Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.10.2017., 15:51   #3881
Dulcinea: većina ovdje prisutnih mama je reagirala panično i pretjerano. Nitko nije reagirao racionalno, smireno i sa potpunim znanjem same situacije pa onda išao reagirati. I onda zadnji komentar na Cookie-in pokušaj da se stvar pogleda iz drugog kuta i da se možda nitko nikoga ne zlostavlja je bio: kad ćeš biti majka, znati ćeš. Ajde molim te argumenta.
IgorVG is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2017., 16:51   #3882
Quote:
IgorVG kaže: Pogledaj post
Dulcinea: većina ovdje prisutnih mama je reagirala panično i pretjerano. Nitko nije reagirao racionalno, smireno i sa potpunim znanjem same situacije pa onda išao reagirati.
Ovdje nitko ne zna pravu situaciju.
Ni kuki,ni ja,a bome ni ti.
Imamo činjenice s kojima raspolažemo i svako je stvorio svoje mišljenje,kakvo je.
Možda je tvoje krivo,a možda moje.

Možda mi pretjerano reagiramo,ali u svakom slučaju bolje i to nego ne reagirat uopće.
starakrpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2017., 22:57   #3883
Možete mi reći da sam u krivu ali to je sve zbog ovih vražjih mješovitih skupina.
Ma za koga je to dobro?
Za onog od 2 godine i deset mjeseci ili za sedmogodišnjakinju koja je dobila odgodu škole?
Normalno da trogodišnjakinja i šestogodišnjakinja nisu ravnopravne, neće biti ni za 10 godina.
Donekle se slažem da je u pitanju uobičajeno dječje eksperimentiranje, i ne mislim da je starija djevojčica seksualno zlostavljana, i ne bih inzistirala na toj ideji bez čvrstih dokaza. Jer zamislite se u suprotnoj ulozi, da ste vi roditelj kojeg pozovu na razgovor i aludiraju da zlostavljate svoju kćer vrtićke dobi.
Ali ne znači da ne bih reagirala i tražila zaštitu za svoje djete, a eventualno da tete ili pedagog obave razgovor sa roditeljima djevojčice. Ne napadački razgovor, nego da zajedno korigiraju djetetovo ponašanje.




Sent from my iPhone using Tapatalk
Nour Bin Laden is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2017., 07:53   #3884
nosorog ce to reci zasto je dobro, ja ne volim mjesovite skupine i smatram da su pretezito lose za sve dok se pozitivne strane lako mogu nadoknaditi na drugi nacin
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2017., 08:46   #3885
Moja mala je prvo bila najmlađe dijete u mješovitoj skupini, pa je tijekom godina (pohađanja istog vrtića, jel) postala i jedna od najstarijih. U grupi su bila djeca od 3 i pol do predškolaca.
Imam osjećaj da je mala profitirala od skupine kad je bila najmlađa,ali nisam sigurna koliko je to slučaj kad su u pitanju najstariji. Kad je bila predškolac, gotovo sva djeca u skupini su bila mlađa od nje (jer je rođena u travnju i tek je sa 7 i pol išla u školu). U godini prije toga bilo je 16 predškolaca u skupini, tak da su oni dominirali, a kad je ona bila predškolka dominirali su oni puuuno mlađi (jer se skupina njima nadopunila kad je tih 16 predškolaca otišlo).

Mislim, zavisi o djetetu. Moja se voljela igrati i s mlađima i starijima,ali te zadnje godine sam malo bila zabrinuta jer je "podjetinjila" stalno u igrama s mlađim prijateljicama (ali moja je takvo dijete, nije ni sad baš zrela).

