Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.09.2018., 00:29   #1
Izračun i JOPDD - iznos i datum sjedanja na Paypal ili iznos i datum sjedanja u banku u Hrvatskoj?

Trebam plaćati porez/prirez i ispunjavati JOPDD budući da imam prihode kao drugi dohodak. Uplate su iz inozemstva (sjedati će na Paypal, pa se napravi withdraw/povlačenje) u banku u Hrvatskoj. Jednom mjesečno su isplate na Paypal. Ono što me sad zanima je sljedeće:

Kod povlačenja u banku Paypal tokom svake withdraw transakcije uzme 30 kuna. Osim što me zanima da li se na taj oduzeti dio (koji nikada ni ne dođe do banke u Hrvatskoj) također plaća porez, zanima me koji točno iznos i datum je potrebno uključivati za izračun poreza/prireza.

Budući da sam od 2 financijska savjetnika čuo 2 verzije, opisati ću obje verzije (i sad ti znaj što je ispravno):

Prva verzija kaže da se uzima u obzir iznos koji je sjeo na Paypal i datum sjedanja na Paypal (neovisno koliko tebi kasnije Paypal uzme kod withdraw-a). I taj iznos se preračuna u kune po tečaju na datum primitka na Paypal. Taj datum primitka na Paypal je ujedno datum izvješća u JOPDD-u. Ukoliko primjerice sjelo na Paypal $100 dana 05.05.2018. Recimo da je dolar 6,3 tog dana, pa je to 100*6,3 = 630 kuna. Dakle za izračun poreza/prireza za drugi dohodak bi se u tom slučaju računica radila iz tih 630 kuna. 05.05.2018. bi bio datum izvješća u JOPDD-u. Neovisno što će Paypal uzeti 30 kn, uzima se 630 kuna kao iznos iz kojeg se rade računice za porez i prirez po osnovi drugog dohotka.

Druga verzija kaže da se uzima u obzir iznos i datum na koji taj iznos sjedne u banku u Hrvatskoj na devizni račun nakon što se napravi povlačenje sa Paypala (to je od iznosa već oduzeto onih 30 kuna što je uzeo Paypal). Po toj logici, datum izvješća u JOPDD-u ne bi bio onaj kada se desilo sjedanje na Paypal, nego datum sjedanja novca u banku u Hrvatskoj. Ako se ne varam.

Mene sad zanima što je ispravno, koja verzija? Da li se za izračun poreza/prireza/itd/ispunjavanje JOPDD-a za drugi dohodak uzima iznos koji je sjeo na Paypal (i po tom datumu kada sjedne na Paypal radi JOPDD), ili iznos koji je sjeo na banku nakon što je povučen sa Paypal-a (i po tom datumu kada sjedne na banku radi JOPPD)?

Ili možda postoji još neka varijanta, a da nisu ni ove 2 točne? Molio bih pomoć (!)
Oscar Robertson is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2018., 19:35   #2
Quote:
Oscar Robertson kaže: Pogledaj post
Trebam plaćati porez/prirez i ispunjavati JOPDD budući da imam prihode kao drugi dohodak. Uplate su iz inozemstva (sjedati će na Paypal, pa se napravi withdraw/povlačenje) u banku u Hrvatskoj. Jednom mjesečno su isplate na Paypal. Ono što me sad zanima je sljedeće:

Kod povlačenja u banku Paypal tokom svake withdraw transakcije uzme 30 kuna. Osim što me zanima da li se na taj oduzeti dio (koji nikada ni ne dođe do banke u Hrvatskoj) također plaća porez, zanima me koji točno iznos i datum je potrebno uključivati za izračun poreza/prireza.

Budući da sam od 2 financijska savjetnika čuo 2 verzije, opisati ću obje verzije (i sad ti znaj što je ispravno):

Prva verzija kaže da se uzima u obzir iznos koji je sjeo na Paypal i datum sjedanja na Paypal (neovisno koliko tebi kasnije Paypal uzme kod withdraw-a). I taj iznos se preračuna u kune po tečaju na datum primitka na Paypal. Taj datum primitka na Paypal je ujedno datum izvješća u JOPDD-u. Ukoliko primjerice sjelo na Paypal $100 dana 05.05.2018. Recimo da je dolar 6,3 tog dana, pa je to 100*6,3 = 630 kuna. Dakle za izračun poreza/prireza za drugi dohodak bi se u tom slučaju računica radila iz tih 630 kuna. 05.05.2018. bi bio datum izvješća u JOPDD-u. Neovisno što će Paypal uzeti 30 kn, uzima se 630 kuna kao iznos iz kojeg se rade računice za porez i prirez po osnovi drugog dohotka.

