Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.11.2017., 06:43   #9361
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
mislim da si ti to krvo protumačio
testirano je na 5m
a piše pipe length min max: 3 -15

interesantan dijagram nastr 98 - korekcijski faktor ovisno o dužini instalacije
kapacitet se povećava za 2,5% ako skratiš instalaciju s testiranih 5m na 3m
iliti čim duža instalacija to manji kapacitet
Iz ove tablice vidim da je standardno 5 metara a ostalo kako je navedeno.

BatmanBg is offline  
Old 11.11.2017., 09:48   #9362
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
mislim da si ti to krvo protumačio
testirano je na 5m
a piše pipe length min max: 3 -15

interesantan dijagram nastr 98 - korekcijski faktor ovisno o dužini instalacije
kapacitet se povećava za 2,5% ako skratiš instalaciju s testiranih 5m na 3m
iliti čim duža instalacija to manji kapacitet
da, i ja sam negdje gledao takve neke tablice.. ima i za razliku u visini vanjske i unutarnje..


Quote:
1973zoran kaže: Pogledaj post
To mozes da gledas i ovako -- veca duzina instalacije manji kapacitet = manja potrosnja struje
Panasonic navodi svuda taj korekcioni faktor.Mislim da i Mitsu Heavy ima slican koeficijent.
ok, vidim smajli na kraju ali moram svejedno reći da ako ćemo tom logikom, možeš isključiti skroz klimu pa će manje trošiti..

Moje mišljenje je, a vjerojtno će netko nekad naći i grafove ili tablice za to, da se i COP smanjuje s povećanjem dužine instalacije, što je meni logično..

Još jednom, razlog za tih 1,5 2 ili 3 metra dužine instalacije koliko se preporuča je isključivo zbog prigušenja (moguće) buke. Ima i drugi način da se ta buka eliminira - ali zašto povećati trošak proizvodnje klime kad možeš staviti u manual podatak o min. dužini instalacije..
Nikomah is offline  
Old 11.11.2017., 16:04   #9363
Quote:
StrelecMK kaže: Pogledaj post
Ja pricam o Suzumi na R410....a ti vadis brojčeki za Suzumi na R32.
koji crni R32? Podaci su za R410.

Quote:
StrelecMK kaže: Pogledaj post
Kakvi Rated brzina kompresora ima u tim tabelama?....tamo kompresoru samo opada potrosnja kako idu temperature u minus...
.

u databooku imaš min, nom i max kapacitet.
min je pri min brini kompresora, max pri maxsimalnoj a nominalni pri rated brzini a koja je to, neznam


Quote:
StrelecMK kaže: Pogledaj post
Deklarisan nije Stvarni nego ono sto tvrdi proizvogjac-brend formularom dostavljenog do Euroventa....to je reklamirani....a dali je Deklarisani (Reklamirani) jednak Stvarnog (Izmereni) potvrguje Eurovent merenjem.....ti nesvatas postojannje Euroventa ako je za tebe Deklarisani jednak Stvarni.
Proizvogjaci mogu da napisu Deklarisu stagod za PdesignH i SCOP na Energy Label...Eurovent to proverava i promeni EnergyLabel ako je proizvogjac naveo nesto netacno.
a kad sam ja rekao da je deklarirani stavrni?????
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Old 11.11.2017., 16:35   #9364
Quote:
Nikomah kaže: Pogledaj post
Još jednom, razlog za tih 1,5 2 ili 3 metra dužine instalacije koliko se preporuča je isključivo zbog prigušenja (moguće) buke. Ima i drugi način da se ta buka eliminira - ali zašto povećati trošak proizvodnje klime kad možeš staviti u manual podatak o min. dužini instalacije..
Mislis na Muffler.Sto se tice te duzine instalacije -- mogu da pisu sta im je volja,raznorazni monteri i strucnjaci po internetu.
Treba se drzati preporuke proizvodjaca i naravno-Eurovent vrsi testiranja na 5m
1973zoran is offline  
Old 11.11.2017., 17:29   #9365
Quote:
Nikomah kaže: Pogledaj post
Moje mišljenje je, a vjerojtno će netko nekad naći i grafove ili tablice za to, da se i COP smanjuje s povećanjem dužine instalacije, što je meni logično..
da mozda ne protumacim krivo smajlice u referiranom postu... potrosnja nije manja, potrosnja je ista, samo se kapacitet mijenja ovisno o tom koeficijentu.
Obicno koeficijent za minimalnu duzinu instalacije iznosi 0%.

