kasnije to očistit.
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2017., 09:19   #1007
Australci su razvili zadnjih godina dobar retardant koji je biorazgradiv, ne treba ništa poslije...
Isproban je u EU na AT navodno su rezultati bili super...
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2017., 11:30   #1008
Imamo toliko transportnih helikoptera da nam polovica stoji i ceka remont, a u isto vrijeme Mi-8 skoro pa ne lete protupozarno. Znam da je u HR obično potrebno pronaci opravdanje za bilo kakvu vojnu opremu, pa se pronalaze različite civilne namjene (npr. kada se za KW spominjao SAR) no ovdje stvarno ne vidim potrebu za pretvaranjem An-32 u PP zrakoplov kada imamo dovoljan broj kanadera i air tractora.

Ako nam treba transportni zrakoplov, super, meni se to čini logično i pametno pogotovo u situaciji gdje se vojska često interventno šalje na lokacije prirodnih katastrofa (poplave, požari, ...). Sramota je da smo ostavili An-32 da propada i to bi trebalo ispraviti.
TauraDendarii is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2017., 21:18   #1009
Quote:
vn37 kaže: Pogledaj post
Što kad gori u unutrašnjosti, u Zagrebu, Slavoniji ili Zagorju? Prije nekoliko godina je gorjela šuma blizu mene tri dana dok se sama nije ugasila. Antonovi bi ju pogasili prvi dan. CL-415 i AT-802 su bili zauzeti na moru, a i da nisu, gdje bi vodu zahvatali?
A što da npr. gori u okolici Požege? Gdje bi se Antonovi punili vodom? Ili u Osijeku ili u Zagrebu. Koliko vremena bi prošlo između bacanja dvije bombe?

Za gašenje požara u unutrašnjosti su savršeni Mi-8/17/171 koji vodu mogu kupiti praktički bilo gdje i koji, iako nose 3-4 puta manje vode, mogu daleko više litara izbaciti unutar istog vremena nego An-32.

Pored 24 Mi-8/17/171 nama za gašenje požara u unutrašnjosti ne trebaju nikakve modifikacije An-32, a to što od 24 takva helikoptera trenutno leti njih 12-13, to je naš problem.

An-32 je preneekonomičan za uporabu kao PP avion, a potvrda tome je činjenica da ih koristi samo Ukrajina i da nisu modificirana više od 4 aviona iako ih se reklamira više od desetljeća.
Mikojan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2017., 23:58   #1010
Quote:
Mikojan kaže: Pogledaj post
A što da npr. gori u okolici Požege? Gdje bi se Antonovi punili vodom? Ili u Osijeku ili u Zagrebu. Koliko vremena bi prošlo između bacanja dvije bombe?

Za gašenje požara u unutrašnjosti su savršeni Mi-8/17/171 koji vodu mogu kupiti praktički bilo gdje i koji, iako nose 3-4 puta manje vode, mogu daleko više litara izbaciti unutar istog vremena nego An-32.

Pored 24 Mi-8/17/171 nama za gašenje požara u unutrašnjosti ne trebaju nikakve modifikacije An-32, a to što od 24 takva helikoptera trenutno leti njih 12-13, to je naš problem.

An-32 je preneekonomičan za uporabu kao PP avion, a potvrda tome je činjenica da ih koristi samo Ukrajina i da nisu modificirana više od 4 aviona iako ih se reklamira više od desetljeća.
Posebno Mi-8 s Bambi bucket koje imamo i koje stoje u skladistima (jedna je u ZTC-u) te se ne koriste!



vozilo2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 00:15   #1011
ovako, pita san može li se napravit to da An-32 b može bit osim transportnog i protupožarni, ako zatriba. pod tim san mislija da ako postoji neki veći požar da se u predmetni zrakoplov ubaci rezervar iz kojeg ćeš poviše jebenog požara ispišat vodu,retardant, grupu HR političara. (sredstvo se bira po nahođenju uz napomenu da se političare koristi u krajnoj nuždi jer nisu eko podobni za život uopće - opasniji su od halona).
pitanje je bilo naivno,od jednog neznalice, prašinara, najgoreg roditelja na svitu, čengrizave grizice i poreznog obveznika sve u jednoj osobi. ako nije neki problem, bez neke doktorske disertacije, može, O.K. , ili ne može zbog toga jer neman pinku,nisan se ja sitija, ne da se izbalansirat avion, osjetljiv je na koznička zračenja iz sustava Vega.

fala.
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 00:22   #1012
Quote:
an_02 kaže: Pogledaj post
.
Karabin ovo ti je unutarnji prostor Antonova An-32 P.