Druga verzija kaže da se uzima u obzir iznos i datum na koji taj iznos sjedne u banku u Hrvatskoj na devizni račun nakon što se napravi povlačenje sa Paypala (to je od iznosa već oduzeto onih 30 kuna što je uzeo Paypal). Po toj logici, datum izvješća u JOPDD-u ne bi bio onaj kada se desilo sjedanje na Paypal, nego datum sjedanja novca u banku u Hrvatskoj. Ako se ne varam.

Mene sad zanima što je ispravno, koja verzija? Da li se za izračun poreza/prireza/itd/ispunjavanje JOPDD-a za drugi dohodak uzima iznos koji je sjeo na Paypal (i po tom datumu kada sjedne na Paypal radi JOPDD), ili iznos koji je sjeo na banku nakon što je povučen sa Paypal-a (i po tom datumu kada sjedne na banku radi JOPPD)?

Ili možda postoji još neka varijanta, a da nisu ni ove 2 točne? Molio bih pomoć (!)
Pa za početak bi rekao da to u praksi uopće nije bitno, neće nitko cjepidlačiti zbog provizije PayPala, ali nema veze...

Volio bi vidjeti i argumete jednog i drugog financijskog savjetnika, zašto baš ta opcija?

Po meni, ispravno je da se u JOPPD prikazuje bruto, to znači ugovoreni iznos, odnosno onaj koji sjeda na PayPal.

Zašto? PayPal je samo online payement processor, teoretski ti si se mogao naći na icu mjesta u inozemstvu na dan isplate i naplatiti u cashu ili na račun bez provizije koju uzima PayPal.

Savjestan i stručan referent u Poreznoj upravi (kakvi su rijetki) bi trebao tražiti od tebe ugovor i izvadak sa računa gdje se vdi uplata kao prilog JOPPD obrascu i tu pada teorija savjetnika broj 2 koji bi gledao samo ono što je sjelo na devizni račun. A da ti dođe neki cjepidlaka pa ti traži ugovor ili bilo kakav drugi temelj za taj tvoj odrađeni posao - iz toga bi se lako vidjelo da si prikazao iznos manji za PayPal proviziju. Naime, PayPal ili bilo kakav drugi servis nije obvezan za koristiti, ljudi ga koriste jer im olakšava život, ali bruto naknada je bruto naknada.

Savjetnik broj 2 je čovjek iz prakse, zna da ti nitko neće tražiti ništa više od onoga što je sjelo na banku

Znači, srednji tečaj HNB na dan isplate na PayPal, datum isplate je datum isplate na PayPal (jer tada u načelu raspolažeš novcem), u roku od osam dana od tog dana uplatiti i podnijeti JOPPD, navodno može i sa eGrađani, kasnije provjeriti na PKK na eGrađani je li sve ok sjelo.

Naravno, u pravilu to ide bez ičega i briga koga, opterećuješ se sa detaljima, zato ti i kažem da u praksi nije bitno. Kada uzmeš u obzir koliko od te razlike provizije ispadne poreza i doprinosa, to ispadne iznos za koji se ne isplati provoditi nikakav ispitni postupak.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2018., 23:17   #3
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Pa za početak bi rekao da to u praksi uopće nije bitno, neće nitko cjepidlačiti zbog provizije PayPala, ali nema veze...

Volio bi vidjeti i argumete jednog i drugog financijskog savjetnika, zašto baš ta opcija?

Po meni, ispravno je da se u JOPPD prikazuje bruto, to znači ugovoreni iznos, odnosno onaj koji sjeda na PayPal.

Zašto? PayPal je samo online payement processor, teoretski ti si se mogao naći na icu mjesta u inozemstvu na dan isplate i naplatiti u cashu ili na račun bez provizije koju uzima PayPal.

Savjestan i stručan referent u Poreznoj upravi (kakvi su rijetki) bi trebao tražiti od tebe ugovor i izvadak sa računa gdje se vdi uplata kao prilog JOPPD obrascu i tu pada teorija savjetnika broj 2 koji bi gledao samo ono što je sjelo na devizni račun. A da ti dođe neki cjepidlaka pa ti traži ugovor ili bilo kakav drugi temelj za taj tvoj odrađeni posao - iz toga bi se lako vidjelo da si prikazao iznos manji za PayPal proviziju. Naime, PayPal ili bilo kakav drugi servis nije obvezan za koristiti, ljudi ga koriste jer im olakšava život, ali bruto naknada je bruto naknada.