Vjerujem da je odgajateljima puuuno teže kad je mješovita skupina.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2017., 11:34   #3886
Quote:
IgorVG kaže: Pogledaj post
Dulcinea: većina ovdje prisutnih mama je reagirala panično i pretjerano. Nitko nije reagirao racionalno, smireno i sa potpunim znanjem same situacije pa onda išao reagirati. I onda zadnji komentar na Cookie-in pokušaj da se stvar pogleda iz drugog kuta i da se možda nitko nikoga ne zlostavlja je bio: kad ćeš biti majka, znati ćeš. Ajde molim te argumenta.
A otkud ti znaš kakva je potpuna situacija? I kako uopće treba reagirati?
Nitko, ponavljam još jednom - nitko - ne zna kakva je situacija. Niti cookie koja nudi drugo gledište, niti ja koja ovo tipkam, niti ti koji kažeš da mame reagiraju panično.
Javiti se čim prije stručnom osoblju i krenuti u procjenu. Tek onda će se vidjeti kakva je situacija bila na stvari i što će se dalje po tom pitanju događati.
__________________
Ljubav je samo riječ dok ne dođe netko tko joj pruži značenje.
khm khm is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2017., 23:07   #3887
Quote:
Nour Bin Laden kaže: Pogledaj post
Možete mi reći da sam u krivu ali to je sve zbog ovih vražjih mješovitih skupina.
Ma za koga je to dobro?
Za onog od 2 godine i deset mjeseci ili za sedmogodišnjakinju koja je dobila odgodu škole?
Normalno da trogodišnjakinja i šestogodišnjakinja nisu ravnopravne, neće biti ni za 10 godina.
Donekle se slažem da je u pitanju uobičajeno dječje eksperimentiranje, i ne mislim da je starija djevojčica seksualno zlostavljana, i ne bih inzistirala na toj ideji bez čvrstih dokaza. Jer zamislite se u suprotnoj ulozi, da ste vi roditelj kojeg pozovu na razgovor i aludiraju da zlostavljate svoju kćer vrtićke dobi.
Ali ne znači da ne bih reagirala i tražila zaštitu za svoje djete, a eventualno da tete ili pedagog obave razgovor sa roditeljima djevojčice. Ne napadački razgovor, nego da zajedno korigiraju djetetovo ponašanje.
strucnjak koji ce pozvat na razgovor roditelje i starije i mladje djevojcice, nece aludirat na seksualno zlostavljanje. ali nece niti olako preci preko toga da je to "samo eksperimentiranje"

djevojcica koja pokazuje interes za pregeldavanje drugih djevojcica i od njih trazi diranje, vrlo vjerojtno ima neka iskustva, bilo da je sama isto dozivjele od neke druge djece, gledala roditelje, gledala tv/youtube, druzila se s deckom svoje babysiterice (na njegov manipulativan zahtjev)....
ja se ne bih bas upustala u gatanje da je to djecja igra i eksperimentiranje.
cak i ako je to djecje eksperimentiranje, buduci da se dogodilo u ustanovi, roditelji trebaju biti informirani da se to dogodilo. a djeca trebaju cuti poruku, u skladu sa dobi, da je okej ako ne zelimo da nas netko dira i da postoje djelovi tjela koja ne pokazujemo bilo kad bilo gdje i bilo kome.


@summer, mjesovite grupe imaju vise prednosti nego nedostataka, najveci je nedostatak da zapravo treba veci angazman i vodstvo teta (da ne spominjem umjece i hrpu znanja), a igrica koja se u gorenavedenom primjeru dogodila, mogla se dogoditi i izmedju dve trogodisnjakinje.

homogene grupe po dobi su umjetno stvorene grupe (kao i skolske) gdje ispodprosjecni i iznadprosjecni ne mogu zadovoljiti svoje potrebe za ucenjem i istrazivanjem svijeta.
integracija djece s poteskocama u razvoju uvijek se bolje realizira u grupama koje su mjesovite (doduse, tu opet dolazimo da su tu mozda i bolje i senzibiliziranije tete koje ionak moraju moc vise hendlat razlicitosti nego one u homogenim).
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2017., 07:33   #3888
znam ja da ti mislis da su dobre, zato sam i napisala da ces joj reci
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 11:00   #3889
Frendica je malu ove godine ispisala iz mjesovite grupe. Kaze da se dosadjivala, nije imala prijateljica osim jos 2 curice njezinih godina. Tetama je naravno jako tesko organizirati rad za svakoga, ne smije presitne stvari da mali ne progutaju, ne smije skare da se ne mali ne porezu, itd.
__________________
Life is what happens when you're making other plans
dixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 11:04   #3890
kao i mnoge stvari u pedagogiji, tako su i mjesovite grupe mozda nekad nekome u nekakvom udzbeniku zvucale super, ali u praksi je to najcesce totalni flop.
i to ne samo zbog premalo teta na premalo djece. i to ne samo u hrvatskoj.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 11:05   #3891
Quote:
dixx kaže: Pogledaj post
Frendica je malu ove godine ispisala iz mjesovite grupe. Kaze da se dosadjivala, nije imala prijateljica osim jos 2 curice njezinih godina. Tetama je naravno jako tesko organizirati rad za svakoga, ne smije presitne stvari da mali ne progutaju, ne smije skare da se ne mali ne porezu, itd.
kod nas je mješovita sada od 3 do predskolaca

kad je moj mali došao sa nepune 2 godine, bio je u mješovitoj od 2-4 godine, kasnije su one nešto premještavale grupe ovisno o broju djece, godište 2011 i 2012 ima najviše djece pa su se njima i prilagođavale

od prvog dana (dakle nepune 2 godine) su mu na raspolaganju bile škare i olovke, kadica sa rasutim teretom (tak za zovem a bilo je riže, graha, leće)

Iskreno bilo me te kadice full strah ali si mislim ak još nitko nije tam se zagušio s tim, ne bude ni moj mali