Shodno tome se i COP lagano smanjuje so je duza instalacija.
stikla is offline  
Old 11.11.2017., 18:24   #9366
http://condex.bg/wp-content/uploads/...ls/SRKxxZS.pdf
1973zoran is offline  
Old 11.11.2017., 18:51   #9367
Quote:
1973zoran kaže: Pogledaj post
Mislis na Muffler.Sto se tice te duzine instalacije -- mogu da pisu sta im je volja,raznorazni monteri i strucnjaci po internetu.
Treba se drzati preporuke proizvodjaca i naravno-Eurovent vrsi testiranja na 5m
A što misliš zašto eurovent vrši testiranja na 5m?
Nikomah is offline  
Old 11.11.2017., 18:59   #9368
ovo mi je zanimljivo dosta:



Što se tiče defrosta - najveći pad kapaciteta je na oko -1 => kapacitet padne za 14% dok recimo na -15C padne samo 5%

A to se i slaže s našim iskustvima, a razlog je manje vlage na nešto nižim temperaturama pa

evo još jedna tablica--- isti stroj pa se vidi kako se podešava declared capacity za pojedine zone..
a može se pogledati i npr. ovaj gore lijevo - Tj=operation limit = 4 kw, znači izgleda kao konstantan pad declariranog kapaciteta kako idemo prema toplijim temperaturama, ali na kraju onda opet vidimo porast kapaciteta na 12C , tu je ionako cop dovoljno velik..


Zadnje uređivanje Nikomah : 11.11.2017. at 19:34.
Nikomah is offline  
Old 11.11.2017., 19:42   #9369
Zanimljivo.
1973zoran is offline  
Old 11.11.2017., 21:29   #9370
Quote:
1973zoran kaže: Pogledaj post
Zanimljivo.


Nikomah.... strana 23.Napisi da ljudi lakse prate tvoju diskusiju.

http://condex.bg/wp-content/uploads/...ls/SRKxxZS.pdf

Imas i ovde.

http://www.climamarket.bg/wp-content...ice-Manual.pdf
1973zoran is offline  
Old 11.11.2017., 21:57   #9371
Quote:
Nikomah kaže: Pogledaj post
ovo mi je zanimljivo dosta:



Što se tiče defrosta - najveći pad kapaciteta je na oko -1 => kapacitet padne za 14% dok recimo na -15C padne samo 5%
hmm... to nije nista drugo nego vec poznati nam graf u tablicnom obliku, nesto poput recimo ovoga (na desnoj strani): link


.

Zadnje uređivanje stikla : 11.11.2017. at 22:32.
stikla is offline  
Old 11.11.2017., 22:41   #9372
Malo sam bio zauzet zadnjih dana... Te konferencije za TV servisere znaju potrajati.

Šalu na stranu, evo par zanimljivih sličica koje pojašnjavaju ono o čemu sam govorio prije par dana:







Malo karikirana, ali ovo dosta pojašnjava da nije sve tako jednostavno kada uspoređujemo snage uređaja i njihov SCOP. Da ne radim antireklamu, dosta proizvođača se koristi ovakvim trikovima pa neke stvari treba uzeti s oprezom i rezervom.

Inače, što se tiče pada kapaciteta radi defrosta, vrlo je jasno kada i zašto je pad najizraženiji - fizika pučke škole. Ali šta ja znam, ja sam samo obični TV serviser...
MrDeadpool is offline  
Old 11.11.2017., 22:48   #9373
hmm... i sto si sad novo pojasnio

te slicice su nam odavno poznate... i jedno par ovdje ih cak i razumije

dapace, slican graf je bio prije samo par postova/stranica/dana... velim slican, ne isti, jer su koristene druge boje ... evo ovdje:
Quote:
stikla kaže: Pogledaj post
nesto nije jasno u ovom postu od prije 1,5 godine
stikla is offline  
Old 11.11.2017., 23:07   #9374
Quote:
stikla kaže: Pogledaj post
hmm... i sto si sad novo pojasnio

te slicice su nam odavno poznate... i jedno par ovdje ih cak i razumije
Na sličicama koje sam stavio ipak postoji objašnjenje za neke stvari koje sam želio naglasiti. Sam kažeš, neki ih ne razumiju, neki ih razumiju. Želio sam naglasiti prije par dana da se SCOP (lijepo je vidjeti i brojeve da se razumijem što se može) da naštimavati i da se kod nekih proizvođača kompresori jedne snage u biti guraju pod kompresore nešto drugačije snage. Konkurencija u HVACRu posljednjih godina je strašna, na tržištu je doslovno rat. Bitno je znati čitati tablice i dijagrame, bar ako želimo reći da znamo nešto o struci.