Prema tome vidi se da se transportni kapaciteti unutar trupa ne gube instalacijom bočnih spremnika za vodu.

1. Hrvatska posjeduje Antonove od 1995 godine.

2. Oni su naši mi ih imamo NE trebamo ih kupovati.

3. Proizvedeni su 1992 i 1993 godine u usporedbi s Mađarskim i Srpskim Antonovima An-26 su mlađi 15-18 godina.

4. Imaju mali sat naleta tj. još puno resursa.

5. Imaju dosta nove: "Što se tiće cijene Anova takvih i slićnih na sajtovima za prodaju ima 15, jedina dostupna cijena je oko 5,5 miliona $.Međutim naši avioni nisu puno naletjeli,imaju puno dodatne opreme koji smo ugradili (GPWS,TICAS,GPS,TACAN...) napiše meni bivši zapovjednik ETA".

6. Posljednjih 30 dana AT-802 i CL-415 se nisu gasili.

7. Jučer sam bio u restoranu s moja dva poznanika oba pilota na AT-802 pa kažu: " velike vručine, sporo nam penju avioni, kupimo na Peruči požar na Kamešnici ali sporo penju".

Za vas AT -802 cca = 1300 KS

Za vas Antonov 32 svaki motor po cca = 5000 KS.

8. Antonov An-32 može operirati i s: Piketa Sinj, Udbine, Otočca, Grobnika, Čepina.

9. Koliko je trebalo sati da vojska stigne na požar u Tugare - Žrnovnicu????

1, 2, 3, 5, 6, 8 ili 11?
__________________
Copyright © an_02. All rights reserved.

Slike, tekstovi i ostali podaci sa ovog sajta se ne mogu kopirati i koristiti u bilo kom smislu bez dozvole vlasnika.

Zadnje uređivanje an_02 : 13.08.2017. at 00:44.
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 00:45   #1013
fala ti Ane,na sliji i objašnjenju onako ka za mene (čitaj for dummies & same persons).

karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 02:26   #1014
Ispravak netočnog navoda, An-32, a pogotovo An32P nemoze operirati niti sa Sinja niti sa Otočca.
I postoje službe koje su plaćene i osposobljene za gasenje pozara, a vojska to nije.
nistaneznan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 03:55   #1015
Quote:
nistaneznan kaže: Pogledaj post
Ispravak netočnog navoda, An-32, a pogotovo An32P nemoze operirati niti sa Sinja niti sa Otočca.
I postoje službe koje su plaćene i osposobljene za gasenje pozara, a vojska to nije.
jesi li pročita ispočetka šta san pisa? nisi.
postavija san hipotetsko pitanje. ja znan vrlo dobro koje službe služe za gašenje požara, i koje službe nisu odradile posal kod nedavnih gašenja požara. vojska ako ne triba gasit požare onda ajmo odma pribacit žutu avijaciju pod civilnu. slažeš li se? pa neka sa civilnom zaštitom, koja nije radila svoj posal, bar ne onaj pričuvni sastav,jer je niko nije ni aktivira, lipo gasi i za pute vanka i neke doma neka se naplati za svoje usluge.
An-32B ne može sa Piketa zbog duljine staze ili zbog mase?

Minimum Take Off Distance - 900.00 metres 2,952.72 feets
Minimum Landing Distance - 600.00 metres 1,968.48 feets

USS 08/26 3366ft. 1026m travnata
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 08:49   #1016
Karabin,
Procitao sam sta si pisao, bez brige.
Da, slazem se. PPE, kao ni SAR/HEMS ni ObS nemaju sta raditi unutar OSRH.
Prema crocontrol-u, MTOM za Sinj je 5700kg, a za Otocac 1111kg, An-32 je prazan skoro 3 puta tezi .
Dalje, http://www.antonov.com/aircraft/tran...32-performance daje duzinu staze od 1800m za ISA/SL, ali kao niti za tvoj podatak ne daje podatak o tezini koristenoj za izracun. Mozda netko ima graf pa ga zalijepi.
nistaneznan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 09:54   #1017
Tko je zadnjih 40 godina u Sinju izradio ispitivanje nosivosti tla USS možda IGH? Odgovor je nitko.