Ok, kod nas zaista ima puno teta i stvarno ih dobro nadgledaju i paze
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 11:08   #3892
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
kod nas je mješovita sada od 3 do predskolaca

kad je moj mali došao sa nepune 2 godine, bio je u mješovitoj od 2-4 godine, kasnije su one nešto premještavale grupe ovisno o broju djece, godište 2011 i 2012 ima najviše djece pa su se njima i prilagođavale

od prvog dana (dakle nepune 2 godine) su mu na raspolaganju bile škare i olovke, kadica sa rasutim teretom (tak za zovem a bilo je riže, graha, leće)

Iskreno bilo me te kadice full strah ali si mislim ak još nitko nije tam se zagušio s tim, ne bude ni moj mali

Ok, kod nas zaista ima puno teta i stvarno ih dobro nadgledaju i paze
Koliko teta i koliko djece?

Ovo o cemu pricam je drzavni.
__________________
Life is what happens when you're making other plans
dixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 11:09   #3893
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
Ok, kod nas zaista ima puno teta i stvarno ih dobro nadgledaju i paze
...sto opet ne mora nuzno znaciti da ovi stariji strasno napreduju i profitiraju od mjesovitih grupa koliko god one "prirodne" iliti "neumjetne" bile.
mislim, u odnosu na homogene grupe, jel.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 11:13   #3894
Quote:
dixx kaže: Pogledaj post
Koliko teta i koliko djece?

Ovo o cemu pricam je drzavni.
Kod nas je potpuno druga organizacija i prostora i rada

u ovom prostoru gdje su sad oni je 80 djece podjeljeno u 3 grupe, i imaju 4-5 prostorija: građenje, likovni, pričanje priča - dnevni boravak, igranje uloga...

i u svakoj sobi je uvijek jedna teta koja radi aktivnost i naravno pazi na njih

tak da oni imaju 6 stalnih teta plus pripravnice da budu stalno pokriveni svi prostori
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 11:14   #3895
Kod nas je grupa koju bi netko mogao nazvati miješana. Najmlađa djeca krajem godine navršavaju 3 godine, najstarije će 5 već u siječnju. Baš se vidi razlika između njih.
Ali kad dijete dođe do predškolca onda idu u drugu grupu, baš predškolsku. Tako će oni iduće godine izgubiti 4 najstarijih
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 11:16   #3896
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
...sto opet ne mora nuzno znaciti da ovi stariji strasno napreduju i profitiraju od mjesovitih grupa koliko god one "prirodne" iliti "neumjetne" bile.
mislim, u odnosu na homogene grupe, jel.
pa ne vidim ništa loše u pomaganju malima da se obuku, pri jelu, u aktivnostima

a ne vidim ni da ih maleni nešto ometaju u radu, baš smo neki dan imali roditeljski pa se i na slikama vidjelo da se i maleni uključuju u aktivnosti za veće po želji
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 11:20   #3897
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
pa ne vidim ništa loše u pomaganju malima da se obuku, pri jelu, u aktivnostima
ne vidim ni ja nista lose. u teoriji.
u praksi se to starijima uglavnom ne da i nije im to najnapetija moguca zabava.
ali ne govorim samo o tome.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 11:32   #3898
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
ne vidim ni ja nista lose. u teoriji.
u praksi se to starijima uglavnom ne da i nije im to najnapetija moguca zabava.
ali ne govorim samo o tome.
pa život nije najnapetija moguća zabava
neka se navikavaju na to da će trebati nekoga pričekati, pomoći mu
nije loša priprema za školu gdje iako su svi isto godište, nisu svi istih sposobnosti
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 11:55   #3899
Kod nas u vrtiću stariji vole pomagati malenima (grupa je od 3 godine pa sve do predškolaca) i primijetila sam da se stariji osjećaju ponosno kad pomognu nešto obući, donijeti, pokazati mlađima od sebe. Ok, vjerujem da to nije svaki put i da grintaju povremeno, ali teta ih lijepo zamoli da pomognu obući xy i čula sam jednog predškolca kako govori "eto, sad sam ti zakopčao jaknu, ovako to moraš staviti jedno u drugo ili kriva noga, ta cipela ti ide na drugu nogu...."
valed is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 12:18   #3900
fran, 2-4 nije mjesovita grupa, to je prilicno homogena grupa, pod mjesovitima ja smatram od 3-7 godina

nasa je grupa bila homogena, svi su bili unutar 1,5 godinu. zadnje dviej godine su im u grupu doslo par trogodisnjaka (jer nisu imali kam s njima pa se odjednom promijenila politika vrtica iz "super je da su homogene" u "odlicno e da su mjesovite" ) i to je bilo koma svima.
a najvise tim malima kaj se nisu imali s kime igrati osim medjusobno njih troje. o suzama kad su ovi isli nekam a oni nisu mogli/smjeli da ne pricam
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:49.