Nepotrebna optuživanja i bahaćenja na temi su mi potpuno nejasna jer za tim nema potrebe, a pogotovo od ljudi koji baš neke stvari i ne kuže (ne govorim o tebi, a u kranjem slučaju nije ni bitno).
MrDeadpool is offline  
Old 11.11.2017., 23:18   #9375
Quote:
MrDeadpool kaže: Pogledaj post
Bitno je znati čitati tablice i dijagrame, bar ako želimo reći da znamo nešto o struci.
Betmen , ajde kada si vec tu a vidim da si iz struke , daj nam malo pojasni tablice i grafikone koje daje Daikin,Mitsubishi za kapacitet grejanja , jer vidimo da je neki RATED kapacitet i frekvencija rada kompresora.
Ako si sada zauzet, moze i za par dana.Bilo bi korisno za ovu temu.
1973zoran is offline  
Old 12.11.2017., 00:02   #9376
Mene interesuje ako moze da mi MrDeadpool objasni, ova crvena linija pada kapaciteta i dalje nastavlja i krece se prema manjoj vrednos6ti.Pitanje je odakle ona krece i koju ulogu tu ima frekvencija rada kompresora.Kako se odrdjuje ta frekvencija rada kompresora i da li svi uredjaji se testiraju po istom principy --- gde je frekvencija rada kompresora za svakog ista, ili proizvodjaci sami daju odredjuju frekvenciju rada za svoje kompresore., koji trebaju se testiraju.
1973zoran is offline  
Old 12.11.2017., 07:35   #9377
Mislim da bi bilo vrlo kosino da uz svaki graf postoji i legenda sta je sta, sto koja linija oznacava a ne samo pojedine tocke na liniji.
Recimo sta mu dodje ona smedja linija?

Koliko ja kontam linija pdesihnh i deklariranog kapacieta ide kontra stvarnog kapacieta iliti raste sa padom temp i lsuzi jedino za izracun scopa

Ja sam oduvijek tvrdio da je taj scop teska mutna voda i sluzi jedino za impresioniranje onih koji su su radi boljeg scopa spremni se odreci ljetovanja u korist kupnje takvog uredjaja, a vidjeli smo ima i takvih. Dakle cisti marketing
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Old 12.11.2017., 08:35   #9378
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
Mislim da bi bilo vrlo kosino da uz svaki graf postoji i legenda sta je sta, sto koja linija oznacava a ne samo pojedine tocke na liniji.
Recimo sta mu dodje ona smedja linija?

Koliko ja kontam linija pdesihnh i deklariranog kapacieta ide kontra stvarnog kapacieta iliti raste sa padom temp i lsuzi jedino za izracun scopa

Ja sam oduvijek tvrdio da je taj scop teska mutna voda i sluzi jedino za impresioniranje onih koji su su radi boljeg scopa spremni se odreci ljetovanja u korist kupnje takvog uredjaja, a vidjeli smo ima i takvih. Dakle cisti marketing
Baš ja htio pitati pojašnjenje za tu smeđu kad sam čitao na mobitelu.. no nadam se da neće bit problema, štikla ili netko će to odmah pojasniti

inače vidim deadpool uvrijeđen da je samo pekar.. ako me može netko podsjetiti tko ga je tako nazvao jer ja se ne sjećam.. evo potrudio sam sei našao sam - zoran ga je tako nazvao..

vidim tamo si deadpool postavio razna pitanja ali ne trudiš se baš dat neke konkretne odgovore i tvrdnje, volio bi čut konkretno od tebe kako gledaš na scop, tbiv, pdesign, kako i zašto se šta od toga određuje.. i nedaj se uvrijediti od strane jednog forumaša..


inače evo da komentiram ovu zadnju sliku (osim te smeđe linije jer ne znam što je ona) ako
nekom treba pojašnjenje, nek me se ispravi ako griješim

znači isti je uređaj u pitanju, plava crta koja se uzdiže s lijeva na desno - to je
stvarni dostupni kapacitet klime po temperaturama.. vidi se da on pada kako padaju temperature.