Kako je za LDSD dodijeljen MTOM tako što sam ja zvao 93. ZB Zemunik i što je dana MTOM AT-802 kada ga cisterna napuni s 3000 lit.

I onda se CCAA poslao broj operacija AT-802 izbprošle 2016 i koliko je puta AT-802 radio s Piketa. CCAA je to priznala kao relevantan podatak nosivosti. Stvarna nosivost je još i bolja.

Do 1964 na Sinjski aerodrom su dolazili avioni i s većim MTOM od Antonova An-32 B.

Dalje ni ova pista u Maliu nema MTOM za An-22 ali prije sedam miseci za potrebe odrađuje se:

https://m.youtube.com/watch?v=HuZDc_pORHg
__________________
Copyright © an_02. All rights reserved.

Slike, tekstovi i ostali podaci sa ovog sajta se ne mogu kopirati i koristiti u bilo kom smislu bez dozvole vlasnika.
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 10:55   #1018
Quote:
an_02 kaže: Pogledaj post
Tko je zadnjih 40 godina u Sinju izradio ispitivanje nosivosti tla USS možda IGH? Odgovor je nitko.

Kako je za LDSD dodijeljen MTOM tako što sam ja zvao 93. ZB Zemunik i što je dana MTOM AT-802 kada ga cisterna napuni s 3000 lit.

I onda se CCAA poslao broj operacija AT-802 izbprošle 2016 i koliko je puta AT-802 radio s Piketa. CCAA je to priznala kao relevantan podatak nosivosti. Stvarna nosivost je još i bolja.

Do 1964 na Sinjski aerodrom su dolazili avioni i s većim MTOM od Antonova An-32 B.

Dalje ni ova pista u Maliu nema MTOM za An-22 ali prije sedam miseci za potrebe odrađuje se:

https://m.youtube.com/watch?v=HuZDc_pORHg
Ti bi radi dva An-32P (pored 6 CL-415, 6 AT-802 i 24 Mi-8/17/171) riskirao operiranja tih dvaju transportera sa livada na koja zadnja tri desetljeća nije sletjelo ništa veće od An-2? Stvarno ne kužim. Pored 36 zrakoplova koje možemo koristiti za PP borbu, dodatna dva Antonova bi bila kao kap u moru, a rizik i trošak njihovog operiranja pogotovo sa nepripremljenih uzletišta bi jednostavno bio PREVELIK.

Ponavljam se... pored 4 An-32P koje ima Ukrajina, NIJEDNA zemlja ih nije naručila. To dovoljno govori samo za sebe.
Mikojan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 12:44   #1019
Quote:
Mikojan kaže: Pogledaj post
A što da npr. gori u okolici Požege? Gdje bi se Antonovi punili vodom? Ili u Osijeku ili u Zagrebu. Koliko vremena bi prošlo između bacanja dvije bombe?

Za gašenje požara u unutrašnjosti su savršeni Mi-8/17/171 koji vodu mogu kupiti praktički bilo gdje i koji, iako nose 3-4 puta manje vode, mogu daleko više litara izbaciti unutar istog vremena nego An-32.

Pored 24 Mi-8/17/171 nama za gašenje požara u unutrašnjosti ne trebaju nikakve modifikacije An-32, a to što od 24 takva helikoptera trenutno leti njih 12-13, to je naš problem.

An-32 je preneekonomičan za uporabu kao PP avion, a potvrda tome je činjenica da ih koristi samo Ukrajina i da nisu modificirana više od 4 aviona iako ih se reklamira više od desetljeća.
An-32 može sletjeti i na travnatu površinu. Dakle, svaki mali sportski aerodrom može postati punionica. Za silu, ravna livada pokraj rijeke ili potoka. Poanta je da bi protupožarna uloga An-32 bila sekundarna transportnoj, dajući dodatnu iskoristivost tog aviona.

Kad je prije mjesec-dva gorila dvorana u Zagrebu, gdje su bili helikopteri? Mishevi parkirani na Plesu, a starije osmice razvučene od Lučkog, preko Rijeke i Dalmacije sve do Kosova.
__________________
The Egyptians could run to Egypt, the Syrians into Syria. The only place we could run was into the sea, and before we did that we might as well fight. - Golda Meir
vn37 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 12:51   #1020
Sletjeti moze, barem jednom. Prazan 17t, pun 27t... Dobru nosivost imaju ti mali sportski aerodrom i livade kraj potoka
nistaneznan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:33.