Savjetnik broj 2 je čovjek iz prakse, zna da ti nitko neće tražiti ništa više od onoga što je sjelo na banku

Znači, srednji tečaj HNB na dan isplate na PayPal, datum isplate je datum isplate na PayPal (jer tada u načelu raspolažeš novcem), u roku od osam dana od tog dana uplatiti i podnijeti JOPPD, navodno može i sa eGrađani, kasnije provjeriti na PKK na eGrađani je li sve ok sjelo.

Naravno, u pravilu to ide bez ičega i briga koga, opterećuješ se sa detaljima, zato ti i kažem da u praksi nije bitno. Kada uzmeš u obzir koliko od te razlike provizije ispadne poreza i doprinosa, to ispadne iznos za koji se ne isplati provoditi nikakav ispitni postupak.
Sa zakašnjenjem hvala puno na odgovoru! I meni ima tako više smisla! Pogotovo ako se radi o transakcijama, a one su vođene od Paypala da se tako izrazim. Ovako bi netko mogao sumirati više toga (iz različitih mjeseci) i povući i platiti porez kad mu odgovara.

Samo me zanima.. što bi se desilo da se u roku od 8 dana ne uplati i ne podnese JOPPD. Da li zbog toga postoje godišnje uplate poreza, za one koji to odmah ne učine?
Oscar Robertson is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2018., 03:52   #4
Ja povlačim na žiro i stavljam uvijek iznos i datum kad sjedne jer mi je onda u kunama pa ne moram računati po nekom srednjem tečaju kojeg nikad neću dobiti niti vidjeti jer to nema baš nekog smisla, a i naknada mi tu spada jer to isto nikad ne dobijem, kao ni onu koju plati isplatitelj. Da sam te novce potrošila prije nego što su doši u HR, onda bih rekla da sam raspolagala s njima i prijavila taj iznos, ovako su samo u tranzitu. Najbolje neka mi još sve zaračunaju na neki imaginarni originalni iznos. Dosta mi je što moram plaćati porez u dvije države, pa da mi još i na ovom pograbe. Ako bi se sve moralo uračunati, u nekim situacijama od zarade ne bi ostalo ništa i još bih u minusu bila, a to mi je jedini prihod.

Neki put dobijem i male iznose da bi bilo smiješno ispunjavati JOPPD za to pojedinačno jer bi mi uplatnice za porez i doprinose izašle skuplje nego što trebam uplatiti, pa zato čekam dok se skupi, pa onda povučem. A isto tako i čekam neki period da budem sigurna da novci ostaju kod mene, da ne bi bilo da trebam dati povrat. Ne znam zašto bi to poreznoj bio problem ako je sve u istoj godini. Ako i tečaj poraste u međuvremenu, onda bolje i za njih, a ako padne, i ja sam isto manje dobila. Jedino ako bi netko probao ostaviti novce na PayPalu i prebaciti u drugu godinu, možda ako mu je to dodatni prihod i ne želi više poreza platiti, e onda je to već druga stvar i ne bi trebalo biti dozvoljeno.

Kad bi novci mogli ostati na PayPalu bez povlačenja, onda bi mi se još možda i isplatilo, iako bi problem bio ako treba u kratkom roku prijaviti i ako nema neki minimalni iznos i ako treba biti točno na dan kad je sjelo, jer ako za svakih 5$ moram novi JOPPD, još ću i bankrotirati na uplatnicama. A i radim preko autorskog, a u zakonu piše da isplata mora biti na žiro, pa mi se čini da bi mi tu prije mogli prigovoriti ako prijavim PayPal nego za ovako kako sad radim jer o tome nema ništa nigdje napisano, a i ne znam pod što bi Paypal spadao u JOPPD-u.

Još mi neki put novci znaju ići ne samo kroz PayPal nego i druge slične servise ako isplatitelj ne voli PayPal ni žiro, pa onda ti novci malo putuju okolo dok ne dođu do žira, ali što ću drugo. Još ako mi neki haker upadne pa ode s novcima prije nego što sjednu na žiro, a ja već prijavila i moram platit porez. Najbolje da ne radim ništa.

E sad, što je poreznoj ispravno se baš i ne zna jer ne znaju ni oni sami i ovisi koga pitaš. Nisu mi znali dati neke jednostavne odgovore, ali uzeti novce znaju.
nikahn is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2018., 10:45   #5
Ja prijavim s datumom sjedanja na PayPal, a ništa ne povlačim, već si pomalo trošim s Paypala.
Što točno radiš na autorski? Prijevode?
transpro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:27.