Za crnu, najdonju, liniju proizvođač je odabrao tbiv=-10 i zbog toga je pdesign (relativno) mali (5,9 kw)

Za roznu liniju je proizvođač odabrao tbiv -2 i onda lijepo može imati dobru reklamu da ima
pdesign 3.56 a opet solidan scop= 3.56. Sad je pitanje kako može imati tako dobar scop a mora
namiriti potrebnu toplinu do -10 backupheaterom?
Odgovor je vrlo jednostavan i već su ljudi pisali o tome tu, a to je da je za podatke uzeta topla zona,
a u toploj zoni se za izračun scopa ni ne ide ispod 2C, ili nešto jako sitno

znači, kao što je rovac još davno govorio, da treba gledati zajedno scop + pdesign, jer ne vrijedi ako
je scop visok a pdesign mal i obratno.. no naravno, i tu se možemo zeznuti ako gledamo deklaraciju za warmer
zone

ja bih najradio gledao za ovu najhladniju zonu pa ako su tamo brojevi dobri, ne mogu promašiti.. samo gdje uopće naći
kod nas podatke za tu hladnu zonu..



Evo još komentar za ovu prvu sliku - smeđa je vidim ista, iako ni tu ne znam što predstavlja..
plava puna je dostupan maksimalni (trajni) kapacitet klime, plava isprekidana je dostupan
minimalni kapacitet klime, tj. minimalna modulacija. Zelena crta koja pada s lijeva na desno
je potrebna količina topline koju treba namiriti da bi soba ostala na istoj temperaturi, tj. da se ne bi hladila
Ovo plavo zaokruženo je područje temperatura, znači iznad 6C će klima davat više topline (i u min. modulaciji) nego što su
gubici, pa će se klima paliti-gasiti..
Nikomah is offline  
Old 12.11.2017., 11:55   #9379
Quote:
1973zoran kaže: Pogledaj post
i nemoj da mi saljes vise poruke,ja ne odgovaram svakome na PP, rekao sam da nisam BETMEN a nismo ni kolege jer si ti verovatno TV serviser.
Nije pekar , nego Betmen a i nije nista slucajno, jer salje uvredljive poruke na PP.Imas upozorenje gore ali on nastavlja sa provokacijama.Mogu i da postavim te njegove poruke ! Evo poslacu moderatoru , jer ima uvreda i na Nacionalnoj osnovi, pa nadalje-- pa neka moderatori odluce.Klasican pokusaj provokacije.
Drugo -- nije mi jasno ako vec nesto od dokumenata postavlja zasto i ne objasni ako se vec predstavlja da je iz struke !!!???

Da dodam -- ovo je jedan deo poruke koju je meni poslao....

" Znanje je novac, a ti si samo jedan obični bezobrazni neznalica. Da si normalan, već smo davno moglo popričati i mogao si i naučiti neke stvari. Srbi inače nisu baš na razini kada pričamo o HVACRu,.....itd "

Pretpostavljam da njemu nije cilj ( posto se pretstavlja da je iz struke ), informisanje kupaca i korisnika, jer mnogo je lakse manipulisati i vise zaraditi ako je kupac manje informisan.To je razumljivo iz ugla ljudi koji su u tom biznisu.
Pretpostavljam da njemu nije u interesu, da se ovde diskutuje i razmenjuju informacije.

Zadnje uređivanje 1973zoran : 12.11.2017. at 13:19.
1973zoran is offline  
Old 12.11.2017., 13:36   #9380
To ti ostavljas tako usran utisak da su svi srbi isti , gde god dodjes das svoj pecat , a samo jos ovde te ljudi citaju i slusaju jer ne kontaju s kim imaju posla , na ostalim forumima si postao potpuno nebitna licnost . Interesantno kako svuda samo neprijatelje stices , maher si za to

Stoji da njegovo prozivanje na nacionalnoj osnovi nije na mestu i tako nesto treba sankcionisati ali znam kako ti utices na ljude i umes da ides na zivce pa ga s jedne strane i razumem .. Jesi li cuo nekad ono , dobro se dobrim vraca , kod tebe je obrnut proces :P
__________________
Fujitsu ASYG 12 LU ... https://imgur.com/jqr3UJM
Stan 48m2 , grejanje na 23c - 24/7 , PVC stolarija , jedan spoljni zid - cigla - 45cm , izolovan stiroporom s unutrasnje strane : decija soba 3cm , kuhinja 2cm , terasa spolja 5cm i iznad stana je tavan izolovan mineralnom vunom 10cm
nexteen is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:37.